Erkölcsi nevelés
A gyereknevelés a rossz és a jó közötti különbség megismertetését is jelenti. Ez többnyire a társadalmi illemszabályok és az erkölcsi elvek átadásával azonos.
Erkölcsi nevelés
Erkölcsi nevelés - tudatosan
Dr. Bauer Béla Ph.D. gyermekgyógyász főorvos, 50 éves tapasztalatával, számos gyermekbetegség tüneteivel és kezelésével ismerteti meg a blog.bauerbela.ro kismamablog látogatóit. "Nagyon hasznos tanácsokat olvashattunk ismét. Minden szülőnek ajánlom figyelmébe." K.L.
Egy új kutatás szerint a családi bevétel, a szülők képzettsége és az apa serdülőkori antiszociális viselkedése egyaránt szerepet játszik az utód gyermekkori fizikai agresszivitásának kialakulásában.
A szerzők azt javasolják, hogy a gyermekorvosok és védőnők már a terhesség és a korai gyermekkor alatt a családlátogatások során mérjék fel a családi kockázatokat és a prevenciós beavatkozások lehetőségeit.
A JAMA Network Open-ben 2018. decemberben online megjelent dolgozat szerint a gyermekek az első 2 életévük során kezdenek fizikailag is agresszívak lenni, az agresszivitás csúcspontja a 2-4 éves kor közé esik. Dr. Richard E. Tremblay professzor emeritus (Department of Pediatrics and Psychology, University of Montreal) és munkatársai mutatták ki először, hogy a fizikai agresszivitás csúcspontja nem 20 éves, hanem 3 éves korban van, és számos preventív beavatkozás lehetséges a korai gyermekkorban. (Ezért a felfedezésért dr. Tremblay 2017-ben elnyerte a Stockholm Prize in Criminology díjat). Ez a fizikai agresszivitás még az iskolás kor előtt folyamatosan enyhül, de a gyermekek egy kis hányadánál fennmarad, és nem csak a későbbi gyermekkorban, hanem serdülőkorban is tapasztalható.
Ez a magatartás serdülő- és felnőtt korban számos negatív következménnyel jár, növekszik az iskolai problémák és az erőszakos bűnözés száma, nő az alkohol- és kábítószer függőség, és nagyon romlik a szociális beilleszkedés. A Quebeck Longitudinal Study of Child Development (QLSCD) vizsgálatban 1997-ben és 1998-ban a kanadai Quebeck tartományban született 2223 újszülött sorsát követték. Erre a feladatra kiképzett „asszisztensek” (rendszerint az anyák) figyelték a gyermekeket 5 hónapos koruktól 1,5; 2,5; 3,5; 5; 6 és 8 éves korukig. Számos családi kockázati faktorra is rákérdeztek. A gyermekek magatartását 6, 7, 8, 10, 12 és 13 éves korukban az iskolai tanárok mérték fel. A gyermekek 10, 12 és 13 éves korukban maguk is beszámoltak viselkedési problémájukról. Az anyák átlagosan 80,9%-ban, a tanárok 45,7%-ban, a maguk a gyermekek pedig 57,9%-ban válaszoltak a kérdésekre.
A fizikai agresszivitás fogalma a „harcolni”, a „fizikailag megtámadni a többieket”, a „más gyermekeket megütni, megrúgni” fogalmakat takarta. Fokozatai a Likert-típusú skála szerint a következők voltak: soha (1 pont), néha (2 pont), gyakran (3 pont).
A kutatók megpróbálták megtalálni azokat a mozzanatokat a gyermek fejlődésében, melyek következtében a viselkedési zavar kialakulhat. A résztvevők adatait akkor vonták be az összesítésbe, ha 10-16 megfigyelés során rögzített adatok rendelkezésre álltak. A 2223 résztvevő 51,2%-a fiú, 91,2%-a fehér etnikumú volt. A várakozásoknak megfelelően jelentős eltérés volt a fiúk és a lányok között, a lányoknál kisebb mértékű volt az agresszió, és a tanárok szerint kevesebb variáció fordult elő. Az összes adatot figyelembe véve, a fiúk és lányok fizikai agressziójának gyakorisága a 1,5 és 3,5 éves kor között növekedve 3,5 éves korban érte el csúcspontját, majd a gyermekek 13 éves korára jelentősen csökkent. A születés utáni 5. hónapban végzett felmérés szerint a családi tényezők igen jelentős mértékben befolyásolták az agresszív viselkedés kockázatát. Ilyen tényező volt a szülők képzettsége, a családi bevétel nagysága, az anya vagy apa depressziója , a szocioökonómiai helyzet, a testvérek száma a gyermek születésekor és 17 hónapos korában, és az apa serdülőkori esetleges antiszociális viselkedése. E tényezők hátrányos volta lányoknál egyértelműen jelezte a serdülőkori, felnőttkori problémák magas kockázatát és azt is, hogy e lányok gyermekeinél is hasonló problémákra lehet számítani. „Náluk egyértelműen szükség van támogatásra”- jelentette ki Dr. Tremblay. Az anyák, a tanárok és a gyermekek értékelése igen egybehangzó volt.
A fiúk 6,0%-a tartozott a magas kockázati csoportba, náluk a születés utáni 5. hónapban történt felmérés szerinti kedvezőtlen családi állapotok nagyon magas kockázatot jelentettek. Esetükben -a magas kockázatú lányokkal ellentétben- diszkrepancia volt az anyai értékelés, a tanári vélemény és az gyermek saját önértékelése között: az anyák a fiúk viselkedését inkább normálisan tartották, és e gyermekek agresszív viselkedése az iskoláskor kezdetén fokozódott. A kutatók is belátták, hogy elég nehéz objektív vélemény szerezni a gyermek első 5 hónapjáról egy anyától, különösen, ha nem történt védőnői gondozás, illetve az apa nem vett részt a felmérésben.
"A gyermekorvosnak és a védőnőnek fel kellene figyelnie a kockázatos családokra, és figyelemmel kellene kísérni a családot a gyermek iskolába lépéséig” – fogalmazott idealista módon Dr. Tremblay. Az agresszív gyermeknek korán kell a segítség, de nem csak az óvodában, hanem az általános iskola fölsőbb osztályiban is figyelni kellene a gyermekekre.
Dr. Scott Benson (gyermek-pszichiáter, Pensacola, Florida) szerint bár a tanulmány érdekes, de a benne foglaltakat már korábban is tudtuk. Tudjuk, hogy vannak bizonyos kockázati faktorok, melyek miatt a gyermek erőszakossá válik, de a szülőket is oktatni kellene, ami nem könnyű felada
A gyereknevelés a rossz és a jó közötti különbség megismertetését is jelenti. Ez többnyire a társadalmi illemszabályok és az erkölcsi elvek átadásával azonos.
Erkölcsi nevelés - tudatosan
Szülőnek lenni rengeteg kihívással jár. A felhalmozódott teendői lista sorai között nehéz felállítani a prioritást, és még nehezebb a kitűzött nevelési célokra koncentrálni. Olykor eltűnnek, elhalványulnak ezek a célok, de minden nap egy új lehetőség a lelassításra, pár percnyi önvizsgálatra. Ezek a tervek, álmok fogják befolyásolni tetteinket, irányt szabnak fejlődésünknek. Belegondoltál már, ez milyen hatással van a gyermekedre? Vajon mi az, amire a hétköznapok sodrása után is emlékezni fognak a kicsik? Milyen emlékek rögzülnek a legélesebben a gyerekek fejében? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ. Nagy Gitta pszichológus írása.
Élted már át azt a helyzetet, mikor anyukaként/apukaként harmadjára melegíted meg a kihűlt kávéd a mikróban, majd megint ott felejted, és már közben besötétedett?
Úgy gondolom, a fenti példa nagyon jól szemlélteti, mennyire gyorsan szaladnak a hétköznapok a családok számára. Szinte megállni sincs idő… Csak kapkodjuk a fejünket, mennyire hamar megnőnek a gyerekek.
Azonban esténként, néhány lopott pillanatban, esetleg hétvégén, vagy míg a nagymama vigyáz az unokákra, időt találhatunk magunkra, az önvizsgálatra – élményeink feldolgozására.
Cikkemben arra invitállak, hogy együtt lassítsunk le erre a pár percre, és gondoljuk át, tetteink és viselkedésünk hogyan befolyásolják a körülöttünk lévőket, elsősorban pedig a gyerekeket!
Mi befolyásolta, hogy ilyen felnőtté válj? A szüleid viselkedése hogyan hatott arra, hogy milyen értékek legyenek fontosak számodra?
Lehetséges, hogy már tisztában vagy ezekkel, azonban az emlékeink is hajlamosak szürkülni, vagy épp más színben feltűnni, mint 5-10 évvel ezelőtt. Emiatt érdemes újra elővenni őket, és mielőtt tovább olvasol, mindenképp gondolkozz el ezen néhány pillanatra.
Ahogy összevetettem a kutatásokat a saját szakmai tapasztalatommal, számos olyan meghatározó tényezőt találtam, melyek befolyásolják, hogy milyen felnőttekké válunk. Mint tudjuk, a szülői példamutatás van az egyik legnagyobb hatással a gyerekekre, ezt a tudományos kísérletek újra és újra bebizonyították.
Mit jelent a gyakorlatban ez a bizonyos példamutatás, mik azok a viselkedések, melyek tényleg maradandó nyomot hagynak?
Most azokat emelném ki, melyek nem csak tudattalanul hatnak, hanem akár konkrét, élénk emlékek, vagy cselekedetek formájában élnek majd tovább gyermekeinkben.
Ez a kedvencem, ezért kezdjük most ezzel! Hogy milyen is egy szívből jövő elismerés? Ezt is a saját emlékeink mutatják meg legjobban. A kutatások szerint leginkább az apai elismerésre vágyunk:
A saját bőrömön tapasztaltam, mint még sokan mások. Évekig jártam zeneiskolába, hol szorgalmasan, hol kevésbé szorgalmasan gyakorolva a zongoraórákra. Onnantól mertem állítani, hogy megtanultam zongorázni, mikor egyszer az édesapám egy zenész barátjának azt mondta: „Gyere, hallgasd meg, milyen szépen játssza a lányom Chopint!”
Az igazán lélekben maradó elismerések mindig hitelesek.
Az apák szerepe ebben mindig is kiemelkedő volt, rendszerint ők kevesebb dologért dicsérik meg gyermeküket, de amikor megteszik, akkor őszinték, valóban azt gondolják, amit mondanak. Arról, hogy hogyan érdemes dicsérnünk gyermekeinket, egy korábbi cikkemben is olvashattok, ide kattintva.
A szülőknek is jól esik, mikor a gyerekek kifejezik feléjük a csodálatukat.
Ha pedig hiányzik az apai elismerés, ráadásul elhangzik egy olyan mondat, hogy „Csalódtam benned, fiam!”, vagy épp, hogy „Egy csapás vagy a családnak.” , az súlyos következményekkel járhat. Ezek a kijelentések évekre gyújtópontját adhatják egy-egy pszichológiai terápiának.
Sok ilyenben lehet részünk nap mint nap. Fel tudsz idézni legalább egy olyan helyzetet, amikor hirtelen kicsúszott a lábad alól a talaj? Hirtelen zavarba jöttél, vagy leblokkoltál, nem tudtál válaszolni, vagy reagálni?
Ezek a helyzetek különösen is félelmetesek a gyerekek számára, hiszen ők azt remélik, hogy majd mi felnőttek mindent megoldunk. A szülők a gyerekek szuperhősei.
Lehet nem mondok ezzel újat: nem gond, ha rájönnek előbb-utóbb, hogy ez nem igaz.
Mert hiszem, hogy nincs csodálatosabb a tökéletlen szülőnél, akiben kétségek dúlnak, és aki a kétségei ellenére mindig újra és újra próbálkozik. ”
- Dr Gyurkó Szilvia
Pont az ilyen helyzetekből fogják a legtöbbet tanulni, elraktározzák a megoldások lehetőségeinek tárába, és majd onnan, mikor szükségük lesz rá, előhúzzák.
Így tanulják meg, hogyan viselkedjenek, mikor:
Amit ilyenkor tehetsz, még ha úgy is érzed, hogy nem a lehető legjobb módon reagáltál egy helyzetben: vállalod az érzéseid és a kudarcod. Ennél nagyobb ajándékot egyetlen gyerek se kaphat.
Önmagunk hiteles vállalása - mind a jó, mind a rossz oldallal együtt -, nem könnyű feladat.
Jár hozzám jelenleg egy kedves család, akikkel együtt dolgozom pár hónapja. Sok gyerekük van, és bizony ők sem tökéletesek. De felvállalják. Bár alapvetően zárkózott természetűek, a lehető legőszintébben próbálnak kommunikálni a problémáról és a megoldás felé tett lépésekről.
Egy példán keresztül nézzük meg, milyen lehet ez a kommunikáció egy kényes helyzetben.
Még a legjobbra igyekvő szülővel is előfordulhat, hogy olykor el van havazva, és nem ér rá arra, hogy meghallgassa a gyerkőc sokadik sztoriját. Ekkor apához, vagy fordított helyzetben anyához rohannak panaszkodni. Ahelyett, hogy mit ne mondjunk, pl. „Nem meglepő tőle.”, most nézzük meg, mit lehet mondani ilyenkor:
„Sajnálom, hogy most csalódott vagy. Mivel anya most nagyon elfoglalt, mi lenne, ha nekem mesélnéd el?”
Az első mondat az érzései elismerése volt, a második pedig a megoldás felajánlása.
Amikor egy gyerek rossz fát tesz a tűzre, legfőképp az első pár alkalommal életében, nagyon fél szülei reakciójától. Ezek azok a pillanatok, amelyek a géneken túl meghatározzák, hogyan lesz képes kezelni az egyik legnehezebb érzelmet: a dühöt.
Mikor Noel és szülei (a neveket a személyiségi jogok védelme érdekében megváltoztattam) pszichológiai tanácsadásra jártak hozzám, Noel 11 éves létére rengeteg feszültséget és indulatot élt meg. Durván piszkálta testvéreit, és úgy vezette le agresszióját, hogy csínyeket talált ki ellenük. A szülők nem értették:
„Hiszen mi nem erre neveltük!”
Noel végül bevallotta, hogy mennyire rosszul érzi magát szülei gyakori szóbeli bántásai és erős kritikái miatt.
Egy bizonyos határig normális, ha a testvérek rosszban sántikálnak, de ha nagy a széthúzás, arra már érdemes felfigyelnünk.
A család végül ráébredt: indulataikat ők sem tudták kezelni Noellel szemben, haragjuk élesebben csapódott le, mint szerették volna, és Noel a kritikákat csak továbbadta testvéreinek, piszkálódásba és csínyekbe burkolva őket.
Amint azt a fenti példa is szemlélteti, a szülők viselkedését képezik le a gyermekek a saját kis világukban, különböző egyéni utakon formálva át azokat.
A tudományos igényességhez hozzátartozik, hogy pár szót szóljunk arról a jelenségről, mikor brutális, lelkileg megterhelő bántalmazásnak kitett gyerekek felnőtt korukban nem tudják visszaidézni a történteket. Ezekben az esetekben annyira elviselhetetlen volt a személyiség számára mindez, hogy a hosszú távú emlékezeti tár nem engedi előhívni az emléket, mintha mindent elfelejtett volna, így védve önmagát.
A hétköznapi esetekben pedig, mikor bántásról beszélünk, legyen szó akár lelki, akár fizikai sérelmekről, egy gyerek nehezen felejti el. Később megtanulhatjuk racionalizálni: „azért tették szüleink, mert jót akartak nekünk”. De teljesen elfelejteni sosem fogjuk.
De mi történik akkor, mikor nem bántalmazásról van szó, csupán az élettel együtt járó feszültségekről?
Nagyon sok esetben ezek a napi stresszek, bosszúságok a valóságon alapulnak. Azonban megkeseríthetik életünket, miközben nem válnak lényegessé később, hiszen ki emlékszik már arra, mi miatt aggódott, bosszankodott 2-3, esetleg 20 évvel korábban? Ne engedjük, hogy ezek negatívan hassanak gyermekeink életére is, állandó stresszfaktorként működve. Amennyiben úgy érezzük, mégis ez történik, merjük szakember segítségét kérni.
Egy 2013-as kutatás szerint érdekes módon a legnagyobb stresszt a napi bosszúságok okozzák számunkra (Eigner). Ez azért fontos információ, mert az érzelmeink szabályozását nagyban befolyásolja az általunk megélt, vélt vagy valós stressz.
Ebben a kutatásban az anyák által bevallott stressz szintje befolyásolta a csecsemőjükkel való kapcsolatot: azok az anyák, akik úgy érzik, hogy több stressz éri őket, illetve érte amíg várandósok voltak, kevésbé képesek a figyelmüket teljesen a gyermekre fordítani és érzékelni a szükségleteiket.
Ezáltal több lesz később is a konfliktus, felgyülemlett feszültség, s így indulat is a kapcsolatukban.
Valami nagyon egyszerűre gondolok. Amilyen szokásokat beépítünk a hétköznapjainkba, azokat gyerekeink is nagyobb valószínűséggel gyakorolják majd felnőtt korukban.
Ennek egy könnyen érthető tudományos háttere van: egyrészt, amit többször látunk, jobban megmarad, a memóriánk eltárolja, majd egy hasonló helyzetben valószínűbben nyúlunk ehhez a megoldáshoz.
Másrészt, a gyermekkorunk adja a felnőttkor stabilitását, biztonságát. Jó esetben egy olyan időszakról van szó, amikor feltétel nélkül szerettek, elfogadtak és értékeltek. Minden minta, mely ismétlődött, főleg ha kiszámítható volt, megadja számunkra a biztonságérzetet, pont mint akkor, gyerekkorunkban.
Olyan lényegtelennek tűnő viselkedésmódokat is továbbadunk, mint hogy lehet-e ágyban enni, inni.
Nem érdekes, hogy a napi legalább egy kávét ivó szülőknek valószínűleg szintén rendszeresen kávézó gyerekeik lesznek? A genetika ehhez nem elég, kell a példa is.
Ha szeretnéd, hogy jó szokásokat alakítsanak ki gyermekeid, mutass példát: járj el rendszeresen sportolni, egyél zöldséget, állj meg egy darab sütemény után, sajátítsd el a pozitív szemléletmódot (amiről egy korábbi cikkünkben írtunk). 🙂
A kütyük használatára ugyanez vonatkozik: ne várd el gyermekedtől, hogy magától képes legyen nemet mondani a tabletre, okostelefonra, ha te magad sem tudod letenni.
Komoly függőséget okozhat ezeknek az eszközönek a túlzott használata.
Ha erre azt mondod, nehéz, és a mai világban nem kivitelezhető, neked szól Ocsenás Dorottya Szakadjunk el a képernyőtől! című cikke.
Amikor átélitek úgy igazán, hogy ti egy család vagytok. Legyen szó csapatkiáltásról, családi ölelésről vagy párnacsatáról. Néha kevés is elég ahhoz, hogy létrejöjjön egy meghitt pillanat, de ami fontos: élni ezekkel a lehetőségekkel, amíg még lehet.
A munkám során nagyon sok gyerek mesélte, hogy a karácsonyt tartja a kedvenc ünnepének. A karácsonyi gyerekszáj cikkünk szerint már az óvodások is felismerik, hogy a karácsonyban az a legjobb, hogy együtt lehet a család. Ezen kívül nálunk például minden karácsonykor csillagszórós éneklés segített megteremteni az ünnepi hangulatot.
Az biztos, hogy ezek a bensőséges családi élmények nem fognak feledésbe veszni.
Ezekhez a recept a kizárólagos figyelem és a tudatos jelenlét. Meghittség csak úgy jöhet létre, ha nem épp a másnapi megbeszélésen törjük a fejünket, hanem átadjuk magunkat a pillanatnak, és tudunk a jelenben maradni.
Ne csak karácsonykor legyen fontos számunkra a meghittség megteremtése, a szeretet kifejezése! Ha nincsenek összhangban a mindennapok és az ünnepek, az akár ellenérzéseket, például csalódottságot, keserűséget is kiválthat belőlünk felnőttkorunkra.
Aszakemberek fontosnak tartják azt a mintát, amit továbbadunk gyerekeinknek a szoros emberi kapcsolatokról. Ezek a kommunikációs és konfliktuskezelési sémák döntőek lehetnek a későbbi párkapcsolat alakulásának szempontjából is.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire hasznos lenne minden párnak, ha időről időre átvizsgálnák az eredeti családjuktól hozott kommunikációs mintákat, szófordulatokat, játszmákat. Bármennyire is tiltakoznak ellene sokan, mégis beszivárog a hétköznapi működésünkbe mindaz, amit otthon láttunk.
Ha alaposan átgondoljuk, ez nem is csoda. Mikor a fáradt anyuka megint azt tapasztalta, hogy gyerkőce vacsora előtt túró rudit csent el a hűtőből, abból a válaszadási eszköztárból fog reagálni, amit egyszer már átélt, és a legerősebben rögzült, mivel ő maga is sokszor hallotta: ,,Mit csináltál már megint?! Ne hazudj nekem! Nem megmondtam százszor, hogy nincs nassolás!”
A párunknak is úgy válaszolunk sokszor, ahogy anno azt otthon megtanultuk. Ha egy gyermeknek a szülei sem tisztelték egymást, és nem bántak egymással méltósággal, nehezebb lesz neki felnőttkorában módosítani ezen a lenyomaton.
Még egy kis tipp, hogy hogyan kezdjük ezt az önvizsgálatot, ha először önmagunkon dolgozva szeretnénk jobb irányba mozdítani gyermekünk lelkivilágát is: Varga Gréta „Akinek nincs belső otthona, az kívül sem fog otthonra lelni” című cikke megadja ezt az útmutatást.
Pozitív pszichológiával és erősségfókuszú gyermek-coaching gyakorlatokkal támogatom a hozzám forduló szülőket, gyerekeket, csoportokat.
#1 Dr.BauerBela
Nem felejt el se írni, se olvasni az elsős – mondják a szakemberek, miközben a szülőt leveri a víz, amikor visszakérdez a hétéves július végén, hogyan is kell írni a „zö” betűt. A szep-tember eleji felmérők azt mutatják, van felejtés, kinél több, kinél kevesebb. A kutatók szerint a hátrányos helyzetű gyerekeket sokkal jobban fenyegeti, hogy kiesik a fejükből a tananyag. Azokban a családokban, ahol folyik tudásátadás, a szülők magyaráznak, tanítják a csemetét, ott megmarad, sőt bővül a tudás. A szakértők azt mondják, hogy a legnagyobb veszteséget a matematikatudás szenvedi el. Első
osztályosok esetén hétszázalékos, a második év után már duplaannyi a veszteség. A jó hír az, hogy ezek a hiányok hamar pótolhatók.
KELL-E GYAKOROLNI?
Gyakorolni sosem árt, de kár tönkretenni a nyarat az otthoni tanulás során könnyen kialakuló vitákkal, cirkuszokkal. A kutatások azt mutatják, hogy a nyáron agyongyakoroltatott gyerekek nem szereznek nagyobb tudást. A lapunk által megkérdezett tanítók minimális tréningezést javasolnak az első osztályt befejezőknek, pár sor írást, pár perc olvasást. Ez persze akkor nem probléma, ha a gyerek magától megteszi, és kedvet kap az olvasáshoz. Az alsósok esetén a fejlődés szempontjából még mindig nagyon fontos a szabad mozgás, rohangálás, fára mászás, úszás, focizás. Ezek tovább érlelik az idegrendszert és a tanuláshoz szükséges készségeket.
Élményeken keresztül is rengeteget tanulnak a gyerekek, de azokat fel is kell dolgozni, így sok értelme nincs a nyári szünet minden napjára tudományos vagy kulturális programot szervezni. Hiába jár a szülő fejében, hogy minőségibb tevékenységet is végezhetne a gyerek, mint mondjuk a fortnite-ozás, az erőltetéssel csak azt éri el, hogy fejvesztve menekül a kiskamasz, ha meglátja a „múzeum” feliratot. Viszont hatalmas és építő ingerek érhetik egy színjátszó vagy történelmi táborban, ahol indirekt módon, élményeken keresztül szerezhet új tudást. A „táboripar” világszerte pörög, az amerikai szülők 3,5 milliárd dollárt költenek ilyen programra, arra nézve viszont már nem találunk számítást, hogy ebből mennyi érte meg igazán, s mekkora volt a szimpla pénzkidobás. A nagyobbak az ottalvós táborokban olyan készségeket szerezhetnek, amelyekre az életben nagy szükségük lesz, függetlenséget, öngondoskodást, kapcsolatteremtést, szervezettséget tanulnak, esetleg kipróbálhatják magukat a konyhán, táborverésben vagy őrségben. Persze ez utóbbiak nem a robotikai tábor részei, hanem az újra reneszánszát élő vándortáboroztatásé vagy kalandtáboré.
NORMÁLIS, HA FELEJT?
Jávori Ildikó pszichopedagógusnak, az Eleven Team szakmai vezetőjének a rövid válasza az, hogy igen, normális, ha felejt a gyerek a szünetben, de a rutinból veszít csak, a tudás maga megmarad. A szakember azt mondja, az alapkészségek rutinja megmarad, emiatt nem kell aggódni. Aki eddig jól tudott olvasni, írni, számolni, annak a nyári szünet után is jól megy majd mindez. Azt is hozzáfűzi: a lexikális ismerettár kissé megkopik, mert nem használja a gyermek, de gyorsan felfrissíthető. Szeptemberben ez a tanárok feladata; minden tanév ismétléssel kezdődik, utána tanítanak új anyagot.
Arra a kérdésre, hogy mennyit és mit gyakoroltassunk, azt mondja, tisztázni kell, hogy a gyakorlás ismételgetés, a rutin fenntartása, míg a tanulás a hiányzó ismeretek pótlása.
„Indokolt eset a tanulásra, ha pótvizsgára kell készülni, akkor ugyanis a szünet minimum felét ezzel kell tölteni. Ma már új helyzet, ha a gyermek jövőre iskolát vált, akkor legtöbbször szükség van a tananyagpótlásokra a nyári szünetben. Ha sokat volt beteg és kimaradtak tananyagrészek, tanulni kell, ahogy akkor is, ha külföldről jött haza a család. Gyakorolni akkor szükséges, ha specifikus tanulási zavara van a kicsinek (diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia). Nagyon fontos azonban betartani néhány szabályt. Kurzusszerű, intenzív gyakorlást/tanulást szervezzünk, közöttük egy-két hét aktív pihenéssel, amikor a gyerek fut, rohan, levegőn van, alszik, játszik, lazít, zenét hallgat, kütyüzik egy keveset a saját örömére. Tilos az egész nyarat végigdolgoztatni! A gyakorlás legyen tankönyvmentes, eszközös-játékos. Különítsük el a nyári szünetet a sulitól azzal is, hogy elrakjuk a tankönyveket, s a gyakorlás is legyen kicsit más. Néhány javaslat: dobozos társasjátékok, keresztrejtvények, képregény, naplóírás, levél a nagyinak hetente, családi színház verstanulásra, internet stb. Ne asztalnál ülve, hanem párnákon, hasalva, fekve, kertben, kádban, autóban utazva.
Ha tanulnia kell a gyereknek, akkor a tankönyvek hatvan százalékban megúszhatatlanok, de negyven százalékban használjunk mást: tanulókártyát, mindmapet, mnemotérképeket, folyamatábrákat. A gyakorláshoz meg kell nyerni a kicsit, de mit tehetünk, ha folyamatosan ellenkezik és cirkuszol? Jávori Ildikó azt mondja: elsőként a cirkusz kiváltó okát kell tisztán látni a megszüntetéséhez, ehhez a szülő törekedjen a win-win megoldás megtalálásához.
„Ha hat-nyolc éves, akkor járjunk túl az eszén, találjunk ki egyedi jutalmazási rendszert a feladatok elvégzéséhez. Ha 9–16 esztendős, akkor tisztázzuk, ki a főnök odahaza, és vezessük rá az ok-eredmény összefüggésekre: mit nyer vagy mit veszít. A fenyegetés náluk már nem válik be” – fűzi hozzá a szakember.
NEM KELL AGGÓDNI
A tanulás folyamata nem lineáris, nincs tragédia, ha nem töltjük megállás nélkül a gyerek fejébe a tudást. Egyrészt ülepedniük is kell az információknak, másrészt lehet, hogy egy más aspektusban fog örökre megragadni az, ami korábban elveszett. Optimális esetben nem dolga a családnak a tanítás, nyugodtan rábízhatná ezt az iskolára. De a versengő tigris anyák korát éljük, akik már az óvodai különórákban látják az első lépcsőt az egyetemi felvételihez. Pedig ha valami elveszi a tanulás örömét, az az erőltetés. Nagyon vékony az a mezsgye, amely a gyerek érdeklődésének a felpiszkálása és a kioltása között van, ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni#1 Dr.BauerBela
Forrás: Gyógyhírek, a Heim Pál Gyermekkórház gyógyászati havilapja
Fennmaradtak mintegy 2000 éves feljegyzések vérzékeny betegekről, akiknél sérülés, vágás, orrvérzés, foghúzás, ínysérülés halálos kimenetelű vérzéshez vezetett. Ma már jól ismerjük a különböző kórképek öröklődését, sőt a hibás alvadási faktorgént is.