Állandó orrfolyás gyerekeknél
A gyerekek többségénél, amint közösségbe kerülnek, szinte egyik betegséget követi a másik. Gyakran csak az elhúzódó orrfolyás az egyetlen tünet. Krónikus rhinorrhea néven ismert a szakaszos vagy állandó orrfolyást okozó kórkép, melynek okairól dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük.
Mi okozza az orrfolyást?
Az orrnyálkahártya egészséges gyerekeknél is termel váladékot, ám ennek mennyisége elenyésző, általában visszakerül a torokba és lenyelik. Bizonyos állapotok esetén azonban az orrváladék mennyisége megnövekedhet, ennek egyik gyakori kiváltó oka a megfázás. A náthás orrfolyás, orrdugulás mellett ilyenkor egyéb, a szülők által egyszerűen beazonosítható, egyéb betegségre utaló tünetek – például láz, rossz közérzet, étvágytalanság, torokfájás - is jelentkeznek. Vannak azonban olyan esetek, amikor látszólag a gyermeknél fennálló állandó orrfolyás az egyetlen tünet, amely valamilyen rendellenességre figyelmeztet.
Állandó orrfolyás gyerekeknél – ha nem a nátha miatt
- Az orrmelléküregek fertőzései: Egy egyszerű nátha következménye is lehet elhúzódó orrmelléküreg-gyulladás, amit – már egyéb, betegségre utaló tünet nélkül – tartós orrfolyás jelez.
- Az orrmandulák (adenoidok) elváltozásai: Az orrmandula megnagyobbodás lehet alkati kérdés, de a gyakori légúti fertőzések, sőt akár tejallergia is okozhatja az orrmandulák megnagyobbodását. Emiatt is jelentkezhet gyakori orrfolyás.
- Allergiás rhinitis : Allergia már gyermekkorban is jelentkezhet, a szénanátha jellegzetes tünete a vizes orrfolyás. Télen a lakáson belüli allergének – poratka, penészgomba és háziállatok – okozhatnak tüneteket.
- Nem allergiás rhinitis : Tartós orrfolyást, szénanátha szerű tüneteket nem csak allergia okozhat, hanem bizonyos irritáló gázok – füst vagy vegyszerek, szennyezett levegő – belélegzése.
- Nagy / duzzadt orrkagyló: Az orr belsejében három orrkagyló található. Ezek fontos szerepet töltenek be a belélegzett levegő tisztításában, melegítésében és nedvesítésében. Nem, vagy nem megfelelően kezelt allergiák vagy gyakori fertőzések miatt azonban ezek az orrkagylók megnagyobbodhatnak, amit tartós orrdugulás és orrfolyás is jelezhet.
- Orrpolipok : Már gyerekkorban is kialakulhatnak szőlőfürtszerű növekedések az orr nyálkahártyájában, az orrpolip. Orrdugulást és tartós orrfolyást okozhatnak.
- Idegen test az orrban: Kisgyermekeknél előfordulhat, hogy valamilyen ételt vagy apróbb játékot dugnak az orrukba. Az idegen test orrdugulást okoz, jelenlétére a jellegzetes féloldali, sok esetben kellemetlen szagú orrfolyás hívhatja fel a figyelmet.
- Orrsövényferdülés: szintén féloldali orrfolyást okoz az orrsövényferdülés. Gyermekeknél ez az elváltozás a szülés során szokott kialakulni. A későbbi életkorban kiváltó oka lehet az orr sérülése is.
- Nazális ciszták vagy daganatok: Ritkán jó vagy rosszindulatú daganatok is okozhatnak orrdugulást és orrfolyást gyermekkorban. Ezek az elváltozások is jellemzően csak az orr egyik oldalán jelentkeznek, így itt is jellemző a féloldali orrfolyás.
- Hátsó orrnyílás elzáródása: Előfordulhat, hogy az orr hátulja csonttal és / vagy szövettel van bezárva születéskor. Amikor ez mindkét oldalon jelen van (kétoldalú), igen hamar, gyakran már közvetlenül a születés után észlelhető. Ha azonban csak az egyik oldalon van jelen, akkor gyakran csak későbbi életkorban fedezik fel.
Az orrfolyás kivizsgálásának menete
Panaszok esetén tehát mindenképp forduljunk fül-orr-gégészhez. Az állandó orrfolyás kivizsgálása során a szakember részletesen kikérdezi a szülőket az egyéb meglévő vagy korábbi betegségekről, majd megvizsgálja a gyermeket. A fájdalmatlan vizsgálat során kiderül, ha például orrsövényferdülés áll fenn vagy idegentest zárja el az orrnyílást. Az orrmandulákról is képet kaphatunk, de az orrnyálkahártya állapota sokat elárul a kiváltó okról. További vizsgálatra is szükség lehet, ha felmerül például allergia gyanúja. Az orrfolyás kezelése a kiváltó októl függ. Bizonyos esetben gyógyszerekkel, orrspray segítségével megszüntethető, de olykor műtétre is szükség lehet.
Miért fontos a krónikus rhinorrhea kezelése?
- Az állandó orrfolyás rontja a gyermek életminőségét.
- Az eldugult orr miatt az alvása sem lesz pihentető, a szájlégzés pedig az állkapocs és a fogak fejlődésére is kedvezőtlenül hat.
- Emellett a tartós szájlégzés a torkot is kiszárítja, ami növeli a további megbetegedések kockázatát. A kiszáradt nyálkahártya ugyanis védtelenebb a kórokozókkal szemben.
- Az állandó orrfolyás, orrdugulás gyakori szövődményei a középfülgyulladás és az arcüreggyulladás. Tartós panaszok esetén ezért mindenképp kérjük szakember segítségét a kezeléshez!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése