Kisgyermekkori vészhelyzetek és megelőzésük
A kisgyermekek kíváncsiságuknál és életkoruknál fogva igen gyorsan és váratlanul bajba kerülhetnek. Bennük van a felfedezni vágyás késztetése, de a veszélyérzetük még nem alakult ki. Mi felnőttek viszont sokszor apró elővigyázatossággal megelőzhetjük a baleseteket.
A fentiek nem azt jelentik, hogy be kell őket zárni, vagy állandóan fogni a kezüket, hisz a világ „önálló” megismerése fontos része az életüknek, de azt igen, hogy az egyik szemünk, egyik fülünk mindig ott legyen, ahol a gyermek játszik.
Mérgezések
A 10 leggyakoribb elsősegélynyújtási hiba |
Hiába állnak rendelkezésünkre jól képzett baleseti sebészek, gyakran
előfordul, hogy már a kórházba érkezés előtt szükség van
elsősegély-nyújtásra. A Newsweek című hetilap összefoglalta a
leggyakrabban elkövetett elsősegély-nyújtási hibákat, illetve, hogy mit
tegyünk helyettük. A 10 leggyakoribb elsősegélynyújtási hiba |
A kisgyermekek mindent a szájukba vesznek, ezért a gyógyszereket jól el kell zárni. Ha véletlenül leesett a nagyi gyógyszeréből egy szem, meg kell keresni, mert ha mi nem tesszük, biztosan a baba fogja megtalálni és megenni.
A vegyszereket kulccsal záródó szekrényben kell tartani és minden használat után oda visszatenni. Semmiképpen nem szabad pl. a cumisüvegbe hypot tenni és otthagyni, mert a gyermek biztosan akkor fogja önállóan „meghúzni” az üveget.
Ha a szabadban játszik a kicsi, figyeljünk rá, hogy ne egye meg a növényeket, gombát a fűből, mert mérgezőek is lehetnek. Néhány gyakori mérgező növény a teljesség igénye nélkül: leander, tiszafa, gyöngyvirág, ricinus, angyaltrombita, aranyeső, borostyán, kecskerágó, tuja, rododendron.
Ha megtörtént a baj, a gyermek szájából a maradék mérget távolítsuk el. Eszméletén levő gyermeket meghánytathatjuk úgy, hogy az ujjunkkal finoman ingereljük a torkát. A méreg felhígítására vizet itathatunk vele. Minden esetben vigyük kórházba! Fontos, hogy tudjunk információt adni a mérgezést okozó anyagról. (Gyógyszer, növény neve stb.)
Soha ne hánytassunk eszméletlen, zavart gyereket, és szintén tilos, ha marószerrel, háztartási tisztítószerrel, permetszerrel, hígítóval, benzinnel vagy más szerves oldószerrel történt a mérgezés!
Forrázás
Tudnunk kell! Gyermekek újraélesztése |
Bármikor találkozhatunk olyan esetekkel, amikor újraélesztés válhat
szükségessé: lehet játszótéri- vagy közúti baleset, vízbefúlás,
háztartási baleset, áramütés, félrenyelés. Ha ilyen helyzettel
találkozunk, nem szabad megijednünk, pánikba esnünk. Gyermekek újraélesztése |
Amikor főzünk, nagyon vigyázzunk, hogy a gyermek ne érjen el forró edényt, de egyébként is célszerű megoldani, hogy ne kerüljön a csúszkáló kisgyerek a lábunk alá a konyhában. A fazekakat tele forró folyadékkal, soha ne tegyük le a földre, mert nem egy tragédiát okozott már hogy a kicsik beleestek ezekbe az edényekbe, és leforrázták magukat.
Tea, kávé, frissen, forrón, szintén veszélyes lehet, mert a gyermek a terítővel együtt ezeket is magára ránthatja.
Fürdéskor először készítsük elő a fürdővizet, ellenőrizzük a hőmérsékletét, és csak ez után rakjuk bele a gyermekeket. Ez azért fontos, mert ha pl. a keverőcsapot véletlenül arrébb fordítja, mikor folyik a víz, a forró víz leforrázhatja őt.
Ha a gyermeket mégis forrázás vagy égés érte, a legfontosabb tennivaló a hűtés annak érdekében, hogy a mélyebben fekvő területeket megóvjuk. Ha pl. az ujjacska égett meg, tartsuk hideg víz alá. 10 percig hűtsük a megégett testrészt.
Ha leforrázta magát a gyermek, egy kád hideg vízbe tegyük a kicsit vagy zuhannyal hűtsük és hívjunk mentőt, mert a nagy felületű égéseknél kórházi kezelés szükséges.
Rovarcsípés
A rovarok csípése esetenként nagyon veszélyes. Pl. ha allergiás a gyermek a darázscsípésre súlyos bajt okozhat egy ilyen baleset. Ha nagyobb számban vannak az udvaron darazsak, meg kell keresni a fészket és elpusztítani a rovarokat.
A darazsak rászállhatnak a gyerek fagylaltjára, szörpjére és a kicsi száját megcsíphetik. Ezért mindig figyelni kell, amikor a gyermeknek kint adunk enni, hogy ezt időben megakadályozzuk. Ha megtörtént a baj azonnal orvoshoz kell fordulni, mert a kialakuló duzzanat légzési akadályt képezhet.
Fulladás
Kisgyerekek pillanatok alatt megfulladhatnak egy félrenyelt cukorkától, mogyorótól vagy a fejükre játékból húzott nylonzacskótól.
Légúti elzáródás: mit tehetünk a mentők kiérkezéséig? |
Fontos a sérült megnyugtatása, amennyiben eszméleténél van. Nézzünk
bele a szájába, és ha könnyen elérhető ételmaradékot, vagy egyéb tárgyat
látunk, akkor távolítsuk el azt. Ha eszméleténél van a sérült,
buzdítsuk hányásra, köhögésre. Tudjon meg többet a légutak elzáródásáról a WEBBetegen! |
Soha ne hagyjunk ilyet kisgyermek közelében, és ha mégis ráhúzta a fejére a zacskót, a lehető leggyorsabban távolítsuk azt el. Szaladgálás közben ne etessük a gyereket, különösképpen ne adjunk mogyorót vagy cukorkát neki. Ha mégis félrenyelt valamit, köhögni kezd. Így kiköhögheti az idegen testet, ezzel együtt töröljük ki a szájából az ételt. Ha a köhögés hosszas, vigyük el orvoshoz, mert a mélyre került ételt ki kell venni.
Ha nem lélegzik, mert a légutak teljesen elzáródtak, a száj kitörlése után a csecsemőt fordítsuk hasra a combunkon, úgy hogy a feje kicsit lejjebb legyen a törzsénél és a két lapocka között ütögessük meg.
A nagyobbacska gyermeket hassal fektessük a térdünkre, a lapockái közé mérjünk néhány ütést, ha szükséges ismételjük meg. Kb. 9 éves kor felett a gyermek háta mögé állva, emeljük fel a gyermeket úgy, hogy az öklünk a gyomorkapu alatt legyen, és ezzel felfelé és magunk felé húzzuk a gyermeket.
Vízparton, pancsolóban, fürdőkádban soha ne hagyjuk egyedül a gyermeket! Ha vízbe esett azonnal húzzuk ki, hasra fordítva köhögtessük ki vele a vizet. Ha hosszabb ideig volt a víz alatt és eszméletlen újraélesztést kell kezdeni. Ha belélegzett a vízből, orvoshoz kell vinni akkor is, ha állapota rendeződött, mert a piszkos víz tüdőgyulladást és egyéb problémákat okozhatott.
Napszúrás, napégés, áramütés, vérzéses sérülések, rándulások
Mi utalhat mérgezésre? |
Mindig fel kell, hogy merüljön a mérgezés gyanúja, ha a beteg
eszméletlen állapotban van. A betegen a legtöbb esetben friss levegővel
és sok folyadékkal segíthetünk a legtöbbet a mentők kiérkezéséig. A mérgezés tünetei |
A gyermekeket nyáron 11 óra előtt és 16 óra után vigyük csak a napra, mert a bőrük vékonyabb, könnyen leégnek. Vízparton magas fényvédő faktorú, vízlepergető naptejet használjunk, és időről időre kenjük újra be a kisdedet.
A kicsik hamarabb kapnak napszúrást is, ezért kis napvédő sapka mindig legyen a fejükön. Gondoskodjunk elegendő folyadékbevitelről is a nyári melegben. A napszúrást kapott gyermek fájlalja a fejét, lázas, hány. Orvosi ellátást igényel.
A gyerekek közelében szúró-vágó szerszámok ne legyenek, a késeket biztos helyen tartsuk, ahol nem érik el!
Kis vágásokat a szokásos módon fertőtlenítsük és kötözzük be. Ha nagyobb a seb, forduljunk orvoshoz. Ütőeres vérzésnél a vérző eret az alatta levő csonthoz szorítva,- pl. egy gombóccá gyúrt zsebkendővel, de akár az ujjunkkal is - csökkentsük a vérzést, hívjunk segítséget, és siessünk a kórházba.
Az áramütést egyszerűbb megelőzni. Minden otthoni konnektorban legyen vakdugó! A gyermeknek csak akkor vegyünk elektromos árammal működő játékot, ha már elég nagy ahhoz, hogy felfogja az elektromosság veszélyeit.
Ha mégis áramütés érte a gyermeket és eszméletlen, újraélesztésre van szükség. Ha nem került ilyen súlyos állapotba, akkor is vigyük el orvoshoz, hogy megvizsgálja, nincs-e komoly baj.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Fáklya Mónika, endokrinológus
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése