Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box

2019. december 31., kedd

pelenka és perianalis dermatitisz csecsemőkorban


#1 Dr.BauerBela

A gyermekkori balesetek és azok megelőzése | Bethesda Gyermekkórház


Két éves korig az enyhébb, vagy súlyosabb kimenetelű balesetek igen gyakoriak. Ezek a balesetek leggyakrabban otthon, a lakásban, a kertben következnek be.
A legtöbb baleset a gyermek természetes fejlődéséből következik. A gyerekek 2 éves korukig nagyon gyorsan fejlődnek. Egyre többet mozognak, ülni, mászni, járni tanulnak, és nap, mint nap újabb részeket fedeznek fel a világból. Másrészt ők még nem képesek eléggé kontrollálni mozgásukat, ugyanakkor nincs elég veszélyérzetük, érdeklődők, aktívak és találékonyak. A kicsik napról, napra újabb dolgokra képesek, amik a szülőket, a gyermekre vigyázókat is váratlanul érheti. Izgalmas, ám elég megerőltető, felelősségteljes időtöltés annak, aki az ilyen korú gyerek felügyeletét ellátja. A balesetek kockázata akkor a legnagyobb, amikor a gyermek az egyik fejlődési fokról a másikra lép át. Egy gyermek viszont nem nőhet fel úgy, hogy ne érjék kihívások és izgalmak, és ne legyen lehetősége tanulni a saját hibáiból. De azt természetesen meg kell akadályozni, hogy súlyos baleset érhesse őket. Amennyire csak lehet, biztonságossá kell tenni a gyermek környezetét, oly módon, hogy a gyermek felfedezhesse a környezetét anélkül, hogy folyamatos tiltásokba ütközne.

Megelőzés

A balesetek megelőzésének két kulcskérdése van. Biztosítsanak a gyermek korának megfelelő biztonságos környezetet, amelynek kialakítása, fejlesztése nem anyagi kérdés. Másrészt a mindennapi életben próbáljanak a gyermek fejével, eszével előre gondolkodni.
Minden évben gyermekek ezreit éri olyan baleset, ami megelőzhető lett volna, ha a szülők tisztában vannak a veszélyforrások természetével. Megnyugtató érzés tudni, hogy megtettek minden lehetségest a gyermek biztonsága érdekében.
Leggyakoribbak az esés, leesés következtében létrejövő balesetek, ezt követik a forrázásos-égéses balesetek, illetve mérgezések.
Ezen bevezető után néhány jó tanács:
A gyermek környezetében lévő potenciális "veszélyforrások".
Esés, leesés, beszorulás, fulladás, egyéb sérülések.

Jó tanácsok

  • Kiságy
    A gyermek sok időt tölt a kiságyban, ezért nagyon fontos, hogy a kiságy biztonságos és jó minőségű legyen. Ellenőrizzék, hogy a rácsok közötti távolság ne legyen nagyobb, mint 6 cm, ennek révén lehet elkerülni, hogy a kicsi feje beszoruljon, és végzetes esetben megfulladjon. A kiságy oldalainak magassága minimálisan 60 cm magasnak kell lennie. Ha az oldalmagasság állítható, a csecsemő, kisded ne férjen hozzá a zárószerkezethez. Az ágy alján a lécek 2,5 cm-nél ne legyenek távolabb.
    A gyermekpaplan, ágytakaró könnyű legyen, és igazodjon a gyermek nagyságához. Párna használatára nincs szükség, mert eltömheti a gyermek orrát és száját. Inkább csak egy textilpelenkát vagy puha kendőt használjon helyette, amely megvédi a lepedőt.
     
  • Pelenkázóasztal
    Még az újszülött is nagyon élénk lehet. Egy hirtelen mozdulat, és a figyelem egy pillanatnyi hiánya is balesetet eredményezhet, a gyermek a pelenkázóasztalról leesik a földre. A pelenkázóasztal akkor biztonságos, ha legalább 3 oldalról kb. 10 cm magas perem veszi körül, és akkor praktikus, ha minden, amire a gyermek tisztázásakor, fürdetésekor szükséges az édesanya keze ügyében van. Ha valami okból kifolyólag mégis ott kell hagynia a pelenkázót, a gyermeket sose hagyja  őrizetlenül.
     
  • Gyerek-etetőszék
    Minden magas széket fel lehet dönteni, a gyermek kifejezettebb mozgásakor felborulhat. Ha a gyerek fel tud állni, használjanak biztonsági övet. Soha ne hagyják a gyereket magára az etetőszékben. Ha a szék összecsukható, jó, ha az összehajtás helyén pótlólag hevederrel is megerősítik Legyen egy pánt a gyermek lába között is, hogy a lecsúszást megelőzzük.
     
  • Bébiszék, bébihordozó
    A csecsemő két hónapos korától már használható, de alkalmanként legfeljebb 15-20 percig, leginkább etetések után érdemes beletenni a gyermeket. A bébiszéket mindig a földre helyezzék le. Ha asztalra, székre, padra teszik, a gyermek egy hirtelen mozdulatára könnyen megbillenhet, és a bébiszék gyerekestől a földre esik.
     
  • Fürdetés
    A legtöbb kicsi élvezi a vizet és a fürdetést. Ügyeljen arra, hogy a víz hőmérséklete ne haladja mag a 35-37°C-ot. Ezt hőmérővel, vagy könyökével ellenőrizze. Az egyik karját a gyermek feje alatt tartsa, és fogja meg a gyermeknek az ellenoldali felsőkarját. Ilyen módon a kicsi stabilan és biztonságosan fekszik a vízben.
     
  • Elektromos vezetékek és kapcsolók
    Nézzék meg, milyen elektromos készülékek, vezetékek, tárgyak vannak a gyermek számára elérhető magasságában. Arra is vigyázzanak, hogy semmiféle vezeték ne lógjon bele a gyermek játszóterébe. Különösen figyeljenek azokra a vezetékekre, amelyek nehéz tárgyakban végződnek, ezeket ugyanis a gyermek magára ránthatja. A vasaló és a vízforraló ilyen szempontból is különösen veszélyes. Ha az elektromos dugaszoló aljzat nem "gyermekbiztos" gondoskodjanak arról, hogy a gyerek ne nyúlhasson bele, tegyenek bele "vakdugót", amelyet gyerek nem tud könnyedén kiszedni.
     
  • Lépcsők, könyvespolcok
    A gyermekeket amint elkezdenek mászni, nagyon vonzzák a lépcsők. Ezért tegyenek védőkorlátot a lépcső aljára és tetejére is. Ugyancsak nagy csábítás a gyermek számára a könyves polcok, amire fel lehet mászni, sok színes könyv található rajtuk. Ezért a polcokat rögzítsék a felső részüknél a falhoz, nehogy ráboruljon a polc a gyermekre.
     
  • Kések, ollók
    Valóban igaz az a mondás, hogy "kés, villa, olló gyerek kezébe nem való". Tartsák az ollókat, késeket, olyan helyen, hogy a gyerek ne férjen hozzá. Nézzék át a fiókos szekrényeket, amelyeket a gyermek elérhet, és kinyithat, és vegyenek ki mindent, ami megsértheti őt. Jó, ha a "tiltott dolgokat" tartalmazó fiókok biztonsági zárral is záródnak.
     
  • Játékok
    Ellenőrizzék, hogy a játékokról nem törnek-e le bizonyos részek, amiket a gyermek a szájába vehet, lenyelhet, félrenyerhet. Különös gonddal nézzék meg a játékok szemét és orrát. Tartsák távol a nagyobb testvérek játékait a kicsitől. Ugyanis a nagyobbaknak való játékok apró részeket tartalmazhatnak, amiket a kicsi könnyen lenyelhet, félrenyelhet (szétszedhető játékok, lego)
     
  • Víz, fürdõkád, kerti tavacska, szökõkút
    A víz remek dolog, de ne feledjük el, hogy a gyerek akár 10 cm-nél sekélyebb vízbe is belefulladhat. Mindig legyenek a gyerek mellett, ha vízben pancsol. Ne hagyják a kicsit nagyobb testvéreivel sem. Ha vízparton nyaralnak, az úszógumi, karúszó használata mellett is tartsák folyamatosan figyelemmel gyermeküket.
     
  • Babakocsi
    Fontos, hogy stabil babakocsit válasszanak. A nagyobb kerék megkönnyíti a manőverezést a járdaszegélyeknél. Tegyen fényvisszaverőket a babakocsira, így az szürkületben, sötétben is jól látható a járművek számára. Rendszeresen ellenőrizze, hogy a felső levehető részt jól rögzítette-e az alsó vázhoz. Legyen a babakocsiban kengyel, vagy biztonsági öv, ami a gyereket megvédi a kicsúszástól. Óvakodjanak attól, hogy nehéz terhet akasszanak a kocsi fogantyújára, mert a kocsi felborulhat. Tegyék a csomagot a babakocsi alsó rakodójára. Ne feledjék, amikor a gyermeket szabad "tiszta" levegőre viszik, hogy a gyermekülés magassága az autók által kibocsátott kipufogógáz szintjén van, kerüljék ezért a forgalmas utakat.
     
  • Az autós gyermekülés
    Soha ne tartsa ölében a gyermeket az autóban. Hirtelen fékezésnél vagy kanyarodásnál nem tudná megtartani. A gyermeket biztonsági övvel rögzíteni kell a saját kis ülésébe.
     
  • Bicikliülés
    Merev gyerek bicikliülést válasszanak, amely védi a gyerek lábát, a támlája a nyakmagasság fölé ér, és van benne biztonsági öv.
     
  • Forrázás, égés
    Az égéssel kapcsolatos balesetek leggyakrabban csecsemő, és kisdedkorban fordulnak elő. Fajtái: forrázás, lángégés, kontaktégés, elektromos égés, vegyi égés, robbanás következtében bekövetkező égési sérülések. Különösen csecsemő és totyogó korban gyakoriak a napozással kapcsolatos enyhébb égési sérülések, amelyek az égési sérülések kb. 3%-át teszik ki.
  • Miért gyakoriak az égési sérülések csecsemő,-és kisdedkorban? Ezt az életkori sajátosságokkal tudjuk magyarázni. A kis gyermek utánoz, fantáziál, nem ismeri a veszélyérzetet, mindent fel akar fedezni, kíváncsi, ugyanakkor még ügyetlenebb, mozgáskoordinációja kevésbe fejlett. Az égés szempontjából a gyermek számára a legveszélyesebb a konyha, fürdőszoba, kert.
     
  • Megszívlelendő tanácsok:
    Soha ne vegye ölbe a gyermeket, amikor Ön forró italt iszik, mert a gyermek gyorsan és váratlanul mozog. Egy újszülöttnek, fiatal csecsemőnek a bőre sokkal érzékenyebb, mint a felnőtté. Már 40°C hőmérsékletű ital elegendő ahhoz, hogy forrázásos égési sérülést okozzon. A konyha, sütés, főzés: A gyermekben tudatosítani kell, hogy a konyha nem játszótér, nem lehet labdázni, ugrálni, szaladgálni stb. Ezt fokozottan be kell tartani, különösen, ha több gyermek is van a családban.
    A tűzhely, a sütő magától értetődő veszélyforrás. Mindig győződjenek meg arról, hogy a tűzhely stabilan áll, nem borul fel akkor sem, ha a gyermek esetleg rácsimpaszkodik a sütő ajtajára. Váljék szokássá, hogy minden edényt a fülével befelé tegyenek a tűzhelyre, és inkább a belső főzőhelyeket használják. A mikrosütőből kiszálló gőzök is súlyos égési sérülést okozhatnak. Kevésbé gondolunk arra, hogy az asztalra, a konyhai pultra helyezett forró étellel, levessel telt edényeket, poharakat könnyen magára ránthatja a gyermek - forró kávé, tea-. Az ünnepek különösen veszélyes időszakok. Egyrészt nagy lázban van az egész család, felfokozottabb a hangulat, a figyelem is jobban megoszlik. Másrészt az édesanya ünnepi finomságokat készít, süt, főz. Télen falun gyakran történik disznóvágás, amely a kis gyerek számára nagy veszélyforrás. Sose feledjék, forró levest, forró vizes üstöt stb. ne tegyenek a padlóra, vagy a földre, a gyermek könnyen beleeshet.
    A fürdőszoba is veszélyes hely. A fürdés a legtöbb gyermeknek a nap tetőpontja. Pancsolni nagyszerű, de feltétlenül ellenőrizzék a víz hőfokát, mielőtt a gyereket a kádba teszik. (Tehetik ezt hőmérővel, bizonyos gyakorlat után a könyökükkel.) Szereltessenek fel hőszabályozó csapokat, a bojlert állíttassák be. Fürdésnél, zuhanyozásnál mindig a hideg-vizes csapot nyissák meg először, csak ezután a melegvizes csapot. A csapok elzárása természetesen fordítva történjék. A kisgyermeket sohase hagyják magára a fürdőszobában!
    Az úgynevezett kontakt-égések is gyakoriak. Erről akkor beszélünk, ha a bőr valamilyen izzó tárgyhoz ér, vasaló, hajsütővas, kályha, kipufogócső. Ebben az esetben leggyakrabban a kéz, az arc sérüléseivel kell számolni.
    Az elektromos égéseket, a háztartási 220 V is okozhatja. A nem használt konnektorokat dugaszolóval szereljék fel. Sajnos nyári időszakban gyakori, hogy kamasz fiuk, virtusból, vagányságból a magasfeszültségű póznára, vonat tetejére felmásznak. Súlyos, életveszélyes égési sérüléseket szereznek, emellett általában még a leesés miatt, súlyos töréseket, belső sérüléseket is szenvedhetnek.
    A lángégések is gyakoriak. Ki ne szeretné nézni, hogyan ég a tábortűz, a gyertya, az adventi koszorú, stb. A kisgyermeket is elvarázsolja, aktív részese is akar lenni, el kezd tüzeskedni. A gyermeket ilyenkor véletlenül se hagyják magára. Ha megtörtént a baj, pl.: a gyermek ruhája lángra kapott, ne engedjék szaladni, állítsák meg, fojtsák el a tüzet egy pokróccal, öntsenek rá hideg vizet, illetve tartsák 10 percig hideg víz alatt.
    Vegyi égések: A háztartási tisztítószerek között sok veszélyes anyag található, - maró savak, lúgok.
    Ezek az anyagok a szembe, bőrre szájnyálkahártyára jutva súlyos égési sérülések okozhatnak. Ezért a tisztítószereket gondosan zárják el a már mászó, totyogó gyermek elől, illetve mindig ellenőrizzék, hogy a biztonsági záras kupakot jól felhelyezték. Ezen tisztítószerekkel való takarítás során a gyermek ne tartózkodjék ugyanabban a légtérben, illetve takarítás után jól szellőztessenek ki.
    Mit tegyenek, ha bekövetkezett az égési baleset bármelyik formája is?
    A megégett területet minimum 10 percig hideg vízzel hűtsék. A megégett, leforrázott ruhát csak ezt követően próbálják levenni, vagy levágni, ha nem akar lejönni ne erőltessék, mert még nagyobb sérüléseket okozhatnak. Mint fentebb is hangsúlyoztam az elsősegély legfontosabb része, a hideg vizes hűtés. Kerüljék a "népi gyógymódokat" - tejföl, vazelin, margarin, hintőpor, tojásfehérje-.
    A hűtés után az égett területet steril lappal fedjék, vagy vasalt tiszta textiliát helyezzenek rá. Égési sérülés estén a gyermeket azonnal vigyék orvoshoz, súlyosabb esetben értesítsék a mentőket, szükség esetén a tűzoltókat is. Mivel az égés kifejezett fájdalommal jár az orvosi ellátás megkezdéséig fájdalomcsillapítót, lehetőleg kúpot adjanak a gyermeknek. A gyermeket ülve szállítsák, súlyosabb égéssérülés esetén a gyermek ne egyen, ne igyon a kórházba szállításig, mivel sok esetben altatásra, műtéti beavatkozásra lehet szükség.
     
  • Mérgezések
    Minden orvosságot zárt szekrényben tartsanak. Még a vitaminok is legyenek a gyermek számára elérhetetlen helyen. Ha ezekből túl sokat eszik, akkor is mérgezést szenvedhet. Figyeljenek rá, hogy a vendég táskáját se nyissa ki a gyerek, mert abban is lehet gyógyszer. Sok helyen fiókban, vagy az éjjeli szekrényben tartják a gyógyszert. Gondoljanak erre, ha vendégségbe mennek (idősebb rokonok, nagyszülők). Míg a rokonság beszélget, a gyermek kirámolhatja a fiókokat. A kozmetikumok, háztartási tisztítószerek is lehetnek mérgezőek. A legtöbb mérgezés ezek használata közben, vagy közvetlenül használat után következik be, amikor már nem figyelnek annyira a gyermekre, ő viszont jól megfigyelte, hova helyezték, hogyan nyitották ki a flakont, vagy dobozt. A háztartás vegyszereit, (tisztítószerek, fertőtlenítőszerek, permetezőszerek) tartsák jól elzárt helyen. A cigaretta, cigarettavég, pipadohány szintén mérgező, ezek se kerüljenek a gyermek kezébe.

 
Szerző:

#1 Dr.BauerBela
Az időjárás zordra fordulásával a körülmények egyre több baleseti forrást rejtenek magukban. Ezen időszaknak nemcsak a téli sportok szerelmesei "eshetnek" áldozatul, hanem a járdák jégpályáira merészkedő idős emberek is. Annak ellenére, hogy a legtöbb baleset a szabadban történik, nem feledkezhetünk meg a lakásban ránk leselkedő veszélyekről sem.


Kezdjük a fűtéssel. A hőt termelő berendezések többnyire égési sérüléseket okozhatnak, melyek leginkább a kisgyermekeket fenyegetik. Bár a korszerű fűtések általában melegvizes rendszerűek, így azok hosszabb érintkezési idő alatt sem okoznak szöveti károsodást, de előfordulnak még gőzfűtésű berendezések is. Ez utóbbiak műszaki hibája (pl. túlnyomásból eredő kazánrobbanás) nem ritkán okoz súlyos traumás, esetleg égési balesetet.
A nehéz gazdasági helyzet miatt sajnos sok lakás infrastruktúrája nem megfelelő. Gyakori, hogy a rossz körülmények között élők a hideg ellen "szükségmegoldásokat" alkalmaznak, pl. a villany- vagy gáztűzhelyek főző vagy sütőegységeinek bekapcsolásával, meggyújtásával kívánják biztosítani a lakásban a kellő hőmérsékletet. Ugyanígy veszélyes a hősugárzó használata is, hiszen a felsorolt eszközök magas felületi hőmérsékleteikkel könnyen okozhatnak égési sérüléseket. A gáztűzhely ezen kívül csökkenti a lakás levegőjének oxigéntartalmát is, valamint nem tökéletes égésnél égéstermékként mérgező szénmonoxid, és általánosságban széndioxid termelődik. Ezek a szükségeszközök fokozottan tűzveszélyesek is.Egyéb, egyedi fűtőberendezések (pl. konvektorok, kályhák, beépített gázégők) üzemzavar, esetleges szellőzési akadályoztatottság, szabálytalan szerelés vagy használat következtében jelenthetnek komoly veszélyt a tulajdonosokra. Ahol ilyen hibásan működő fűtőberendezés üzemel, gyakran panaszkodnak a lakásban tartózkodók rossz közérzetre, fejfájásra, esetleg émelygésre, hányingerre. Ha sorozatosan tapasztalunk ilyen típusú tüneteket, ellenőriztessük fűtőberendezésünket szakemberrel, ugyanis ezzel halálos kimenetelű mérgezést előzhetünk meg.
Hasonló okból következhet be súlyos, néha halálos mérgezés, ha az előírásokat megszegve egy kéményrendszerbe több gázüzemi készüléket csatlakoztatnak, esetleg különböző szinteken is. Néha előfordul, hogy a mérgezés, baleset nem a szabálytalanul bekötött fűtőberendezés szintjén, vagy az üzemeltető lakásában következik be, hanem a vétlen szomszédságban.

Az esendőbb korosztály


A téli időjárással együtt járó másik nagy általános baleseti forrás az utak síkossága. Főleg az idősebb korosztályra jelentenek veszélyt a jeges, havas, latyakos járdák, utak. A kor előrehaladtával az ember egyensúlyérzéke, reflexei romlanak, így az idősek gyakrabban esnek áldozatául az ilyen típusú sérüléseknek, helyzetükön csak ront, hogy a magasabb életéveket jellemző csontritkulás.
Az eleséskor leggyakrabban előforduló sérülések a csuklótáj, a könyök, a váll, a csípőtáj, (combnyak) és a bokatáj törései. A megelőzésnek kétféle módját is ismerjük. A téli síkos időben használjunk megfelelő minél kevésbé csúszó, recés talpú lábbelit, és kiegészítő eszközökkel (pl. a cipőre húzott zokni) is csökkenthetjük a csúszásveszélyt.
Az idős emberek maguk is csökkenthetik az elesés következményeit. A zord időjárási viszonyok között az utcán mindig viseljenek kesztyűt, jó ha ezek viszonylag hosszabb szárúak, és a csuklónál is párnázottak (hasonlóan a síkesztyűhöz). Alkalmazhatnak különböző védőpárnázásokat a könyök, térd, a csípőízület felett. Ezek lehetnek egyszerű, vatelinos alábélelések, melyeket az ízületi csontfelszínek magasságában néhány öltéssel kell az alsó ruhára, vagy a felsőruházat belső felszínéhez rögzíteni.

Száguldás sílécen, korcsolyán


Végül szólnom kell a téli sportokkal összefüggő balesetekről. Lehetőleg csak kifogástalan sporteszközökkel menjünk kirándulni. A balesetmentes vakációzáshoz ez azonban még nem elég. Legyünk körültekintőek és elővigyázatosak, csak a helyszín pontos, óvatos felmérése, és a megfelelő bemelegítés után induljunk neki a pályának.
Természetes vizeken való korcsolyázáskor, vagy a jégen sétáláskor nem hagyható figyelmen kívül a beszakadás veszélye. Korcsolyázáskor általában a jégen lévő, vagy abba befagyott nemritkán "viccből, szórakozásból" odadobált tárgyak okoznak az óvatlan sportolóknak kellemetlenséget.
A rosszul megválasztott sí- vagy szánkópálya, esetleg a nem megfelelő gyakorlat mind a ródlizók, mind a síelők számára nagy veszélyt jelent. A baleseti források között itt is nagy a "választék". Az egyszerű, de súlyos következményekkel járó bukástól a pályán, vagy annak szélén elhelyezkedő tereptárgyaknak való ütközésig sok minden előfordulhat. Tekintettel arra, hogy mind síléccel és snowboarddal, mind a szánkóval elképesztő sebességet lehet elérni, a hatalmas ütközési energia miatt még a megfelelő védőeszközök használata mellett is halálos, vagy az életet jelentősen veszélyeztető sérülések következhetnek be.

A háttámlás szánkó veszélyei


Külön szólok a "szánkóztatásáról", pontosabban arról az esetről amikor a szülő kisgyermekével együtt siklik le. Általában ilyenkor a csemetét ültetik előre, és bár a siklást így jobban élvezi, és jól kilát, de számára a karambol még nagyobb veszélyt jelent, hiszen a nála jóval nagyobb testsúlyú szülő ütközési energiáját is el kell viselnie.
Még egy általános körülmény, melyre viszonylag kevesen figyelünk, hogy sokszor ültetjük gyermekeinket "támlás", vagy "karfás" szánkóba. Ez óriási veszély, és nem ritkán egy egyszerű ütközés, borulás a gyermek gerinctáji sérülését, a csigolyák törését, esetleg a gerincvelő sérülésével bénulást idézhet elő. Hadd javasoljam szülőtársaimnak, hogy távolítsák el a támlát az ilyen szánkókról.
#1 Dr.BauerBela

2019. december 30., hétfő

Terápia kisokos ír



Terápia kisokos

ír

Mindenek előtt az igények felismerése és kielégítése és ezek megtanítása a gyermeknek a legnagyobb segítség! Ha ezen igényeket felmismerteted a gyermekkel - hangosan kimondod neki – és elfogadod őket, rengeteget segítesz neki, felnőtt korára is.
Fontos megtanítani neki, hogy érzései validak. Vagyis ha azt mondja, hogy melege van, hiába fázik, fogadd el és ne adj rá pulcsit. Ha azt mondja, hogy fáj a karcolás, fogadd el, neki más a fájdalomérzete, ne mond, hogy katonadolog. Ha elfogadhatónak tartja az érzéseit, ki is meri elégíteni őket.
Tanítsd meg neki a társadalmilag elfogadott megoldást találni a szenzoros ingereire, igényeire. Vagyis teljesen rendben van az orális inger, kell egy diszkrét rágóka, vagy ropogós magvak, rágó, amit akár a suliban is lehet egy kicsit rágcsálni. A másikat harapni, vagy ruhát rágni nem ildomos.
Igényled az erős érintést? használj ülősúlyt, vagy rendszeres időközönként menj ki futni egy kört az udvarra stb.
A szenzoros integrációs zavart különböző életkorokban különböző tornákkal lehet a legjobban segíteni:
  • 5 éves kor alatt a Dszit a legjobb az SPD-re. Sokan nem tűrik és nem is fejleszti őket a tsmt torna, azoknak mindenképp a Dszitet/Ayrest javasoljuk
  • 5 éves kor fölött érdemes az Alapozót megpróbálni
  • 5 éves kor felett érdemes a szemet is ellenőrizni
  • 7 éves kor felett, ha még van megmaradt reflex az INPP javasolt
  • 9 éves kor fölött javasolt sportok: úszás, falmászás, judó és más keleti harcművészetek, lovaglás
  • Egyéb fejlesztések: lovasterápia, neurofeedback, tomatis, ait, hallásterápia
  • Érdemes ellenőriztetni az allergiákat, ételérzékenységeket, mert az érzékenység erre is kiterjed SPD-ben, az átlagnál nagyobb százalékunkat érinti
  • Megkésett beszéd, diszek, részképesség zavarok stb esetén érdemes mielőtt kivizsgáltatni és megfelelő szakemberhez fordulni

A legújabb protokoll szerint ezt úgy érdemes kezdeni, hogy az első 5 hétben igen intenzíven 3-5-3-5-3 heti óraszámban utána pedig már csak heti 1-2 alkalommal visszük a gyereket súlyosságtól függően. De mindig hatásos az intenzív 1 v 2 hetes fejlesztések akár matek, akár logopédia, akár mozgásterápia az.

És hobbiként, szinte kikapcsolódásként nagyon jó az úszás, küzdősport, falmászás is. Fontos, hogy ezekből már csak a gyereknek kedveset válasszuk és legyen benne sikerélménye!
Ha a szenzorosság szorongással párosul akkor segíthet a gyerekpszichológus, kineziológus is. Kinek kinek vérmérséklete szerint.
A megfelelő szakembert a fejlsztő-keresőn, a fejlesztőkörök.hun (szülői értékelésekkel) is érdemes megnézni.
Én ebben is azt látom, hogy a fejlesztésben sokat segíthet a szülő (kisebb korban - értsd 3 alatt): otthon is lehet tornázni, persze játékosan és főleg otthon is lehet "logopédiázni", megfelelő játékokkal fejleszteni, a kívánt szenzoros inputot megadni. Nagyobb gyerekek esetében jobb olyan intézményt választani, ahol megkapja a megfelelő fejlesztést és otthon már csak a szenzoros diétát stb támogatni.
#1 Dr.BauerBela

2019. december 29., vasárnap

Ne veszítsd el a fejed! – Lázadó kamaszok és egymással ordítozó szülők


Aki kamaszt nevel, annak csúcsra kell járatnia a memóriáját. Ahhoz, hogy kibírja serdülő csemetéje kiszámíthatatlan hangulatingadozásait és elszánt függetlenedési törekvéseit, gyakran fel kell idéznie, milyen aranyos, szófogadó kisgyerek volt még nem is olyan régen. Ám ha azt gondolnánk, a szülő-kamasz ellentét a legrázósabb történet, fejeljük ezt meg a szülők egymás közötti konfliktusával, és akkor tényleg viharos vizekre evezünk. Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus írása.
-
Lázadó lelkek
Minden család élete különböző szakaszokra bontható. Ezek közül a leghangosabb változásokat hozó időszak egészen biztosan az, amikor a gyerekek belépnek a serdülőkorba. Ha a konfliktusok száma szerint kellene osztályozni a családi életszakaszokat, a kamasz gyerekes idők biztosan dobogós helyet érnének el.
A kamaszkor az utolsó nagy átalakulási időszak, mielőtt belépünk a felnőtt életbe. A nemi hormonok termelődésével elinduló serdülőkor a feje tetejére állítja az addig kialakult kényelmes egyensúlyt. Ez az állandó ellenkezés, az örökös NEM időszaka, ami végtelenül megterhelő a szülők számára, de elengedhetetlenül fontos a serdülő gyerek alakuló személyisége szempontjából. Ahhoz, hogy kimunkálja saját identitását, először mindent el kell vetnie, kukába kell dobnia, hogy aztán később kiválogassa, mi az, amit mégis elfogad, mint értéket, példát, követendő irányvonalat. Az elutasítás a szülőket sem kíméli. Ők, akik korábban a követendő példát jelentették, ebben az időszakban elavult nézeteket valló, ultraciki őskövületekké válnak.
Családi viharok
A gyerekek kamaszkora nagyjából egybeesik azzal az időszakkal, amikor a szülők maguk is átértékelik saját életüket. Az életközépi válság során mérlegre kerülnek az addigi személyes, szakmai és párkapcsolati eredmények, ami nem mindig jár pozitív eredménnyel. Sok házasságot ekkorra már a kényelem, a kényszer vagy a változástól való félelem tart össze.
A gyerekek lázadása kapóra jöhet a szülőknek, és könnyen abba a hibába eshetnek, hogy ezt felhasználják az egymás elleni csatározásaikban. „Na, ugye! A gyerek is nekem ad igazat, szerinte is komplett hülye vagy, anyukám/apukám!” Rengeteg gyerek nő fel olyan érzelmi csatatéren, ahol a szülők szándékosan –vagy éppen teljesen tudattalanul – bevonják őket a konfliktusaikba, tőlük várva a megerősítést. Ez kifejezetten ártalmas a fejlődő személyiségek számára.
A gyerek két emberből van: apja és anyja nemcsak a génkészletét határozza meg közösen, de énképének, identitásának is mindketten részei.
Ha választásra kényszerítik... vagy akár csak finom jelzésekkel elvárják tőle, hogy valamelyik fél pártjára álljon, azzal olyan lojalitás-konfliktusba kerül, amit nagyon nehéz kezelnie. Ehhez ugyanis jól működő, érett énvédelemre lenne szüksége, ám ebben az időszakban ez még nem alakult ki.
A kamasz lelki apparátusa még éretlen a manipulációval szemben. Ő a legkönnyebben befolyásolható korban van. Személyisége fellazult, a külső hatásokkal szemben szinte védtelen, és rendkívül fogékony. Könnyű ezt kihasználni, hiszen már kis adag érzelmi nyomásgyakorlással is látványos eredményeket lehet nála elérni.
A gyerek azonban nem dönthet két szülő között, ilyen felelősséget nem rakhatunk a vállára! Az ő dolga, hogy zavartalanul kialakítsa mindkét szülővel a maga kapcsolatát anélkül, hogy a másik azt befolyásolni vagy akadályozni próbálná.
Ne felejtsük el: a serdülő lázadása nem igazolja a szülők egymással szemben táplált negatív érzéseinek jogosságát, hiszen egészen más tőről fakad.
A kamasz ugyanis nem a szülő ellen lázad, hanem önmaga ellen, önmagát keresve. A szülő elleni harc csak tünete az identitáskeresésének.
Kell a másik is
Bár azt gondolhatjuk, a szülő-gyerek kapcsolat kizárólag a két félen múlik, ám ez koránt sincs így. Az, hogy egy gyerek milyen viszonyban van az egyik szülővel, a másik szülőn is múlik. A szülők felelőssége nem merül ki abban, hogy maguk jó kapcsolatot ápoljanak gyermekükkel, azt is támogatniuk kell, hogy a másik szülő és a gyermek között is minél harmonikusabb legyen a viszony. A párkapcsolatban lehetnek akármilyen viharok, a felek el is válhatnak egymástól, de a szülői szerepükről nem tudnak lemondani. Tudom,
elképesztően nehéz két, egymástól elhidegült vagy éppen még sok sértettséget hordozó embernek higgadtan felülemelkednie férfi-nő viszonyulásán, de be kell látni, a felelősséggel járó és örökre összekötő szülői szerep akkor is megmarad, ha egyébként már rá sem tudunk nézni a másikra.
Egységfront
A kamaszok a legnagyobb opportunisták. Pillanatnyi előnyökért, azonnali jutalmakért könnyen felrúgnak hosszútávú célokat. A saját jóllétükön, vágyaikon, kívül kevés dolog köti le őket. Ez – bár halálosan bosszantó tud lenni –  a fejlődésük természetes velejárója. Serdülőkorban az én kerül a figyelem középpontjába, aminek következtében önmagukon kívül alig érdekli őket valami. Ilyenkor, ha akarnak valamit, azt nagyon akarják. Nevelésük során kiemelten fontos lenne, hogy érezzék, a szülőket nem lehet „meghintáztatni”, kijátszani egymás ellen, trükközni, és kicsikarni az igent az egyiktől, ha a másik nemet mondott.
A szülőknek szilárd egységfontot kellene alkotniuk és a gyerek érdekében bizonyos szabályok betartásához mindenképpen ragaszkodniuk kellene.
Mivel a serdülő gyerek annyi változáson megy keresztül, annyi minden megkérdőjeleződik benne, ezek a szabályok a biztonság érzését adják, még akkor is, ha egyébként lázad ellenük. Természetesen azt is el kell fogadni, hogy már sokkal kevesebb korlátozást lehet velük szemben alkalmazni, és teret kell hagyni a szabadságvágyuknak is.
Ezt NE tedd a kamaszoddal:
1.      Ne kényszerítsd választásra közted és a másik szülő között!
2.      Ne használd fel a másik szülővel szembeni lázadását a párkapcsolati konfliktusotokban!
3.      Ne örülj, ha rosszban van a másik szülővel, inkább segíts rendezni a viszonyt!
4.      Ne veszítsd el a fejed, szükséged lesz még rá, amíg átvészelitek a kamaszkort!
019. december 29. – DD
Ha még nincs programod holnaputánra, csekkold ezeket!


Mi ezekre szavaztunk, de nagyon kíváncsiak vagyunk rá, hogy nektek melyek voltak a kedvenc cikkeitek abból a majdnem kétezerből, amit idén megosztottunk veletek. Írjátok meg nekünk!
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 >

#1 Dr.BauerBela

2019. december 27., péntek

SERDÜLŐ ÉS FIATALKORI HÜVELYI NŐGYÓGYÁSZATI FERTŐZÉSEK

TRICHOMONAS
S



GOMBÁS





BACTERIALIS


CLAMIDIA



TRICHOMONAS #1 Dr.BauerBela




A nevelést nem lehet "lekottázni". Minden szülő egyéniség, mint ahogyan a gyermekük is. Ráadásul ahány helyzet, annyiféle megoldást kíván. Létezik azonban néhány mesterfogás, amelyek segítségével boldoggá tehetjük csemetéink gyermekkorát, és a saját életünket is megkönnyíthetjük. A következőkben leírtakra különösen gyermekünk 3-4 éves korában érdemes odafigyelni.


1. Az elkényeztetés nem szerencsés hozzáállás
Amikor a gyerkőc valamit nagyon el akar érni, kérlel, könyörög vagy akár dühöng is. Mindezek ellenére nem szabad mindent megkapnia, amit szeretne. Első pillanatban jobbnak látjuk az „okosabb enged” taktikát, de aki így reagál, annak egyre inkább nehezére fog esni „nemet mondani”. Az a gyerek pedig, akinek minden kívánságát teljesítik, elkényeztetett, és neveletlen lesz. Ráadásul nem lesz tekintettel a másik ember szükségleteire, határaira.

2. Fejezd ki magad világosan, érthetően
A gyermekek sem a célzásokat, sem az iróniát nem értik meg. Az ilyen nyelvi árnyalatokat fejlődésüknek csak egy későbbi szakaszában fogják értelmezni. Fogalmazd meg tehát kérésedet egyszerűen és érthetően, szorítkozz a lényegre.
„légy szíves tedd el a játékaidat” sokkal hatásosabb, mintha azt mondanád: „Szerintem a saját szobádban jobb helyen lennének a játékok”.

3. Megéri következetesnek lenned
Ha okod van rá, hogy ne engedj meg valamit a gyermekednek, akkor ahhoz tartsd is magad. A kicsik nem tudnak mit kezdeni az „egyszer szabad, egyszer nem” hozzáállással. Vagy vannak szabályok, vagy nincsenek. A szabályokat nem lehet így, vagy úgy alakítani. Szabályok között otthonosan és biztonságban érzik magukat a gyermekek, annak ellenére is, hogy akaratukat alá kell rendelniük.

4. Ne élj vissza a hatalmaddal
Nem vagy köteles mindent megbeszélni a gyermekeddel, és ne is kényszerítsd rá magad, hogy minden kérésedet alaposan megindokold. Mindazonáltal soha se érezze kiszolgáltatottnak magát. Az olyan kijelentések, mint „mert idősebb vagyok nálad”, vagy „erősebb vagyok, mint te”, veszélyesek. Azt az érzést fogják közvetíteni számára, hogy azért kell engedelmeskednie, mert nem tud védekezni. A szófogadást tehát rajta kívül álló és megváltoztathatatlan okokra fogja visszavezetni. A gyermek gyakran ettől frusztrált lesz és daccal fog reagálni.

5. Ismerd be, ha hibáztál
Ha gyermeked valamit rosszul csinál, ne keríts nagy feneket a dolognak. Magyarázd el, hol hibázott, és ha szükséges segíts neki a megoldásban. A gyermek - akár csak te - a saját melléfogásaiból tanul. Ne érezze, hogy képtelen valamire. Ha megbántottad a csemetédet, ismerd el és kérj tőle bocsánatot. Ez a gesztusod erősíteni fogja a köztetek lévő bizalmi kapcsolatot, főként akkor, ha érzi, hogy jót akartál neki, csak éppen nem sikerült.

6. Légy mindig nyitott a kérdésekre
A kicsik sokszor nehezeket kérdeznek: „Miért sárga színű a nap?” - „hogyan lélegeznek a giliszták a föld alatt?”. Minden kérdést vegyél komolyan és próbáld meg azokat legjobb tudásod szerint megválaszolni. Nyugodtan valld be, ha magad sem tudod a feleletet. Azért jelezd, hogy érdekel a téma és szívesen megtudnál többet is róla. Próbáljátok együtt kideríteni az igazságot. Ha komolyan veszed a gyermekedet, ő is ki fogja kérni a véleményedet, ha igazán problémás helyzetbe kerül.

7. Csak annyi figyelmet fordíts csemetédre, amennyi valójában szükséges
Amikor nyafog, vagy a bolhából is elefántot csinál, nem kell mindig azonnal ugranod. Csak azt szeretné kommunikálni feléd: „figyelj már rám!” Ha minden egyes nyavalygást túlreagálsz, akkor a gyermek nem fog tudni különbséget tenni a fontos és jelentéktelen dolgok között. Folyton magára fogja vonni a figyelmedet, állandóan azt fogja elvárni tőled, hogy megoldd a problémáit, ahelyett, hogy ezt saját maga tenné meg. Amikor pl. leesik a hintáról és fülsiketítően üvölt, győződj meg róla, valóban nagyon megütötte-e magát, vagy csak megijedt. Ha csupán kis karcolásról van szó, „fújd el” a fájdalmat és ne fordíts további figyelmet az esetre. Mindig hallgasd meg a gyereket „hol szorít a cipő”, de mutass neki saját megoldási mintákat, mert így fog önállósodni.

8. Tudatosan szánj időt a gyermekedre
A cikk a s

Ez ne csak pusztán testi jelenlét legyen, minden érzékszerveddel figyelj rá. Nem számít együtt töltött időnek, amikor te újságot olvasol, a gyerek pedig melletted játszik a szobában. Minden nap teremts lehetőséget egy kis közös játékra, hancúrozásra, beszélgetésre. Az az édesapa, aki munkája miatt csak hétvégén vagy egyes napokon, de rendszeresen és teljes odaadással foglalkozik a gyermekkel, nagyon jó kapcsolatot alakíthat ki vele. Ha nem érsz rá, kérd meg a párodat, mert sokkal jobb megoldás, mintha csak fél szemmel lesnél rá a konyhából.

9. A jó példa te magad vagy
Ha szeretnéd megelőzni, hogy rossz szokásokat vegyen fel a gyermek, akkor élj úgy, hogy ki se alakuljanak benne. Légy udvarias vele, és a veled kapcsolatban álló emberekkel is. Ne szidalmazz hangosan és figyelj arra, hogyan viselkedsz. Ha a gyermek rosszalkodik, kérd meg, hagyja abba. Amennyiben ez nem használ, vonulj félre vele és utasítsd rendre. Ha mások jelenlétében szidod meg, akkor csak azért sem fogja abbahagyni.

10. Adj teret a kísérletezésnek
A gyermek tudásvágya határtalan. Ám csak akkor fog igazán megtanulni egy cselekvést, mozdulatsort, ha azt ki is próbálhatja. Nem mondom, hogy egyedül vágjon késsel, de egyszerűbb feladatokat maga oldjon meg. Érdemes türelmesen megvárnod, amíg begombolja a ruháját, jóllehet, neked ez gyorsabban menne. Sok felesleges időtöltést spórolhatsz meg vele a későbbiekben.

11. Ne vegyél mindent készpénznek
Meglehetősen nehéz és hosszadalmas folyamat, míg a gyermek megtanulja helyesen kinyilvánítani az érzelmeit. Nem csak azt kell tudatosítania, mit is érez, de rá kell jönnie, hogyan öntse szavakba érzéseit. Ne háborodj fel tehát, ha azt kiabálja neked: „Utállak téged!” Valószínűleg csak azt szeretné jelezni feléd, hogy nem tetszik neki a döntésed, elégedetlen, úgy érzi igazságtalanul bántál vele. Segíts neki a megfelelő kifejezésmódban, mert az ő eszközkészlete még hiányos. Magyarázd el neki, az ember szavakkal is megbánthat valakit, - éreztesd vele adott esetben, hogyan érint téged az ő viselkedése. Ekkor ő is rá fog jönni, hogyan „vigyázzon a szavaira” más gyermekek társaságában. A gyermekek haragja gyorsan elillan, ezért te se bosszankodj sokáig, ha veszekedett veled.

12. Csak olyasmit ígérj meg, amit meg is tudsz tartani
A könnyelműen tett, de be nem váltott ígéretek csalódást okoznak. Tartsd be a szavad, különben elvesztheted a gyermek bizalmát. Ha valamit nem tudsz teljesíteni, amit előzetesen megígértél, magyarázd el az ő szintjén, miért is nem sikerült a terved. Kérj tőle bocsánatot és vigasztald meg. Ne mentsd fel magad azzal, hogy úgy is elfelejti, mit ígértél neki.

13. Beszélgess a gyermekeddel és hallgasd meg őt
Szemed fényének te vagy az első számú bizalmasa. Szeretné veled megosztani az életét, miközben két fontos készséget sajátít el: A gondolatai kifejezését és a két ember közötti kommunikáció folyamatát. Ha miközben beszél, te nem szólsz bele, megtanul összefüggően beszámolni, örömeiről, szorongásairól, a vele történt eseményekről. Neked is jó érzés lesz hallgatni ezeket a történeteket, olyan „fantáziavilágba” visznek el, ahol már régóta nem jártál.

14. Vedd komolyan az ő kis gondjait, félelmeit
Amikor fél a sötétben, idegenkedik, a víztől vagy éppen azt hiszi, szörnyek laknak a szekrényében, ne érezze azt, hogy ez túlzott fantáziálás. Mindenkinek rossz érzés, amikor fél, az pedig különösen rosszul esik, amikor magára hagyják szorongásaival. Légy segítségére félelmei leküzdésében: mutasd meg pl., hogy nem laknak szörnyek a szekrényben. Óvatosan kezeld azokat a szituációkat, amelyek szorongást, félelmet váltanak ki. Ha fél a víztől, ne erőltesd a fürdést, olyan helyre menjetek vakációra, ahol eljátszhat vízparton.

15. Szeretet, szeretet és megint csak szeretet
Mindig fejezd ki, mennyire szereted a gyermekedet. Ölelgesd, simogasd, adj neki puszit, bújj oda hozzá. Az a gyermek, aki sok szeretetet kap, az maga is tud adni. Könnyen fog kapcsolatokat teremteni, barátkozni. Végül, de nem utolsó sorban a legnagyobb ajándék a szülőnek az a viszonzott szeretet, amit gyermekétől kap.
 

#1 Dr.BauerBela
#1 Dr.BauerBela

2019. december 25., szerda

TETOVÁLÁS UTÁNI HELYI ALLERGIÁS SZÖVŐDMÉNY


#1 Dr.BauerBela

Gyakori jele az élősködők jelenléte az emberi szervezetben



Ez a rész azt tárgyalja, hogy a közös jele az élősködők jelenléte az emberi szervezetben, valamint leírja, hogy a jelenléte hatással van a bőrre.
  • Allergia
  • problémás bőr
  • - szindróma, gyomor-bélpanaszokat
  • epe sztázis
  • székrekedés
  • hasmenés
  • dysbiosis
  • csökkent immunitás
  • ízületi fájdalom, izom
  • a változás testsúly
  • vérszegénység
  • beriberi
  • idegesség, alvászavar
  • "krónikus fáradtság szindróma"
  • Onkológia

Allergia

A paraziták nem zavarja a normális permeabilitás a nyálkahártya alvum, ami növeli annak kockázatát, hogy a behatolás nagy nezapravlenny élelmiszer-részecskék. Aktiválja a szervezet immunválasz — fokozott eosinophil — védő vér sejtek a szervezetben, amelyek elősegítik az allergiás reakciók.
Paraziták, mert fokozott a szervezet termelési immunglobulin E, ami növeli az allergiás reakciók.

Askaridy allergén a legerősebb allergének parasitica eredetű. Ez okozza, hogy egy reakció a tüdőkben, a bőr, a kötőhártya, a gyomor-bél traktusban.
Amellett, provokálni allergiás reakció jelenlétükkel diagnosztizálják, Toxocara, a Trichinella fajok, horogféreg, Strongyloides, opisthorchis, paragonimus, Fasciola, Giardia, Candida, stb.

Problémás bőr

Bél parazita okozhat bőrreakciókat, az allergiás jellegű az atópiás bőrgyulladás, csalánkiütés, ekcéma. A legtöbb gyulladásos elváltozásokat a bőr lehet a jelenléte miatt, protozoonok (Giardia, gombák) opisthorchis.
Cutan paragonimoz bevétel kialakulását sűrű, csomós (vagy akár több őket tartalmazó férgek, meg a tojás), a bőr alatti szövetek, a nyak, mellkas, has. Csomópontok különböző méretű, egy kicsit fájdalmas a tapintása. A bőr alatt a csomópontok általában nem változott.
Emellett az eredménye, hogy az élet a paraziták titkos hatalmas mennyiségű méreganyagok, hogy az érintett a belek, a máj, hogy vissza ne vidd. Majd adja meg határozottan kiválasztó funkciója, a bőr ezt jelzi a különböző gyulladásos elemek (akne). Ebben az esetben, nem drága, divatos kozmetikai nem fogja megoldani A problémát! Meg kell, hogy megszüntesse a kiváltó oka a paraziták.

- Szindróma, gyomor-bélpanaszokat

Paraziták (horogféreg, Strongyloides, stb.) tartózkodnak a felső vékonybél, gyulladást okoz, ami a zavar a alvum, daganat. Ez oda vezet, hogy csökken a tápanyagok felszívódását. Ennek eredményeként, a zsírok kell felszívódik a vékonybélben, a vastagbél, ami görcsös, váltakozó székrekedés, illetve hasmenés.
A lárvák opisthorchis, fascial, majd a felnőttek, fertőzött emberek találhatók:
  • máj
  • az epevezeték,
  • az epehólyag,
  • hasnyálmirigy.
Általában, ha a szindróma, gyomor-bélpanaszokat kifejezve:

  • fájdalom a gyomortáji régió (gyomor -, nyombél -, kis-belek — gyomorhurut, gastroduodenitis, gyomorfekély, nyombélfekély,stb.)
  • fájdalom a bal podreberie (hasnyálmirigy — gyulladás),
  • fájdalom a jobb podreberie (betegségek, a máj, az epehólyag, illetve epeúti — hepatitis, epehólyag-gyulladás,stb.)
  • duodenitis a hányinger, emésztési zavar,
  • étvágytalanság,
  • hasmenés (hasmenés), vagy éppen ellenkezőleg, székrekedés,
  • dysbacteriosis,
  • puffadás (tumor alvum),
  • bél, epe kólika,
  • vérzések a belső szervek (colitis ulcerosa, eróziós gyomorhurut stb.).
Bármely, a betegségek, a gyomor-bél traktus, epe rendszer elkerülhetetlenül hatással van a bőrre:
  • különböző kiütések (akne, mitesszer),
  • fokozott pigmentáció (különösen a betegségek, a máj),
  • megereszkedett bőr, fokozott ráncok,
  • szárazság, siccitatibus conveniunt bőr (hasnyálmirigy-gyulladás, valamint a gyakori hasmenés),
  • unalmas vagy sárgás bőrszín, stb.

Epe sztázis

Más típusú paraziták miatt alakját, nagy méret nagy szám, mechanikusan közel a csatornák az epeúti, ami okozhat elzáródást, a közös epevezeték, hogy vezet, hogy nehéz epe kiáramlás elzáródásos sárgaság.
A gyomor-bél traktus hengeresféreg maguktól az epevezeték, máj. A migráció során a lárvák a Toxocara, miután a véráramba lehet rendezni a máj.
opisthorchis után azonnal a migráció, a máj, epeutak, valamint vezethet súlyos szövődmények: peritonitis gall, egy apostema a máj, máj-cirrhosisban, primer májrák.
Fiatal Fasciola a vékonybél károsítja a nyálkahártyát, behatolnak a hajszálerek keresztül, majd a portális véna a máj.
Eszik rendszeresen klórozott csapvizet, minden alkalommal, ha hirundo 5-7 Giardia ciszták. Ha a gyomor megfelelően működik-e, gyomornedv tartalmazó sósav megsemmisíti a shell meg fognak halni. Ha nem, akkor hatolnak a máj. Amikor a normál epe "elmosta" a máj, epeutak. Ha az epe zavar, képződik, mint a "mocsár", amely egy kedvező környezet a szaporodás.
A legkisebb megsértése, a máj, az epehólyag, illetve epeúti, amely elkerülhetetlenül ahhoz vezet, hogy a bőr problémák (mert a méreganyagok kezdődik, hogy ürül a bőrön keresztül!):
  • romlik arcbőr,
  • a bőr petyhüdt,
  • vannak különböző gyulladás (akne, mitesszer),
  • kialakult sötét foltok, szeplők.

Székrekedés

Egyes férgek, köszönhetően alakú, nagy méretű, mechanikusan közel a bél lumenébe, ami romlása, a bélmozgást, a székrekedés kialakulását, teljes vagy részleges elzáródás.
A holttestek ember, aki meghalt, bélelzáródás, boncolás során, általában a labdát a ascarids. Ők, mert akadály, a bél, következésképpen a halál egy embert.

Emellett folyamatos székrekedés elkerülhetetlenül befolyásolja a bőr állapotát:
  • tompa, sárgás bőrszín,
  • különböző kiütések formájában, akné vagy pattanás
  • megereszkedett bőr, stb.

Hasmenés

Számos paraziták, különösen egysejtű (Giardia) olyan anyagok előállításához, mint a prosztaglandinok, amelyek ahhoz vezetnek, hogy a veszteség a test-nátrium-klorid, ami viszont okozza a hasmenés (hasmenés) — gyakori híg székletürítés. Így a szervezet igyekszik megszabadulni a hívatlan vendégeket!
Tartós hasmenés, viszont vezethet kiszáradáshoz, dysbiosis.
Mindez feltétlenül tükrözi a bőrön:
  • szárazság, siccitatibus conveniunt bőr
  • a pontatlanság, megereszkedett bőrt
  • kiütés,
  • egészségtelen arcbőr, stb.

Dysbiosis

Tartós hasmenés miatt előfordul, hogy a jelenléte bél parazita, vezet a kiszáradás, dysbiosis. Ilyen dysbacteriosis lehetetlen kizárni csak a segítségével a probiotikumok, prebiotics, amíg nem szűnik meg a fő oka a bél parazita (színezékek, az ipar, stb.).
Bél formája a giardiasis is megfigyelhető súlyos dysbiosis.
Ha megszakad a bél mikroflórájának megszakad, mikroflórájának a szervezetben. Különösen élénken megfigyelhető a nők: bél baktériumok elszaporodását, hüvelyi során mindig jelen van egyszerre.
Ugyanez figyelhető meg a tekintetben, hogy a bőr.
Ha a normál mikroflóra nem elég, kezd kialakulni kórokozó: gomba (Candida), staphylococcusok, streptococcusok, stb.
dysbacteriosis allergiás reakciókat okozhatnak, ami különösen hangsúlyos a bőrt, csökken az immunitás.

Csökkent immunitás

Az állandó válasza az immunrendszert, hogy az élősködők jelenléte a szervezetben, elvezetését. Csökkent a termelés immunglobulin A. a szervezet sebezhetővé válik, hogy bármilyen vírusos, bakteriális fertőzések.
Ezért általában a fertőzött emberek voltak rögzítve szüntelen megfázás. Gyakran alakulnak ki a különböző gyulladásos folyamatok.

Ízületi fájdalom, izom

Paraziták navigálhat az emberi test azzal a céllal, hogy elhelyezkedett a kényelmes helyen, például ízületi folyadék, izom. A szöveti gyulladás van a sérülés, hogy a paraziták vagy immunválasz a szervezetben, hogy a jelenlétük. Miközben az emberek tapasztal, izom -, ízületi fájdalom.
Például, a fajok Trichinella lárvák rendezni a harántcsíkolt izmok.
Akut opisthorchiasis a kezdeti szakaszban jellemzi dolore az izmok, ízületek.

A változás testsúly

A hinta súly (több, mint a normál, tehát kevesebb) lehet a következménye parasitica betegség. A súly csökkentése okozta, mert a test megszakad az emésztést, mint egy "hazai fogyasztó". Az elhízás következménye is a "rablás" az emberi test szerek invázió. Az éhezés akkor fordul elő, amikor egy hirtelen csökken a vércukorszint miatt a tevékenységét a férgek, a toxikus hatása van a szervezetben.

Vérszegénység

Sokféle bél férgek (színezékek, ételekre, stb.), prikazivati a bélfalon, károsítja, ami egy elég nagy vérveszteség, hogy vezet a vérszegénység.
A gyermekek, terhes nők fascioliasis lehet bonyolult, súlyos vérszegénység.

Beriberi

A enterobiasis (tabletták) gyermekek esetében jelentősen csökkent a szint, réz, cink, magnézium, a vér
Orsóférgek felszívja a piridoxin (B6-vitamin), retinol (a-vitamin) , aszkorbinsav (C-vitamin), amely befolyásolja az állami immunitás, az anyagcserét.
A hiányzó vitaminokat, ásványi anyagokat a szervezet vezet, korai öregedés , az egész szervezet, a bőr különösen.

Idegesség, alvászavar

Mérgező anyagok a létfontosságú tevékenység paraziták (horogféreg, Strongyloides) irritálhatja a Központi idegrendszer, ami fokozott szorongás, idegesség. Gyakori ébredés az éjszaka folyamán, különösen között 2-3 óra múlva, az is egy eredménye, kísérletek a szervezetet, hogy megszabaduljon a mérgező anyagok a májon keresztül.
Ha A gyermek kezdte meg rosszul az iskolában, ingerlékenyek, idegesek, rossz (nyugtalan) aludni, gyakran hallani a csikorgatása a fogak éjjel — biztos, hogy ellenőrizze őket a jelenléte a paraziták a szervezetben, különösen a végbélgiliszták!
Az átállás során a Toxocara lárvák az agyban, kimutatta, a jelek, a Központi idegrendszer különböző neurológiai rendellenességek, nyilvánul meg a viselkedés változás:
  • hiperaktivitás,
  • olvasási nehézségekkel küzdő,
  • csökkent a figyelmet.
opistorhoze invázió vezet zavara, az idegrendszer, illetve egyes esetekben, diagnosztizált betegek neurocirculatory dystonia , vegetatív neurózis (vegetovascular dystonia).
Állandó alváshiány, valamint az ismétlődő stressz befolyásolja a test, a bőr, ez az egész csak tükrözi:
  • rossz arc,
  • a megjelenése számos ráncok,
  • a fokozott pigmentáció,
  • a növekedés a bőrkiütés, stb.

"Krónikus fáradtság szindróma"

"Krónikus fáradtság szindróma" nyilvánul meg:
  • gyengeség,
  • oktalan csökkenése, valamint egy növeli a test hőmérsékletét,
  • érzelmi instabilitás,
  • apátia, érdektelenség az életben,
  • depresszió,
  • koncentráció elvesztése
  • rossz memória
  • distractio.
Ezek a tünetek lehet az eredménye, a vérszegénység, mámor, nem a tápanyagok a szervezetben paraziták által okozott (színezékek, horogféreg cum).
A opisthorchiasis gyengeséggel szindróma nyilvánul meg panaszok gyors fizikai, illetve szellemi fáradtság, Általános gyengeség.

Onkológia

Klaszterek paraziták vagy a tojás forma egy daganat , ciszta.
Amikor a toxocariasis gyakran alakult számos granulómák bármely szerv, illetve szövet:
  • a máj,
  • tüdő
  • hasnyálmirigy,
  • a szívizom,
  • nyirokcsomók,
  • az agyban.
A központ a granuloma megjelenik egy zóna elhalás, amely elpusztítja a be.
Súlyos szövődmények opisthorchiasis a következők: máj, rák , hasnyálmirigy-rák.
Találod magad, vagy A család tagjai a jelen lévő több tünetek, biztos, hogy járni a diagnózis a parasitosis, útmutató tanfolyamok de-legyen az család minden tagja.
#1 Dr.BauerBela

2019. december 24., kedd

15 egyszerű beszélgetés indító egy kedves fickóval

15 egyszerű beszélgetés indító egy kedves fickóval Keresi a csevegési lehetőségeket egy srác számára anélkül, hogy nyilvánvalóvá tenné? Használja ezt a 15 biztonságos és jó beszélgetés indítót egy srácdal, és nézze meg, milyen könnyű ez. Mint lány, elég könnyű bármilyen srác figyelmét felhívni. Szinte egész idő alatt csak annyit kell tennie, hogy megnézi a kedves srácot. De időnként az érdeklődő srác talán még nem vette észre. Vagy ez egy pillanat alatt zajló találkozás, ahol mindkettőjüknek alig van néhány perc alatt bármilyen lépést. Más esetekben a kedves fickó túl szégyenteljes lehet ahhoz, hogy erőteljes hozzáállást hajtson végre, mi lenne veled ugyanolyan aranyos és félelmetes. A körülmények, amikor egy srác nem mozdul, sokféle lehet, egészen a túlságosan sok embertől egészen a félelemtől, hogy téged összetörik. De ha úgy dönt, megfordíthatja a dolgát az ön javára, ha lehetőséget ad a srácnak, hogy veled beszélgetjen. Beszélgetés indítókkal srácokkal A beszélgetés indítói egyszerűek lehetnek. De ha túl erős vagy, vagy túlságosan nyilvánvalóvá teszi, hogy szeretsz egy srácot, akkor azt tapasztalhatja, hogy a kedves srác elkezdene keményen játszani, hogy veled legyen! Ha valóban szeretne mozogni egy srácnál, és beszélgetést kezdeményezni vele, próbálj meg finomabb játékot játszani, és soha ne hagyja, hogy úgy érzi, inkább érdekli őt, mint te benned. Ez egy srác. Ha úgy gondolja, hogy könnyen megszerez egy lányt, akkor magától értetődik, vagy olyan könnyedén veszi el, hogy úgy tűnik, hogy érdektelen. De ha felidézheti érdeklődését ön iránt, akkor beszélhet vele, és még mindig arra késztetheti, hogy vágyakozzon a figyelmére. 15 egyszerű beszélgetésindító egy lány számára, aki srácokon használható Ha biztonságosan és egyszerűen szeretné lejátszani, és kerülje el, hogy tudatja vele, hogy érdekli őt, vagy ő csapja be őt, használja ezeket a beszélgetési kezdőket. Időnként nyilvánvalóak lehetnek, de ezek a beszélgetési tippek továbbra is teljes ellenőrzést biztosítanak a beszélgetés felett. # 1 találkoztunk? Nézze meg a kedves fickót egy hamis felismeréssel, utána lépjen magabiztosan és használja ezt a sort. „Helló, sajnálom, de tudom, hogy…? Úgy érzem, találkoztunk valahol, de nem tudom a fejembe helyezni ... Ez könnyű, és még akkor is, ha egy kedves fickó kételkedik az elismerésében és a szándékában, pár kérdést kell feltennie, cserébe további kérdéseket vet fel, amelyek megismerhetik, ha mindketten ismerik-e egymást. # 2 Szemkontaktus és kacér mosoly. Ha ketten egy ideig egy szobában ültek, ez lehet a legjobb módja a melegítésnek. Cserélje pillantásokat időnként, és nézzen el. De ne légy magányos. Légy meleg, megközelíthető és mosolyogjon, majd ekkor tudassa vele, hogy érdekli vele beszélni. És csak annak érdekében, hogy megkönnyítse őt, hogy hozzád járjon, hagyja félre barátait, sétáljon előtte, vagy álljon el egy elkülönített helyen, például néhány percig telefonhívást kezdeményez. Ha érdekli, határozottan köszönni fog! # 3 Segíthet nekem ebben? Tegyen egy embert úgy, mint egy lovag csillogó páncélban, és határozottan azt gondolja, hogy ez a szerencsés napja! Tervezze meg ezt a lépést előre, és miközben a kedves fickó sétál ön felé, kérje meg, hogy segítsen neked valami. Lehet, hogy nehéz zsákja, autóbaleset vagy akár valamilyen segítséget nyújt az autó ajtaja kinyitásához vagy az autó kulcsainak szedéséhez, amelyek véletlenül az autó alá csúsztak. Mindaddig, amíg köszönetet mond neki a legédesebb mosolyával, határozottan ragaszkodni fog a beszélgetés folytatásához. # 4 Használhatom a telefonod? Készítsen vészhelyzetet, és mindenki srác örömmel áll majd fel, hogy segítsen. Az egyik legegyszerűbb beszélgetésindító a telefonos trükk. Menj fel a sráchoz, és kérdezd meg tőle, hogy használhatná-e a telefonját, mert a telefon halott. Csak annak érdekében, hogy valódi fellépése valószínűbb legyen, botlik a mobiltelefon hátlapján olyan helyen, ahol láthat téged, egy perccel, mielőtt odamenne hozzá. # 5 Mondjon valamit neki… és ezt követi: „Hoppá, sajnálom, azt hittem, hogy valaki más vagy.” Úgy tesz, mintha valóban elfoglalt vagy, érintse meg a vállát, és kezdje el beszélni. És amint megfordul, megijedtnek tűnik és használja ezt a sort. Bocsánatot kérjen tőle a félreértésért, de továbbra is kérjen tőle segítséget az itt használt többi beszélgetés indítójának segítségével, legyen szó valamilyen segítségről a táskádnál vagy valami másnál. # 6 mosolyogj, és használja az ujját. Látsz egy kedves fickót? Cserélj rá egy darabig kacérkodó pillantást vele, és barátaid segítségével is nyilvánvalóvá teheted, hogy érdekli őt. Miután úgy érzi, hogy hozzákapcsolódott a bámult játékhoz, sétáljon el a barátaidtól egy magányos helyre, és úgy tűnik, elfoglalt. De nézz rá, mosolyogj, és intezz neki: hajlítsd mutatóujját maga felé. Vörösödik és játsszon coy-val, és ne próbáljon fickó lenni. # 7 Jól lenne, ha itt ülnék? Ezt állandóan halljuk, akár a buszon, a vonaton, akár a repülőtéren. Használd ezt a sort, amikor feljönsz egy sráchoz és ülsz mellette. De amint felteszi tőle a kérdést, villan rá rá a legmelegebb mosoly, hogy tudja, hogy meleg és hozzáértő ember. És mielőtt megtudja, megpróbál beszélgetést kezdeni veled. # 8. Nem tenném ezt, ha te lennél. Tökéletes vonal, amelyet akkor lehet használni, ha egy srácot lát, miközben egy olyan helyen lógott, ahol ismerős vagy. Szereted a srácot valamit csinálni, amit később megbánhat? Javítsd és használd ezt a sort. A beszélgetés hátralévő részét folytatja. # 9 Milyen unalmas ez! Vagy milyen félelmetes ez, vagy mennyire csavart ez! Az egyik legjobb módja annak, hogy valakivel beszélgetést indítson, ha a körülötte lévő körülményeket használja. Használja ezt a sort, ha azon srác mellett ül, akivel beszélni akar, de túl közel ül ahhoz, hogy megpróbáljon pillantást cserélni. Csak hajoljon felé, mondjon valamit, ami különösen senkinek szól, és üljön hátra. Fordulhat felé és mosolyoghat, ha akar. A többit meg fogja csinálni. # 10 Mondj szia, és járj el mellette. Vagy csak mosolyog. Ez egy csodálatos lépés, amikor beszélni kell egy srácgal, akibe gyakran beleütközsz, és érezted a kémiai reakciókat, akár a folyosón, akár a kávézóban. Amikor el akarsz sétálni ezen a fickón, akár lépcsőn, akár egy zsúfolt előcsarnokban, hirtelen nézz rá, mondj „szia”, és járj előre, mintha nem tettél semmi rosszat. Ne nézz vissza, vagy csinálj semmi mást. És amikor legközelebb újra belebotlik, ne mondj semmit. Csak egy pillanatra pillantjon rá. Ha van valamilyen érzése veled szemben, azonnal széles vigyorra osztja szét. # 11 Ez az első alkalom itt. Eltévedtem. Nézd meg, ha új helyen vagy irodában vagy bármilyen más helyen, ahol eltévedhet. Ha egy érdeklődő srác körül van, zavartnak tűnik, járj hozzá, és használja ezt a sort. Ne mélyítsen magyarázatot. Csak várj. És mielőtt megtudná, a rohadt lovag a kezével fogott téged és megmentne. # 12 Készítsen valamit esni mellette. Ha jól játszik, akkor semmi esetre sem fogja azt gondolni, hogy egy beszélgetés indító lépése. Ahogy sétálsz vele, véletlenül dobj el egy tollat, vagy hagyd, hogy a macskája ráesjen. Mindaddig, amíg észreveszi, azonnal megkapja. Vigyázz a legaranyosabb vigyorára, és köszönöm neki a segítségét. Folytathatja a beszélgetést, vagy csak mosolyoghat rá. Még akkor is, ha nem beszélgetne először egy beszélgetéssel, akkor mindig vele beszélgethet, amikor legközelebb sétál előtte. Végül is a kis trükköd csak egy jól megtervezett bevezetést adott neked. # 13 Vásárlás közben. Ez néhánynak merész lehet, de amikor nem vásárolsz, valójában nincs sok idő, hogy egy srácot beszélgetjen, vagy egy beszélgetés indítóját használja rajta. Ha elkap egy olyan srácot, aki most rád pillant, akkor csak tartson két lány pólóját maga ellen, és nézz magadra a tükörben. És amikor az a srác, akit érdekli, ön felé pillant, emelje magasabbra a két pólót, és kérdőjelezve kissé emelje fel a szemöldökét. Ha együtt akar játszani, akkor határozottan segít kiválasztani és beszélgetést kezdeményezni. És még ha nem is mozog veled beszélni, akkor semmit sem veszíthet. Végül is tényleg csak megkérdezte tőle véleményét? Nem, csak a tükörbe nézett, nem igaz ?! # 14 sorban. Ha zsúfolt helyen vagy hosszú sorban állsz, véletlenül ecsettel vegye le, miközben felvet valamit. És miközben megfordul, nézz rá, mosolyogj és bocsánatot kérj. Ön mozgásba hozta a labdát. Csak annyit kell tennie, hogy meleg és megközelíthető, és határozottan beszélni fog. # 15 Mondja egyenesen. Néhány percig cserélj pillantást a srácra, amíg nem tudod, hogy téged is érdekel. Menj hozzá, amikor egyedül van, és mondj csak „szia” vagy valami hasonlót: „Látom, hogy figyeltél rám…” Ez hízelgő, és minden srácot kellemetlen és boldog helyre állít, de ne túlzásba lépjen, és ne mondjon túl szexuálisan. A legtöbb srác nagyon könnyűnek tartja, ha egy lány meglehetősen merész lépéseket tesz. És szinte mindig szem előtt tartják az elvárásaikat, és úgy viselkednek téged, mint egy tárgyat, ha nyíltan szexuális lépést hajtanak végre. És itt van, lányok, 15 igazán könnyű beszélgetés indítója egy srácgal, aki minden bizonnyal az Ön javára fog működni. Használja ezeket a tippeket, és látni fogja, milyen egyszerű lehet csevegni bármilyen kedves fickóval. 144 jó beszélgetés indítója - Csodálatos beszélgetést és kapcsolatokat hozhat létre. A beszélgetés indítóinak ismerete, amelyek célja a megfelelő típusú beszélgetések elindítása, elengedhetetlen… mert, mint mindannyian tapasztaltunk: A szilárd vita elindítása nehéz lehet . Függetlenül attól, hogy régi barátokkal lóg, vagy új ismerősökkel találkozik, néha mindannyian kitalálunk egy üres képet. Többé nem. Azért vagyunk itt, hogy az Ön egyablakos útmutatója legyen az összes típusú beszélgetéshez. A felteendő kérdések listája segít kiküszöbölni ezeket a kellemetlen csendeket, és tartani tudja a beszélgetéseket. Végül is egy egyszerű kérdés alapos megbeszélésekhez vezethet, és az értelmes beszélgetés a minden tartós kapcsolat gyökere . A beszélgetés elindításának mûve soha nem áll meg teljesen . Minden egyes interakció lehetőséget ad a megközelítés finomítására. Mint bármi más az életben, minél többet gyakorolsz, annál jobb leszel. #1 Dr.BauerBela

2019. december 23., hétfő



LÉGY ÜDVÖZÜLVE SZENT KARÁCSONY.
2o12-ben történt bejegyzésemet minden évbem közzéteszem mert a karácsony  érzelmi világa még ebben a  senyvedő emberi lét küzdelmeiben is a szeretet hangját hirdeti
Ma már kevesen vagyunk akik a hit hagyomány karácsonyát a kántálást,betlehemezést,csillagszórás élményeire emlékszünk.
Amikor az ember a szeretteiről ír,bármilyen játékmestere is legyen a szép magyar szónak,nehezebben találja a megfelelőket a szeretet és emlékezés szépségének a kifejezésére. Mindez azért mert a szeretetnek nincs ortográfiája,,stílusa,irodalmi kelléktára,vagy hatásvadászatra ítélt hangzatos cicomája.
                                Az igazi szeretet az csendes,mindent átölelő megfoghatatlan egyedi érzés ami még megmaradt a gyermekkorunkból ebben a nyakatekert csillogó-villogó világban.
                                Ma a 2012 év karácsony első napján emlékezni szeretnék a gyermekkori,diós,almás,szaloncukros karácsony fára,a deszkából összeeszkábált hintalóra és a csillagszórók sziporkázó fényére.
                                A karácsony esték minden mozzanata kitörölhetetlen emlék marad minden ember életében  A halmozott szeretet áradatra,ami ilyenkor főként a népes családoknál kifejezettebben érzékelhető.
Ilyen volt a mi családunk is. Köztük és bennük éltem le az életem a történelem a sors, laskanyújtójának sodrása és állandó szorítása között.
                                Jómagam karácsony este a konyha ablakából, a  csipkés szélű hófehér kis függönyt elhúzva leselkedtem a hóborította fehér tájra de főként a csillagos égre,figyelve hogy látok-e egy angyalt aki gyermekeknek viszi a karácsonyfát.
Annak idején csikorgó hideg telek voltak. Szinte menetrendszerűen 5 és 6 óra között megjelent az ablak alatt a behavazott népes család apraja,nagyja- Keresztapám minden esetben a –Nagyszent József-Dávid sarjával kezdte a kántálást. Vele és utána minden karácsonyi dalt elénekeltek. Leszállt az ég dicső királya,Mennyből az angyal,A kis Jézus megszületett. Isten gyermek kit irgalmad közénk lehozott
Újra átélve mindmáig a fülemben egy valóságos –örömódának tűnt amit halottam.
Sokan voltak,elözönlötték az egész házat és a cipőtalpakra fagyott hó elolvadva , szemléltető térképet hagyott maga után. A férfiak Erdődi fahéjas forralt bort ittak az anyák és gyerekek a hagyományos karácsonyi –foszlós kalácsot és –beiglit-fogyasztottak
Aztán mentek tovább hirdetve a hitet a szeretetben és békességben.
                                Na ! mondta édesanyám kezdhetem elölről a takarítást , de az arcán a szeretet, békesség és az öröm érzése honolt.

Legyen áldott az emléketek !

BOLDOG KARÁCSONYT MINDEKINEK!!!




#1 Dr.BauerBela
AZ ÉN HARGITAI JÉZUSKÁM !!
3O ÉVE HOZTAM MINT CSEMETÉT A HARGITÁRÓL SZATMÁRHEGYRE ÉS ÁPOLTAM, VÉDTEM ,ŐRIZTEM HOHY ÉGBETÖRŐ,SUDÁR,LOMBJÁVAL TÁPLÁLJA REMÉNYEIMET KARÁCSONYTÓL KARÁSCONYIG.. HÁLÁVAL ÉRLELI HITEMET ÉVRŐLÉ-ÉVRE, HOGY VOLTUNK ,VAGYUNK ÉS LESZÜNK ÉS MÉLTÓSÁGGAL ÖRZI LÉTÜNK ÉRTELMÉT.



#1 Dr.BauerBela

2019. december 22., vasárnap

bal könyök ficam 6 éves gyermeknél

Az alkarját  azoldalához szoritja a könyökét enyhén behajlitja és tenyearét a test feléforditja


#1 Dr.BauerBela

A felsőmetszőfog fe fejlődésének emaradása


#1 Dr.BauerBela


Mit tegyek, hogy jobban szeressen a kisfiam?

Kisfiam 3 éves. Szülés után nem tudtam hosszabb időt vele tölteni, mert pszichiátriai kezelésre szorultam, sokat kellett kórházban lennem. Úgy tünik, apjához jobban ragaszkodik, többször mondja: apát szetetem, téged nem. A férjem
ezen nevet. A mai napig okolom magam, de magamat se bírtam ellátni, nemhogya kisfiamat. Mit tudnék tenni, hogy jobban szeressen?
Kedves Édesanya!
Nagyon nehéz lehetett Önnek ebben a helyzetben, hogy kisbabával ilyen komoly pszichiátriai betegséggel kellett küzdenie! Biztosan sok negatív érzés kapcsolódik - még akár most is - ahhoz az időszakhoz, illetve annak az időszaknak a hiányaihoz, mely mind Önt, mind kisfiát, és valószínűleg a férjét is terhelték. Nem egyedi eset, hogy a terhességgel vagy a szüléssel jön elő akár szülés utáni depresszió, akár más, korábban lappangva jelen levő pszichiátriai betegség. Ebben a helyzetben a legfontosabb, amit tenni tudott, hogy önmagát építi, hogy újra egészséges életvitelre és kapcsolatokra legyen alkalmas. Ennek ellenére sokszor bűntudat kapcsolódik az elvesztegetett idő miatt, amiről azt érdemes tudni, hogy sajnos senkit sem segít a kapcsolatok újjáépítésében. Így amennyiben érzi ezt a bénító érzést, akkor érdemes folytatnia az önmagával való foglalkozást is. Emellett fontos kérdés, ami most foglalkoztatja Önt: mit lehet tenni azért, hogy kisfiával való kapcsolata erősödjön, és a kötődés kialakuljon? Szerencsére erre van lehetősége, de fontos egy pár dolgot figyelembe venni, végig gondolni.
Először is érdemes kicsit átélni, átérezni, amit kisfia átélhetett babaként: a biztonságra, a gondoskodásra volt szüksége, melyet nem Öntől, hanem az apukájától kapott meg - ha jól értettem. Így az elsődleges kötődés felé alakult ki, mely egy fontos alkalmazkodás volt az ő részéről. Így képessé vált kötődni. Nemcsak az apukájához, hanem önhöz, illetve a későbbiekben másokhoz is. Így a korai időszakban jelen levő más fontos személyek mind segítették kisfia alkalmazkodását. Azonban annak az időszaknak az igényeit már nem tudja bepótolni, hanem sokkal fontosabb megismerni, megérteni, hogy most, ebben az életkorban és ebben az élethelyzetben mire van szüksége. Kisfiúként most eleve kiemelt szerepe van az apukájának, ahogyan a fiú-férfi szerepét elkezdi majd próbálgatni. Így attól nem kell megijedni, hogy most úgy tűnik, csak felé nyitott. Ilyen minden gyerek életében előfordul. Az sokkal fontosabb, hogy ne félelemmel, hanem nyitottsággal forduljon felé, hogy megtalálja, most mire van szüksége az anyukájától, aki most már jelen van. Talán ő se tudja még igazán, ha eddig nem volt jelen igazán.
Egy másik fontos dolog, amit tudnia kell, hogy az ennyi idős gyerekek érzelem által irányítottak, és nem tudnak túl ügyesen fogalmazni. Ez azt jelenti, hogy mást jelent náluk az, ha azt mondják “utállak”. Minden gyerek szokta ezt mondani, nem is annyira ritkán együk-másik szülőjének vagy családtagnak. Általában olyan helyzetben, mikor valami nem úgy alakul, ahogy szeretnék, vagy bármi más miatt mérgesek. Szóval a jelentése valami olyasmi lehet, hogy “anya, ez, amit csinálsz, nekem nem tetszik, és mérges vagyok, és haragszom rád!”. Szóval önmagában az, hogy ilyet mond, nem utalás a kötődésére. Ilyen mondatok elhangzásakor nem szabad ezt komolyan, mármint sértésnek venni. Amennyiben átdolgozta a korábbi bűntudatát, akkor egész könnyen rá lehet arra tanulni, hogy fejben, vagy akár hangosan átfogalmazza ezt a mondatot: “azt hiszem, nem is utálsz, csak mérges vagy, mert nem engedtem meg a....” A kötődést segítheti, erősítheti, ha melléteszi azt is, hogy Ön viszont ennek ellenére szereti. Így megéli az elfogadást, vagyis azt, hogy az ön szeretete a kisfia felé független attól, hogy ő ezt viszonozza-e. Ez olyan biztonságot tud nyújtani, ami hasonló a korai időszak teljes elfogadásához.
A harmadik dolog a család reakciója. Ugyanis ezt a férjének és a család többi részének is fontos tudnia, hogy a kisfia szavai nem feltétlenül azt jelentik, amit mond. Kifejezheti benne akar azt a dühöt és csalódottságot is, amit a korai időszakban megélt édesanyja nélkül, de akkor sem feltétlenül jelent utálatot. Azonban ha erre ráerősítenek a környezetében levő fontos személyek, akkor nehezebb kilépni ebből a körből. Beszélgessen férjével erről, hogy ez a helyzet mit jelent Önnek, és kérje a támogatását. Ha az ő szájából is elhangzik a fent idézett mondat, vagy annyi, hogy “kisfiam, ha haragszol rá, akkor is ő az anyukád, és nagyon szeret téged, még ha épp haragszol is”, akkor elősegíti a fenti folyamatot.
Összegezve tehát fontos, hogy mindenki megélje a maga érzését, és kisfia is megteheti, hogy épp mérges, csalódott. A felnőtteknek kell ebben az erősebbnek lenni, és megmutatni neki, hogy a szeretet, a kötődés ennél erősebb, és egyébként alakítható. Találják meg azt, amire most szüksége van kisfiának 
#1 Dr.BauerBela

A “csak apa” jelenség

A “csak apa” jelenség


Van az a korszak, amikor a kisgyerek mindig csak apával akar lenni. Ez állhat abból, hogy amikor apa otthon van, anyát teljesen kizárja és csak apa az érdekes, vagy abból, hogy bizonyos dolgokat csak és kizárólag apával, másokat csak és kizárólag anyával hajlandó csinálni. Mi okozza ezt a viselkedést?
Maga a jelenség ugyan furcsa, de teljesen ártalmatlan. Az okok sokrétűek és a gyermek nemétől és korától is függenek.
Szociális fejlődés Nagyjából 1 éves kor körül a kicsi szociális készségei dinamikus fejlődésnek indulnak. Míg korábban anyával volt a legerősebb kötődése, most érdekes lesz mindenki más. Többnyire a vele együtt élőket látja a leggyakrabban (apa, testvérek, esetleg nagyszülők), ezért ők is fontosak lesznek az életében. A legtöbb első gyermekes családban apával találkozik leggyakrabban a kicsi anyán kívül, az ő személye elkezd egyre izgalmasabb lenni. A kicsi vágyik a változatosságra, ezért apa jelenléte különleges lesz és amikor ott van, makacsul ragaszkodhat hozzá, hogy csak vele akar lenni.
Az anya ilyenkor mellőzöttnek érezheti magát, gyakran tapasztalható, hogy a kicsi apa jelenlétében teljesen elutasítja őt. Ezt mindenki másként éli meg. Van, aki élvezi a szabad perceket, van, aki pedig úgy érzi, elutasítja őt a gyerek, nem szereti már. Ez persze egyáltalán nem igaz! Valójában arról van szó, hogy a kicsi még vagylagosan gondolkodik. Vagy apával vagyok vagy anyával. Amikor veled van, akkor te vagy a legfontosabb a számára, amikor apa is ott van, akkor mindenki mást kizár. Ez semmit nem mond el az anyához való kötődéséről, ugyanúgy szereti őt is, csak most átmenetileg apa személye izgalmasabb. A lelkesedés idővel csitul, ahogy egyre több új személy, kis barátok, óvónénik, nagyszülők, testvérek, kerülnek be a kicsi életébe.
Az önállóság fejlődése A “csak apa”-jelenség 1-2 éves kor között az önállóság fejlődésének szimbóluma is egyben. A kicsi ilyenkor folyamatosan próbálgatja az akarata, a függetlensége határait, de még támaszra szorul. A függetlenedés első jele, hogy másik támaszt keres anya helyett, azt aki szintén sokat van a közelében: apát. Nem azért van vele, mert anyára már nincs szüksége, hanem azért, mert vele mást és másként élhet meg, gyakorolgathatja az önállóságot.
Az is lehet, hogy ugyanez a helyzet belőle mást vált ki, és mindent csak anya csinálhat vele, mert apa távozása jobban megviseli, mint amennyire a jelenléte érdekes, ez a gyermek temperamentumától és a családi viszonyoktól is függ (ha anyát megviseli, hogy apa elmegy otthonról, feszült vagy emiatt, depressziós, az a kicsiben is ellentmondásos érzéseket okozhat).
Gyakrabban jelentkezik a “csak apa” jelenség a szociálisan lassabban fejlődő, introvertáltabb gyerekeknél, akik szeretnek alaposabb és mélyebb kapcsolatot építeni egy-egy emberrel.
Kislányoknál az óvodáskor folyamán valamikor jelentkezhet a “csak apa”-időszak. Ők ugyanis ekkor kezdik el felfedezni a szerelem érzését és ennek a fő tárgya lehet apa a “szőke herceg”   Ilyenkor szokták tapasztalni az anyukák, hogy a kislány apánál bármit el tud érni, “udvarol neki”, miközben az ő szavuk semmit sem ér. Ez a jelenség szintén csak átmeneti és nem szabad “hűtlenségként” megélni egyik oldalról sem. Pont az óvodáskor az, amikor már a korábban kevésbé bátor apukák is már tudnak mit csinálni a gyerekkel, ezért gyakran az apukák is élvezik ezt a helyzetet és a személyük iránti rajongást. Az érzékenyebb anyukák ilyenkor féltékenységhez hasonló érzelmeket érezhetnek, de valójában nincs mire féltékenynek lenni, élvezd a helyzetet!
Kisfiúknál a nemi identitás felfedezésének része lehet a “csak apa” időszak. Ez általában egy-egy tevékenységre korlátozódik, amit kifejezetten jó apával csinálni. Pl. barkácsolás, kertészkedés, focizás vagy akár az esti fürdés vagy altatás, és gyakran megjelenik mellette a “mi fiúk”, mint érvelés. Óvodáskorban és kisiskolás korban ez nagyon határozott lehet, a gyermek ki is fejti néha, hogy “a fiúk ilyenek, a lányok meg olyanok”. Ez gyakorlatilag az identitáskeresés része, a kicsi ismerkedik vele, mit jelent fiúnak és lánynak lenni és átmenetileg túlzásba viszi.
A “csak apa”-jelenség önmagában tehát ártatlan dolog, problémát az jelent, ha túlságosan érzékenyen éljük meg, ha nem megfelelően reagálunk rá. Ilyenkor az önismereti hátteret kell megnézni:
– Miért zavar téged, hogy a gyerek annyira ragaszkodik az apjához?
– Miért érzel féltékenységet a gyerek kapcsán?
Van, amikor az elengedéssel kapcsolatos nehézség áll a háttérben, olyan jó együtt lenni, olyan jó anyaként gondoskodni – és ezt nem szeretnéd elveszíteni.
Máskor a párkapcsolat bizonytalansága áll a háttérben: tudat alatt attól félsz, elveszíted a párodat.
Van, amikor az anya neheztel az apára és ezért érzi úgy, hogy nem jó, ha a gyerek túlságosan kötődik hozzá.
Ha nagyon erőteljesek ezek az érzelmek és nem tudsz megbarátkozni a gyermeked túlzott apa iránti rajongásával, mindenképpen érdemes felderíteni ennek a pszichés hátterét.
#1 Dr.BauerBela