A gyermekkori elhízás valódi okai
Hogyan kezelheted?
A helytelen életmód nem csak felnőttkorban vezet elhízáshoz. Gyermeked szokásaiért te felelsz!
A gyerekkori elhízás különösen veszélyes, mivel
az ekkor felszedett kilókat később, saját akaratából sokkal nehezebben
tudja leadni csemetéd. Az első években ráadásul a te felelősséged, hogy
milyen étrendhez szoktatod utódodat, így testsúlyának gyarapodása is
rajtad múlik.
Később ez nemcsak egészségügyi problémákhoz
vezethet, de a kövér gyerekek életét társaik csúfolódó megjegyzései is
igencsak megkeseríthetik. Neveld egészséges életmódra gyermeked, hogy
később se legyen problémája a makacs kilókkal!
Gyakori hiba lehet az is, ha a napköziből hazaérkező gyerkőcnek még egyszer adsz ebédet, a fejlődésben lévő szervezet ugyanis nem igényel kétszer annyi ételt, csak a megfelelő tápanyagokra van szüksége.
Ügyelj arra, hogy a sok különóra mellett is jusson idő a mozgásra! Ez nem elhanyagolható, ugyanis a kevés sport szinte egyenes úton vezet a gyarapodó kilók felé.
Az elhízás hátterében sokszor genetikai tényezők, azaz kövérségre hajlamosító családi adottságok állnak. A túlsúlyos gyermeknek gyakran egyik vagy mindkét szülője, illetve nagyszülei is kövérek. Sok szülő azt feltételezi, hogy a gyerek hormonzavar következtében elhízott, pedig a közhiedelemmel ellentétben ilyen csak ritkán szokott előfordulni. Valódi hormonbetegségre csak akkor kell gondolnod, ha a kövér gyerkőc, aki normális esetben magasabb is kortársainál, alacsony termetű.
A kövérséget ugyanis gyakran kíséri magas vérnyomás, megzavart cukoranyagcsere, melyből idővel valódi cukorbetegség is kifejlődhet. A kövér gyerekeknél azonban sok esetben a zsíranyagcsere is károsodik, aminek következtében akár már fiatal felnőttkorban jelentősen növekedhet a szív- és érrendszeri betegségek kockázata. A többletsúly terhe alatt az ízületek és a gerincoszlop is károsodhat, és súlyos esetben a máj működése is romlik annak elzsírosodása miatt.
Ne tiltsd el a gyerkőcöt az édességektől sem teljesen, de ilyet csak különös alkalmakkor, ünnepnapokon vagy családi összejövetelek alkalmával kínálj neki, és akkor is csak mértékkel. Ne igyon édes italokat és üdítőket, helyettük szomjoltónak mindenképpen vizet, ásványvizet, gyümölcsteát vagy frissen facsart gyümölcslevet fogyasszon.
Ha azonban azt szeretnéd, hogy gyermeked
fogyjon is, és nemcsak a további plusz kilóktól akarod megóvni, az sem
mindegy, hogyan főzöl. A húsokat grillezve, fedő alatt párolva és ne
szaftos pörköltként tálald. A burgonyát főzve, nem pedig olajban sütve, a
zöldségeket pedig nyersen vagy párolva add neki. Felvágottként
egészségesebb a baromfipárizsi, mint a zsírban gazdag kolbász vagy
szalámi. Ajánlott továbbá a virsli és a joghurt fogyasztása is. A
gyümölcsök közül az alma mellett elsősorban a déligyümölcsök jó
fogyókúrás finomságok. A sós rágcsálnivalók szintén a tiltólistát
gazdagítják: ropogtatnivaló helyett inkább tegyél ki gyümölcsöt az
asztalra!
#1 Dr.BauerBela
A gyermekkori elhízás okai
Az elhízásért már egészen fiatal korban is a leggyakrabban a rossz táplálkozási szokások tehetők felelőssé. Sok családban ugyanis szomjoltónak nem is ismerik a vizet, hanem helyette szénsavas italokat és cukorban gazdag, rostos üdítőket fogyasztanak, így a gyerek szinte észrevétlenül veszi fel a szervezet számára szükségtelen kalóriákat. Ne feledd, hogy gyermeked a te szokásaidat tekinti kiindulópontnak, ha tehát otthon nem ismerkedik meg az egészséges életmód alapvető kellékeivel, később nem fog magától átállni azokra.Gyakori hiba lehet az is, ha a napköziből hazaérkező gyerkőcnek még egyszer adsz ebédet, a fejlődésben lévő szervezet ugyanis nem igényel kétszer annyi ételt, csak a megfelelő tápanyagokra van szüksége.
Ügyelj arra, hogy a sok különóra mellett is jusson idő a mozgásra! Ez nem elhanyagolható, ugyanis a kevés sport szinte egyenes úton vezet a gyarapodó kilók felé.
Az elhízás hátterében sokszor genetikai tényezők, azaz kövérségre hajlamosító családi adottságok állnak. A túlsúlyos gyermeknek gyakran egyik vagy mindkét szülője, illetve nagyszülei is kövérek. Sok szülő azt feltételezi, hogy a gyerek hormonzavar következtében elhízott, pedig a közhiedelemmel ellentétben ilyen csak ritkán szokott előfordulni. Valódi hormonbetegségre csak akkor kell gondolnod, ha a kövér gyerkőc, aki normális esetben magasabb is kortársainál, alacsony termetű.
Ördögi kör
Az elhízott kisgyermek plusz kilói miatt ügyetlenebbül mozog, ezért társai legtöbbször csúfolják is, így egyre kevesebbet fog mozogni, ami csak az újabb kilók felszedésének kedvez. Lelki sérülései miatt visszahúzódóvá vagy éppenséggel agresszívvá, nehezen kezelhetővé válik, és - mivel társai között kevés sikerélményhez jut - legfőbb öröme az evés marad. Így aztán az ördögi kör bezárul, és a kilók csak tovább szaporodnak. Ami pedig kezdetben még csak szépséghibának tűnt, felnőttkorra, sőt, néha már serdülőkorra is egyéb betegségek kiindulópontja lehet.A kövérséget ugyanis gyakran kíséri magas vérnyomás, megzavart cukoranyagcsere, melyből idővel valódi cukorbetegség is kifejlődhet. A kövér gyerekeknél azonban sok esetben a zsíranyagcsere is károsodik, aminek következtében akár már fiatal felnőttkorban jelentősen növekedhet a szív- és érrendszeri betegségek kockázata. A többletsúly terhe alatt az ízületek és a gerincoszlop is károsodhat, és súlyos esetben a máj működése is romlik annak elzsírosodása miatt.
A gyermekkori túlsúly kezelése
Amennyiben az orvosi vizsgálatok során bebizonyosodik, hogy gyermeked túlsúlyát nem betegség okozza, hanem a helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód áll a háttérben, következhet a legnehezebb feladat: a kezelés. Nagyon sok szülő ezt kezdetben úgy képzeli el, hogy az orvos majd felír egy tablettát, amitől a gyermek lefogy. Sajnos ez még felnőttkorban sem így működik, hiszen az a néhány szer, ami regisztrálva van, nem teljesen biztonságos, gyermekekre tehát még nagyobb kockázatot jelent.Mit egyen a gyerkőc?
Marad tehát a sokkal nehezebb feladat, a fogyókúrás diéta, illetve a mozgásszegény életmód megváltoztatása. Egy gyermek esetében mindig szem előtt kell tartanod, hogy a diéta ne legyen túl szigorú, egyrészt, mert különben biztosan bűnözni fog, másrészt, mert a fejlődő gyermeki szervezetnek bizonyos mennyiségű tápanyagra mindenképp szüksége van. Orvosi, illetve élettani szempontból sokkal elfogadhatóbb, ha egy túlsúlyos gyerek lassan, de egyenletesen ad le kilóiból, mint az, ha hirtelen fogy sokat, ezt ugyanis többnyire visszahízás követi, vagy ritkán veszélyesen kóros fogyásba, vagyis anorexiába csaphat át.Ne tiltsd el a gyerkőcöt az édességektől sem teljesen, de ilyet csak különös alkalmakkor, ünnepnapokon vagy családi összejövetelek alkalmával kínálj neki, és akkor is csak mértékkel. Ne igyon édes italokat és üdítőket, helyettük szomjoltónak mindenképpen vizet, ásványvizet, gyümölcsteát vagy frissen facsart gyümölcslevet fogyasszon.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése