Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box

2018. január 13., szombat

Hidegkiütések - télen is előjöhet a



Hidegkiütések - télen is előjöhet a




 1-


 2-






Nemcsak nyáron, napsütésre alakulhat ki csalánkiütés, hanem télen a hidegre is. A bőrgyógyász beszélt a hidegkiütésekről.
A hidegkiütés okai
Sokaknak éppen hideg vízre (úszás) vagy akár izzadság miatt (edzés közben) jelennek meg viszkető piros foltok a testén - erre hívja fel a figyelmet dr. Wikonkál Norbert, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika docense.

Kiket érint?
"Rizikócsoportba" tartoznak a gyerekek és fiatal felnőttek; akik a közelmúltban vírusos fertőzésen estek át (mycoplasma pneumonia, mononukleózis); a mögöttes egészségügyi problémák elszenvedői (rheumatoid arthritis, hepatitis, daganatos betegség); azok, akiknek a családjában már előfordult.
A gyakori jelenség gyorsan, néhány perc alatt alakul ki, pár óra alatt el is múlik, nagyon hasonlít a szúnyogcsípésre. Több oka is lehet, a legáltalánosabb a külső melegre (meleg-urticaria), hidegre (hideg-urticaria) vagy éppen fizikai munkára megjelenő aprókiütés(ún. kolinerg urticaria). A bőrgyógyász szerint a csalánkiütés okát azért is nehéz kideríteni, mert nem allergia, így ugyanolyan körülmények között egyszer jelentkezik, egyszer nem.

Sokan szenvednek a csalánkiütéstől, a betegek egy részénél nem is sikerül feltárni a kiváltó okot, hiszen a tünetek nemcsak külső hatásra, hanem a szervezetben lévő állandó gyulladás - például fog- vagy mandulagyulladás - miatt is jelentkezhetnek. A gyulladás ugyanis áthangolja az immunrendszert, fokozhatja a hisztamin termelést, így a kiütéses hajlamot. Ilyen esetekben alapos labor-, gócvizsgálatot kell végezni. Gyakran tévesztik össze az ételallergiával, ugyanis ha valakinek epegyulladása van, evéskor jelentkezik. Dr. Wikonkál Norbert szerint még ha a kiváltó okot gyakran nehéz is megtalálni, a betegség tünetei könnyen kezelhetőek gyógyszerrel: antihisztamin szedésével.
Hideg hatására is megjelenhetnek kiütések a bőrön
A hidegkiütés tünetei
A csalánkiütés nemcsak tüneteiben hasonlít a szúnyogcsípéshez, ugyanaz a folyamat játszódik le a szervezetben: valamilyen (hideg, meleg) külső hatásra hisztamin szabadul fel, ez erek áteresztő képessége megnő, folyadékkiáramlás következtében a bőrön duzzanat jelentkezik, meleg tapintású lesz és kipirul. A test bármelyik táján megjelenhet, apró méretűtől tenyérnyi kiterjedésű foltok is kialakulhatnak. Esetenként viszkethetnek, ha pedig kiterjedtebbek, akkor égető érzést is okozhatnak, akár a közérzet is romolhat. Súlyos esetei is előfordulhatnak, az erre hajlamosoknál edzés, úszás közben akár ájulásos rosszullét is jelentkezhet, ha a vérnyomásuk hirtelen leesik.

A hidegkiütés kezelése
A hidegallergiára, a hidegben jelentkező kiütésekre nincs gyógymód, de a kezelés segíthet. Megelőzés- és kezelésképpen kerülni kell a hideg hőmérsékletet és a hirtelen hőmérséklet-változásokat, a gyógyszerek közül pedig az antihiszaminok jöhetnek szóba, melyek gátolják a tünettermelő hisztamin felszabadulását.

#1 Dr.BauerBela

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése