Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box

2021. október 18., hétfő

Mit adjunk torokfájásra gyerekeknek?

 

Mit adjunk torokfájásra gyerekeknek?

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Gyermekkorban gyakori panasz a torokfájás. Évente átlagosan öt alkalommal fordul elő felső légúti megbetegedés, ez pedig egy jellegzetes tünete. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mit adhatunk torokfájásra gyerekeknek, és mikor forduljunk mindenképp orvoshoz.

A torokgyulladás tünetei

A torok az első védelmi vonalban helyezkedik el, a külvilágból érkező kórokozók ezért gyakran okoznak ezen a területen fertőzést, melynek első jele a torok fájdalma. A szervezetbe jutó kórokozók gyulladást okoznak a torok területén, emiatt vérbőség, duzzanat és rekedtség is jelentkezhet. Ha a gyermek torkába nézünk, láthatjuk, hogy vörösebb a szokásosnál. A fájdalom nyeléskor és étkezéskor fokozódhat, emiatt étvágytalanság is előfordulhat, de nem ritka a rossz közérzet, gyengeség, és hőemelkedés vagy láz is előfordulhat. A tünetek általában 7-10 napig megmaradnak.

Fontos tudni, hogyan kezdődött a torokfájás. Ha hirtelen jelentkezett, az bakteriális fertőzésre utalhat, ha náthás tünetek – orrfolyás, köhögés, tüsszögés – előzték meg, akkor valószínűbb, hogy vírusos eredetű. Attól függően, hogy milyen vírus okozta a fertőzést, egyéb kísérőtünetek is jelentkezhetnek, például kötőhártya-gyulladás, íny- és szájnyálkahártya-gyulladás, manduladuzzanat is kialakulhat. A torokfájást fájdalmas nyirokcsomók, fájdalmas hólyagok a szájban és fejfájás, esetleg hányás is kísérheti.

Torokfájásra gyerekeknek – házi praktikák

A torokgyulladás az esetek többségében magától gyógyul, a kezeléséhez többnyire elegendő a tüneteket csillapítani. A jól bevált ágynyugalom és bőséges folyadékfogyasztás – langyos tea, levesek – otthoni gyógymódok most is segíthetnek, de ha a gyermek bírja, érdemes enyhe sós vízzel is gargarizálni naponta 3-4 alkalommal.

Torokfájásra gyerekeknek adható fájdalomcsillapító ibuprophen vagy acetaminophen hatóanyag tartalmú gyógyszer. Vigyázzunk, acetilszalicilsav – az aszpirin hatóanyaga – tartalmú gyógyszert 12 éves kor alatt ne adjunk gyerekeknek a Reye-szindróma veszélye miatt!

Torokfertőtlenítő tablettát is érdemes használni – a gyermek életkorának megfelelő készítményt a betegtájékoztatóban leírt adagolásban alkalmazzuk.

Antibiotikumot csak orvosi utasításra szedjünk! Az antibiotikum vírusfertőzések ellen hatástalan, pedig az esetek többségében a torokfájást vírusok okozzák. Torokfájásra antibiotikum kezelés csak Streptococcus torokgyulladás esetén indokolt, ez viszont 3 év alatti gyerekeknél gyakorlatilag nem fordul elő.


Mikor vigyük orvoshoz?

– Ha a gyermek láztalan, van étvágya, és a torokfájástól eltekintve egyéb panasza nincsen, akkor otthonában lábadozhat, a torokfájásra alkalmazandó házi praktikákkal kezeljük.

– Ha lázas és torokfájása van egyéb hurutos tünetek nélkül, féloldali manduladuzzanat, fájdalom esetén, vagy ha a tünetek 2-3 nap elteltével sem javulnak, akkor mindenképp orvosi vizsgálat indokolt. Ez alapján a szakember eldönti, hogy szükség van-e esetleg egyéb kezelésre, akár antibiotikum szedésére.

– Szintén javasolt az orvos felkeresése, ha a gyermek nem fogyaszt elegendő folyadékot. Kisebbeknél erre a kutacs besüppedése és a ritkuló pelenkacsere figyelmeztethet, de a bőr kiszáradása, a cserepes ajkak is intő jel!

– Hívjunk azonnal orvosi segítséget, mentőt lázgörcs és nehézlégzés, tudatzavar esetén!

#1 Dr.BauerBela

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése