Tuti tippek újdonsült anyukáknak a babák évszaknak megfelelő öltöztetéséhez
A legtöbb divatcég már a kisgyermekek divatos öltözködésére is nagy hangsúlyt fektet, a gyakorlatban azonban a gyermekruhánál csak másodlagos cél a stílus és a divat. A legfontosabb, hogy jó anyagú, praktikus, mindenféle mozgásformához kényelmes, és könnyen mosható legyen a kiválasztott ruha. A kisbabák hőmérséklet függvényében való öltöztetése sok esetben gondot okozhat az újdonsült anyukáknak, de nem kell aggódni, van néhány alapszabály, ami segít a helyes döntésben.
AZ IDŐJÁRÁSÉ AZ UTOLSÓ SZÓ
Először is egyértelmű, hogy az időjárásnak megfelelően kell kiválasztani a baba ruháját. Ha nedvesebb az időjárás, akkor tavasszal is úgy kell öltöztetni a gyereket, mint a nyári hónapokban. A levegő magas páratartalma kellemetlen érzést vált ki, tehát minél vékonyabban öltözteted a gyereket, annál jobban fogja érezni magát.
Az a ruházat, amitől emelkedik a test hőmérséklete, az biztosan sok lesz a kicsinek. Azonban a kisbabák könnyebben kihűlnek, mint a felnőttek, és nem is mozognak annyit, ezért jobban fel kell öltöztetni őket. Érdemes mindig egy réteggel többet rájuk adni, mint ami rajtunk van. A felöltöztetés után körülbelül tíz perccel, ujjunkkal nyakuk alá vagy a hátukhoz benyúlva meg tudjuk állapítani, hogy nincs-e melegük. Az viszont félreértés, hogy ha a kicsi keze vagy orra hideg, akkor biztosan fázik, hiszen ezeket a testrészeket éri a hideg, könnyebben kihűlnek: az legyen a mérvadó, hogy a hátához benyúlva, milyen hőmérsékletet érzünk.
Száraz időben, tíz fok alatt szükséges csak sapkát adni a nagyobbakra (a haj mennyiségétől is függ), e fölött csak szeles időben, esőben, illetve ha a kicsi fülei hajlamosak a betegségekre. A legkisebbek esetén húsz fokig nyugodtan lehet sapkát használni.
A lakásban, otthoni környezetben sem szabad túlöltöztetni a babát, elég két réteg egy body és egy évszaknak megfelelő rugdalózó az újszülöttekre is. Ha kúszik, mászik és hideg kő vagy parketta van a lakásban, akkor lehet még egy réteget ráadni felülre, és a nadrág alá kaphat harisnyát is. A lakást azonban nem kell melegre fűteni, mert az kedvez a kórokozók terjedésének, és a baba is rosszabbul alszik tőle.
Héra Róbert egy szombathelyi bababolt üzletvezetője egy hosszú ujjú body-t mutat. A feliratos babaruhák nagyon népszerűek, bárki megtalálhatja kedvencét. Fotó: Unger Tamás
A PRAKTIKUM LEGYŐZI A DIVATOT!
Az újszülöttre és általában a kisgyermekre mindig könnyen fel-, és lehúzható ruhadarabokat adjunk, mint például a végig patentos rugdalózó.
Az újszülött bodyja lehet ujjatlan, rövid és hosszú ujjú, ráadásul ez a ruhadarab a pelenkát is jól megtartja. Kisbabák esetében rendkívül fontos, hogy csak megfelelő méretű ruhát adjunk rájuk. Nem baj, ha egy kicsit nagy rá, viszont a túl nagy már kényelmetlen, kicsi pedig semmiképp ne legyen. Vásárláskor figyeljünk oda arra, hogy csak a vállrészen patentos felsőket vegyünk, mert ha nehezen megy át a feje a babának, akkor borzasztóan fog tiltakozni levételnél. Az alsóruházat anyaga lehetőleg mindig legyen pamut. Rugdalózóknál, zárt végű nadrágoknál szintén figyeljünk a méretre, kicsi semmiképpen ne legyen, mert az zavarja a babát a szabad mozgásban. A kis nadrágnál pedig az is fontos, hogy ne legyen szoros a deréknál a gumi. A sapkára is figyeljünk, hogy ne legyen szoros vagy szúrós anyagból.
A BABA RUHÁINAK TISZTÁN TARTÁSA
Az első négy-öt hónapban, minden olyan babaruhát, amely a kicsi bőrével közvetlenül érintkezik, vasalni kell. A vasalás fertőtleníti, és puhábbá is teszi a ruhát. A babaruhát külön kell mosni a felnőtt ruházattól, körülbelül egyéves kortól azonban már moshatjuk együtt is őket. Az újszülött ruháit továbbá érdemes kifejezetten erre a célra kifejlesztett mosószerrel mosni.
Ha ezekre az alapelvekre már ösztönösen odafigyelünk, onnan kezdve már bátran választhatunk egyedibb és divatosabb darabokat is, amelyekből bőven van már választék.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése