Túlérzékeny a gyermekem
Mi jellemző a túlérzékeny gyerekekre?
-
Mint segítő foglalkozású, sok gyerekkel kerülök kapcsolatba a munkám során. Azt tapasztaltam, hogy az érzékeny gyerekek sokkal gyakrabban keverednek bajba, több a problémájuk, jobban megérinti őket az élet bármilyen kihívása.
A túlérzékeny gyerekek pedig különösen sok kihívás elé állítják a szüleiket, és a környezetüket. Rájuk jellemző, hogy sokkal jobban érzékelik azt, ami a világban körülöttük történik, de nincs meg a megfelelő védelmi rendszerük ahhoz, hogy a világból jövő ingereket kezelni tudják.
Segítségre van szükségük!
Hogyan tudom megkülönböztetni azt, ha a gyermekem szorong, illetve túlérzékeny?
A szorongás túlzott félelemreakció olyan dolgoktól, helyzetektől, melyek mások esetében, nem váltanának ki félelmet. Emiatt akár mondhatjuk azt is, hogy a túlérzékeny gyermekek szoronganak.
De ez nem igaz ebben a formában, helyesebb azt mondani, hogy hajlamosabbak a szorongásra, túlzott félelem reakciókra, mint egy átlagos gyerek. Viszont egy szorongós gyermek nem feltétlenül túlérzékeny is egyben! A szorongásnak számtalan kiváltó oka lehet, mely semmilyen módon nem kapcsolódik a túlérzékenységhez.
Attól mert egy gyermek túlérzékeny, még jól érezheti magát a bőrében.
Hogyan ismerhetjük fel, hogy a gyermekünk túlérzékeny?
Mennyire érzékenyen működnek az érzékszervei? Lehet, hogy a szaglása, a hallása sokkalta jobb az átlagnál? Lehet, hogy a fájdalomra erősebben reagál?
Elképzelhető, hogy a gyermeke hamar kimerül, elfárad? Érzelmi skálája nagyon széles, és erőteljes. Amikor izgatott, izgalmában visszahúzódik, eltűnik a kíváncsi szemek elől. Ilyen például egy születésnap, amikor mindenki őt ünnepli, és ő legszívesebben eltűnne.
Mélyre szántóbb gondolatai vannak a társainál, sőt akár a felnőtteknél is. Sok kérdése van a felnőttek felé, olyan kérdések, melyeket nem várnunk egy hasonló korú gyerektől. A vele történt dolgokat, tapasztalatokat átgondolja, elemzi.
Meglepően tudatos a környezete irányába, észreveszi a legapróbb változtatásokat is (új kép a falon, új frizura, nagyi elvágta a kezét, stb.)
Érzékeli más emberek fájdalmát, érzéseit. Akár megpróbál segíteni azokon, akik segítségre szorulnak. Ha a tv-ben lát egy állatot elpusztulni, vagy az utcán szenvedni, az meghatja őt.
Tehát egy túlérzékeny gyerek nem egyik pillanatról a másikra válik túlérzékennyé. Ő ilyen a kezdetektől fogva.
Ha az Ön gyermeke mostanában kezeli csak nehezen a kihívásokat, de azelőtt nem volt gond az ő érzékenységével, akkor nem valószínű, hogy a túlérzékenység megfelelő jelző az Ön gyermekére. Lehet, hogy vannak szorongásai, önbizalom hiányban szenved.
Lehet, hogy az én gyermekem is túlérzékeny, mit tegyek ilyenkor?
A túlérzékenység felismerése már magában óriási segítség a gyermeknevelésben. De egyben kihívás is. Hogyan kezeljek egy gyermeket, aki minden „kicsinységre” szélsőségesen reagál?
Abban az esetben, ha Ön is túlérzékeny, akkor pontosan tudja, hogy mi mindennel kell a gyermekének megbirkóznia. A világot látszólag nem arra teremtették, hogy a kevésbé talpraesetteknek tűnő túlérzékeny gyerekek érvényesülni tudjanak.
Ez azonban csak a látszat!
Lehetséges, hogy már Ön is megpróbálta elnyomni magában az érzékenységet? Sokan megpróbáltuk, mert mást vártak tőlünk. De ez egy adottság, melyet könnyebb, ha elfogadunk, mintha küzdünk ellene. A túlérzékenység akár érték is, ha megtanítjuk a gyermekünknek kezelni a saját érzékenységét.
Túlérzékenység előnyei
A túlérzékenysége által sokkal mélyebb megfigyeléseket tesz a körülötte zajló dolgokról.
Erősebb benne az empátia, és a szociális érzékenység.
Előre képes érzékelni azokat a veszélyes, kellemetlen helyzeteket, melyekbe egy átlagos gyermek simán belefut.
Megérzéseire hallgatva eredményesebb lehet a tanulásban, a barátok, a későbbi párkapcsolatok kiválasztása során.
Szintén megérzéseire hallgatva hosszútávon jobb döntéseket fog hozni.
Védelem hiányában könnyebben okozhatnak neki fájdalmat.
Az átlagos dolgok is erősebben hatatnak rá, ettől könnyebben elfárad.
Megfelelő érzelemkezelési technikák híján könnyebben lesz beteg, mert a meg nem oldott lelki problémáink okozzák a betegségeinket is. (Erre jó példa, amikor a gyermek óvodába járt, és mikor anyukája vissza akart menni dolgozni, ő lebetegedett.)
Hajlamos átvenni mások lelki terhét, fájdalmait, akár csak azért is, hogy segítsen neki. (Szülők fájdalmának átvétele miatt a gyermek hozza azokat a fizikai tüneteket, mint az anyukája, például fejfájás.)
Ez bizony ijesztően hangzik!
Azonban csak addig, amíg észre nem vesszük, hogy a túlérzékeny gyerekeknek szükségük van lelki védelemre. Nem óvhatjuk meg őket a világ szörnyűségeitől, de meg kell tanítanunk rá őket, hogy hogyan tudják megvédeni magukat!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése