A GOMBÁS BŐRFERTŐZÉSEK
GYERMEKKORBAN
KÉPEKBEN
De viszket a fejbőröm vajjon nem gombás??
A gombás
megbetegedések száma évek óta folyamatosan gyarapodik. Az ilyen fertőzések okozta betegségek képe igen
változatos, ami megnehezíti a helyes diagnózis felállítását. A legfeltűnőbbek a
bőrgombák, amelyeket viszketés, a bőr elszíneződése és a köröm megváltozása
jelez. Gyakran előfordulnak a lábujjak között és a meleg, nedves bőrfelületeken
Az ilyen szembetűnő
bőrbetegségek mellett előfordulnak gombás fertőzések a száj belső
nyálkahártyáján, az emésztőrendszerben, a hüvelyben, valamint a húgy- és a
légutakban. Ezek miatt alakulnak ki olyan betegségek, mint az allergia, asztma,
depresszió, fejfájás, puffadás, gyomorégés
.
A mycosisok újabban népbetegséggé
lettek. Ha mikroszkóp
alatt megvizsgáljuk kortársaink vérét, azt találjuk, hogy majd nyolcvan
százalékuknál előfordulnak gombás fertőzések. Hasonlóképpen évről évre
növekszik a krónikus gombás fertőzésben szenvedő emberek száma. Ennek ellenére
a gombák veszélyes voltát sokan nem ismerik, annak ellenére, hogy szinte alig
van olyan betegség, amelynek hátterében ne állna ott valamilyen gomba
Kik vannak veszélyben?
A szokottnál nagyobb veszélyben
forognak bizonyos foglalkozási ágak képviselői: masszőrök, fodrászok, orvosok, ápolónők,
pedikűrösök. Különösen ez utóbbi veszélyes, mert a körömpor könnyen a légutakba
kerül. Hasonló a helyzet a pékekkel, akik a lisztport lélegzik be, és a benne
lévő penészgombától allergiát kaphatnak. A védekezés nem könnyű, de két
rizikótényezőt mindenképpen érdemes figyelembe venni.
Az antibiotikumok
elősegítik a gombás fertőzések kialakulását: amióta
Fleming 1928-ban felfedezte a penicillint, a baktériumok elveszítették ijesztő
voltukat, számos komoly betegség kezelhetővé vált. Az antibiotikumok hátrányát
viszont túl gyakori és túl hosszú ideig tartó adagolásuk jelenti. Manapság
veszélytelen betegségeknél is adják, és gyakran csecsemőknek is felírják. Az
immunrendszert a gyakori antibiotikum-adás jelentősen meggyengíti, mert nemcsak
a káros baktériumokat pusztítja el, hanem az értékes baktériumtörzseket is,
köztük azokat, amelyek a bélben fontos sorompót képeznek a gombák előtt. Ezért
ha ezek elpusztulnak, megnyílik az út a gombák előtt. Nemritkán a gombák ellen
újra antibiotikumot vagy kortizont adnak, és ezzel ördögi kör alakul ki.
.
Miért titkolná, ha gyógyítható?
Gomba. Önnek mi jut eszébe erről a szóról? Nagyon sokunknak sajnos egy igen makacs, gyakran, és feleslegesen titkolt betegség. A statisztikák szerint , a lakosság 54%-a - tehát legalább minden második ember! - saját bőrén tapasztalhatja a gombák okozta kellemetlenségeket. Az alábbi információkkal a köröm- és bőrgombásodással kapcsolatos tévhiteket, előítéleteket szeretnénk eloszlatni, és segítséget kívánunk nyújtani mindazoknak, akik szégyenérzet miatt, vagy az ismeretek hiányában halogatják felkeresni a gyógyszerészüket vagy a háziorvosukat.
Melyek a gombás betegség kialakulásának hajlamosító tényezői?
Ma már szinte hihetetlen, hogy 80-90 évvel ezelőtt Európában teljesen ismeretlenek voltak a gombás eredetű megbetegedések. Nem csoda, hiszen a köröm- és bőrgombásodás elsősorban civilizációs eredetű okokra vezethető vissza. A XX. század ”vívmányai”, mint a zárt, nehezen szellőző lábbelik (műanyag divatcipők, bakancsok, sportcipők) és a nylon ruhadarabok egész napos viselése (harisnya, zokni), továbbá bizonyos betegségek (rossz vérkeringés, cukorbetegség, az immunrendszer meggyengülése), antibiotikumok szedése, műkörmök viselése mind-mind hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához.
Hogyan terjed a gombás betegség?
Fontos tudnivaló, hogy a betegség fertőzés útján terjed, így a betegek közvetlen környezetüket, családtagjaikat folyamatos fertőzésveszélynek teszik ki. A gombák spórák által szaporodnak, melyek a családi törölköző, vagy a körömvágó olló közös használatával továbbadódhatnak. Kevesen tudják, hogy a kiszáradt spórák évekig megőrzik fertőzőképességüket (pl. a szőnyeg szálai között megbújva), ezért idegen helyen nem tanácsos mezítláb közlekedni. A fürdők, uszodák, közös zuhanyozók meleg és párás környezete kiváló táptalaja a gombák szaporodásának és ezáltal a fertőzések terjedésének. A bőrön és körmön kialakuló apró sérülések behatolási kaput jelenthetnek a gomba spórák számára, a túlzott tisztálkodás okozta bőrszárazság pedig csökkenti az egészséges szervezet természetes védekezőképességét. Ezek a tünetek bárkinél jelentkezhetnek, felesleges szégyenkeznünk tehát.
I-Dermatophyton gombák
Bőrgombás fertőzés az alkaron
A Dermatophyton gombák csak a bőr élettelen részeit, vagy függelékeit (köröm, haj) támadják meg. Tárgyakkal valószínűleg nem vihető át a fertőzés. Egyes Dermatophyton-fajok egyáltalán nem okoznak gyulladást, vagy csak enyhét, ilyen esetekben a kórokozó határozatlan ideig jelen lehet és időnként a fokozatosan terjedő, hámló, kissé kiemelkedő szélű elváltozás fellobbanásait okozhatja, amelyet remissiók követhetnek. Más esetekben a fertőzés acut lehet, hólyagképződéssel, nedvedzéssel. A leggyakoribb fertőzéseket egyszerűbb a fertőzés helye szerint tárgyalni:
Tinea pedis (lábujjak gombás fertőzése)
De viszketnek a lábujjaim
Gombafertőzés a láb ujjai között
Gombafertőzés a kéz ujjai között
Igen gyakori fertőzés, amely a 3. és a 4. lábujjközben kezdődik, és később terjed a lábboltozat talpi felszínére. A lábujjak közötti bőr felázott, és az elváltozás széle hámlik, hólyagok is övezhetik. Meleg időben gyakoribbak a fellángolások. A fertőzés a körmökre is terjedhet, a fertőzött lábujjkörmök megvastagodnak és deformálódnak.
A láb gombás fertőzésének szövődménye másodlagos bakteriális fertőzés, vagy nyirokgyulladás lehet, ezek olykor vissza is térhetnek.
A láb megfelelő higiénéje igen fontos! A lábujjközöket fürdés után meg kell szárítani, a felázott bőrt le kell dörzsölni és szárító, enyhe gombaellenes hatású hintőporral be kell hinteni. A műanyag, műbőr bélésű cipőkben a láb nehezebben szellőzik, hamarabb bepálik, a gomba szaporodásának kedvez. Különösen meleg időben ajánlott a jól szellőző, könnyű lábbeli viselése, ha lehet, minél többet legyen a beteg mezítláb.
Helyi kezeléssel nehéz teljesen meggyógyítani, bár hosszú ideig (több hónapig) alkalmazva lehetséges. Gyakori a kiújulás. Lábujjkörmök fertőzöttsége esetén igen nehéz, csaknem lehetetlen a kezelés.
Tinea unguium (köröm gombás fertőzése)
A ujj gombás fertőzése
A körömház erős fertőzése
A köröm érintettsége hosszan fennálló tinea pedis esetén gyakori, a kézujjak fertőzése jóval ritkább. A köröm megvastagodik és fénytelenné válik, szabad széle alatt szarutörmelék halmozódik fel. A körömlemez elválik a körömágytól és a köröm el is pusztulhat.
Helyi kezelésre nem jól reagál, bár gyógyítható, ha a kezelést a köröm teljes lenövéséig, a fertőzött körömrész teljes eltűnéséig folytatják A kézkörmöknél ehhez 6-12 hónap lehet szükséges.
A lábkörmök kezelésére nem ajánlható, mert a kezelés 1-2 évet vehet igénybe, gyakori a kiújulás és kevéssé valószínű a teljes gyógyulás. A gyógyszeres kezelés befejezésekor még nem feltétlenül nőtt ki teljesen az egészséges köröm, erre a beteget figyelmeztetni kell!
Tinea capitis (fejbőr gombás fertőzése)
A favus a fejbőr egy sulyos gombás megbetegedése
Régebbi időben a favust úgy kezelték hogy roentger besugárzással távolitották el a hajat
különben nemtudták kiirtania gombát.
A hajas fejbőr Kerion-Celsi nevü betegsége ami a haj kihullásához vezet
A homlok és a hajas fejbőr gombás fertőzése
A haj kihullása gombás fertőzés következtében
Elsősorban gyermekeken fordul elő, de a felnőtt korosztály is érintett lehet. A gyulladás enyhe, de elhúzódó, a fejbőr beteg területei –a letöredezett hajszálak miatt –jellegzetesen fekete foltokként jelentkeznek. Leggyakrabban az ún. Microsporum –faj okozza, rendszerint macskáról terjed az emberre.
-A fertőzés kis területre korlátozódik, de kiterjedhet, az egész fejbőrt elboríthatja, olykor gyűrűszerű foltjai a hajas fejbőrön is túlterjednek. Erősebb gyulladásnál a fertőzött hajszálak kihullanak.
Lokális gombaellenes kezelésre nem reagál, a gyógyszeres kezelést legalább 4 hétig, illetve a fertőzés teljes gyógyulásáig folytatni kell.
Intertrigo mycotica
Gombás fertőzés a lágyékhajlatban
A gombás fertőzés a lágyékhajlatból terjed a comb szomszédos belső felszínére. Mindkét oldal érintett lehet. Férfiakon gyakoribb. Az elváltozásokat felázás és/vagy másodlagos bakteriális fertőzések súlyosbíthatják. Gyakori a kiújulás, mert a gombák határozatlan ideig megmaradhatnak a bőrön, illetve ismételten megfertőzhetik a fogékony egyéneket. A fellobbanások többnyire nyáron következnek be. A szoros ruházat vagy a kövérség kedvez a kórokozók szaporodásának.
Krémmel illetve ecsetelővel kell naponta kétszer bekenni, a kezelést az elváltozás klinikai gyógyulása után még legalább 7-10 napon át folytatni kell. Kiterjedt, vagy a kezelésre nem reagáló esetekben belső kezelést végzünk.
Tinea barbae (szakálltáj gombás fertőzése)
Ritkán fordul elő, elsősorban mezőgazdasági dolgozókon. E tájék fertőzései inkább bakteriális eredetűek.
II.-Sarjadzógombák
A Sarjadzógombák többnyire a bőr- és a nyálkahártyák fertőzését okozzák, azonban ritkán szisztémás is lehet, a belső szervekben életveszélyes elváltozásokat okozhat.
A Candida albicans,
A candida albicans mikroszkopizált strukturája
Candidózis pelenkakiütésre telepedve
Kiterjedt candida fertőzés a lágyék és combhajlatban
A legismertebb sarjadzógomba-faj mindenütt előforduló gomba, szaporodni azonban csak a számára kedvező környezetben, vagy rendkívül legyengült védekezőképességű betegben képes. A fertőzésre különösen hajlamos helyek azok a nyálkahártyák és intertrigonózus területek, ahol a meleg és a felázás kedvező környezetet teremt a gomba számára.
- A candidosisra hajlamosítanak: szisztémás antibiotikus, szteroid kezelés, terhesség, elhízás, cukorbetegség és más anyagcsere betegség, súlyos leromlással járó betegségek, vérképzőszervi betegségek és immundefektusok.
A leggyakoribb fertőzés a hónaljban, a mell alatt, a köldök körül, a lágyékhajlatban, a farredőben, a láb és a kéz ujjai között alakul ki.
Hónalji gombafertőzés
A női nemi szervek érintettsége is gyakori, különösen terhességben és cukorbetegségben, fehér, vagy sárgás folyással, viszkető, égő érzéssel. E hölgyek partnereinél is megjelenik a fertőzés enyhén hámló bőrjelenségek és/vagy közösülés utáni égő érzés kíséretében.
Candida fertőzés a szájpenész is, amely fehér krémszerű foltos felrakódásként jelentkezik, melyet le lehet kaparni a gyulladt nyelvről és szájnyálkahártyáról.
Szájpenész
Egészséges gyermekeknél jóindulatú elváltozás, fiatal felnőttekben az AIDS előjele lehet.
Helyi kezelésére a fertőzés helyének megfelelő vivőanyagot kell választani, a gombaellenes készítményt naponta háromszor, vagy négyszer kell alkalmazni. Makacs, vagy visszatérő esetekben szájon át szedhető készítmény ajánlott.
Pityriasis versicolor:
Klinikai kép
Számos, a fehértől a barnáig terjedő színű, panaszt rendszerint nem okozó folttal jelentkező sarjadzógomba fertőzés. Fiatal felnőtteken igen gyakori. A mellkason, nyakon, a hason és néha az arcon láthatóak az elváltozások. Hámlás sokszor nem is látható, amíg az elváltozást meg nem vakarják. A beteg csak nyáron veszi észre a betegséget, mivel a foltok nem barnulnak le, és különböző méretű „nap-foltok” jelennek meg.
A helyi kezelés hatásos. Az elváltozások addig nem repigmentálódnak, amíg a gomba el nem tűnik, és a beteg újra nem napozhat. Bármely kezelést követően csaknem általánosan bekövetkezik a kiújulás, mert a kórokozó a bőrflóra normál lakója. Sokszor a hajas fejbőr lehet az újrafertőzés forrása.
Az atlétaláb gyakori fertőzés, mely rendszerint meleg időben jelentkezik. Okozói a Trichophyton vagy Epidermophyton nevű gombák, melyek a lábujjak közti meleg, nedves területeken tenyésznek. A gomba enyhe hámlást okoz tünetek nélkül, vagy súlyosabbat, viszkető fájdalmas kiütéssel a lábujjak között, vagy a lábfej oldalán. Folyadékkal telt hólyagok is jelentkezhetnek. Mivel a gomba a bőr berepedését okozhatja, az atlétalábhoz bakteriális fertőzés társulhat, különösen időseknél, illetve ha a lábak vérkeringése elégtelen.
Anatómiai hely szerint
A lágyéki bőrgombásodást számos gomba és élesztőgomba okozhatja. Férfiaknál gyakoribb, mint nőknél, gyakran meleg időben fejlődik ki. Piros, gyűrű alakú, néha hólyagokkal járó elváltozásokat okoz a lágyéktájon, és a combok belső oldalán. Viszket, sőt fájdalmas lehet. Gyakran kiújul, mivel a gombák korlátlan ideig életben maradnak a bőrön. A fogékony személyek fertőzése a megfelelő kezelés ellenére gyakran visszatér.
A hajas fejbőr gombás fertőzését Trichophyton vagy Microsporum okozza. A fejbőr gombás megbetegedése nagyon fertőző, különösen gyermekek között. Piros, hámló kiütést okoz, amely valamelyest viszkethet, de foltos hajhullást is okozhat, kiütés nélkül.
A köröm gombás fertőzését Trichophyton okozza. A gomba a köröm újonnan képződő részébe hatol be, a körömlemez megvastagszik, fénytelen és deformált lesz. A fertőzés a lábkörmökön sokkal gyakoribb, mint a kéz körmein. A fertőzött lábköröm leválhat az ujjról, morzsalékonnyá válik
Mindkét láb gombás fertőzése.
Enyhébb súlyosabb
Sályosabb forma
A test felszínes gombás fertőzését szintén Trichophyton okozza. Általában rózsaszín vagy piros kerek foltokat okoz, a közepükön ép területekkel. A test bármely részén előfordulhat.
A szakáll felszínes gombás fertőzése ritka. A szakáll megbetegedéseit többnyire baktériumok okozzák, és nem gombák.
Hogyan lehet felismerni a bőr gombás fertőzését?
A gombás fertőzés
okozta kellemetlen tünetek a fertőzés típusától, helyétől, állapotától függően
igen különbözőek lehetnek. Legtöbbször a fertőzést követően az érintett
területeken viszketést, hámló kivörösödő bőrt és égető érzést tapasztalunk.
Sajnos azonban a tünetek, mint maga a fertőzés kiváltója is, nagyon sokféle
lehet. Ma mintegy száz különböző, betegséget okozó gombát ismerünk!
-Az sem biztos, hogy
ugyanaz a kórokozó ugyanolyan tüneteket produkál, és az sem, hogy a
különféle gombák különböző tüneteket okoznak. A gombafaj pontos meghatározására
laboratóriumi eljárás válhat szükségessé, ami viszont igen időigényes. Ha a laboratóriumi meghatározás elmarad,
különös jelentősége lesz azoknak a gombaellenes készítményeknek, amelyek u.n.
széles hatásspektrumúak, vagyis a legtöbb gombafaj ellen hatásosak. Ezek
közé tartozik a Canesten is.
A következőkben megpróbálunk eligazítást nyújtani a bőr
leggyakoribb gombás fertőzései között, bemutatjuk azok tüneteit, okait és azt,
kik a legveszélyeztetettebbek a fertőzés szempontjából.
* A gombás
fertőzés jellegzetes tünetei
* Hol helyezkedhet
el a bőrgomba?
* A leggyakoribb
gombás bőrfertőzések
A gombás fertőzés jellegzetes tünetei
Mint arról szó volt, a tünetek igen szerteágazóak lehetnek.
A következő jellegzetes elváltozások együttesen vagy külön-külön is
felkelthetik a gombás fertőzés gyanúját.
* vörös, vagy a környező bőrnél halványabb
foltok
* gyulladásos jelenségek
* kellemetlen viszketés, égő érzés
* repedezett bőr
*
fehéres felázott bõr
* kivörösödött bőr
* hólyag- vagy korpaképződés
* hámlás
A fertőzés helyének és típusának megfelelő jellegzetes
tünetekről az alábbi fejezetekben további információk találhatóak.
Hol helyezkedhet el a bőrgomba?
Gyakorlatilag a
bőrfelszínen bárhol előfordulhat gombás fertőzés, de vannak a gombák által
kifejezetten "kedvelt" területek. Testünk rejtett zugai, összefekvő
felületei, mint a lábujjközök, hónalj, a szeméremtest a gombák számára
optimális meleg, nedves környezetet nyújtanak. Sokszor a szellőzésüket is
gátoljuk szoros, műszálas ruhaneműkkel, zárt cipők viselésével, ezáltal még
vonzóbbá téve őket a gombák számára.
A RÉGMULT KEZELETLEN GOMBÁS FERTŐZÉSEI
Napjainkban már nem fordulnak elő ilyen
durván elhanyagolt gombás fertőzések.
A fejbőr mély rétegeit érintő gombás
fertőzés-Kerion-Celsi féle kórkép
Mély gombás fertőzés ami páncélszerüen
boritja be a hajas fejbőrt
Mondhatni az egész testfelületet beboritó
gombás képződmények-Favus-
A Teljes arcfelület gombás fertőzése
Egy sulyos fejgomba fertőzés roentgen besugárzása-különben nem tudták kiirtani a Favus nevü gombát
A macska –közti állat-gombahordozó-Renszeresen
kell fürdetni
Egyes kutyafajták fogékonyabbak a gombaűás
fertőzésre.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése