Az unatkozó, utcákon, parkokban csellengő fiatalkorúak gyakran követnek el ártatlan csínytevésnek induló bűncselekményeket. Többnyire fel sem fogják, milyen veszélyes útra lépnek, amikor elemelnek a boltban egy tábla csokit, kizsebelik a náluknál kisebbeket. Mint Andrij Kurta a KISZó-nak elmondja, a börtönökben rengeteg a megtévedt gyerek, holott talán szép szóval többre lehetne menni, mint a törvény szigorával.
Gyerekek általában 13–15 évesen kerülnek először összeütközésbe a törvénnyel. A bűnlajstrom első helyén a lopások állnak. Idén négy hónap alatt 86 alkalommal követtek el tulajdon elleni vétséget. Több rablást és autólopást regisztráltak. Az utóbbiakat egy perecsenyi banda követte el. A két tizenéves perecsenyi és egy közeli faluban élő kortársuk hónapokon át gépkocsik feltörésével tett szert zsebpénz-kiegészítésre. Beismerő vallomásukban elmondták eleinte jó kis kalandként fogták fel az egészet. Élvezték, hogy mindenki róluk beszél, pontosabban a titokzatos banditákról. Az eltulajdonított értékek egy részét eladták. A megmaradtakat a fiúk otthonában tartott házkutatás során megtalálták a nyomozók. A kollégák leginkább azon voltak kiakadva, hogy a srácoknak semmi szükségük nem volt a bűnös jövedelemforrásra, lévén jómódú családok csemetéi, akiket bőven elláttak zsebpénzzel. Érthetetlen módon a szülőknek sem tűnt fel fura viselkedésük, éjszakai kimaradozásaik.
A rendőrségre sorban érkeznek kiskorúak eltűnéséről szóló bejelentések. A családra, az otthoni szigorra ráunók, a szabad életet kipróbálni vágyók faképnél hagyják szeretteiket és nekivágnak a nagyvilágnak, közli az osztályvezető. Az év első negyedében 40 alkalommal kellett csellengő fiatalokat keresni. Szerencsére mindenkit megtaláltak épen, egészségesen hazavittek. A tavasz és a közelgő nyár azonban e téren még mozgalmasabbnak ígérkezik. Április első hetében már öt bejelentés érkezett az osztály címére. A rendőrtiszt szerint ebben az időszakban szinte törvényszerűen megnövekszik az eltűnések száma.
A gyermekek körében – a világháló hatására – terjed egy újabb rossz szokás. Leginkább a lányokra jellemző, hogy a neten megismert barátjaikat indulnak el felkeresni úgy, hogy a szülők nem tudnak róla. Nemrég két ilyen esettel volt dolguk. Az egyik tinilány Herszonba szökött, hogy találkozzon az interneten megismert szerelmével. A másikat Mikolajivban találták meg. A lányok remekül szórakoztak, szüleik viszont majd belehaltak a kétségbeesésbe.
Épp néhány napja kapták a hírt, hogy nyoma veszett két kislánynak. A tinédzserek engedély nélkül eltávoztak a bátyúi gyermekmenhelyről, és nem adtak magukról életjelt. Az osztály munkatársai értesítették a járásukban tevékenykedő kollégáikat. A rendőrök átkutattak minden olyan helyet, ahol feltételezték a felbukkanásukat. Végül a munkácsi nyomozóknak sikerült rájuk találni. Mint tisztázódott, a lányok gyalogosan jutottak el Bakosig, ahol vonatra szálltak és Munkácsig meg sem álltak. Elmondásuk szerint egy kis szabadságra és kalandra vágytak.
Minap egy ökörmezői édesanya kereste fel a járási kapitányságot azzal, hogy tizennégy éves lánya elszökött. Csak egy pár szavas levelet hagyott: „Anyu, elegem van belőletek. Ezért elmegyek. Ne keressetek.” A kétségbeesett szülők azonban hamar megnyugodhattak, mert csemetéjük csak a legközelebbi kávézóig jutott. Barátai társaságában találták rá a rendőrök.
A megyeszékhelyen is volt példa ilyesmire. A jól szituált családban nevelkedő tinédzser lány a világhálón megismerkedett az egyik szomszéd megyében lakó fiatalemberrel. Egy szép nap úgy döntött, felkeresi az illetőt. Szerencsére annak szülei átlátták a helyzetet, és felhívták a kislány aggódó felmenőit.
Andrij Kurta szerint ez idő tájt megnő a szülők, nevelők felelőssége. Jobban oda kellene figyelni a gyerekekre, több időt szánni rájuk, sokat beszélgetni velük és türelmesen meghallgatni őket. Az utca ugyanis rengeteg veszélyt rejt.Minden fiatal mellé nem állíthatnak rendőrt, de az osztály munkatársai igyekeznek nagyobb hangsúlyt fektetni a megelőzésre.
– Az utóbbi időben némileg változott a hozzáállásunk – tájékoztat a rendőrezredes. – Korábban elsősorban arra törekedett a fiatalkorúak ügyeivel foglalkozó osztály, hogy elfogja és megbüntesse a törvény ellen vétkezőket. Négy esztendeje azonban a megelőzés került előtérbe. Nem akarjuk mindenáron börtönbe küldeni a megtévedt gyerekeket. Leülünk és elbeszélgetünk velük. Mindegyikük külön egyéniség, más-más módon kell a bizalmukba férkőzni. A problémás tinédzsereket ezért nyilvántartásba vesszük, és figyelemmel kísérjük további sorsukat. Jelenleg 212 fiatalkorú van ezen a listán. A mi dolgunk rávezetni őket a helyes útra, hogy a továbbiakban ne kerüljenek összetűzésbe a törvénnyel. #1 Dr.BauerBela
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése