Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box

2021. július 31., szombat

athyteusis


 

#1 Dr.BauerBela

 

Érvényesülés vagy elkallódás?

2013. szeptember 25.

A tehetség társadalmi megítéléséről országos, reprezentatív közvélemény-kutatást készíttetett a MATEHETSZ. Cikksorozatunk az eredményekről - 5.

Hogyan érvényesülhetnek a tehetségek a mai Magyarországon? Léteznek-e hamis illúziók a tehetség boldogulásával kapcsolatban? Kinek az érdeke – akár gazdasági-pénzügyi szempontból –, hogy felkarolja a kimagasló képességű fiatalokat?
 
A tehetség karrier- és pálya-lehetőségeivel kapcsolatban ma Magyarországon egyfajta pesszimista hozzáállás jellemző. A vizsgálatban megkérdezettek többsége szerint a siker kizárólag külföldön lehetséges, a tehetség Magyarországon nem érték. Egybehangzó vélemény, hogy Magyarországon nincsenek meg sem anyagi, sem szakmai szempontból azok a lehetőségek, amelyek a tehetség kibontakoztatását igazán sikeressé tehetnék. Az az elképzelés él sokakban, hogy külföldön sokkal alázatosabban és nagyobb odafigyeléssel fordulnak a tehetséges gyerekek neveltetése, taníttatása iránt, ezáltal nagyobb kifutási lehetőséget, nagyobb ív bejárását biztosítják a számukra, mint itthon. 
 
A tehetséggel kapcsolatban a személyes beszélgetések során a válaszadók meglehetősen szkeptikus véleményeket is megfogalmaztak: nem hisznek abban, hogy a tehetség megtalálja az útját – ezt a többség hamis illúziónak tartja. A tehetség túl könnyen elkallódik, elsősorban ha nincs mögötte egy erős szülői-családi támogatás; ha a szülő kishitű, vagy nem támogatja, nem lát a gyermekében fantáziát.
 
Sokan említették a tehetség kibontakoztatását akadályozó legfontosabb okként a pénzhiányt. A tehetség kibontakoztatása ugyanis kifejezetten költséges, ami nem mindenki számára vállalható. A különféle eszközök beszerzése, a különórák, az utazások mind megterhelik egy család pénztárcáját. A válaszadók az egyik legnagyobb nehézségnek tekintik a kibontakoztatás megfelelő finanszírozását. 
 
Az emberek – és főleg a felnőttek – véleménye szerint a magyaroknak bár nagy hányada tehetséges, a tehetségek többsége nem tud sikeressé válni, miközben úgy vélik, külföldön a tehetség jobban érvényesül. A felnőttek szerint a tehetséges magyarok 71%-a elkallódik, nem érvényesül. A fiatalok ennek arányát alacsonyabbra (54%) becsülik. A tehetség az emberek szerint leginkább pénzhiány miatt nem tud eléggé kibontakozni Magyarországon, de fontos tényezőt jelent a tanulók véleménye alapján az önbizalom hiánya is. 
 
 
Miért kallódhat el ma egy tehetség Magyarországon? A felnőttek (bal oldali oszlop) és a tizenévesek (jobb oldali oszlop) válaszai alapján
 
 
A tehetség elkallódása azért veszélyes és káros, mert amúgy mindenki meg van győződve róla, hogy ha egy  tehetség ki tud bontakozni , akkor az végső soron az egész ország, a nemzet számára előnyös. A felnőttek 77%-a,a  fiatalok 74%-a szerint az egész ország számára haszonnal kecsegtet, ha egy tehetség kibontakozik és nem kallódik el.
 
 
Kinek lehet az előnyös, ha egy tehetség ki tud teljesedni? A felnőttek (bal oldali oszlop) és a tizenévesek (jobb oldali oszlop) válaszai alapján
 
A tehetséggel tehát egyértelműen foglalkozni kell – tartják a megkérdezettek. Meg kell adni a lehetőséget, hogy gyakorlással maximálisan kiaknázhassa a gyerek a benne rejlő lehetőségeket. Ennek színtere egyértelműen a közoktatáson kívül van, a közoktatást önmagában ugyanis kevésnek tartják a válaszadók, mert annak rendszere nem támogatja a tehetség kibontakozását.
 
A tehetség mindenképpen speciális foglalkozást igényel, amelynek színterei a különböző területekre szakosodott iskolák, egyesületek, klubok, foglalkozások.
Ennek fényében talán különös, hogy sem a vizsgálatba bevont szülők, sem a tanulók többsége nem érzi úgy, hogy a tehetséges személy bármilyen kötelességgel tartozik bárki felé, a tálentumról úgy vélekednek, hogy a tehetség nem tartozik elszámolással senkinek.
 
 
Az országos reprezentatív mintán végzett véleménykutatást a MATEHETSZ – Tehetséghidak program megbízásából a TNS Hoffmann végezte.
#1 Dr.BauerBela

2021. július 30., péntek

Soha nem találná ki, mi növeli a gyerekek lelki ellenálló képességét

 

Soha nem találná ki, mi növeli a gyerekek lelki ellenálló képességét

Ez a cikk 1 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Annak ellenére, hogy szinte az összes kutatási eredmény azt igazolja, hogy milyen jót tesz a gyerekeknek a szabadtéren eltöltött idő, manapság mégis inkább a beltéri foglalkozásokra billen a hangsúly. Bár néhány szülő aggódik a csemetéje testi épsége miatt, amikor az szeretne például felmászni egy fára, a kutatások szerint a szabadtéri játékok olyan előnyökkel járhatnak, amire lehet, hogy korábban még nem is gondoltak. Eredményeik ugyanis igazolták, hogy egy erdei kaland nagyban elősegíti többek között a lelki ellenálló képesség fejlesztését.

A természetet hívják a tanulás eszközeként

Az elmúlt másfél évtizedben az iskolák elkezdték felismerni a szabadban töltött idő fontosságát. Ennek eredményeként olyan programokat fejlesztettek ki, amelyek az osztálytermen kívüli tanulást segítik elő.Ezért váltak olyan népszerűvé például az erdei iskolák, ahol az erdőt és a természetet hívják a pedagógusok segítségül a tanulás és a fejlesztés eszközeként. Az erdei iskolában a gyerekek lehetőséget kapnak a természetes környezet felfedezésére, a megfelelő kockázat és kihívás megtapasztalására, és megtanulnak másként tanulni.


Az erdei iskola több szempontból pozitív hatással bírForrás: AFP

A kutatások kimutatták, hogy a természetes környezettel való gyakorlati kapcsolat ösztönzi a képzeletbeli játékokat és fejleszti a kreativitást.

A tudósok most több mint harminc interjút készítettek, amely során négy és kilenc év közötti gyerekeket kérdeztek meg azért, hogy jobban megértsék: az erdei játékok és a természet közelsége hogyan segítheti elő a tanulást.

Megállapították, hogy az erdei iskolában a diákok függetlenebbnek érezték magukat és ezért jobban megértették a személyes, társadalmi és környezeti felelősségvállalásukat.

Segít a nehéz élethelyzetek kezelésében

A természetben a gyerekek azt érezték, hogy jobban tudják alkalmazni az iskolában megtanultakat és számos új, nem tudományos készséget fejlesztettek ki. Ez a helyzet arra ösztönözte őket, hogy gondolkodjanak kreatívan, lépjenek ki a komfortzónájukból és vállalják a kockázatot, valamint szorosan együttműködjenek a társaikkal. A kutatás során arról is beszámoltak, hogy a diákok fizikailag is jóval aktívabbak az erdei iskolában, ahol megtanulják azt, hogyan kell biztonságosan mozogni az erdő előre nem látható, kihívást jelentő területein.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a közelmúltban egy jelentésében azt állította, hogy a gyerekeknek több játékra van szükségük az egészséges növekedéséhez.


A lelki ellenállóképességet fejleszti az erdőben töltött időForrás: Getty Images

Lehetőséget ad a gyerekeknek az oktatáson túlmutató egyéb készségek fejlesztésére, ideértve a tárgyalást, a lelki ellenálló képességet (reziliencia) és a függetlenséget – mondták a kutatók. – Megtanulják, hogy a terhelő élethelyzetek ellenére is képesek legyenek megőrizni a belső egyensúlyukat, és a krízishelyzetekből is fel tudjanak állni.


#1 Dr.BauerBela

2021. július 28., szerda

RHUMATOID ARTRIIS


 

#1 Dr.BauerBela

VELESZÜLETETT BŐRHIÁY KÉPZŐS


 

#1 Dr.BauerBela

Gyermek Sérülések

Gyermek Sérülések

Gyermekeink szabadságának és biztonságának kiegyensúlyozásának képessége minden szülő számára kihívás és hagyományos probléma. Azt várjuk, hogy a gyermeknevelés szerves részét képező scuffles csak örömöt adnak nekik, és nem jelentenek potenciális veszélyt. Annak ellenére, hogy a “kártérítési kultúráról” tartott nagyszerű beszélgetéseket folytatjuk, általában nem keressük a balesetet.

A statisztikák azt mutatják, hogy például az iskolák és az óvodák szembesülnek egy kis kártérítési igényvel, amelyet a diákok a területükön bekövetkezett balesetet szenvedtek el. Néhány baleset, amelyet megakadályozhattunk, mások gondatlansága miatt következett be. Az ilyen balesetek gyakran súlyos sérüléseket okoznak, amelyeket semmilyen körülmények között nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Gyermek balesetek az utakon

Az utak a legnagyobb fenyegetés, amellyel gyermekeinknek az otthonon kívül kell szembesülniük. Minden évben mintegy 2500 gyermek hal meg az úton, vagy súlyosan megsérül. A gyermekek körében az áldozatok többsége gyalogos. Gyakran a baleset hibája részben vagy teljes egészében a gyermekek oldalán áll – tapasztalatuk vagy koncentrációjuk hiánya miatt az utca túloldalán futnak. Nem néznek körül az úton, vagy rosszul értékelik az autó távolságát vagy sebességét.

A törvény lehetővé teszi és elfogadja, hogy a gyerekek kevésbé körültekintőek, mint a felnőttek, és ezért szigorúbb kötelezettséget ró a többi közlekedő számára. Olyan helyzetben, amikor a balesetben részt vevő jármű vezetője el tudta kerülni az ütközést, de például túl gyors volt, vagy nem gondosan körülnézett, a hiba az oldalán található. Túl sok közúti baleset a gyermekeket érinti, akiket egy olyan járművezető sújtott, aki túl gyorsan halad az úton.

Ha csak a járművezető lassabb, fékezett vagy időben fordult, észrevette a gyermeket, és így elkerülte az ütközést. A gyermekekkel kapcsolatos egyéb balesetek akkor fordulnak elő, amikor a járművezetők nem tartják meg a biztonságos távolságot a járműveik és a kerékpárok között, vagy helytelenül becsülik a gyermekeket. Ha a hiba egy része a gépkocsivezetőnek van, akkor az ügy sikeres lesz, még akkor is, ha a kártérítés összegéből levonják a kártérítés összegét. Sokat függ az adott eset tényezőitől és a rendelkezésre álló bizonyítékoktól.

Kaland és kockázatvállalá

Ami fenyegetést jelenthet egy felnőtt személynek, lehet egy gyermek vonzereje és kíváncsisága. Az épület tetője, az elhagyott autó, az építkezés vagy a kőbánya kétségtelenül veszélyes hely, ezért a felelősöknek tisztában kell lenniük azzal, hogy kíváncsi és kalandos gyerekek akarják elérni őket, még akkor is, ha engedély nélkül hozzáférni kell bármely területhez .

Az ilyen “kísértéseket” megfelelően rögzíteni kell, és kerítések és korlátok körül kell lenniük, amelyekre figyelmeztető feliratokat helyeznek el. A biztosíték hatóköre a súlyos sérülés vagy akár halál kockázatától függ.

Különleges szabályok és határidő

Az a tény, hogy a gyermekek önmagukban nem hozhatnak jogi követelést, egy próba-képviselő (általában a szülők egyike) képviseli őket. Az esetek túlnyomó többsége tárgyalásokon keresztül történik a bírósági falakon kívül. A bíróságnak azonban jóvá kell hagynia az ülésen elfogadott megállapodás feltételeit. A gyermekek kedvéért a bíróság általában kártérítést fektet be, amíg el nem éri a többségi korhatárt.

A kártérítési igényeket általában a baleset időpontjától számított három éven belül kell megindítani. Gyermekekkel járó balesetek esetén ez az időszak a 18. születésnapjuk időpontjától számítható. Mindazonáltal azt javasoljuk, hogy a lehető leghamarabb konzultáljon egy ügyvédrel, és a baleset után azonnal indítson igényeket, hogy a szükséges bizonyítékok még mindig rendelkezésre álljanak és naprakészek legyenek, és növeljék a győzelem esélyeit. 

#1 Dr.BauerBela

az elhagyott gyermek

 

Az elhagyott gyermekek – Tanári segédanyag

Ajánlott korosztály: 7–12. évfolyam  

Tantárgyi kapcsolatok: történelem, állampolgári ismeretek, hon- és népismeret, etika, mozgóképkultúra és médiaismeret, dráma és színház, vizuális kultúra

A film felhasználását felső tagozatosok és középiskolások számára is javasoljuk.

A film és háttere

A Magyarországon élő gyermekeket sem kímélték a II. világháború borzalmai. Ennek következtében mintegy százezer kiskorú veszítette el hozzátartozóit és volt kénytelen rendkívül rossz körülmények között küzdeni a puszta életben maradásért. A Kertész Pál által rendezett és 1946-ban megjelent rövid dokumentumfilmben Molnár Erik népjóléti miniszter intéz felhívást Magyarország lakosaihoz az árván maradt és földönfutóvá vált gyermekek érdekében. Ezután a néző megismerheti, hogy a legelesettebbek milyen körülmények között élnek a háború után. A film a miniszter szavaival fejeződik be. Ez az alkotás akár előtanulmányként is értelmezhető a Radványi Géza által rendezett Valahol Európában című filmhez (1947). A gyermekek II. világháború utáni szenvedéseiről és túlélési képességeiről F. Várkonyi Zsuzsa írt regényt Férfiidők lányregénye címmel (több kiadásban), melynek felhasználásával rendezte meg Tóth Barnabás az Akik maradtak című játékfilmet (2019), amely 2020-ban Oscar-díj jelölt is volt.


Az elhagyott gyermekek (forrás: NFI)

Kérdések, feladatok

Általános iskolások számára

  • Jellemezzék és sorolják fel a tanulók, hogy milyen ruhadarabok láthatóak a filmben a gyermekeken!
  • Gyűjtsék össze a szegénység jellemzőit (rongyok, cipőhiány, sérült edények stb.)!
  • Mi történhetett az elhagyott gyermekek szüleivel (elhalálozás, hadifogság, elhurcolás)?
  • Milyen tevékenységekkel próbálták meg fenntartani magukat az árva gyermekek – a film szerint – az ínséges időben?
  • Mutassák be a gyermekmenhelyen tapasztalható körülményeket (ellátás, szállás, higiéniai viszonyok)!
  • Hitelesnek, meggyőzőnek tartják a filmet? Indokolják a választ!

Középiskolások számára

  • Szaktanári segítséggel elevenítsék fel és foglalják össze ismereteiket Magyarország 1944 és 1946 közötti történelméről (német megszállás, nyilas hatalomátvétel, szovjet ellenőrzés, koalíciós időszak)!
  • Milyen benyomást tesznek a diákokra a filmben látott gyermekek?
  • Melyik jelenettel teremti meg a rendező a bemutatott gyermekek sorsának ellenpontját?
  • Igazolják vagy cáfolják a kép és a szöveg elemzésével, hogy a film egy előre megírt forgatókönyv alapján készülhetett! Szükség esetén a tanár segítse ebben diákjait!
  • A miniszter kétszer is megszólal a rövidfilmben. Mi lehet a keretes szerkezet magyarázata?
  • Gyűjtsék össze a film politikai, ideológiai üzeneteit!
  • Vitassák meg, hogy milyen lehet a dokumentumfilm készítő és a politika viszonya!

Otthoni szorgalmi feladat

  • Készítsenek néhány perces kiselőadást Molnár Erik vagy Kertész Pál életéről!
  • Ismertessék a Valahol Európában vagy az Akik maradtak című film, illetve A férfiidők lányregénye című könyv tartalmát! Kiknek ajánlanák?

Kreatív feladat

  • Miképp készítenének filmet ugyanerről a témáról? Írjanak egy rövid filmtervet (szinopszist) páros- vagy csoportmunkában!

Érettségire készülőknek

  • Milyen céllal készülhetett a film?
  • Milyen propagandaelemeket ismernek fel?
  • Mely jelenetek lehetnek alkalmasak a gyerekek élethelyzetének tényszerű megismerésére?  
#1 Dr.BauerBela

2021. július 27., kedd

antrax

 


#1 Dr.BauerBela

atrogippis


 

#1 Dr.BauerBela

 

Kóros nyálfolyás gyereknél?

Tisztelt Doktornő/úr! Mitől lehet kóros nyálfolyás egy 3 évesnél? Csecsemőkora óta folyamatosan kórosan sokat nyálzik, eleinte a fogzásra gondoltunk, de már egy éve kijött az összes tejfoga, és még mindig dől a nyál a szájából. Előke kell elé vagy váltás ruhával indulunk el mindenhova. Mit lehet ezzel tenni, ez már mindig így lesz? Köszönöm válaszát előre is! Egy aggódó anyuka.

Legfrissebb cikkek a témában

Dr. Molnár Anna válasza nyálfolyás témában

Kedves Édesanya!

Leírásából pontosan nem derül ki, hogy mit jelent ez a mennyiség, hogy „dől a nyál” a gyermeke szájából! Gyermekeknél az ajak és -szájpad anatómiai eltérése, az orr-illetve garatmandulák túltengése, nagy nyelv, mentális retardáció (szellemi elmaradás) vagy rossz szokás esetén előforduló nyitott száj miatt, valamint nyelészavar (általában megelőző idegrendszeri károsodás, idegbénulás esetén) , izomgyengeség, bizonyos gyógyszerek szedése miatt, illetve ritka esetben szervi eltérés nélkül – „idiopathiásan” előfordulhat kóros és nagyobb mennyiségű nyálfolyás. Amennyiben ez gyermeke napjait zavaró mértékben befolyásolja és eddig ezzel kapcsolatban nem fordultak orvoshoz, javaslom gyermekgyógyász, fül-orr-gégész illetve fogorvos felkeresését!

Figyelem! A válasz nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot, diagnózist és terápiát. A kérdésben megfogalmazottakért portálunk nem vállal felelősséget.
#1 Dr.BauerBela

 Mi okozhat túlzott nyálképződést gyerekeknél? 4 gyakori ok

Vannak időszakok, amikor normális, de esetenként a túlzott nyáltermelődés egy tünet.


Leggyakrabban fogzás, de bizonyos logopédiai vagy akár műtéti kezelést igénylő betegségek is okozhatják. Ezekről is beszélt dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa.

Fogzás idején jelentkezik

A fokozott nyáltermelődés teljesen normálisnak tekinthető, ha csecsemőknél, kisgyermekeknél a fogzás idején jelentkezik. Ilyenkor a nyáltermelődés oly mértékű lehet, hogy a gyermek ruháját, felsőjét naponta többször is cserélni kell, célszerű ezért nyálkendőt a nyakába tenni napközben, amíg ez az időszak tart. Egyéb tennivalónk nincs, mint megvárni, amíg kinőnek a fogai sorban, akkor a fokozott nyálzás is megszűnik.

Szájnyálkahártya-gyulladás tünete is lehet

Ha a gyermek lázas, fáj a torka, és feltűnően étvágytalan, a szájában pedig apró hólyagok, afták jelennek meg, akkor nagy valószínűséggel szájnyálkahártya-gyulladása van. A fokozott nyálképződés mellett jellemző a nyaki nyirokcsomók duzzanata és a kellemetlen szájszag. A betegséget vírus okozza, és főként kisgyermekeknél fordul elő, akik mindent a szájukba vesznek, ezzel az érzékeny nyálkahártyát könnyen felsértik, ami megkönnyíti a kórokozók szervezetbe jutását.

Mivel vírus okozza, szájnyálkahártya-gyulladás esetén a legfontosabb, hogy a tüneteket csillapítsuk: láz- és fájdalomcsillapítóval, helyi érzéstelenítőt tartalmazó ecsetelővel, folyamatos itatással, pépesített ételekkel, hogy megelőzzük a kiszáradást.

A cikk az ajánló után folytatódik


Védelem a legkisebbeknek is

A Fénylő csillag nevet viselő fertőtlenítő, légfrissítő olajkeverék jó szolgálatot tesz, ha a baba vagy a kisgyermek beteg, sőt, megelőzés szempontjából is. Akár már újszülött kortól is párologtathatod a gyerekszobában.

Tudj meg róla többet!

Promóció

Gyenge száj- és arcizmok

A gyermekkori nyálcsorgás hátterében előfordulhat, hogy a száj- és az arcizmok gyengesége, fejletlensége áll. Ilyen esetben a kicsik nem tudják megfelelően kontrollálni a nyelést, ami egyébként csak látszólag egyszerű folyamat, valójában 25 különféle izom összehangolt működésére van hozzá szükség. Mivel ez a beszédben is okozhat késlekedést, célszerű logopédus segítségét kérni az izmok erősítéséhez. Erre célirányos, játékos feladatokkal, például szívószál, buborékfújó vagy síp segítségével van lehetőség.

Szájlégzés: megnagyobbodott orrmandula is okozhatja

Az orrmandulák túltengése is okozhat fokozott nyáltermelődést kisgyermekeknél. Ilyenkor a gyermek nem kap az orrán rendesen levegőt, ezért éjjel nyitott szájjal alszik, horkolhat is, napközben pedig nyitott szájjal közlekedik, emiatt a nyál sokszor kicsorog a száján. Ha ezt tapasztaljuk, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz, mivel a tartós szájlégzés az állkapocs és a fogazat fejlődésének rendellenességét is okozhatja. 

#1 Dr.BauerBela

2021. július 26., hétfő

Szülői szenvedélybetegség gyermekszemmel – hogyan éli meg a gyermek a szülői addikciót

 

Szülői szenvedélybetegség gyermekszemmel – hogyan éli meg a gyermek a szülői addikciót?

Orosz Tamás 2021. március 31.

A negatív fejlődési kimenetel szempontjából az egyik legerőteljesebben ható rizikófaktornak a szülői szenvedélybetegség tekinthető, amely megjelenhet akár mindkét szülőnél is, de az is jelentősen megnehezíti a gyermek helyzetét, amennyiben „csak" az egyik szülő néz szembe efféle problémával. De mit is tekintünk szenvedélybetegségnek? Hogyan néz ki egy szenvedélybeteg szülőt magában foglaló család működése? Milyen szerepekbe bújhat a gyermek a helyzethez való alkalmazkodás, megküzdés érdekében? És ami talán a legfontosabb kérdés: van-e valamilyen védőfaktor, amely a negatív fejlődési kimenetel ellenében hat? Cikkünkből kiderül.

Mit is nevezünk szenvedélybetegségnek?

A szakirodalom alapján minden olyan viselkedésforma szenvedélybetegségnek tekinthető, amely kívül esik az egyén ellenőrzésén; ismétlődő, rendszeres; valamint káros hatást gyakorol az egyénre, és akár a környezetére is (például azáltal, hogy a személy hétköznapi tevékenysége a függőség tárgya köré csoportosul, így elhanyagol mindent és mindenkit). Az addikciókat két nagy csoportba lehet sorolni: megkülönböztetünk kémiai szerek által kiváltott függőséget (például alkohol vagy egyéb illegális szerekhez kapcsolódó addikció), melyet pszichoaktívszer-dependenciának nevezünk, valamint viselkedéses addikciókat (például vásárlási kényszer). Az addikciók mindkét csoportjára érvényes, általános jellemzők között megtalálható:

 

  • az erőteljes késztetés a függőség tárgyával kapcsolatos tevékenységre,
  • a tolerancia, mely azt jelenti, hogy a függő személynek egyre nagyobb dózisban lesz szüksége például alkoholra (vagy viselkedéses addikció esetén például hosszabb időt szeretne videojátékkal játszani),
  • a betegségtudat, de ennek ellenére képtelen a leszokásra,
  • az elvonási tünetek jelentkezése, melyek komoly szenvedést okoznak,
  • valamint az is fellelhető, hogy az addikciók jelentős negatív hatást gyakorolnak az egyén életének több területére, így a munkahelyi (iskolai) teljesítményben, valamint a társas kapcsolatokban is egy markáns visszaesés tapasztalható.

Az addikciók egyik legfőbb jellemzője, hogy a személy legtöbb gondolata és a hétköznapi tevékenységének nagy része a függőség tárgya köré csoportosul, így elhanyagol mindent és mindenkit.

Hogyan néz ki a szenvedélybeteg szülő(ke)t magában foglaló család működése?

Fontos kiemelni, hogy a szülő(k) függősége az összes családtagot érinti, és ezért az egész család számára jelentős stresszforrást jelent. Egyrészt azért, mert veszélyezteti a család gazdasági működőképességét, illetve a családon belüli feladatok ellátása is nehézségbe ütközik. Másrészt azért, mert számtalan negatív érzelmet okoz (például bűntudat, gyanakvás, bűnösség érzése, bizonytalanság, vagy akár félelem), azonban a gyermekek kiskorukban még nem képesek érzelmeik adekvát szabályozására. Ez azért lehet problémás, mert egy 4-5 éves gyermek még nem lesz képes differenciálni azt, hogy mi történik miatta és mi nem, így az énközpontú (egocentrikus) gondolkodása miatt mindent magára vonatkoztatva fog értelmezni – azt is, hogy a szenvedélybeteg édesanyja/édesapja mérges vagy rosszkedvű. Így a gyermek magát okolhatja a kialakult helyzetért. Végül pedig stresszforrást jelenthet az is, hogy az ilyen családokban az érzelmek őszinte megélése, kifejezése (fontos, hogy a negatív érzelmeké is!) kockázatossá válik, az intimitás minimálisra csökken, és az egymás iránti bizalom is rendkívül korlátolt.

Ez az alapvetően bizonytalan légkör fokozza a negatív érzelmek mennyiségét és intenzitását is.  

 

A szenvedélybeteg szülők gyermekeinek érzelmi világát számos negatív érzelem uralhatja: a mindent átható bizonytalanság mellett jellemző lehet a bűntudat, a félelem és a szomorúság is.

Sok esetben megfigyelhető, hogy a szenvedélybeteg szülő(ke)t magában foglaló családokban egyfajta patológiás egyensúly alakul ki. Amikor ez az egyensúlyi helyzet kialakul, onnantól kezdve a különféle, családban tapasztalt működési sajátosságok azt a célt fogják szolgálni, hogy ez a homeosztatikus állapot fennmaradjon. Ilyen működésben is jól tetten érhető sajátosság például, hogy a családban mindenki úgy tesz, mintha semmi probléma nem lenne. Nagyon gyakran a függőségről beszélni sem lehet (a családon belül és azon kívül sem), viszont azáltal, hogy a titkolózás és a tagadás általánossá válik az adott tevékenység is egyre inkább megerősödik, és sajnos akár legitimmé is válhat. Valamint a titkolózás az egyén társas kapcsolataiban falakat állíthat a gyermek és kortársai közé, aminek következménye az elmagányosodás lehet.

További jellegzetesség a szülői inkonzisztens nevelés, amely például abban nyilvánul meg, hogy egyszer mindent megenged a gyermekének, pár óra múlva pedig már semmit sem szabad csinálnia. Ez azért lesz megterhelő a gyermek számára, mert az ilyen egymástól élesen elváló elvárásoknak lehetetlen lesz megfelelni, és így nagyon nehézzé válik az alkalmazkodás is.

Végül pedig fontos megemlíteni, hogy a szülő szenvedélybetegsége a szülő-gyermek szerepviszonyt is alapjaiban megrengetheti. A függőség miatt sok esetben előfordulhat az is, hogy a szülő képtelen eleget tenni a szülői feladatainak, így ezen teendők ellátását a gyermek lesz kénytelen átvenni (például fiatal kora ellenére rendszeresen neki kell elkészíteni az ételt, kitakarítani a lakást, vagy akár gondoskodni a fiatalabb testvéréről). Ezt a fajta szerepcserét nevezzük parentifikációnak.

A parentifikáció negatív következménye lehet az alacsony önértékelés, a depresszió vagy akár a magatartászavar is.

Jellegzetes gyermekszerepek a szenvedélybeteg családokban

Az olyan családokban, ahol az egyik szülő vagy mindkét szülő szenvedélybeteg, olyan diszfunkcionális egyensúly alakul ki, melynek fenntartásához a családtagok által felvett, jellegzetes szerepek is hozzájárulnak. Gyermekek esetében négy szerepet fontos megemlíteni.

Egyik szerep a hős. A hős jól működő, sikeres figurának tűnhet, hiszen magas teljesítmény elérésére képes, kitartó, segítőkész. A hős esetében a rejtett motiváció az, hogy kiemelkedő eredményeivel elvonja a figyelmet a problémáról, viszont ennek hátránya is van: mivel a hős figyelme teljes mértékben a külvilágra irányul, így a saját igényeit háttérbe szorítja, valamint alacsony önértékelés és önbizalomhiány is megfigyelhető.

A bűnbak teljes ellentéte az előzőekben ismertetett hősnek. A két szerepben közös, hogy mindkettő magára vonja a figyelmet, de míg a hős esetében ez pozitív figyelmet jelent (a magas teljesítmény miatt), addig a bűnbak esetében a negatív figyelem jelenik meg. A bűnbak szerepet felvett gyermek motivációja is az, hogy a fókuszt a problémáról elterelje azáltal, hogy őt hibáztatják a családi bajokért.

Harmadik szerep az elveszett gyermek. Az elveszett gyermekekre jellemző, hogy próbálnak a háttérben maradni (ennek a személyes nyeresége a menekülés a számukra), valamint fontos, hogy nagyon sok elfojtással dolgoznak, mely depresszióhoz vagy szorongásos zavarhoz vezethet.

A negyedik szerep, melyet fontos megemlíteni, a bohóc. Ezt általában a család legfiatalabb gyermeke tölti be. Humorral igyekszik csökkenteni a feszültséget, egy oldott, vidám légkört szeretne teremteni. A bohóc szerepben lévő gyermekek általában jó társas készségekkel rendelkeznek. Azonban, ha ez hosszú távon fennmarad, akkor ez a szerep is hátrányt okoz, hiszen az éretlenség, bohóckodás gyermekkorban még normális lehet, azonban felnőttkorban már az egyén életét sok esetben nagyban megnehezítheti.

 

A bohóc szerepben lévő gyermek vidám, felszabadult légkört szeretne teremteni, és ezzel a családban uralkodó feszültséget kívánja humor által csökkenteni.

Minden esetben negatív fejlődési kimenetelt eredményez a szülő(k) szenvedélybetegsége?

A legtöbb esetben igen, ám ez a kérdés sokkal komplexebb ennél. A függőségben szenvedő szülők gyermekei esetében jelentős mértékben megnövekszik a depresszió és a szorongás kialakulásának esélye, valamint a megfigyeléses tanulásnak köszönhetően nagyobb valószínűséggel válnak ők maguk is szenvedélybeteggé, hiszen, ha a gyermek azt észleli, hogy probléma esetén a szülő a feszültséglevezetés céljából egy adott szerhez fordul, akkor ez a későbbiekben beépülhet a gyermek problémamegoldó eszköztárába, és ő is hasonlóan kívánja majd megoldani a nehézségeit. A későbbiekben pedig a rendszeres szerhasználat (amely nagy eséllyel serdülőkorban, a krízisek által leginkább sújtott időszakban fog kibontakozni) nagyon súlyos fejlődési károsodáshoz vezethet. A pszichoszociális érés az esetek többségében elakad, a serdülő a valóságtól nagymértékben elrugaszkodott belső világot alakíthat ki, amely hozzájárul ahhoz, hogy a pubertás korban lévő személy minimalizálja a valós konfliktusokkal való szembenézést, megküzdést.

A függőségben szenvedő szülők gyermekeinek negatív fejlődési kimenetele tetten érhető lesz a társas viszonyulásaikban is: a biztonságos kapcsolat kialakítása nehézségbe ütközik, valamint a jövőben olyan párt választhat magának az egyén, aki szintén valamilyen szenvedélybetegségben szenved (így ebben a szituációban is magára tudja venni a megmentő szerepet). Jellemző továbbá a gyengébb iskolai teljesítmény is az esetükben.

Azonban nem mindig jelenik meg a szülői addikció gyermeki fejlődésre gyakorolt negatív hatása. Ennek magyarázatához szükséges bevezetni a reziliencia fogalmát, amely

a gyermeket érintő fejlődési kockázattal, akutan fennálló rizikótényezőkkel szembeni sikeres alkalmazkodóképességre utal, s így az egyén képes lehet a boldogságra, növekedésre, produktív teljesítményre.

Ezt a képességet egyszerűbben rugalmas ellenálló-képességnek, vagy lelki ellenálló-képességnek is nevezzük. Ahhoz, hogy az egyén rezilienssé váljon több védőfaktor is hozzásegítheti. Ilyen tényező lehet például az, ha a nem függő szülő elfogadó, támogató, és szenzitív támaszt nyújt gyermekének. De a kutatások alapján jótékony hatása lehet annak is, ha a gyermek jó problémamegoldó készséggel és kiváló kommunikációs képességgel rendelkezik, valamint a legkorábbi időszaktól kezdve fokozott válaszkészséget mutat, és olyan pozitív reakciókat hív elő a környezetéből, amelyek gondoskodó attitűdöt eredményeznek. A gyermek fejlődési kimenetele szempontjából fontos lehet az is, hogy a szenvedélybeteg szülő a függősége ellenére hogyan tudja ellátni szülői feladatait: ha képes erre, akkor a gyermek fejlődésében okozott kár is jóval alacsonyabb lehet.

 

#1 Dr.BauerBela

A jól nevelt gyerekek szüleinek 5 titka

 

A jól nevelt gyerekek szüleinek 5 titka

Kercsó Dorottya | 2017-10-05 12:05

Szólj hozzá!  Küldés e-mailben

A Harvard Egyetem pszichológusai megvizsgálták, mi az az öt dolog, amelyet betartva garantáltan jól nevelt lesz a gyerekünk. Sajnos nem öt olyan, viszonylag könnyen kivitelezhető gyakorlati tippet kaphatunk, mint hogy "fektesd le időben" és hasonlók, de érdemes fejlődni, hogy legalább megközelítsük az általuk hasznosnak vélt szokásokat.

 

 

A gyereknevelés egyben önnevelés is. Ezt a saját bőrömön azt hiszem, nagyjából a fiam másfél éves kora táján tanultam meg, amikor kiszöktem a konyhába egy kis csokiért, majd neki nem akartam adni belőle, azzal az indokkal, hogy a nassolás egészségtelen... Ez volt az a pillanat, amikor összeállt a kép: csak azt tudom adni neki, ami nekem is van. Hogy a konkrét példánál maradjunk, soha nem fogom tudni rászoktatni az egészséges táplálkozásra akkor, ha én magam közben suttyomban kapkodom be az édességet.

Valami hasonlót állapítottak meg a neves pszichológusok is. Tanácsaik nem kivitelezhetőek egy csapásra, folyamatos fejlődést, tanulást igényelnek, de erre felnőtt korban is minden lehetőségünk megvan. Következzen tehát az útmutató azok számára, akik jó magaviseletű, tisztelettudó, egyszóval jól nevelt gyerekeket szeretnének kiengedni a világba.
 

1. Tölts vele minőségi időt!

Igen, ezt mindenki tudja. De a hétköznapi rohanásban, amikor reggel viszed a suliba, onnan az edzésre, este próbálod elfogadható állapotba hozni a lakást, mellette pedig normális vacsorát főzni a családnak, nem csoda, ha legfeljebb a matekleckéről van időd társalogni vele – és arról se túl szívesen.
Pedig egy rövid, de annál mélyebb beszélgetést mindenki be tud illeszteni a napjába. Kérdezz az élményeiről, hallgasd végig, de ne tarts neki erkölcsi prédikációt! Mesélj esti mesét! Tanuld meg a kedvenc játékát és játszd vele együtt! Beszélgetés közben kifejtő kérdéseket tegyél fel: mi volt a legjobb élménye aznap, mi a legrosszabb, ki volt kedves hozzá, ki undok, stb.


2. Legyél jó példakép!

Minden direkt tanításnál és erkölcsi leckénél többet számít, mit lát a gyerek maga körül. Légy nagylelkű, igazságos, becsületes, türelmes, és biztos lehetsz benne, hogy ezek a jellemvonások az ő személyiségébe is be fognak épülni. Ha hibáztál, ne félj bocsánatot kérni, ha haragszol, kezeld kulturált módon – ezekkel mutatsz példát a gyermeknek arról, hogy ő hogyan viselkedjen hasonló szituációkban.
Tiszteletre is csak úgy tudod nevelni, ha te magad is tisztelsz másokat. Ehhez hozzátartoznak olyan dolgok is, hogy ne a gyerek füle hallatára szidd a férjedet, az anyósodat, a főnöködet és a tanító nénit – sőt, legjobb az lenne, ha megtanulnád nem szidni őket egyáltalán, bár a világ értelemszerűen nem fekete-fehér.


3. Tanítsd önzetlenségre!

Bár a szülők bevallása alapján legtöbbjük nevelési céljai között kiemelt szerepet kap az önzetlenségre való tanítás, az eredmények mégsem feltétlenül igazolják őket. Kezdd fiatal korban: sajnos majdnem minden évben van lehetőség például árvízkárosultakon segíteni, ilyenkor a gyerekkel együtt pakolj össze néhány tárgyat, amit el tudtok küldeni. Meséld el neki, hogy mennyire örülnek majd más gyerekek az ő kinőtt ruháinak, és bátorítsd, hogy a saját játékaiból is ajánljon fel néhány darabot (de ha nem akarja, ne erőltesd!)

Az önzetlenség a mindennapokban is gyakorolható, egyszerű udvariassági formulákkal, az elesett osztálytárs felsegítésével, a tízórai megosztásával. Ne engedd úgy útjára a gyereket reggel, hogy az uzsonnájából ne adjon senkinek (ismertem ilyet...), és ne küldj vele az oviba-iskolába drága játékot, amelyet félteni kell másoktól. Az osztozkodásra egyébként kiváló terep a játszótér, ott már az egész kicsik is megtanulják, hogy nem féltjük egymástól a homokozó lapátot és a rollert, ezt rendszerint a szülők is ügyesen irányítják.
 

4. Tanítsd hálára!

Egy gyereknek tisztában kell lennie azzal, hogy a körülötte élők mennyi jót tesznek vele, és ezt értékelnie kell. A hálára képes emberek egyúttal önzetlenebbek, segítőkészebbek, sőt egészségesebbek és boldogabbak is. Tanítsuk hát meg nekik, hogyan értékeljék mások cselekedeteit!

Mint mindenben, ebben is a példamutatás a legjobb módszer. Ne felejtsd el őszintén megköszönni neki, ha valamiben például a segítségedre volt. De vigyázz, csak a valódi cselekedeteket értékeld! Felesleges különösebben megdicsérni mindennapi feladatok rutinszerű teljesítéséért, ha azonban valamilyen extra dolgot vitt véghez, ne maradjon el az elismerés. Különösen hangsúlyozd ki, hogy számodra mit jelentett a segítsége.


5. Tanítsd meg kitekinteni a világra!

Természetes, hogy a gyereket elsősorban a barátai és az osztálytársai érdeklik, ezzel a felnőttek sincsenek másképp. Fontos azonban tudatosítani bennük, hogy a belső körön kívül is van élet. Foglalkozzanak az osztályba érkezett új gyerekkel éppúgy, mint az általuk nem ismert, de valamilyen szükséget szenvedő emberekkel – akár más országok lakóival is. Beszélgessetek arról, hogy vannak szegény emberek, szegény országok, esetleg beteg gyerekek – senki nem lesz lelki sérült attól, ha ezekkel a dolgokkal tisztába kerül, viszont megtanulja, hogy a világ nem annyiból áll, amennyit maga körül lát.

A gyerekkor feladata, hogy kialakuljon a teljes személyiség. Hiába az iskola és egyéb közösségi terek, erre a folyamatra akkor is a szülői ház van a legnagyobb hatással. Ne foszd meg magad a lehetőségtől, hogy valódi értékes felnőttet tudj formálni a gyerekedből!

 

#1 Dr.BauerBela

7 nevelési hiba, mely gátolja a gyermeket a sikerhez vezető úton

 

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban. Annak érdekében, hogy gyermekeink kompetens, felelősségteljes és érett személyiséggé váljanak, olykor hagynunk kell, hogy elessenek és újból felálljanak, de azt is, hogy nehezebbnek tűnő helyzeteket oldjanak meg önállóan. Milyen hibákat követünk el leggyakrabban és hogyan kerülhetjük el ezeket?


 A gyerekeket a stressz leküzdésére is tanítanunk kellene, de vajon miképpen tehetjük ezt?


1. Nem engedjük, hogy a gyerek kockáztasson és hibákat kövessen el

Sokan más véleményen vannak azt állítva, hogy csak védeni akarják a gyereküket. Igen, erre szükség van, viszont tudnunk kell, hogy mikor hagyjuk a gyereket elesni és csalódni, hogy ne féljen ettől és megtanulja, hogy ez is ugyanúgy az élethez tartozik, mint a siker és az öröm. Képletesen szólva, gyermekünknek annyiszor kellene megütnie magát, amíg meg nem tanulja, hogy horzsolásokkal és ütésekkel is tud élni. Ez kell ahhoz, hogy ne féljen újra kimenni a játszótérre, még akkor sem, ha eleshet. Ugyanis az élet is így működik. 


2. A segítség részünkről nagyon korán érkezik

Azt mondják, hogy manapság a szülők helikopterként röpködnek gyermekeik körül és szinte állandóan lesik őket. Amint észrevesznek egy pici gondot, leereszkednek hozzájuk, megoldják azt és ezután ismét figyelőállásba helyezkednek. A gyerekek így megszokják azt, hogy minden probléma egyszerűen, magától megoldódik, anélkül, hogy ők ezért felelősséggel tartoznának. Ezért hagyjuk gyermekeinket, hogy saját problémáikat igyekezzenek saját maguk megoldani. Olykor nehéz távol tartani magunkat, főleg, ha azt látjuk, nehezebben megy nekik a megoldás. De bízzunk bennük  és abban, hogy segítségünk nélkül is boldogulnak. 


3. Alaptalanul jutalmazunk

Valamikor népszerűek voltak a „részvételért adott érmek és díjak“, de bebizonyosodott, hogy a gyerekekre nem voltak jó hatással. Amennyiben a szülők a gyerek átlagon aluli eredményeit is kiemelik és eltekintenek rossz viselkedésétől, a gyerek nem lesz képes elviselni a veszteség érzését. Az is lehet, hogy hazudni kezd eredményeit illetően, vagy csalni csupán azért, mert nem képes felvállalni saját sikertelenségét.



4. Megengedjük azt, amit nem kellene

A gyerekeknek nem kell mindig megkapniuk azt, amit szeretnének. Első csalódásuk hamarosan elmúlik, de az elkényeztetettség és az érzés, hogy erőfeszítések nélkül mindig megkapják azt, amire vágynak, már nem. Tanuljunk meg olykor nemet mondani, még akkor is, ha gyermekünknek legszívesebben a kék eget is lehoznánk. Ne tanítsuk őket arra, hogy a jó jegyekért anyagi jutalmat kapnak. Önmagában a jó jegy kell, hogy jelentse számukra a jutalmat és a sikert. Ha mindenért ajándékot kapnak, nem lesz belső motivációjuk, a siker és az öröm feltétel nélküli érzését pedig egyáltalán nem ismerik meg. 


5. Szégyelljük saját múltbéli hibáinkat

Sok szülő régi önmagát állítja példaként gyereke elé: „Bezzeg én a te korodban...“ Tanuljunk meg beszélni saját hibáinkról is, melyeket az ő korukban követtünk el, mondjuk el, mit éreztünk és mit tanultunk belőle. Ezekből a dolgokból a  gyerekek megtanulnak párhuzamot vonni és a mi tapasztalatunk segíthet nekik abban, hogy saját maguk ilyen hibát ne kövessenek el. Értékelni fogják az őszinteségünket és sebezhetőségünket.


6. Az intelligencia nem egyenlő az érettséggel

Ha egy gyermek intelligens, ez még nem jelenti azt, hogy érett és felkészült az életre. Figyeljünk viselkedésének egyéb aspektusaira is és ne csak az intelligenciájára koncentráljunk. Jó iránytű ebben az, ha önállósága mértékét összehasonlítjuk kortársainak önállóságával. Amennyiben a többi gyerek önállóbb, mint a sajátja, nevelje nagyobb felelősségvállalásra és bízzon abban, hogy ezzel megbirkózik. 




7. Bort iszunk, vizet prédikálunk

Legjobb tanács a szülők számára: neveljünk példával. Amikor a gyerek látja, hogy  szavaink és cselekedeteink összhangban vannak, becsülni fognak minket. Megérti, hogy ha kételkedés nélkül képesek vagyunk nehéz erkölcsi döntések meghozatalára, akkor ő is képes lesz erre. Hagyjuk magunk mögött a gazdagabb, boldogabb és jobb embereket. Gyermekünk követni fogja példánkat.

Gyemekeink nevelésében ugyanazt a szempontot kell szem előtt tartani, mint saját sikeres életünket illetően: tanuljuk meg a jelen örömeivel szemben előnyben részesíteni jövőbeli sikereinket. Ez minden téren érvényes, akár az egészséges táplálkozásról, akár a pénzügyek gazdasági vonatkozásairól, akár a kiváló iskolai és munkahelyi eredmények eléréséről legyen szó.

Annak érdekében, hogy sikeres és öntudatos egyéneket neveljünk a jövő generáció számára, egyszerűen csak néhány alapelvet kell betartanunk:


  • Engedjük, hogy gyermekünk bonyolultabb feladatokat is kipróbáljon és hagyjuk, hogy megtapasztalhassa a sikertelenséget is.
  • Beszélgessünk velük tetteik következményeiről – legyen az akár jó, akár rossz.
  • Engedjük, hogy bekapcsolódjanak a türelmet és kitartást igénylő tevékenységekbe is, melyek a jövőbeni sikerek érdekében olykor a mindennapi örömök lemondását jelentik (sportversenyre való felkészülés, hangszeren történő játék, stb.).
  • Tanítsuk meg őket, hogy nem csinálhatnak mindent egyszerre, s hogy az élet döntésekből és kompromisszumokból á
  • Beszéljünk nekik a jövőről, a lehetőségeikről – mutassuk meg az utakat, melyek ezekhez a lehetőségekhez vezetnek. 
  • Bízzuk meg őket olyan dolgokkal, melyek a felnőttkorral kapcsolatos felelősséggel járnak (a rájuk bízott pénz kezelése és hasonlók).


#1 Dr.BauerBela

2021. július 21., szerda

#1 Dr.BauerBela
#1 Dr.BauerBela
#1 Dr.BauerBela
#1 Dr.BauerBela

angina difteroia

 

#1 Dr.BauerBela

besit's

#1 Dr.BauerBela
#1 Dr.BauerBela
#1 Dr.BauerBela

gnes

9 tipp introvertált gyerekek szüleinek Szalay Ágnes Szalay Ágnes 2018. augusztus 20. ezeket szerettétek Nem is olyan könnyű, mint amilyennek látszik! Ennek az egyszerű feladatnak a megoldásán ölre mennek az emberek – te tudod a helyes megfejtést? Csak a láncaidat veszítheted, ha kipróbálod őket. 6 kipróbált technika a szexuálpszichológustól, ami helyreteszi a szexuális életed De Uganda, Líbia, a Fülöp-szigetek, Románia és Türkmenisztán despotái sem mentek a szomszédba őrületért. Diktátorok bizarr mániái: Castro, Hitler, Sztálin, Kim Dzsongil és Mao is kitett magáért Zanza! Mózes Zsófi Mózes Zsófi Ezért fontos a gyerek érzéseinek elismerése – és 5 egyszerű módszer, hogy jól csináld Werb Tímea Werb Tímea Növényi étrendet követsz, mégsem fogysz? Elmondjuk, miért! Rudolf Dániel Rudolf Dániel Ki volt Pink Floyd, akiről a zenekart elnevezték? Tarkovács Cecília Tarkovács Cecília Eltávolodtál a barátaidtól, ahogy megszületett a gyerek? Pedig neki is szüksége van rájuk! Mózes Zsófi Mózes Zsófi Vannak helyzetek, amiket túlélhetetlennek gondolunk egészen addig, amíg túl nem éljük őket – Angela Murinai új könyvéről Nincs azzal semmi gond, ha introvertált gyereked van. De azért lehet neki segíteni egy-két dologban, hogy könnyebben vegye az akadályokat, és magabiztos, elégedett maradhasson egy extrovertált világban. A mai világ nem feltétlenül az introvertáltaknak kedvez. Iskolában, munkahelyen elvárás, hogy az ember szépen prezentáljon, kiharcolja magának azt, amire szüksége van, és ügyes legyen a networkingben. A gyerekektől is sokszor azt várjuk, hogy legyenek népszerűek, pattanjanak ki a színpadra, ha táncolni vagy szavalni kell – és ha vendégségben betesszük őket a gyerekszobába, akkor vidáman játszanak el az ismeretlen házigazda gyerekekkel. Szülőként sokan csalódottak, ha az ő gyerekük inkább a kezüket szorongatja, minthogy belevesse magát a játékba, és ha valaki megszólítja, csak némán néz maga elé. Az is furcsa lehet, hogy otthon, biztonságban sokszor csak elvan magában, mindenféle képzeletbeli lényekkel játszik, és nem fecseg a vacsoraasztalnál. Tény, hogy amit ma egy munkahelyen például elvárnak az emberektől (pl. jó kommunikációs készség, csapatszellem, és jó tárgyalási készségek) azok nem feltétlenül introvertált jellemzők. De szerencsére az is igaz, hogy egyre inkább felismeri a világ, hogy kár tehetséges embereket nem figyelembe venni pusztán azért, mert nem jól képviselik magukat. Egyre többször hallani az introvertáltak értékeiről, és annak is érdemes örülni, ha a te gyereked is introvertáltnak bizonyul. kapcsolódóSzerencsés vagy, ha introvertált a gyereked Szerencsés vagy, ha introvertált a gyereked Ne aggódj, inkább lásd meg benne az értéket! Soroljuk, hogy mik ezek. Tovább olvasom Az introvertált gyerekek is csak gyerekek Az introvertáltság azért nem azt jelenti, hogy ufó valaki, és hogy teljesen jól elvan egész életében egyedül egy ingerszegény szobában. Az intorvertált gyerekek is gyerekek, és ugyanúgy szükségük van a szüleik elfogadására, és általános gyerekszórakozásokra, mint cserfesebb társaiknak. És az is tény, hogy bizonyos helyzetek nehezebben mennek nekik. Ha szülőként nem segítesz megküzdeni ezekkel a nehézségekkel, akkor fennállhat a veszély, hogy az introvertált gyereked magába forduló vagy önbizalomhiányos lesz. Hogyan segíts neki? Az introvertált gyerek is szórakozik.Csak ő másképp. Az introvertált gyerek is szórakozik.Csak ő másképp. Shutterstock 1. Lassan, fokozatosan vidd bele új helyzetekbe Az introvertáltak új környezetben, vagy sok ember között nehezebben oldódnak fel, mint fesztelenebb társaik. Pedig sok ilyen helyzet adódik az ő életükben is: új iskolába, óvodába kerülnek, szülinapi buliba mennek, vagy gyerekprogramra viszitek őket. Érdemes az ilyen helyzetekbe korán érkezni vele. Legyetek ti az első vendégek a buliban, vagy érkezzetek korán a suliba. Így nem ő kerül be újként egy csapat gyerek közé, hanem „hozzá érkeznek” a többiek. Van ideje akklimatizálódni, mindent alaposan megfigyelni, mielőtt bármi aktivitást várna el tőle a környezet. Nem baj, ha nem a te gyereked a legnagyobb partiarc Nem baj, ha nem a te gyereked a legnagyobb partiarc Shutterstock Ha nem tudtok korán érkezni, akkor ne feszengj amiatt, hogy nem játszik a többi gyerekkel. Tartsd észben, hogy ő először megfigyel, és ez teljesen természetes. Majd ha már kellően biztonságban érzi magát, akkor ő is fog játszani. Érdemes egy-egy ilyen esemény előtt hosszabban beszélgetni vele arról, hogy mi várható, mi fog ott történni. Hiba viszont teljesen elkerülni az ilyen helyzeteket, hiszen akkor elmagányosodhat, és nem érik új élmények. Egyszerűen csak figyelmesen, a határait és az időszükségletét elfogadva tedd bele ezekbe a helyzetekbe. 2. Ne mondd neki (a füle hallatára), hogy szégyenlős, vagy hogy zárkózott Ha hallja ezt a címkét, akkor az adott helyzetben érzett félénkségét, szorongását a személyiségjegyének kezdi tekinteni, nem pedig egy aktuális érzésnek, amit megtanulhat kontrollálni. Ha pedig mások mondják róla, hogy szégyenlős (amit fognak mondani), akkor kedvesen keretezd át: Julcsi nagyon ügyesen megfigyel mindent a környezetében. 3. Tanítsd meg, hogy kiálljon magáért Ha látod, hogy a másik gyerek elveszi a játékát, de ő nem tesz semmit, akkor gyakoroljatok. Tanítsd meg arra, hogy hangosan mondja, hogy NEM! Vagy ADD VISSZA. Csináljatok játékot abból, hogy hangosan kiabáltok egymásnak, és közben jelezd neki, hogy megérted az érzéseit, amikor ilyen történik vele. 4. Hívd fel a figyelmét arra, hogy végül mennyire élvezte azt, amitől előtte tartott Mondd ki: „Hogy féltél attól, hogy senki sem fog veled játszani, és látod, két új barátot is szereztél, és jól érezted magad.” Az ilyen pozitív megerősítések segítenek abban, hogy idővel jobban kordában tudja tartani az idegességét, és a szorongását az új helyzetekben. 5. Emlékeztesd, hogy tarthat szüneteket Az extrovertáltak energiát kapnak a másokkal való együttlétből, az introvertáltakat ugyanez leszívja. Éppen ezért nagyobb társaságban érdemes introvertáltként szüneteket tartani, kicsit eltávolodni a többiektől, egyedül lenni, hogy feltöltődjenek az energiakészletek. A nagyobb gyerekeddel beszéld meg előre, hogy ha fárad, akkor kimehet a mosdóba, vagy sétáljon ki egy kicsit a kertbe, és ez rendben van. A kisebb még nem veszi észre, ha telítődik, ilyenkor neked érdemes őt kivonni a forgatagból kicsit, ha látod rajta. 6. Ne vedd magadra, ha inkább egyedül van, mint hogy veled beszélgessen A társas események, az iskola, az edzés kimerítik az introvertált gyerekeket. Ne gondold, hogy nem szeret a családjával és veled lenni, ha otthon hosszabb időre a szobájába húzódik egyedül játszva vagy olvasgatva. Ha békén hagyod, akkor örömmel veletek lesz majd, ha feltöltődött. 7. Ne aggódj, ha csak egy vagy két barátja van Az introvertáltak a barátságban a mélységet keresik, nem a számosságot. Gyereked tökéletesen boldog lehet azzal az egy-két barátjával, akikkel együtt van, nincs szüksége arra, hogy „népszerű” legyen. 8. Éreztesd vele, hogy hallod őt Hallgasd meg és kérdezd, hogy kinézzen a saját világából. Sok introvertált, a felnőttek is, néha azt érzik, hogy „nem hallják őket”. Mondd vissza neki, amit értettél abból, amit mondott, kérdezz mélyítő, továbbvivő kérdéseket, hogy ne záruljon be teljesen. Az introvertáltaknak néha szükségük van arra, hogy kihúzzák őket a belső történéseikből. 9. Legyél tisztában azzal, hogy nem fog segítséget kérni Az ilyen gyerekek internalizálják a problémáikat. Lehet, hogy a gyereked nem beszél magától az iskolai gondjairól, vagy a barátjával való vitájáról, pedig tudna hasznosítani néhány felnőtt útmutatást. Megint csak kérdezz, figyelj, anélkül, hogy túl erőszakos, vagy számonkérő lennél. Ha jól figyelsz a gyereked igényeire, és segíted őt a számára nehéz helyzetekben, akkor introvertált gyerekedből is magabiztos, elégedett, érvényesülésre képes felnőtt válik. #1 Dr.BauerBela

Introvertált vagy extrovertált a gyermekem?

Introvertált vagy extrovertált a gyermekem? Szöveg: Clerget-Tasi Barbara, fotó: Förster Tamás Sep 17, 2020, 8:00 AM Kisgyermeket nevelünk Milyen jelekből következtethetünk arra, hogy kisgyermekünk zárkózott típus vagy épp az ellenkezője? Összegyűjtöttük, hogy ezek fényében szülőként könnyebben segíthessük őt a személyiségének kibontakoztatásában. Hajlamosak vagyunk a gyermekeink jellemvonásaiba belelátni a sajátjainkat, ami egészen addig nem jelent problémát, amíg valóban sok a hasonlóság. Viszont hiába voltunk mi gyerekként cserfes, nagyszájú ovisok, ha gyermekünk inkább kerüli a feltűnést. Nem várhatjuk el tőle ugyanazt a viselkedést! Az introvertált, azaz befelé forduló gyermek számára az átlagos kisembernek természetes tevékenység is megterhelő, mint amilyen a közös játék a csoportszobában. Ezért fontos idejében észrevenni a jeleket, hogy a személyiségének megfelelően terelgethessük őt. Az introvertált kisgyermek 1. Kerüli a csoportos tevékenységeket, helyette egy-egy kicsi társaságát keresi. Célszerű az óvónő segítségét kérni ilyen helyzetben, aki segít „kétszereplős” helyzetbe hozni a zárkózott óvodást. 2. Nagy a fantáziája, kreatív, hiszen sokat tartózkodik a belső világában. Bátorítsuk ezt a művészi vonalat, hiszen az itt szerzett sikerélmény által magabiztosabbá válhat a kisgyermek. Az introvertált kisgyerek nem szeret szerepelni. 3. Megterhelő számára a nagylétszámú ovis csoport, zavarja a zaj, a nyüzsgés. Ha nincs lehetőségünk kisebb csoportlétszámú óvodába íratni, biztosítsunk lehetőséget a számára, hogy hazaérve elvonulhasson és feldolgozhassa az aznap őt ért ingereket, élményeket. 4. Hajlamos belefeledkezni egy-egy játékba: elmélyülten legózik, rajzol, épít. Nehéz kizökkenteni a tevékenységéből. Örüljünk neki, hiszen felnőtt korában is hasznára válik ez a tulajdonsága, legyen szó akár munkavégzésről, akár hobbitevékenységről. 5. Az introvertált kisgyerek nem szeret szerepelni. Ne erőltessük rá az ovis versmondást, éneklést az ünnepségeken, ha az túlzottan kényelmetlen számára. Végképp ne éreztessük vele, ha esetleg csalódottak vagyunk, mert csak a mi gyerekünk nem lépett fel, hiszen a zárkózottság adottság, és nem jellemhiba. 6. Jó megfigyelő. Mindent alaposan megvizsgál, ami túlzott óvatosságnak tűnhet, de csupán bebiztosítja magát, és a későbbiekben ebből a hozzáállásból csak profitálhat. Hagyjunk neki időt! Az extrovertált kisgyermek 1. Szeret a középpontban lenni, szerepelni. Az a fajta kisgyermek, akit nyugodtan járathatunk táncra, színjátszócsoportra, mert lubickolni fog azokban a helyzetekben, ahol megmutathatja magát. 2. Sokat beszél. Már-már fárasztóan sokat, ezzel szemben nehezére esik figyelni a másik ember beszédére, gyakran félrenéz. Próbáljunk türelmesek maradni és érdeklődést mutatni, ne lombozzuk le a lelkesedését, de ne nézzük el neki, amikor félbeszakít másokat! 3. Nem lefárasztja a csoportos tevékenység, hanem feltölti. Az extrovertált kisgyerek szeret barátkozni, szinte mindenkit a barátjának tekint. 4. Az extrovertált kisgyerek szeret barátkozni, szinte mindenkit a barátjának tekint. Érdemes picit terelgetni olyan csoporttárs felé, akivel különösen jól kijön. 5. Nem szeret egyedül lenni, ezt ne is erőltessük! 6. Nem köti le egy tevékenység huzamosabb időre a figyelmét, gyorsan vált egyik játékról a másikra. Játsszunk vele közösen, hogy rájöjjön, mennyi előnye van annak, ha kitartóan foglalkozik valamivel. A gyermekek többségében felfedezhetünk introvertált és extrovertált jegyeket is, mert mindkét oldalnak vannak olyan pozitív tulajdonságai, amik hozzásegítenek eligazodni, pozícionálni magunkat a nagyvilágban. Végezetül: Minden gyermek különleges, egyedi. Igyekezzünk minél jobban megismerni az ő csodás kis világukat! kisgyermekgyermekneveléspszichológiaóvodafontosclerget-tasi barbara További cikkek Kovácsné Bárány Ildikó: a gyermek a család legféltettebb kincse Fontos, hogy a szülők megfelelő bölcsődébe tudják vinni gyermekeiket, ahol megfelelő szaktudással rendelkező szakember vigyáz rájuk, mert a gyermek a család legféltettebb kincse – közölte a bölcsődei ügyek koordinációjáért felelős miniszteri biztos az M1-en. „Ugyanolyan komolyan vesszük a gyermekeket, mint a felnőtteket” A 70 éves Budapest Bábszínház nemzetközi fesztivállal készült az ünnepre. A X. BÁBU Fesztiválra a hazai társulatok mellé a műfaj legnívósabb nemzetközi produkcióit hívták meg. Ellinger Edina, a színház igazgatóhelyettese, bábszínész a csalad.hu-nak adott interjúban úgy fogalmazott: számára az a legnagyobb öröm, hogy a gyermekek a bábbal azonosulnak, nem vele. Szoptatás mindenáron? Az anyatejes táplálás hiába a legjobb a babának, nem mindenkinek adatik meg egykönnyen. Az elegendő tejmennyiségért folytatott túlzásba vitt küzdelem azonban sok mindent eredményezhet, csak jóllakott csecsemőt és nyugodt édesanyát nem. Hírlevél feliratkozás A csalad.hu-n közérthetően, adott esetben szórakoztatva tájékoztatjuk, legyen szó akár gyereknevelésről vagy éppen a fiatalok és idősebbek támogatásáról. Egészséges életmód, lelki ügyek, családtámogatások – csak néhány azon témák közül, amelyekkel biztosan találkozhat nálunk, és amelyek segíthetnek abban, hogy jól töltse szeretteivel a mindennapokat. Amennyiben feliratkozik hírlevelünkre, hetente válogatást küldünk Önnek a legnépszerűbb cikkeinkből. Az adatkezelési tájékoztatót elolvastam és megismertem Hozzájárulok, hogy az Adatkezelő hírlevelet küldjön részemre #1 Dr.BauerBela

Ebből a 7 dologból ismerheted fel az introvertált gyereket Varga-Molnár Orsolya 2019. május 2.

Ebből a 7 dologból ismerheted fel az introvertált gyereket Varga-Molnár Orsolya 2019. május 2. ezeket szerettétek Nem is olyan könnyű, mint amilyennek látszik! Ennek az egyszerű feladatnak a megoldásán ölre mennek az emberek – te tudod a helyes megfejtést? Csak a láncaidat veszítheted, ha kipróbálod őket. 6 kipróbált technika a szexuálpszichológustól, ami helyreteszi a szexuális életed De Uganda, Líbia, a Fülöp-szigetek, Románia és Türkmenisztán despotái sem mentek a szomszédba őrületért. Diktátorok bizarr mániái: Castro, Hitler, Sztálin, Kim Dzsongil és Mao is kitett magáért Zanza! Mózes Zsófi Mózes Zsófi Ezért fontos a gyerek érzéseinek elismerése – és 5 egyszerű módszer, hogy jól csináld Werb Tímea Werb Tímea Növényi étrendet követsz, mégsem fogysz? Elmondjuk, miért! Rudolf Dániel Rudolf Dániel Ki volt Pink Floyd, akiről a zenekart elnevezték? Tarkovács Cecília Tarkovács Cecília Eltávolodtál a barátaidtól, ahogy megszületett a gyerek? Pedig neki is szüksége van rájuk! Mózes Zsófi Mózes Zsófi Vannak helyzetek, amiket túlélhetetlennek gondolunk egészen addig, amíg túl nem éljük őket – Angela Murinai új könyvéről Vannak gyerekek, akik inkább elvonulnak magányosan játszani ahelyett, hogy az iskolatársaikkal bandáznának, közben igazán mély gondolataik vannak, és szeretnék megismerni nemcsak a saját maguk, de a környezetük működését is. Ők az introvertáltak, akik inkább a saját értékrendjüket követik, és nem akarnak mindenáron beilleszkedni egy közösségbe. Bár a mai világban az introvertáltak hátrányban vannak a nagydumás és nyomulós extrovertáltakkal szemben, ettől még ugyanannyira értékesek, mint bárki más. Szülőként fontos, hogy felismerjük, ha gyermekünk közéjük tartozik, mert számos kellemetlen élménytől és kiborulástól megkímélhetjük őt (és magunkat), ha nem kényszerítjük bele olyan helyzetekbe, amelyekben nem érzi jól magát. Noha nem minden introvertált ember ugyanolyan, a Psychology Today összegyűjtött hét olyan jellegzetességet, ami általában az ilyen gyerekeknél megfigyelhető. #1 Nagyon gazdag belső világa van Szereti a képzeletbeli játékokat, gyakran játszik egyedül vagy maximum egy-két társával. Szeret elvonulni a szobájába, és zárt ajtók mögött olvasni, rajzolni vagy épp számítógépes játékot játszani. A gazdag belső világ sajnos kétélű fegyver, ugyanis emiatt gyakran úgy érzi, elidegenedik a többiektől. A szülőknek ezért felelősségük megtanítani a gyermeküknek, hogy az ő különcsége hogyan válhat erősséggé. #2 Választ keres az élet nagy kérdéseire Az introvertált gyerek nem fél a nagy kérdésektől. Tudni akarja, valami miért van úgy, ahogy. Meglepő módon már egészen kicsi korban képes arra, hogy kívülről nézze a saját viselkedését. Szeretné megérteni nemcsak saját magát, de mindent és mindenkit, aki körbeveszi őt. #3 Először megfigyel, aztán cselekszik Általában először szereti tanulmányozni a játékot, mielőtt beszállna. Néha úgy tűnhet, hogy hezitál vagy túl óvatos, amikor új helyzetbe kerül. De otthon, ahol biztonságban érzi magát, bátrabb és beszédesebb lehet. Az introvertált gyerek legszívesebben egyedül, legfeljebb egyszerre 1-2 barátjával játszik Az introvertált gyerek legszívesebben egyedül, legfeljebb egyszerre 1-2 barátjával játszik 10'000 Hours / Getty Images Hungary #4 Nem akar mindenáron beilleszkedni A döntéseit általában a saját értékrendje szerint hozza meg, ahelyett, hogy követné a tömeget. Ez egy nagyon pozitív hozadéka lehet az introvertáltságnak, hiszen kevésbé van kitéve a külső hatásoknak, és nem tesz meg valamit csak azért, hogy beilleszkedjen. #5 Lassan nyílik ki Ahogy az introvertált felnőttnek, úgy a gyereknek is időre van szüksége ahhoz, hogy egy új helyzetben feloldódjon. Lehet, hogy az első találkozáskor csendes és visszafogott, de ahogy biztonságban érzi magát, már közvetlenebb lesz. A felnőttekhez hasonlóan az introvertált gyerek is jó hallgatóság: odafigyel a másikra, és meg is jegyzi, amit mond. Lehet, hogy beszélgetés közben néha félrenéz, amíg összeszedi a gondolatait, és keresi a szavakat, de tartja a szemkontaktust, miközben hallgatja a beszélgetőpartnerét. #6 Nehezen küzd meg a csoportos helyzetekkel Társadalmunkban az értékek mára átalakultak, és az extrovertáltság lett az ideális. Előny a magabiztosság, és ha valaki jól be tud illeszkedni egy közösségbe, és hátrány, ha valaki magányosan szeret dolgozni, és lassan, megfontoltan hoz döntést. Ez sajnos nemcsak a felnőttek világában, de az oktatási intézményekben is így van, rendszerint már az óvodától kezdve. Az iskolában naponta 6-8 órát kell eltölteniük akár 25-30 másik gyerek társaságában, miközben csoportos feladatokat kell végrehajtaniuk. Ez pedig nagy kihívás lehet egy introvertált személyiség számára, aki gyerekként otthoni környezetben jobban teljesít, és csak fokozatos tanul bele a csoportos munkába. #7 Másmilyen társasági életet él Általában csak 1-2 közeli barátja van, de velük nagyon mély kapcsolatot ápol, számára ugyanis ez fontosabb, mint a széles baráti kör. Az extrovertált gyerekekkel szemben kevesebb időt tölt társaságban, majd elvonul töltekezni. Ha erre nincs lehetősége, akkor annak könnyen kiborulás és sírás lehet a vége. Milyen ehhez képest az extrovertált gyerek? Lehet például: hangos és gyors beszédű, főleg, ha ideges gyakran vált témát úgy tűnhet, hogy szakértője egy témának, miközben nem közel áll ahhoz, akihez beszél félbeszakítja a másikat elnéz, miközben hallgatja a másikat beszéd közben sokat gesztikulál könnyen elun egy beszélgetést, ha túl sokáig tart a legtöbb emberre barátjaként tekint gyorsan beleveti magát az új szituációkba feltöltődik a stimuláló tevékenységektől, főleg, ha társas dologról van szó panaszkodik, ha túl sok időt kell egyedül töltenie Ha a gyermeked introvertált, akkor a legjobb, ha megpróbálod elfogadni és tiszteletben tartani a személyiségét. Segíts neki, hogy megértse, társaságban miért fárad el egy idő után, és miért lesz rosszkedvű. Tanítsd meg neki, hogy semmi baj nincs azzal, ha szeretne egyedül lenni. De mindenekfölött, ne engedd, hogy azt gondolja, ő rosszabb másoknál azért, mert introvertált! #1 Dr.BauerBela