Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box

2015. július 31., péntek

POSTAGALAMBJAIM-AKIK MINDUNTALAN VISSZATÉRNEK GAZDÁJUKHOZ


#1 Dr.BauerBela

MACSKAKARMOLÁSI BETEGSÉG TÜNETEI ÉS KEZELÉSE

Macskakarmolási betegség tünetei és kezelése



                  MACSKAKARMOLÁS UTÁNI NYAKI DUDOR EGY 2 ÉVES                                                                 GYERMEKNÉL            
                               Mi a macskakarmolási betegség?
A macskakarmolási betegség macskáról emberre terjedő fertőzés. Jellemzően az állat karmolása vagy harapása nyomán kialakuló sérülés a behatolási kapu. Ennek helyén is keletkezhetnek bőrtünetek, de a betegség jellemző tünetei - az esetleg lázzal, fejfájással kísért nyirokcsomó-megnagyobbodás - hetekkel később jelentkeznek. A betegség rendszerint kezelés nélkül is meggyógyul. Súlyos forma az immunrendszer károsodása esetén, például HIV-fertőzöttekben alakulhat ki.

A macskakarmolási betegség előfordulása és okai
A betegség kórokozója a Bartonella henselae nevű baktérium. A baktérium a macskákban gyakran kimutatható. Az Amerikai Egyesült Államokban a házimacskák mintegy 40%-ának vérében megtalálható, anélkül, hogy az állatokban tüneteket okozna. A fertőzőforrás általában 1 év alatti, fiatal állat, gyakran bolhás, kóbormacska. 
Párásabb, melegebb éghajlaton több a baktériumot hordozó macska. A betegséget állatról emberre a bolha nem terjeszti, de szerepe lehet a macskapopuláció fertőzöttségének fenntartásában. Más háziállatokkal kapcsolatban nem írták le a betegséget. A betegség emberben bármilyen életkorban előfordulhat, de gyermekekben és fiatal felnőttekben gyakoribb. A megbetegedéseknek szezonális jellegük van, inkább az év második felében fordulnak elő. Férfiak valamivel gyakrabban betegszenek meg.
h i r d e t é s

A macskakarmolási betegség diagnózisa
A betegség ép immunrendszerű egyénekben kezelés nélkül is elmúlik. Jelentősége abban áll, hogy a kórisme felállítása során ki kell zárni más, nyirokcsomó-megnagyobbodással járó kórképeket. Nyirokcsomó-megnagyobbodással járhatnak egyéb, kezelést igénylő fertőző betegségek is, mint a tbc vagy egyéb állatról emberre terjedő fertőzések, mint abrucellosis vagy a tularémia. Nyirokcsomókba daganatok is adhatnak áttéteket, illetve megnagyobbodásukat a nyirokrendszer daganatai (Hodgkin-kór, limfómák) is okozhatják.

A diagnózis elsősorban a klinikai tüneteken alapszik. Segít a felismerésben, ha megtalálják a behatolási kaput, és ha annak környékén még felismerhető a kezdeti elváltozás, a dudor vagy a fekély. A laboratóriumi eltérések a kezdeti szakaszban baktériumfertőzésre jellemzőek lehetnek, a betegség gyorsult vérsüllyedéssel és emelkedett fehérvérsejt-számmal jár. Típusos esetekben ennyi elegendő is lehet a diagnózishoz. Kétes esetekben a betegek véréből a baktérium elleni antitest kimutatása segíthet. Olykor szükség lehet a nyirokcsomó kivételére és szövettani feldolgozására. A nyirokcsomó eltérései macskakarmolási betegségben nem specifikusak, de a szövettan alapján lehet legkönnyebben kizárni a daganatos betegséget. A kórokozó speciális festéssel mutatható ki az érintett csomókból. Erre ritkán van szükség a diagnózishoz.

A macskakarmolási betegség tünetei, kórlefolyása

A baktérium behatolási kapuja a macska karmolása vagy harapása által okozott seb. A behatolási kapu környékén 3-10 nap múlva dudor vagy fekély jelenhet meg, mely hetekig fennmaradhat. A betegségre jellemző nyirokcsomó-megnagyobbodás a regionális nyirokcsomókat érinti, azokat, ahová az érintett terület nyirokerei befutnak. Karon levő karmolás esetén a hónalj és a nyak nyirokcsomói nagyobbodhatnak meg, míg ha a behatolási kapu a lábon van, a lágyékhajlatban jelentkeznek a csomók. A megnagyobbodott nyirokcsomók a betegek döntő többségében egyetlen régiót érintenek. Rendszerint tömöttek és fájdalmasak. A betegek egy részében általános, fertőzésre utaló tünetek is felléphetnek, mint pl. fejfájás, láz. A nyirokcsomó-megnagyobbodás hónapokig fennállhat, majd magától megszűnik, de az esetek körülbelül egyötödében 6 hónapon túl is megfigyelhető. Az érintett nyirokcsomók gennyes beolvadása ritkán fordul elő.

A betegség néha túlterjed a regionális nyirokcsomókon, okozhat megmagyarázhatatlan lázas állapotot. Ritkán agyvelőgyulladás vagy a hasi nyirokcsomók érintettsége miatt kialakuló, ún. heveny hasi kórkép is kialakulhat.

Immunkárosodott egyénekben (pl. HIV-fertőzöttek) a baktérium eláraszthatja a szervezetet, súlyos kórképet okozva.

A macskakarmolási betegség kezelése, megelőzése
A betegség egyénenként egészséges személyekben rendszerint kezelés nélkül is megszűnik, és antibiotikus kezeléssel sem változik a betegség lefolyása.Antibiotikum szedése akkor szükséges, ha a betegség túlterjed a regionális nyirokcsomókon, ha az általános tünetek súlyosak, vagy ha beteg immunkárosodott. A kórokozó többféle antibiotikumra is érzékeny, de a gyógyszert hosszan (4-6 hétig) kell szedni a gyógyuláshoz.

A macskák bolhamentesítése segíthet a macskapopuláció átfertőzöttségének csökkentésében. Macskánkkal való játszás során ne engedjük az állatot karmolni, harapni. Ha mégis megtörténik, a sebet azonnal fertőtlenítsük.
A macskakarmolási betegség gyógyulási esélyei

Ép immunrendszer esetén a betegség kezelés nélkül meggyógyul, és nem hajlamos kiújulásra. Immunkárosodott személyek betegsége a hosszan tartó antibiotikumos kezelésre rendszerint jól reagál. Ilyenkor a betegség ritkán bár, de kiújulhat.
#1 Dr.BauerBela

HUGYUTI FERTŐZÉSEK GYERMEKKORBAN

           Húgyúti fertőzések gyermekkorban
A húgyúti fertőzések a 2. helyen álló bakteriális gyulladások gyermekkorban. Az első helyen a légúti bajok szerepelnek. Az orvoshoz forduló lázas csemeték 7-10%-a ebbe a betegség csoportba tartozik. A nem megfelelően kezelt esetekben súlyos szövődmények, mint pl. vesehegesedés, magas vérnyomás, krónikus veseelégtelenség alakulhat ki.
A húgyúti rendszer része a vese, a húgyvezeték, a húgyhólyag, és a húgycső. Bármely részen fordulhat elő gyulladás, amit elsősorban baktériumok, ritkábban vírusok, gombák és paraziták okozhatnak. Ezt nevezzük húgyúti fertőzéseknek összefoglalóan.
OKOK: A legtöbb fertőzést az Escherichia coli nevű baktérium okozza, ami normálisan a székletben is megtalálható.  Rizikó tényező lehet a fejlődési rendellenességek, a nem megfelelő személyi higiénia, székrekedés, a bélférgesség,a gyakori cukorfogyasztás, lányoknál a hüvely gyulladás. Alkatilag azok a gyermekek hajlamosak rá, akiknek labilis a hőháztartásuk, hideg kezük lábuk. Gyakori, hogy felső légúti betegségük is van.
 Kialakulási mechanizmusukat tekintve felszálló és leszálló fertőzéseket különítünk el. A felszálló típus –vagy hétköznapi nevén felfázás- jelenti azt az utat, amikor a kórokozók a húgycsőnyíláson keresztül terjednek felfelé a húgyhólyagba, majd onnan esetleg tovább a vesemedencébe. A leszálló fertőzés esetén a baktérium a véráram útján jut el más szervből a kiválasztó rendszerhez. A húgyúti fertőzések csecsemőkorban a kisfiúknál gyakrabban fordulnak elő, náluk egyébként fejlődési rendellenességet is többször látunk a húgyutakban, ami szintén hajlamosít gyulladásra. A lányok 1 éves kor után már átveszik a vezető szerepet és 3-szor annyi fertőzést észlelhetünk náluk, mint a másik nemnél. Ebben szerepet játszik, hogy náluk a húgycső rövidebb, tágabb, hamarabb feljut kórokozó a hólyagba.
TÜNETEK: A csecsemőkor a tünetek szempontjából is elkülönítendő a többi életkortól. Általános jeleket látunk, lázat, étvágytalanságot, hányást, nyugtalanságot, ill. bágyadtságot, ami sok más betegségre is jellemző, és csak a vizeletvizsgálat mutatja meg, hogy hol is van a baj. Éppen ezért, én mindig nézek lázas csecsemőnél vizeletet, még ha kicsit piros is a torka és az is okozhatja a lázat. A szövődmények megelőzése céljából teszem mindezt. Ráadásul 1 év alatt szinte kizárólag vesemedence gyulladás formájában látjuk a húgyúti fertőzést.
  A vesemedence gyulladás pedig a csecsemőknél kórházban kezelendő vénásan adott antibiotikummal. A nagyobb gyermekeknél már jól elkülöníthetők a hólyaghurut és a vese gyulladás tünetei. A hólyaggyulladásra a gyakori és/vagy fájdalmas vizelés, égő érzet jellemző, hőemelkedéssel, ritkán lázzal. A vesemedence gyulladásnál magas láz, sápadtság,hasi, deréktáji fájdalom, elesettség észlelhető, a vizelet zavaros.
DIAGNÓZIS: A gyermek „átnézése”, a szülő kikérdezése és laborvizsgálat szükséges. A hólyaggyulladásnál ez a tájék lesz érzékeny, míg a vesemedence érintettségénél a vesetáj ütögetése fájdalmas.
A pontosabb diagnózishoz nagyon fontos a vizelet vizsgálata. Csecsemőknél ez  vizeletgyűjtő zacskó segítségével történik, nagyobbaknál bilibe, pohárba történik a mintavételhez a pisilés.
Amire felhívnám a figyelmet: Reggeli vizeletre van szükség és előtte a húgyúti területet le kell mosni szappanos vízzel. A nagyobbaknál a szülő tud úgynevezett középsugaras vizeletet nyerni, ami nem más, mint, hogy a vizelet első részét a gyermek kiengedi a WC-be, bilibe, és a következő részből történik  a mintavétel. Az antibiotikumos kezelés megkezdése előtt történjen meg a vizelet vizsgálat, hiszen már 1 adag gyógyszer hatására negatív leletet kapunk, ami fals eredmény és nem használható!
A vizeletet tenyésztésre is elküldjük vesemedence gyulladás gyanúja esetén, és ekkor vérvizsgálatra is szükség van a folyamat megítélésére. Hólyaghurut  esetén elég a terápia előtt egy vizelet elemzés és ha klinikailag gyógyul a betegünk-nincs fájdalom, gyakori pisilés- az 5 napos gyógyszerszedés után, nem kell laboros vizelet ellenőrzés.
KEZELÉS: A hólyaggyulladás a gyermek otthonában is kezelhető, bő folyadék fogyasztás, pihenés, a vizelet savanyítása („C” vitaminnal pl.), bakteriális kórokozó esetén antibiotikum adása javasolható. Kiváló homeopátiás szerek is adhatók, ehhez kérjünk segítséget homeopátiában jártas orvostól! Gyógynövényes teákat is ihat a gyermek, a medveszőlőlevél, áfonyalevél, cickafarkfű és még jó néhány szóba jön, amúgy is javasolt a sok folyadék.
Vesemedence gyulladást mindenképp antibiotikum terápiával kell kezelni, 1 év alatt kórházban. Szoros után követést is igényel a szövődmények lehetősége miatt nefrológiai szakambulancián. Visszatérő húgyúti fertőzéseket ki kell vizsgálni,kinyomozni, mi az, ami hajlamosítja kis betegünket újabb és újabb gyulladásra.
MEGELŐZÉS: Itassuk sokszor csemeténket! Vizelési inger esetén minél gyorsabb vizelet ürítés legyen! Személyi higiénia tanítása. A kislányok vizeléskor a lábaikat minél nagyobb terpeszben tartsák , székelés után pedig a végbél területének gondos tisztítása szükséges (elölről hátrafelé). A kisfiúk az előbőrt mindig húzzák hátra vizelés előtt! A székrekedés rendezése, időjárásnak megfelelő ruházat is fontos.  Pamut, természetes anyagú alsóneműk viselése, szoros ruhaneműk kerülése ajánlott. És, hát ne felejtsük el! Ha harmóniában él gyermekünk a családban, akkor az immunrendszere is harmonikus és esze ágában sem lesz megbetegedni. Szeressük, szeretgessük őket sokat, sokszor.



#1 Dr.BauerBela

A VÉGÉN MINDENT MÁSKÉNT LÁT AZ EMBER,

A VÉGÉN MINDENT MÁSKÉNT LÁT AZ EMBER,
VIHAR UTÁN MEGNYUGSZIK A TENGER






#1 Dr.BauerBela

2015. július 30., csütörtök

ATLÉTALÁB

Atlétaláb
Tipikus civilizációs betegség, az emberek egy jelentős része átesik enyhe formáján. Súlyos esetben az egész lábra kiterjed, a körmöket is érinti, ilyenkor beszélünk atlétalábról.
Az atlétaláb egy tinea pedis nevű gombás fertőzés. A gombák leginkább a sötét, nedves és meleg környezetet kedvelik. A cipőt – különösen a gumitalpú, műanyag cipőt – viselő ember lába ideális terep a gombáknak a növekedésre és szaporodásra.
Ugyanezek a gombák természetesen a testfelszín egyéb területeit – például a kezeket, nagy hajlatokat, de néha a szabad testfelszínt is – megbetegíthetik, viszkető bőrelváltozást okozva. Gyakoribb a tizenévesek között és a felnőtt férfiaknál, de előfordulhat nőknél és 12 éven aluli gyermekeknél is. Az atlétaláb könnyen kezelhető, de gyakran kiújulhat az arra hajlamos egyéneknél.
Miért alakul ki?
Az atlétaláb fertőző megbetegedés, az öltözőben mezítáb járkálva könnyen elkapható. Számos betegség biztosan hajlamosít rá, mint például a cukorbetegség vagy a lábak keringési zavarai, de a krónikusan száraz bőr is. Az izzadt láb, szoros zokni/cipő; úszás, fürdés után a lábak nem megfelelő szárazra törlése hozzájárul az atlétaláb kialakulásához.
Hogyan nézi ki?
Az atlétaláb megjelenése nem mindig azonos. Legenyhébb formában a lábujjak között (különösen az utolsó két lábujj között) a bőr hámlik, bereped. Kialakulhat vörösség, hámlás, bőrszárazság a talpon és a talpéleken. A bőrtüneteket viszkető, égő érzés kísérheti. Egyeseknél kis foltok, kifejezetten viszkető hólyagok is kialakulhatnak. Ezeket az elváltozásokat okozhatják más bőrbetegségek is mint például a kontakt bőrgyulladás és a psoriasis. A lábkörmök gombás fertőzése is előfordulhat, melynek kezelése nehézkes. A Lábköröm gombásodás a köröm leválását, morzsalékony elváltozását, elvékonyodását okozhatja. Ezek a tünetek szintén megjelenhetnek más megebetegdéseknél, psoriasisnál, de okozhatja sérülés és az öregedés is.
A láb gombás fertőzései többféle gombától is kialakulhatnak, és egyéb bőrbetegségektől is elkülönítendőek! Így célszerű szakorvossal megvizsgáltatni magát mielőtt kezelésbe kezd. Számos gombaellenes szer elérhető manapság. Fontos, hogy az Önnél problémát okozó fajta ellen megfelelőt használja. Különben rontja a későbbi kivizsgálási lehetőségeket, így a végleges és teljes gyógyulás esélyeit is.
Hogyan diagnosztizálható?
Bőrgyógyásza alaposan megvizsgálja a lábát. Ennek során a területről bőr vagy köröm kaparékot vesz, majd annak mikroszkópos és tenyésztéses vizsgálata történik.
Hogyan történik a kezelése?
A gombás fertőzés diagnózisának felállítása, a kórokozó pontos beazonosítása után kezdődik a kezelés. Egyszerűbb esetekben, kis kiterjedés esetén gombaellenes krémek hatékonyan és gyorsan megszüntetik a bőrtüneteket, illetve a viszkető, égő érzést. Súlyosabb, vagy a szokásos kezelésnek ellenálló esetekben tablettás kezelés szükséges. A köröm gombás fertőzésének kezelése nehezebb, hónapokig szükséges szedni a gombaellenes gyógyszereket. Fontos, hogy a készítményeket az elrendelt időtartamig alkalmazza! Hiába javul az állapota, ha a megfelelő időtartam előtt abbahagyja a kezelést. Ugyanis, ha a terápiát túl korán megszakítja, akkor a tünetek ismét fellángolhatnak.
Ne feledje, hogy a diagnózist csak szakorvos tudja megfelelő pontossággal felállítani, és ez kell, hogy a terápia alapja legyen!
IKONOGRÁFIA

1-


2-



3-



4-



5-



6-




#1 Dr.BauerBela

ÖRÖK-HARAG


#1 Dr.BauerBela

CELLULITISZ

Cellulitisz




A cellulitisz a bőrben és a közvetlenül alatta elhelyezkedő szövetekben tovaterjedő bakteriális fertőzés.
Több különböző baktérium okozhatja; leggyakrabban a Streptococcus fajok. A Streptococcusok gyorsan terjednek a bőrben, mivel olyan enzimet termelnek, mely károsítja a szövetnek azt a képességét, hogy korlátozza a fertőzés terjedését. Staphylococcus fertőzés szintén okozhat cellulitiszt, mint ahogyan sok más baktérium is, főleg emberi vagy állati harapás, illetve vízben vagy szennyben történt sérülés után.
A baktériumok általában vakarás, szúrás, égés és bőrbetegség (például bőrgyulladás) okozta apró hámsérüléseken át jutnak be a bőrbe.  Vizenyős (ödémás) bőrterületek különösen érzékenyek. Cellulitisz kialakulhat a bőr nyílt sérülése nélkül is.

Panaszok, tünetek és szövődmények 

A cellulitisz leggyakoribb az alsó végtagon, de bárhol megjelenhet. Az első tünetek: a bőrterület kivörösödése, fájdalma és nyomásérzékenysége. Ezeket egyrészt maguk a baktériumok, másrészt a szervezet fertőzéssel szembeni védekezése okozza. Az érintett bőrterület meleggé, enyhén duzzadttá és kissé olyanná válik, mint a narancshéj. Megjelenhetnek rajta apró illetve nagyobb folyadékkal teli hólyagok (vezikulák, bullák). Az orbánc ( eriszipelász ) a sztreptokokkusz cellulitisz egyik formája, melyben a bőr élénk vörössé és szemmel láthatóan duzzadttá válik a szélek kiemelkedésével. A bőr duzzanata a fertőzés által elzárt nyirokerek miatt alakul ki.
Legtöbb emberben a cellulitisz csak enyhe betegséget okoz, de előfordul, hogy láz, hidegrázás, szapora szívverés, fejfájás, alacsony vérnyomás és zavartság kíséri.
A fertőzés terjedésekor a közeli nyirokcsomók megnagyobbodhatnak, és nyomásérzékennyé válhatnak (limfadenitisz). Más szövődményei is lehetnek a betegségnek: a nyirokutak gyulladása (limfangitisz, bőrtályog  és a kórokozók véráramba jutása (szepszis .Az azonos területen ismétlődő cellulitisz, különösen az alsó végtagon, károsíthatja a nyirokereket, és ezzel a szövetek tartós duzzanatát hozhatja létre.

Kórisme és kezelés 

Az orvos a cellulitisz diagnózisát általában a megjelenés és a tünetek alapján állítja fel. Vérből, gennyből vagy szövetmintából történő laboratóriumi baktériumazonosítás általában nem szükséges, hacsak nem súlyos betegségről van szó. Előfordul, hogy az orvosnak vizsgálatokat kell elvégeznie ahhoz, hogy elkülönítse a cellulitiszt a tüneteiben hasonlóan jelentkező alsó végtagi mélyvénás trombózistól. Azonnali antibiotikus kezeléssel megakadályozható a fertőzés gyors átterjedése a véráramba és a belső szervekbe. Az antibiotikumok közül a dikloxacillin és a cefalexin hatásos mind a sztreptokokkuszok, mind pedig a sztafilokokkuszok ellen. Enyhe esetben szájon át szedhető az antibiotikum; gyorsan terjedő cellulitisz, magas láz vagy egyéb súlyos fertőzésre utaló jel esetén gyakran intravénásan kap a beteg antibiotikumot. Az érintett testrészt lehetőleg nyugalomba kell helyezni, és a duzzanat csökkentése céljából fel kell polcolni. Hűvös, nedves borogatás enyhítheti a fertőzött terület panaszait.
Néhány napos antibiotikumos kezelés után a cellulitisz tünetei általában megszűnnek, bár a baktériumok pusztulása és szövetkárosító anyagok felszabadulása miatt a tünetek a javulás előtt gyakran súlyosbodnak. Ilyenkor a szervezet a baktériumok elpusztulása ellenére tovább védekezik. Az antibiotikumos terápiát a tünetek megszűnése ellenére minimum 10 napon át kell folytatni.


#1 Dr.BauerBela

VESZÉLYHELYZETEK GYERMEKEKNÉL

Vészhelyzetek gyermekkorban
Minden szülő tart attól, hogy gyermeke egyszer nagyot esik a biciklivel, félrenyel egy mogyorót, vagy súlyos fertőzést kap el. A kérdés az, hogyan lehet felismerni, hogy nagy a baj, hogyan állapítható meg gyorsan, milyen állapotban van a kicsi? Mikor kell hívni a háziorvost, mikor a mentőt? 
A gyermekkori betegségek jelentős része hirtelen kezdetű, és gyorsan változnak a tünetek. Ezért előfordul, hogy a döntést időközben felül kell bírálni, pl. azt a hasmenéses gyereket, aki a délelőtti orvosi viziten még otthon ápolható állapotban volt,  délutánra kórházba kell vinni.
Néhány gyakran előforduló helyzetről olvashatnak az alábbiakban, olyanokkal, amikkel bármikor találkozhatunk akár otthon, akár oviban, akár a játszótéren. Kérjük tekintsék ezt egy első merítésnek a gyermek elsősegélynyújtás terültén.
Eszméletvesztés

Az eszméletvesztés mindig ijesztő. Számos okból kialakulhat, esetenként nem is nyilvánvaló, hogy miért. Gyakori az ájulás és a lázgörcs, viszonylag gyakoriak a balesetek, ritkábbak a mérgezések, a hőguta, az agyhártya- agyvelőgyulladás, cukorbetegség, és az agy különböző betegségei. Bármilyen okból is alakult ki eszméletvesztés, a hétköznapi ájulás kivételével komolyan kell venni és azonnali teendőket igényel. Különösen az elhúzódó és/vagy légzészavarral járó eszméletvesztés veszélyes.
Első teendők.
§  Ha nem fekszik, akkor helyezze óvatosan vízszintes, nem puha felületre.
§  A légzés ellenőrzése. Ha nem lélegzik, haladéktalanul kezdje meg a befújásos lélegeztetést. Ha baleset következtében alakult ki az eszméletvesztés, figyeljen a nyaki gerinc védelmére.
§  Ha nem sérülés miatt történt az eszméletvesztés, akkor fektesse stabil oldalfekvő pozícióba. Ne hagyja magára, figyelje meg folyamatosan.
§  Rángógörcs esetén lazítsa meg a ruhát a nyaka körül, hogy ne akadályozza a légvételt, elszürkülés, nyilvánvalóan súlyos légzészavar esetén végezzen befújásos lélegeztetést, amíg fenáll.
§  Hívjon mentőt. Abban az esetben, ha hétköznapi ájulás történt, akkor ne.

Amit nem szabad tenni.
§  Ne akarja megállítani a rángatózást. Csak sérülést lehet vele okozni.
§  Ne dugjon a görcsölő gyermek szájába semmit. Hátratolhatja a nyelvet és elzárhatja a levegő útját.
§  Ne pofozgassa, ne tartsa víz alá. Ezek is csak fokozzák a sérülés esélyét.

Lázgörcs.
6 hónapos és 5 éves kor között fordul elő ez a kórálapot. Eredetét illetően megoszlanak a vélemények, de elsősegély szempontjából ugyanúgy kell eljárni, mint egy epilepsziás görcsnél (ld. fent). A lázgörcs alapvetően jóindulatú betegség, a görcsroham majdnem mindig néhány percig tart és gyorsan rendeződik a gyerek állapota. Ettől persze ez egy ijesztő jelenség. Fontos, hogy a lázgörcs jelentkezése esetén nem a lázcsillapítás fogja megoldani a problémát, legfontosabb a biztonságba helyezés és a légzés biztosítása, leginkább óvatos oldaltfektetéssel. A lázgörcs ismétlődhet, de szerencsére ez csak kb. 30%-ban következik be. A lázgörcs ismétlődését nem lehet korai lázcsillapítással megakadályozni.
Ájulás.
§  Többnyire tartós egy helyben állás alkalmával vagy hirtelen felálláskor fordul elő. Sokszor émelygés, hányinger, szédülés, verejtékezés előzik meg. Az eszméletvesztés néhány percig tart, majd gyorsan szűnik. Oka a véreloszlásváltozás miatt létrejött vérnyomáscsökkenés és pulzusszámcsökkenés következtében kialakuló csökkent agyi véráramlás. Megelőzhető, ha hosszabb ideig tartó álláskor időnként megmozgatja magát, vagy ha kerüli a fekvő helyzetből való hirtelen felállást. Serdülőkön, lányokon gyakoribb. Az elájult gyermeket óvatosan vízszintbe kell fektetni, lábait kissé megemelni.


Stabil oldalfektetés
Alapelvek.
§  A száj alul legyen, hogy a folyadék szabadon távozhasson.
§  A testhelyzet legyen stabil. Csecsemőnél ehhez szükséges lehet pl. egy kispárna, hogy megtámassza a hátát.
§  A légzést semmi ne akadályozza.
§  Figyeljen a gerinsérülés lehetőségére.

Affektív apnoe.
§  Kiskorban, általában 3-4 éves korig fordul elő. Hirtelen ijedtségre, érzelmi ingerre a gyerekek egy része ilyen reakcióval reagál. Mintha bentakadna a levegő, sokszor meg is merevednek egy pillanatra, van aki el is ájul. Erős ingerek, pl. ráfújás, hideg víz megszakíthatják a folyamatot. Ijesztő, de veszélytelen jelenség.
Hívjon mentőt minden esetben:
ha a gyermek nem lélegzik vagy nehézlégzése van vagy lilásszürke a bőre,
bármilyen baleset után eszméletlenség, zavartság, hányás, nagyobb nyílt seb, folyamatos és/vagy lüktető vérzés lép fel, erős fájdalma van. Nyaksérülés után, ha fájdalmat, merevséget észlel a sérülés helyén.
láz, fejfájás, hányás, nyaki merevség előfordulásánál,
hirtelen kialakult rángógörcsnél, eszméletlenségnél,
mérgezés esetén.

Hat ötlet, amely sürgős helyzetben segítség
Készítsen listát a vészhelyzetben használható telefonszámokról (a könyv végén segítünk összeállítani), és tartsa magánál. Külföldön a helyi számokról is tudakozódjon.
Tartson otthon elsősegélydobozt, amely tartalmazza a legfontosabb gyógyszereket, kötszereket, eszközöket.
Helyezzen el jól látható házszámot otthon, hogy ha szükséges, a mentő könnyen megtalálja.
Rögzítse gyermekéről a következőket:
Az eddig megkapott oltások (oltási könyv).
A korábban lezajlott, vagy jelenleg is fennálló fontosabb betegségek listája, dokumentációja.
Ha szed gyógyszereket, akkor mit, mennyit, miért.
Van-e allergiája, és ha igen, mire.
Mi a vércsoportja.
Magassága, testtömege.
Tanítsa gyermekét arra, mikor és hogyan kell mentőt hívni.
Tanuljon meg újraéleszteni.
Vészhelyzetek csecsemőknél és kisdedeknél

           
Az újszülöttek, kiscsecsemõk még nem tudnak védekezni balesetek esetén, olyanok, mint egy kis zsák. Helyváltoztatást még nem végeznek, ebbõl következik, hogy a sérüléseket leginkább „passzívan” szenvedik el, környezetük okozza ezeket a helyzeteket: leejtjük õket, rájuk ejtünk valamit, stb.. Éppen ezért néhány óvintézkedést érdemes betartani. Ezek betartásával a kockázat elfogadható szintre csökkenthetõ.
1.    Soha ne hagyja a kicsit a pelenkázóm vagy más olyan helyen, ahonnan leeshet. Nem tudhatja, hogy icereg-mocorog, éppen mikor dönt úgy, hogy megfordul. Ennek az életkornak tipikus sérülésformájáról van szó.
2.    Ha kicsit nagyobb tesó is van, úgy másfél-három éves, egyik szeme mindig legyen rajtuk. Lehet, hogy a nõvér vagy a báty olyan játékot akar játszani a kicsivel, amit õ még nem képes játszani, pl. labdázni. El lehet gondolni, mi kalajmajka lehet ebbõl. Puszta segíteni akarásból is lehet gond, ha a nagyobbikunk egyszerûen gyakorolja szociális szerepét: sír az öcsi, õ pedig ahogy azt anyutól látta, kiveszi az ágyból. Ennél a korosztálynál (1,5-3) fordul elõ leggyakrabban a „féltékenységbõl elkövetett gondatlan veszélyeztetés” is. Tapasztalatból tudom, hogy ezeket a reakciókat tudni kell kezelni. Ehhez sok türelemre és empátiára van szükség.
3.    Legyen óvatos a háziállatokkal. Nemcsak azért, mert kedvenceink is lehetnek féltékenyek, és erre sajnos évrõl évre hallunk elborzasztó történeteket, hanem azért is mert az állatok a kisgyermekekhez hasonlóan nem tudják felmérni, mit bír a gyermek. Késõbb persze õk lehetnek a legnagyobb haverok, külön családi platformba tömörülve.
4.    Triviálisnak tûnhet, és szinte szégyellem leírni, de mégis muszáj: autóban csak a gyerekülésbe bekötve szabad szállítani a csemetéket. Az ülés legyen megfelelõ méretû és minõségû. Sajnos még mindig látok számomra hátborzongató eseteket, amikor a szülõk kényelembõl nem kötik be a gyerekeket. A mi családunkban sok mindent szabad a gyerekeknek, de a gyerekülésnél nem volt pardon. Jelenleg ott tartunk, hogy õk szólnak, ha véletlenül elinduláskor még nincsenek bekötve. Fontos, hogy az üléseket elõírásszerûen használjuk, mert csak így nyújtanak védelmet. Bár többségük berakható a jobb elsõ ülésbe, én jobb szeretem a babákat hátul látni az autókban. Ennek két oka van. Egyrészt hátul nem okoz gondot a légzsák, másrészt a legtöbb súlyos sérülés az itt utazókat éri, az oly talányos magyar nyelv nem véletlenül aggatta rá az anyósülés nevet.
  Apropó légzsák. A modern autókban szériafelszerelés több-kevesebb „védõlufi”, és ez nagyon jól van, így sokkal biztonságosabbak az új autók. De! A gyermekeken komoly, akár életveszélyes sérüléseket okozhatnak, ezért nem szabad az ilyen autókban 12 éves kor alatt az elsõ ülésen utazni.


#1 Dr.BauerBela

2015. július 29., szerda

A HÁLA ÉS EMLÉKEZÉS AZ ORVOSTUDOMÁNY ESKÜDTJEIRE AKIK LEKÜZDÖTTÉK AZ ELMULT SZÁZAD BORZALMÁT A JÁRVÁNYOS GYERMEKBÉNULÁST

Mint tehetetlen átélője és eleven tanúja az elmúlt századok tömeggyilkos járványainak amik millió számra szórták a halált a mindenkori reménységek a gyermekek soraikban.Sajnos én is a kimondhatatlan fájdalom és a tehetetlenség vérlázító érzésével kellet végignéznem az ártatlanok haláltusáját./diftéria,skarlát.járványos gyermekbénulás/Most  arról a csapat történetéről írok aki megvívta a XX dik század legnehezebb,legemberibb,legméltóbb  küzdelmét sok emberi és anyagi áldozattal és nemzetközi összefogással. Az ideológiák,izmusok,habrangy politikai bábuk meg sem említik őket pedig ez volt a történelem legnagyobb összefogása az emberi lét védelmében.
Legyen áldott és szent az emléke ezen csapat minden tagjának.
A betegség már egészen biztosan az ókorban is jelen volt, de csak a 19–20. században öltött járványos méreteket. Az első klinikai leírás Michael Underwood-tól származik, aki 1789-ben készített először feljegyzést a betegségről. Külön betegségként először Jakob Heine kezelte 1840-ben. A betegséget okozó poliovírust Karl Landsteiner azonosította 1908-ban. Az 1900-as évek elejétől nagyobb járványok törnek ki világszerte.Albert Bruce Sabin 1935-től a New York-i Rockefeller Intézet kutatóorvosaként kezdett foglalkozni a gyermekparalízissel. A második világháborúkitörése némileg lassította a fejlesztéseket. 1938-ban Franklin D. Roosevelt, – aki maga is a betegség titkolt áldozata volt – megalapította a Gyermekparalízis Nemzeti Alapítványt, amely célja a megfelelő védekezés megtalálása volt. 1949-ben Thomas H. WellerFrederick Robbins és John F. Enders amerikai kutatók sikerrel kitenyésztették a vírust Eredményeiket 1954-ben Nobel-díjjal ismerték el.
1952-ben az Egyesült Államokban az ország történek legnagyobb járványa tört ki (57 ezer eset, amely háromezer halálos áldozattal járt), ami elindította a nagy versenyt a betegség megelőzésének kidolgozásáért. 1955-ben április 12-én Dr. Jonas Salk bejelentette, hogy kifejlesztett egy vakcinát. A vakcina úgy készült, hogy ázsiai rhesusmajmok veseszövetében tenyésztettek ki poliovírust, amit azután formaldehiddel elöltek. Salk elsőnek saját magán, majd feleségén és három gyermekén próbálta ki az új oltóanyagot, amely a laborvizsgálatok alapján is sikeresnek bizonyult. Ezután példátlan méretű humán kísérletben tesztelték az oltóanyagot. A vizsgálatba 1 800 000 gyermeket vontak be, ezen felül 220 000 önkéntest, 64 000 iskolai és 20 000 egészségügyi alkalmazottat. A program költsége több, mint 5 millió dollár volt. A tesztelés azért igényelte a nagyszámú tesztalany bevonását, mert a poliovírus okozta betegség csak a megbetegedett személyek kis százalékánál okozott bénulást. A teszt sikere után megindult a Salk vakcina tömeggyártása, ami lehetővé tette a teljes lakosság immunizálásának megkezdését. Azonban április 25-én a frissen oltottak között bénulásos eseteket jelentettek. A gyors vizsgálat hamar kiderítette, hogy az öt nagy gyártó egyike, a Cutter Laboratories termékével oltottaknál jelentkezett a váratlan komplikáció, amely változatot aztán két nap múlva visszahívták a forgalomból. Május 8-án leállították az oltásokat. Június 23-án az Amerikai Közegészségügyi Szolgálat jelentése szerint a beoltottak közül 149 fertőzött személyt találtak, akik közül hatan elhunytak. A lefolytatott vizsgálatok után végül nem marasztaltak el senkit sem ez ügyben. Ez az úgynevezett „Cutter-incidens” visszavetette a Salk féle vakcina iránti érdeklődést.
Sabin némi késéssel 1957-re mindhárom bénulást okozó vírustípusból sikeresen létrehozott egy legyengített, de élő törzset. Az így kifejlesztett Sabin-csepp szájon át adható védekezés volt, ami a bélfalon megakadályozta tartósan a vírus szaporodását. Azonban egyes körökben komoly ellenérzést váltott ki, hogy Salk módszerével szemben végső soron a rettegett vírusból élő törzseket juttatott Sabin a szervezetbe. Elsőként Kubában és Szovjetunióban próbálták ki. (A szovjet kutatásokat Mihail Csumakov-al végezte). Végül Sabin-cseppet 1960-tól engedélyezték az Egyesült Államokban és 1962-ben kapott szabadalmat.
Négy évvel a Salk-vakcina bevezetése után kutatók kimutatták, hogy egyes rhesusmajmok véséséjeben egy, az emberben is terjedni képes vírus, SV40 található. A feltételezések szerit e vírus rákkeltő hatású is lehet. Habár a US Public Health Service nem volt meggyőződve a vírus ártalmasságáról, 1961-ben mégis a problémás vakcina fokozatos kivonásáról döntött. Az új oltóanyag előállításakor már a rhesusmajmok helyett a vírusmentes amerikai szürkemajmokat használták fel. Mint később kiderült, a Sabin-cseppek egy része is fertőzött volt a majomvírussal. Hazánkban 1931, 1954, 1957, 1959-ben alakult ki súlyosabb járvány. 1957-ben 2334 bénulás történt, amely 143 esetben végződött halállal.



#1 Dr.BauerBela

FURUNKULUSOK-KARBUNKULUSOK-SZTAFILOKOKKUSZOK OKOZTA BŐRFERTŐZÉSEK-KÉPEKBEN

A staphylococcusok a szervezet bármely részét megfertőzhetik, és a tünetek a megbetegedés helyétől függnek. A fertőzés lehet enyhe, vagy életveszélyes. A Staphylococcus fertőzések általában gennytömlőket (mint a tályogok és a kelések: furunkulusok és karbunkulusok) hoznak létre. A staphylococcusok a véráram segítségével különböző belső szervekbe pl. a tüdőkbe juthatnak, és ott tályogokat képezhetnek, továbbá a csontok (oszteomielitisz), a szívbelhártya és a szívbillentyűk (endokarditisz) fertőzését okozhatják.


A staphylococcusok általában bőrfertőzéseket okoznak. A bőr staphylococcus tályogjai mint meleg, gennyel teli tasakok jelennek meg a felszín alatt. Rendszerint nagy pattanás formájában kifakadnak s tartalmukat a bőrre ürítik, amely megtisztítás hiányában újabb fertőzések forrása lehet. A staphylococcusok bőr alatt tovaterjedő fertőzést, cellulitiszt is okoznak.
IKONOGRÁFIA
1-



2-



3-



4-



5-



6-



7-



8-



9-



10-



11-


12-


-
#1 Dr.BauerBela