Milyen gyógyszert szedhet szoptatás alatt? Ez az oldal megmondja! cached
event
2021-01-24
person
dr. Novák Hunor
A legtöbb anya nem vesz be semmit panaszaira szoptatáskor, ezért sajnos szenved. Legtöbbször feleslegesen.
Dr. Novák Hunor
Milyen gyógyszert szedhetek szoptatás alatt?
Az orvos felírt egy gyógyszert, de elfelejtette mondani neki, hogy még szoptat? Vajon szedheti-e a gyógyszert most? Fáj a feje, allergiás tünetek gyötrik, otthon van gyógyszer, vagy recept nélkül venne valamit? De mit használhat? Sokan kerültek már ilyen helyzetbe, kérdéssel és kétellyel: árthatok a babámnak, ha közben szoptatok?
Kézenfekvő a megoldás: nézzük meg a betegtájékoztatót! Az egyik probléma, hogy ezt sokszor kidobják, és az otthon tárolt gyógyszereknél már nincs is meg a betegtájékoztató. De ha meg is van: sajnos a betegtájékoztató sokszor elavult információkat tartalmaz, sok esetben pedig csak annyi van odaírva: "nincs elegendő adat szoptatás alatti szedésre vonatkozóan", vagy hogy "konzultáljon orvosával". Előfordul, hogy túlzottan óvatosan azt tanácsolják: szoptatás alatt szedése kerülendő - pedig valójában lehetne. Gyakran tapasztalom azt is, hogy sok orvos túlzottan óvatos, hárító ebben a témában, ha megkérdezik őket, többségük azt mondja: "inkább ne szedje"! Persze ez a túlzott óvatosság a legkönnyebb az orvosnak és a gyógyszergyártónak is, hiszen nincs felelősség a vállukon, és még utánanézni sem kell... Pedig a gyógyszerek többségét lehet szedni szoptatás alatt.
"Doktor úr, elhoztam, ezt a gyógyszert szedhetem szoptatás alatt?" - ha engem kérdeznek, nem tudom fejből a választ. De nem is kell megjegyezni, hiszen hiába tanulnám meg: évről-évre változik, többet tudunk meg a tudományos kutatásoknak hála. Éppen ezért ilyenkor megnézem egy adatbázisban - egy olyan ingyenes oldalon, amit Ön pontosan ugyanúgy elolvashat és használhat, mint én.
A fentiek alapján ki merem jelenteni: jobban jár az esetek többségében, ha saját maga tájékozódik - az orvosok jó része ugyanis nem ismeri ezeket az oldalakat, vagy nem lesz ideje böngésznie a háziorvosnak, miközben kint 15-en várnak még.
Ezt használja minden édesanya: itt az angol nyelvű E-lactancia
Elérhető itt: http://e-lactancia.org
Az oldalon csak annyit kell tennie, hogy beírja a gyógyszer hatóanyagát, amit a dobozon megtalál. (Nurofen esetén a hatóanyag például ibuprofen, Cataflam esetén diclofenac). Egyes esetekben a gyógyszer gyári nevét beírva is működhet a keresés, de a hatóanyagra keresni a legjobb.
Négy színkódot használ a rendszer az egyszerű tájékozódás érdekében. A paracetemol például zöld jelzést kap, nyugodtan szedheti:
Milyen gyógyszert szedhetek szoptatás alatt? Lista
Sárga jel esetén a gyógyszer viszonylag biztonságos, enyhe kockázat lehetséges, naracssárga vagy piros esetén viszont adott gyógyszer nem javasolt szoptatás alatt.
Többen kérdezték: mit tegyenek, ha az orvos nem írta fel a gyógyszert, mert azt mondta, nem lehet vele szoptatni, az oldal szerint pedig lehet (minimális a kockázat), és szeretné is szedni szoptatás alatt? Javaslom, hogy udvariasan hívja fel orvosa figyelmét erre a cikkre vagy a konkrét oldalra, kérve orvosát, hogy nézze meg ő is: hogy valójában szedhető ez a gyógyszer szoptatás mellett, Ön pedig szeretné azt használni. (Az orvosok többsége nem ismeri az E-lactanciát).
Ha még bővebb információt akar egy adott gyógyszerről: LactMed
A Drugs and Lactation Database (LactMed) ingyenes oldala lényegében ugyanazt tudja.
Az adatbázist havonta frissítik a legújabb klinikai vizsgálatok alapján, így garantáltan naprakész! A hatóanyagot beírva az elején 1-2 mondatban összegzi, szedhető-e szoptatás alatt a gyógyszer. Utána egészen részletesen kifejti az ezzel kapcsolatos kutatásokat, vizsgálatokat, amely főleg szakembereknek lehet hasznos.
Tipp orvosoknak: Szakemberek használhatják a szintén elég részletes és rendszeresen frissülő, fizetős UpToDate.com oldal gyógyszeradatbázisát is. A Pharmindex gyógyszerkönyv, betegtájékoztató használatát egyáltalán nem ajánlom: komoly hátránya, hogy nagyon ritkán frissül és sokszor elavult, nem egyértelmű információkat is tartalmaz.
Mentse el ezt a cikket a könyvjelző közé most, hogy később is megtalálja!
#1 Dr.BauerBela
Dr. Bauer Béla Ph.D. gyermekgyógyász főorvos, 50 éves tapasztalatával, számos gyermekbetegség tüneteivel és kezelésével ismerteti meg a blog.bauerbela.ro kismamablog látogatóit. "Nagyon hasznos tanácsokat olvashattunk ismét. Minden szülőnek ajánlom figyelmébe." K.L.
Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box
2021. május 1., szombat
Milyen gyógyszert szedhet szoptatás alatt? Ez az oldal megmondja! cached
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése