Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box

2020. július 14., kedd

AZ ARC BŐRÉNEK PSORIÁZISA 8 ÉVES GYERMEKNÉ

A leggyakoribb bakteriális fertőzések a bőrön

A kellemes idővel együtt járnak a rovarok is, szaporodnak a rovarcsípések, s számtalan esetben nagyon viszketnek - el is vakarhatjuk őket.

| InforMed Hírek18   InforMed | Kiss, Zs.



A kertészkedés, kirándulás közben több a sérülés, horzsolás, és ha a szervezetünk még nem képes ellenállni a kórokozók támadásainak, könnyen befertőződnek ezek a látszólag jelentéktelen bőrelváltozások. A környezetünkben számtalan kórokozó él, baktériumok, gombák, vírusok, paraziták, férgek, melyek a védtelenebb egyéneknél különböző fertőzéseket idéznek elő.

Pyodermák

Azokat az elváltozásokat, melyeket a bőrön úgynevezett gennykeltő baktériumok okozzák, pyodermáknak nevezzük. Két csoportra oszthatjuk e bőrbetegségeket, attól függően, hogy felületes, gyorsan gyógyuló, heget nem hagyó, vagy mély, bőrelhalással, hegesedéssel is járó folyamatról van-e szó.

A felületes pyodermák jellemzője a gyulladás, pír, hólyag, esetleg gennyes hólyag és pörkképződés.

Ótvar

Egyik legismertebb közülük az ótvar (impetigo) , mely elsősorban gyermeken gyakori. Ennek oka, hogy az immunrendszer 12 éves korra érik meg, és a bőr védőfunkciója sem tökéletes még, mivel vékonyabb a hám külső része, a szaruréteg, a faggyútermelés is kisebb fokú, mint serdülőkor után. Ez a felületes bakteriális eredetű bőrfertőzések egyik klasszikus példája. Kombinálódhat pállott szájjal", azaz a szájzugban kialakuló nedvező berepedéssel is.

Általában egy felületes hólyaggal kezdődik, mely mérsékelten viszkethet, gyorsan gennyessé válhat, kifakad, és mézsárga vagy zöldessárga pörkkel fedett, nedvező sebbé alakul. Mivel viszkethet, gyakori a vakarással való terjedése. Közvetlen érintkezés útján is fertőz, ezért az ótvaros kisgyermek nem mehet a gyógyulásig közösségbe, illetve ótvaros felnőtt nem érintkezhet élelmiszerrel, gyermekekkel stb.

Általában magától is meggyógyul, de gyorsabb, ha a beteg jelentkezik az orvosnál. Mindenképpen javasolt a fertőtlenítés (1 pohár kellemes, langyos vízben vagy kamillateában 1 tabletta Neomagnolt vagy Hyperolt feloldani, és ezzel a folyadékkal átitatott steril gézzel a pörköt leáztatni, letörölgetni), majd a szárazra felitatott sebet és környékét például Betadin kenőccsel bekenni, szükség esetén leragasztani. (Vigyázat, a Betadin jódos szer, ezért a jódérzékenyek vagy pajzsmirigybetegek ne használják!)

Ritkán előfordul, hogy szövődményként nyirokérgyulladás ("piros csík húzódik") vagy nyirokcsomó-gyulladás társul hozzá. Kiterjedt esetekben javasolt vizeletvizsgálatot végeztetni az esetleges vesegyulladás kizárására. Antibiotikumot csak kiterjedt vagy szövődményes esetekben lehet alkalmazni. Nagyon fontos még a higiénés rendszabályok betartása is.

Hólyagcsa

Ugyancsak a felületes pyodermák egyik fajtája, mikor az ujjak háti oldalán kialakul egy vérbő udvarú, gennyes bennékű, vastag falú hólyagcsa (bulla repens) . Kezelése megegyezik az ótvaréval, azzal a különbséggel, hogy a hólyagfalat meg kell nyitni, mivel magától nem fakad ki, mint az ótvarnál. Előfordul, hogy a szájzugban alakul ki nedvező, pörkös, gyulladt berepedés, ezt hívják pállott szájnak, és nem keverendő össze a gombás eredetű berepedéssel. Az előbbi inkább gyermekek, az utóbbi pedig a protézist viselők betegsége.

Orbánc

Nagyon gyakori, heveny, hidegrázással, lázzal zajló felületes pyoderma az orbánc. Jellemzője a kezdeti hidegrázás, 40 Celsius-fok körüli láz, majd az érintett végtagon néhány óra múlva fellépő, szélén lángnyelvszerűen terjedő pír és duzzanat. Általában kis sérülés a kórokozók behatolási kapuja, de gyakori a lábon az ujjközi kirepedezés, gombásodás is. Járhat a szokványostól eltérő tünetekkel is, például a gyulladt bőrterületek bevéreznek vagy felhólyagosodnak, súlyosabb esetben mély elhalások is kialakulhatnak. Ez utóbbiak hátterében valamilyen, a szervezetet gyengítő egyéb betegség, például cukorbetegség, hormonális problémák stb. áll.

Ha azonos helyen többször kialakul, az érintett nyirokerek elzáródnak, és tartós, nehezen kezelhető nyirokvizenyő és következményes kötőszöveti túltengés lép fel az érintett terület, végtag megvastagodásával ( „elefántláb” ). Ezt megelőzendő fontos a fertőzési kapu megkeresése és kezelése. (Lábujjközi gombásodás megszüntetése után a lábbelik is fertőtlenítendők!) A gyógyulásig ágynyugalom szükséges, a lábat fel kell polcolni, illetve szükség esetén antibiotikum szedése segíthet a gyógyulásban.
#1 Dr.BauerBela

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése