Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box

2015. április 30., csütörtök

A VETÉLÉS 6 INTŐ JELE

A vetélés 6 intő előjele
Mit tegyél vészhelyzetben?
Az első három hónapot a legtöbb anya számára beárnyékolja a vetéléstől való félelem. Tudd meg, mikor kell valóban aggódnod!
hirdetés
Az első három hónapban a legtöbb kismama örömét beárnyékolja a vetéléstől való félelem. Sokan el sem árulják az örömhírt egészen a negyedik hónapig, mert csak akkor merik elhinni, hogy a terhességük valóban megmarad.

Pedig az esetek többségében a kisbaba egészségesen kifejlődik és megszületik. Ha nem szeretnéd felesleges aggodalmakkal tölteni az első időszakot, tudd meg, melyek azok a jelek, melyekre valóban érdemes felfigyelned!
http://www.femina.hu/spacer.gif
Mi a vetélés?
A spontán abortusznak is nevezett korai vetélés során a magzat kilökődik a méhből, még mielőtt képes lenne az önálló életre. Ezt a veszteséget a terhesség első harmadában korai vetélésnek nevezik, és többnyire amagzat rendellenes fejlődése okozza. A spontánabortusz többnyire a terhesség egészen korai szakaszában következik be, amikor sokan még nem is tudják magukról, hogy várandósak, csak erősebb menstruációs tüneteket tapasztalnak a szokásosnál.
Időnként azonban az egészséges magzat esetében is fennáll a kockázata. Az első vérfoltok és fájdalmak ugyanis nem feltétlenül jelentik azt, hogy már nincs megoldás: sokszor csak figyelmeztető jelek lehetnek.
Vetélésre utaló tünetek
A vetélést általában erős görcsök kísérik, de érezhetsz az alhas közepén, a hátra kisugárzó fájdalmat is, amit vérzés kísér. Néha erős, állandó fájdalommal jár, mely egy napig vagy annál is tovább tart, de előfordulhat, hogy nem vérzel, vagy éppen fájdalmakat nem tapasztalsz, miközben a vérzés igen erőteljes, akár a menstruáció alatt. Enyhébb pecsételő vérzés akár három napon át vagy ennél is tovább tarthat. Avetélés kezdetekor alvadt vérdarabok és szürkés anyag távozhat a hüvelyedből: hasonló helyzetben a legjobb, ha azonnal orvosi segítséget hívsz.

Mikor kell orvoshoz fordulnod?
  • Ha görcsökkel vagy a has középső részén jelentkező fájdalommal kísért vérzést tapasztalsz, mielőbb menj el nőgyógyászhoz, ez ugyanis avárandósság kori szakaszában méhen kívüli terhességre is utalhat.
  • Amennyiben egy napnál tovább erős, folyamatos, nem enyhülő fájdalmat érzel, ha nem is kíséri pecsételő vagy erős vérzés.
  • Intő tünet lehet, ha vérzésed olyan erős, mint egy szabályos menstruáció, vagy, ha a pecsételő vérzés három napnál tovább tart.
Mikor hívj azonnal mentőt?
  • Ha már volt spontán vetélésed, illetve, ha vérzel vagy görcsölsz, esetleg mindkettőt egyszerre tapasztalod, ne habozz: tárcsázd a 104-et!
  • Ha olyan erős a vérzésed, hogy egy óra alatt többször kell betétet cserélned, vagy, ha a fájdalom elviselhetetlennek tűnik, akár te is veszélyben lehetsz.
  • Ha alvadt vér vagy szürkés-rózsaszínű anyag is távozik hüvelyedből, azonnali segítségre lehet szükséged, hiszen ez arra utalhat, hogy már meg is kezdődött a vetélés.
Ha nem éred el az orvosod, menj a legközelebbi ügyeletre vagy egyenesen a kórházba. Az orvos kérheti, hogy vegyél mintát egy üvegbe, műanyagdobozba vagy valamilyen tiszta edénybe a szervezetedből eltávozó anyagból, hogy meg tudja határozni: csak fenyeget-e a vetélés, vagy már le is zajlott.

Hogyan kerülheted el a bajt?
A korai vetélést általában az embrió vagy a magzat fejlődési rendellenessége okozza, ebben az esetben pedig nem lehet megelőzni. Vannak azonban lépések, melyekkel csökkentheted a vetélés veszélyét.
Kimutatták, hogy a B12-vitamin hiánya okozhat nehéz fogantatást, és a vetélés kockázatát is megnöveli. Ha elegendő mennyiségű egészséges táplálékot juttatsz szervezetedbe, ügyelsz rá, hogy teljes kiőrlésű péksüteményeket fogyassz, elkerülheted a bajt.

Emellett azonban ne feledkezz meg a mérlegről sem: figyeld, hogy testsúlygyarapodásod a megfelelő tartományban maradjon! Legyél óvatos a gyógyszerekkel: csak azt szedd, amit olyan orvos hagyott jóvá, aki tudja, hogy gyermeket vársz, és kerüld azokat, melyek ártalmasak lehetnek a várandós nők számára.


Lehetőleg vigyázz, hogy ne fertőződj meg szexuális úton terjedő betegségekkel vagy komolyabb vírusokkal. Ha már két vagy több vetélésed volt, vegyél részt kivizsgáláson, ahol kideríthetik az okot, és megakadályozhatják a további veszteségeket.
#1 Dr.BauerBela

Jóindulatu kronikus hólyagképződéssel járó dermatozis a gyermeknél

Jóindulatu kronikus hólyagképződéssel járó dermatozis a gyermeknél

Egy krónikus hólyagos gyermekkori bőrbetegség. Jellegzetes  bőralatti hólyagos gyulladásos folyamat , amely jellemzően magában foglalja a száj körüli területet, kisebb  törzsfelületeket, a comb belső részét  és a nemi szerveket A betegség  általában  6 éves  kor előtt kezdődik. Autolimitált,tehát magától gyógyuló betegség.A gyógyulás pontos időszaka nem határozható meg,általában néhány hónapra vagy évre tehető


#1 Dr.BauerBela

2015. április 29., szerda

ORVOSTUDOMÁNYI MUNKÁIM ÖSSZEGZÉSE

ORVOSTUDOMÁNYI MUNKÁIM ÖSSZEGZÉSE














MOTTO-
AZ ORVOSI HIVATÁSOM LEGFŐBB ÉRTÉKE MINDENEKELŐTT   AZ 55 ÉV MINDENNAPI GYÓGYITÁSA A BETEG GYERMEKEKNEK

1-KUTATÁSAIM-
1-KUTATÁSOK -AZ EPEHÓLYAG-PATKÓBÉL-HASNYÁLMIRIGYSZEREPÉRŐL A GYERMEKKORI ,VISSZATÉRŐ,KRÓNIKUS HASÜRI FÁJDALMAK  FENNTEARTÁSÁBAN.Monográfia-221 oldal+79 oldal ikonográfiai melléklet-5o5 szelektált-bibliográfiai titulus.
Klinikai kutatásaim mintegy 3o évre nyúlnak vissza. Témája a visszatérő hasi fájdalmak okainak tisztázása a gyermekkorban. A járóbeteg rendelésen ahol akkor dolgoztam sok szakmai gondot okozott a tisztázatlan eredetű hasi fájdalmaknak a betegeimnél.. Miután már számtalan féregűző kezelésen estek át,a vakbelüket is eltávolították,a gyermekek panaszai továbbra is fennálltak. Mások psichogen alapon fennálló hasi fájdalomnak-azaz köldökkólikának tulajdonították ezeket a panaszokat. Hovatovább mind jobban megerősítést nyert hogy ezen fájdalmaknak jórészének/kb 3o%/szervi elváltozási alapja van. A feltételezés
sektől a bizonyítás erejéig hosszú utat kellet megtenni- Kiváló kollégámmal és felejthetetlen barátommal /aki egy eminens radiológus volt/Dr.Lőrinczy Dengeziccsel ,a patkóbél,epehólyag,hasnyálmirigy megbetegedéseinek a szerepével kezdtünk el foglalkozni a visszatérő hasi fájdalmak okai között.
Jómagam mint belgyógyász ezen szervek megbetegedésének a tünettanával biológiai elváltozásaival foglalkoztam főként,majd mindketten a finomabb radiológiai technikák bevezetésével a gyermekeknél /a gyomor-bélrendszer szimultán radiológiai vizsgálata,a patkóbél szelektív radiológiai vizsgálatai-hipotóniás duodenográfia ,szondával vagy farmakodinámiás anyagokkal-
                                Az eredmények meglepően biztatóak voltak .Sikerült kimutatni olyan kórképeket amelyek nem voltak ismeretesek a gyermekgyógyászati irodalomban/pl-a patkóbél átmeneti elzáródása ami a gyermekek csillapíthatatlan hányásaira hasonlított-a patkóbél atrófiás gyulladása a hosszantartó és kezeletlen giardia lamblia fertőzés következménye volt./
                                A kb 1ooo megvizsgált gyermek közül 213 –nál észleltünk elváltozásokat-főként veleszületett fejlődési rendellenességeket,fekélyes,gyulladásos,daganatos elváltozásokat.  .
Ekkor már tudtuk hogy határozottan szükség van arra a kutató munkára amihez hozzákezdtünk.
2-GYERMEKGONDOZÁSI ENCIKLOPÉDIA
A munka,13.534 oldalon felöleli az gyermekgondozással kapcsolatos   összes elméleti és gyakorlati  ténykedéseket. Nyilvánvalóan emeli a kiadvány értékét a kb-4500 képes illusztráció,ami hozzásegiti az anyukákat az egyes betegségek vizuális rögzitéséhez is.
Ilyen volumenü és ilyen gazdag illusztrativ anyagban bővelkedő kiadvánnyal nem találkoztam a nemzetközi gyermekvédelmi irodalomban úgy hogy egyedülállónak mondható.


ELŐSZÓ

Mottó:
Édesanyám emlékére,
Édesanyák hasznára.
 Egy  emberi lét szívből és értelemből  fakadó embert szolgáló szándékkal készült el ez az életmű. Azért nevezem életműnek mert milliónyi embernek volt,és lesz  segítségére. Nem a kutatás vagy a kiadott orvostudományi könyveim emléke osztja meg mindennapi szerény örömeimet hanem ez a kiadvány ami már bejárta a világ 195 országát és segítségére volt,van és lesz, egy adott pillanatban az arra ráutalt édesanyáknak családoknak,az anyagi lét vasfogainak szorításában idegenben élő kis magyar közösségeknek de mindenek előtt a szenvedő gyermekeknek. 13.534 oldal,5209 dokumentum,4418 illusztratív fotó anyag olvasható,szemlélhető a blog -on. Ez a szolgálat amit elvégeztem úgy érzem egy időtálló alkotása emberi létem értelmének.
Nagyon nehéz tanácsot adni egy szülőnek, hogy mit tegyen és mit ne, a saját gyermekének gondozása,nevelése kapcsán. Másrészt észlelhetjük a különbségeket is, az eltérő  irányzatú szülői-kézikönyvek ellentmondásai között amelyek olykor akár félreérthetőek lehetnek.
A gyermeket nevelő szülők általában kialakítják saját nevelési koncepciójukat, amelyek sokkal jobbak és természetesebbek lehetnek, bármilyen segédkönyvnél. Jómagam véleménye az, hogy minden tanács annyit ér, amennyit elfogadnak és hasznosítanak belőle.
Tudatában vagyok annak, hogy ez a könyv, éppen úgy mint megannyi, az idő martalékává válik. Nem azzal az igénnyel állítottam össze ezt a munkát, hogy vetekedjek a mai kor megszámlálhatatlan ilyen témájú kiadványával. Úgy érzem, hogy az 55 év gyermekgyógyászati gyakorlatával, szelektív készségével a tarisznyámban és ugyanakkor felvértezve a modern gyermekgyógyászat újszerű tudományos vetületeivel, igénybe véve minden lehető és erre a témakörre vonatkozó forrásanyagot, igyekeztem összegyűjteni és közhasznúvá tenni érdektelenül és sok munkával, jó szándékkal ezt mindenki számára.
Jó reményem van arra hogy a gyermekellátáshoz lelkileg közelállók, szívesen veszik a forrásanyagaik felhasználását ezen nemes cél érdekében a teljesség és hozzáférhetőség kiteljesítése céljából. Ez a munka anyagilag érdektelen, közhasznú célt szolgál főként a tájékozatlan, sokszor magukra utalt anyukáknak. A jómagam hozzájárulása a munka tartalmi részének a 60%-át adja ki,a többi az arra érdemes információs anyag szelektiv gyüjtemánye ami főként a szatmár megyei magyar anyanyelvű de minden édesanyának ajánlom olyan tisztelettel és megbecsüléssel, amit csak egy anya kaphat.
Szerkezetileg ez a munka nem követi a klasszikus irányvonalat, tehát nem tárgyalja az A-Z-ig egy körülírt fogalomkör egészét. Igyekeztem szelektív felfogásban összeállítani mondanivalómat. Így például a csecsemő táplálásban már nem időszerű a mesterséges-tehéntejes táplálás részleit ismertetni/higitások,gazdagítások/ egy olyan érában, amikor kíváló és nagybiztonságú tejporkészítmények állnak a rendelkezésünkre. Másrészt a természetes táplálása a csecsemőnek – a nagyon nagy örömünkre – ismét aranykorát kezdi élni.
A csecsemőgondozás teljesen új, a modern világ igényeihez adaptált elvárásokat tár elénk, amiknek meg kell felelnünk.
A kisdedek, iskoláskoruak szellemi fejlettségi foka, viselkedési és magatartási formái, a csodálatosan rövid idő alatt elsajátított szellemi és társadalmi élményanyag minden szakembert a gyermekhálózatban nagy feladatok elé állít.
Ugyanakkor megjelentek a káros magatartási, zavarok, a túlterhelt gyermek kórtana a modern kor leselkedő mondhatnám gyilkos veszélyei /etilizmus, dohányzás, drogok használata/ amelyek együttvéve mind hozzátartoznak mindennapi félelmeinkhez, és orvosi gyakorlatunkhoz.
Átalakult a gyermekbetegségek jellege – már nem a fertőző betegségek szedik milliós áldozataikat, hanem a malígnus úgymond „rossz-betegségek” aratnak,az emberi lét történelmi és társadalmi változásaiból eredő nyavalyákkal – pl. immunhiányos kórképek.
Szelektív felfogású munkát teszek az asztalra, amit úgy gondolom hogy nem lehet ebben a felfogásban kellőképpen rendszerezni, de próbál választ adni a gyermekgondozás mai kihívásaira.

3-KIADOTT ELEKTRONIKUS SZERKESZTÉSÜ ORVOSI KÖNYVEIM
.Elektrónikus szerkesztésü  szakkönyveim  
-Pediatria în scheme,
-Diagnostic electronic în pediatrie,
-Vizuális kórisme gyermekbetegségekben
-Atlas de pediatrie,
-Semiologie radiologică pediatrică,
-Semiologie pediatrică
-Gyermekgondozási böngésző
-Blitz diagnostic în pediatrie.
-Istoricul instituţiilor spitaliceşti din municipiu Satu Mare intre secolul XIII şi secolul XX.
Memento medical sătmărean
Studii clinice
Gyermekgondozás
Cazuistică rară
Patologia duodenului la copil
Teme de pediatrie pentru practicieni
.A Wh’oos Who Medical  orvosi lexikonban 168 közleménnyel jegyeztek a hazai és külföldi szaklapokban.

4-A VILÁGHÁLÓRA FELTETT ORVOSTUDOMÁNYI ÉS GYERMEKGONDOZÁSI MUNKÁIM
18.000 oldal terjedelemben a világhálón már több mint tíz millió látogató olvasta,a világ 195 országából. Ez egy fél  évszázados alkotó munka eredménye,amit felmérni csak az tud akinek ehhez hasonló élményanyaga van. Ehhez még hozzáadódik a küzdelem a szövevényes társadalmi bozót sűrűjében a mindennemü sötét árnyakkal, amikkel ilyen fehér fejjel már bölcsebb dolog nem foglalkozni. Távol álljon tőlem a fölényeskedés vagy az önteltség bármilyen kisérletének  gondolata.A tudományban a szakmákban az arra érdemesek az asztalra teszik alkotásaikat. Ez olyan ki mit tud féle játék.Jómagam az asztalra borítottam értékeimet. A kételkedőknek vagy más indittatásuaknak lehetőségük van a megmérettetésre.Egy ilyen értékrendü teljesitmény elfogulatlan elbirálását amint már emlitettem csak a rokon szellemiségü kiváló felkészültségü szakemberek hivatottak megfogalmazni.
MIT JELENT SZÁMOMRA A TIZ MILLIÓ LÁTOGATÓ A NET-EN
Elsősorban egy segítő kéznyújtást az arra rászoruló felebarátaimnak,a gyermekvédelemben tevékenykedőknek de mindenekelőtt a beteg gyermeknek.
Egy éltető készség található fel ebben a 18 ezernyi munka tartalmában amit akkor igényelnek az emberek amikor életük örömét szenvedni látják.
Ez az érzés nem hasonlít ahhoz amit a tudományos tevékenységem sikerei során éreztem. Ez  átvitt értelemben ahhoz hasonlít mint amikor valakinek egy mentőövet dobok hogy partra vergődjön. Ezek mögött emberi sorsok sorakoznak fel éppen úgy mint a bányavirágaim mögött.
Tettem amit tennem kellett az Úr által megszabott életutamon,a szükség hajtotta igénylők segítségére.
Jómagam nem látványosan adakoztam amint ez manapság szokás,hanem egy egész emberi lét tisztességes adománya,amit ez a tíz millió ember hálásan elfogadott.
Ez nem a minősítő vizsgák,a törtetés  a társadalmi létformáló igénye,hanem az alkotás szerény de meggyőző segítő ajándéka.
Érzelmi világom őszinte és jószándékú amikor ezt a hatalmas munkát a köz asztalára teszem. Számomra már érdektelen az emberi gyarlóságok olykor kimeritő áldatlansága és hálátlansága.A küldetésemet bejeztem de az alkotásom értéke hosszú ideig értékálló marad. 

5-KLINIKAI TANULMÁNYOK-STUDII CLINICE
CAZUISTICĂ RARĂ -RITKA KÓRKÉPEK

1-DIABETUL RENAL GLUCOZURIC LA COPIL.OBSEVAŢII CLINICE PE MARGINEA A 2 CAZURI.
2-DISGENEZIA GONADICĂ MIXATĂ CU PSEUDOHERMEFRODITISM  FEMININ.DISCUŢII PE MARGINEA     UNUI CAZ DE VARIANTA  TURNER
 3-FORMA BENIGNĂ ŞI FORMA LETALĂ A ERITRODRMIEI  CONGENITALE.
 4-HIDATIDOZA HEPATICĂ MONOLOCULARĂ - OBSERVAŢII CLINICE LA DOI COPII DE VÂRSTĂ ŞCOLARĂ
  5-MEDIONECROZA AORTEI – factorul determinant în evoluţia şi prognosticul sindromului Marfan
. 6-DOUĂ CAZURI DE RINICHI POLICHISTIC DE TIP INFANTIL  VARIANTA NEONATALĂ-
  7-INCIDENŢA  SINDROMULUI  WAARDENBURG  KLEIN LA O COLECTIVITATE DE SURDOMUŢI
  8-UN CAZ DE ACRODERMATITĂ ENTEROPATICĂ LA COPIL.-                   .
  9-DISCUŢII PE MARGINEA  UNOR AFECŢIUNI MEZENCHIMALE  PATOGENIC ÎNRUDITE-
 1O-CAPCANE DE DIAGNOSTIC ÎN SINDROMUL GILBERT
  11-DIFICULTĂŢI DE DIAGNOSTIC ÎNTR-UN CAZ DE
         PANENCEFALITĂ SCLEROZANTĂ SUBACUTĂ
 12-GANGLIONEURINEOM  CATECOLAMIN SECRETOR
 13-SINDROMUL Mc CUNE ALBRIGHT
 14-SUBSEPSIS ALLERGICA WISSLER-FANCONI  ANTICAMERACOLAGENOZELOR LA COPII

PAGINA PRACTICIANULUI PEDIATRU

1-ABCESUL LATERO-CERVICAL PROFUND-ABCESUL RETROFERINGEAN-DIFICULTĂŢI DE DIAGNOSTIC
 2-PROBLEME ACTUALE A DEONTOLOGIEI MEDICALE
 3-DIFICULTĂŢI DE DIAGNOSTIC ÎN APENDICITA ACUTĂ LA COPII.
 4-IMPORTANŢA DIAGNOSTICULUI  PRECOCE ÎN NEUROBLASTOM-
 5-RETRACŢIE DE QUADRICEPS LA COPIL.                                                                          
 6-CÎTEVA CONSIDERENTE DESPRE ATITUDINEA SOCIETĂŢII
    FAŢĂ DE CORPUL MEDICAL.
 7- DIFICULTĂŢI DE DIAGNOSTIC ÎN ABCESUL PERIRENAL
  8-RETENŢIE ACUTĂ DE URINĂ COMPLETĂ PRIN HEMATOCOLPOS
  9-ROLUL DIATEZEI LIMFATICE ÎN PATOLOGIA INELULUI WALDAYER
1o--STUDIUL CLINICO-STATISTIC A 153 DE CAZURI DE BOALA LEINER
11-ROLUL ŞI LOCUL ACTUAL AL EXAMINĂRILOR PARACLINICE
12-MÎNA ÎN PATOLOGIA GENETICĂ A COPILULUI-
13-NECROZE  OSOASE ASEPTICE.-INVALIDANTE LA  COPII                          
14-SEMNIFICAŢIE CLINICĂ A ANOMALIILOR VEZICULARE.
                                         
                                                                        .

6-EGYEDI,EREDETI KÖZLEMÉNYEIM A GYERMEKGYÓGYÁSZATI IRODALOMBAN
PATOLOGIA DUODENALA LA COPII
DUODENITELE CRONICE LA COPIL
 Duodenite sechelare după infestaţii masive és netratate cu Giardia lamblia

7-SZATMÁR MEGYE ORVOSTÖRTÉNELME-EREDETI TANULMÁNYOK
Azokról az elődeimről és kortársaimról emlékezek meg nagy tisztelettel és szeretettel, akik kíváló gyógyitói és tudományos alkotói voltak a szatmári orvostársadalomnak.
Tisztában vagyok azzal hogy egy ilyen jellegü tanulmány nem léphet fel a  tartalmi teljesség igényével,következésképpen kérem a kollégáimat hogy járuljanak hozzá ismereteikkel,véleményükkel az esetleges hiányosságok
kiegészitéséhez Ezt az orvostörténelmi tudományos dolgozatomat a Szatmármegyei Orvosi Kamra felkérésére írtam a Szatmári Orvosi Napok 2013 október 5-én megtartott tudományos rendezvényére. Az indoklás az volt hogy élményanyagom,emberi és szakmai kapcsolatom ezekkel a kollégákkal felhőtlen volt úgy mint tanítványnak vagy a későbbiekben mint kollégának. A tanulmányt román nyelven készítettem el és mutattam be. Video felvétel készült róla amit eddig a net-en közel 10.000 –en tekintettek meg és a Román Tudományos Akadémia is a hozzájárulásomat kérte a tanulmány közléséhez.
A tanulmányok címei-
A SZATMÁRI KÓRHÁZAK TÖRTÉNETE AZ 1300-AS ÉVEKTŐL
MEGEMLÉKEZÉS A XX-DIK SZÁZAD KIVÁLÓ ORVOSAIRÓL A SZATMÁRI KÓRHÁZAKBAN.
8-KÖZLEMÉNYEIM A BEL ÉS KÜLFÖLDI SZAKLAPOKBAN
A Wh’oos Who Medical  orvosi lexikonban 168 közleménnyel jegyeztek a hazai és külföldi szaklapokban.

9-DOKTORÁTUS
Szatmár megye orvostörténelmében elsőként viseltem az –Orvostudományok Doktora- címet.
-A DOKTORÁTUSI TÉZIS VÉLEMÉNYEZÉSE.-
A disszertáció egy hatalmas gyermekgyógyászati tapasztalat,hosszas klinikai megfigyelés gyümölcse,egy széleskörű klinikai tanulmány és kutatás amit a szerző igen tiszteletreméltó következetességgel,nagy szorgalommal,feddhetetlen tudományos igényességgel végzett,állandóan szem előtt tartva a kutatás gyakorlati vonatkozásait.
-a téma megválasztása rendkívül aktuális a mindennapi gyermekgyógyászati gyakorlatban,lévén hogy a patkóbél,epehólyag,hasnyálmirigy,központi jelentőségű a gyermek krónikus  emésztőrendszeri megbetegedései között,azonnali vagy későbbi következményekkel. A gyermekgyógyászok figyelmének a felhívása erre a fontos kórtani tényre gyakorlati  szempontból igen jelentős érv a munka megítélésében. Mindamellett hogy nagy a gyakorlati tét, rendkívül kevés figyelmet fordítanak a szakmai berkekben erre a kérdésre.
-a szerző kutatásai bebizonyítják hogy ennek az emésztőrendszeri szegmentnek a korrelatív összefüggései vannak a többi hasi szerv megbetegedéseivel
-a kutatás egy  nagyon igényesen kiválasztott beteganyagon történt./ 213 esetben. /
-a kutatások megállapításai és dedukciói ami a duodenális pangás szerepét
jelölik meg mint egy fontos mozzanatát annak a patogenetikai láncnak és kórélettani folyamatoknak,és ezek  tényszerűen vannak bizonyítva a kísérő klinikai,biológiai és radiológiai elemekkel.
-az új klinikai és radiológiai technikák bevezetése amelyek-premier plan-ban vannak a gyermekgyógyászati tudományban,amelyek kivizsgálási kronológiája rendkívül szisztematizált,javaslandó a gyakorlati gyermekgyógyászat kivizsgálási adattárába jól indokolt esetekben bevezetni.
-az ikonográfia olyan színtű,a radiológiai felvételek olyan minőségűek,hogy ezek egy igen komoly illusztratív anyagot képeznek egy modern gyermek gasztro -enterológiai monográfia kiadásához.,amit a bizottság javasol
-A doktorátusi tézis teljesen új felfogásban,a gyermekgyógyászati irodalomtól merőben eltérően újszerűen tárgyalja a krónikus hasi fájdalmak okait a gyermekkorban.
Helyesnek tartja, hogy a szerző figyelembe véve a hovatovább mind gyakrabban kimutatott,vagy kimutatható szervi okokat , nem a krónikus fájdalmas hasi fájdalmak szindrómájáról beszél,hanem bevezeti,a krónikus hasi szervi eredetű patológia-elnevezést a gyermekgyógyászatban-
-A tézis statisztikai feldolgozásából kitűnik hogy a krónikus hasi panaszok eredője 3o-35 %-a szervi okokra tehető-
Ugyancsak kitűnik hogy a krónikus hasi szervi megbetegedések hátterében 55-6o%-ban a p
patkóbél,epehólyag,hasnyálmirigy megbetegedései állnak.
Eredeti és hasznos szelektív radiológiai vizsgálati módszereket vezet be a duodeno-veziculo-pancreatikus szegment kivizsgálásánál-a gyomor-béltraktus szimultán radiológiai vizsgálata/bárium passzázs+colecistográfia/
Hipotoniás duodenográfia-szondával vagy farmakodinámiás anyagokkal,a duodenum nyálkahártyájának szelektív vékonyréteges báriumos vizsgálata-
Javasolja az emésztőrendszer kivizsgálási módjait a gyermekgyógyászatban,-szegmentfelosztásban-pl-kardio-gasztro-ezofago-frenikus szegment,Duodeno-veziculo-pankeatikus szegment,Ileo-cekális szegment,Colo-anoretális szegment-amivel a bizottság egyöntetűen egyetértett.
Teljesen új,önálló klinikai entitásokat ír  le először a gyermekgyógyászati irodalomban/például-az intermittáló duodenális sztenózis,a posztlambliatikus  krónikus duodenitiszek a gyermekeknél-
                                Dr.BAUER BÉLA kutatásai egy rendkívül jól felkészült szakember háttértudását bizonyítják, elmélyítve a gyermek gasztroen-
terológiai alappal,kivételes analízis és szintézis adottsággal,intuítiv szellemi erővel,becsületes és korrekt kutatói tevékenységgel. de mindenekelőtt egy magas értékű gyermekgyógyász elméleti és gyakorlati képzettséggel.
                                -JAVASOLOM AZ ORVOSTUDOMÁNYOK DOKTORA CIMÉNEK ODAITÉLÉSÉT TELJES MEGGYŐZŐDÉSSEL.
                                                                                Prof.Dr.PUSKÁS GYÖRGY
                                                                                                Akadémikus-
                                                                A Gyermekgyógyászati Klinika Profeszora.
                                                                                Dr.Sc.INDIG BIANKA
                                                                                -egyetemi tanár-
10--ORSZÁGOS GYERMEKGYÓGYÁSZATI KONFERENCIA MEGRENDEZÉSE 1985-BEN

A résztvevők száma kb-300 szakember volt /egyetemi professzorok adjunktusok,főorvosok,szakorvosok az ország minden részéből./ és 49 dolgazatot mutattak be.Nagy öröm volt számomra hogy megrendezhettem ezt a konferenciát és az ország-szakmai krémje előtt én tartottam meg a FŐ-REFERÁTUMOT. Bennem a bizonyitás öröme forrongott-mert hogy lehetsz próféta saját hazádban is, egyrészt és másrészt hogy a többségi nemzet képviselői akarva nem akarva félárbócra eresztették a zászlót az előtt az embertpróbáló munka előtt amit elvégeztem.Édesanyám emléke kisért végig ezen az uton,aki a Szatmári majorból inditott az utra a munka és becsület  fanatizmusával.Boldog voltam hogy nem okoztam NEKI csalódást
Megtiszteltek jelenlétükkel és dolgozatokat mutattak be az ország összes klinikáinak vezető profeszorai.
11-HAZAI ÉS KÜLFÖLDI TANULMÁNYUTAK-TAPASZTALATCSERÉK-
Itthon a fővárosi-Fundeni-klinikán dolgoztam éveken át.kissebb nagyobb megszakitásokkal.Ebben az intézetben a klinika vezető professzora Gh.Goldis akadémikus fogadott el közvetlen munkatársának.De külföldön is értékes ismereteket szereztem-pl
Németország/Friedrich Alexander Universitet-Erlangen-Nürnbergi Egyesitett Klinikák-

Freiburg-Darmstadt-Landau-Passau/Magyarország/Budapest,Debrecen-Pécs/Hollandia /Amszterdam/
#1 Dr.BauerBela

2015. április 28., kedd

DILEMMA


#1 Dr.BauerBela

KOPLIK FOLT

kanyaróra jellemző és diagnosztikus értékű tünet. A hurutos panaszok után 2-3 nap múlva jelennek meg ezek a foltok a száj nyálkahártyáján. A foltok körül gyulladásos udvar van, maguk a foltok finom szemcsés szerkezetűek. Az egész szájnyálkahártyát beboríthatják. >>


#1 Dr.BauerBela

GYEREKEIDNEK NEM TÖKÉLETES,HANEM MOSOLYGÓS ANYA KELL

A gyerekeidnek nem tökéletes, hanem mosolygós anya kell
Az egyik legfontosabb dolog, amit megtanultam anyaként, a saját tökéletlenségem volt. Nem abban az értelemben, hogy feladtam volna és nem akarnék már sehova sem fejlődni, hanem egyszerűen el kellett fogadnom, hogy nem vagyok túl jó bizonyos feladatokban, és ezért nem kell folyamatosan ostoroznom magam.
Igazság szerint, ha túl szigorúak vagyunk anyaként saját magunkkal szemben azért, mert nem vagyunk tökéletes szülők, akkor sokkal kisebb az esélyünk arra, hogy jobbá váljunk. Ez valamiféle univerzális anyukaérzés lehet, Hilary Duff nyilatkozott hasonlót szülés után az alakjáról, amit még akkor nem sikerült terhesség előtti állapotokra visszarendeznie: „Nyilvánvalóan fontos, hogy egészségesen együnk, járjunk edzésekre és figyeljünk oda magunkra, de a hibáinkkal békében lenni sokkal fontosabb és szexibb.” Mélységesen egyetértek vele.
Azzal, ha megbékülünk a hibáinkkal, sokkal magabiztosabbá és sokkal vonzóbbá válunk.
Ha visszaemlékszem az első kislányom születésére, az első hetekben, friss anyukaként borzalmasan bizonytalan voltam szülőként. Nem tudtam mit és hogyan csináljak, hogy az jó legyen a babámnak, és nem tudtam, hogy amit gondolok, az jó-e, ha pedig máshogy gondolom, mint a többi anyuka, akkor vajon ártok-e neki. Rettenetesen zavart, hogy én, aki amúgy hallgatok a megérzéseimre az élet más területein, most itt téblábolok tanácstalanul. A bátortalanság és letörtség persze nem a legjobb motivációs tréner, eltartott pár hónapig, amíg ráébredtem, hogy a magam módján egész jól életben tartom a gyerekemet.
Rájöttem, hogy nem kell magamtól elvárnom olyat, ami nincs meg bennem.
Ha szeretek aludni, akkor nem kell úgy tennem, mintha felhőtlen boldogsággal töltene el az éjszakai szoptatás. És attól sem fog sérülni, ha néha ki akarok szabadulni otthonról egyedül. Muszáj volt feladom az állandó aggódást azon, hogy mit nem csinálok épp jól – lásd az épp káoszba fulladt háztartást –, mert épp emiatt voltam annyira sem jó szülő, amennyire pedig lehettem volna.
Amikor 20 hónap múlva megszületett a második kislányom, akkor már sokkal magabiztosabbnak éreztem magam tökéletlen, de azért elfogadható anyaságommal együtt. Tisztában voltam vele, hogy mi az, ami nem az én területem, amiben folyton elhasalok, bármennyire is igyekszem. Azóta ebben a tíz évben ez a lista nem csökkent, hanem jócskán bővült. Nemhogy tökéletes nem vagyok bennük, de kifejezetten béna bírok lenni. Mivel azonban mindezzel már megbékéltem, ezért nem is problémázom rajtuk. Rengeteg ilyen dolog van, csak pár közülük:
  • Képtelen vagyok normálisan hajat fonni.
  • Nem bírom rendszeresíteni az edzést az életemben.
  • Rendszeresen elfelejtek kiteregetni.
  • A gyerekek figyelmeztetnek, hogy vacsoraidő van.
  • A reggeli kávém előtt nem tudok mosolyogni.
  • Minden növényt kinyírok egy hét alatt.
  • Sosem tudok elég zoknit és nadrágot venni a lányoknak.
  • Halogatós vagyok, míg egyszerre szakad a nyakamba minden elintéznivaló.
  • Szinte sosem érek oda időben a suli elé.
  • Kétnaponta kimegy a fejemből, hogy reggelire legyen tejük.

Amikor először végig gondoltam, miben nem vagyok tökéletes, olyan hosszú lett a listám, hogy mély depresszióba estem.
Hogy nekem ez nem megy, sose fog menni, és én vagyok biztos a világon a legrosszabb anyuka, akinek a gyerekei tuti terápiára járnak majd felnőttként, hogy valahogy túléljék a gyerekkorukat. Szerencsére ezeken a gondolatokon sikerült átlendülnöm pár nap alatt, beláttam, hogy nem vagyok azért annyira reménytelen eset, és hogy tulajdonképpen nem is kell nekem tökéletesnek lenni.
Anya kell nekik, nem pedig egy robot, úgyhogy megbeszéltem magammal, hogy jól van ez így. Igyekszem odafigyelni, hogy ne maradjon a ruha a mosógépben; nem lesz szép, hosszú hajfonatuk, amíg meg nem tanulnak maguknak csinálni; nem tartok növényeket; előbb kelek fel, hogy megihassam a kávémat és ne kelljen mosolyognom senkire. Lehet, hogy nem megyek le minden nap az edzőterembe, és emiatt nem lesz sosem feszes, tökéletes testem, de ez is rendben van. Cserébe napi két órát biciklizek velük, ami sokkal szórakoztatóbb.
Ebből a kiindulópontból már sokkal könnyebb szülőnek lenni.
Hiszen más dolgom nem is nagyon van, mint önmagamként funkcionálni és meghozni olyan döntéseket, amiket én jónak gondolok. Ha én azt látom jónak, hogy a gyerekem még ne járjon egyedül iskolába tízévesen, akkor tőlem a feje tetejére is állhat a többi szülő, aki az ellenkezőjéről győzköd. Ha én úgy látom jónak, hogy megmosom a haját, akkor nyugodtan mondhatja anyukám, hogy ehhez már nagy lány, és nem nevelem önállóságra ezzel, akkor is ezt fogom tenni. Ahogy most a harmadik kislányomnál is, aki még csak pár hónapos, már úgy állok a kérdéshez, hogy írhat bármit a sok okos könyv, és mondhat a szomszédasszony, amit akar, én bizony felveszem, ha sír, akkor is, ha kis matrica válik belőle, akinek mindig hurcolni kell a fokhagymafenekét. Mert én úgy látom jónak.
Talán egyszer eljutok odáig, hogy megtanulom a parkettafonást és gyönyörű, burjánzó növényzettel tudom körbevenni magam. Ám addig is nem akarom rosszul érezni magam amiatt, hogy csak két copja van a lányaimnak, és művirágot vettem dekorációnak. És ha sosem tanulom meg a fonást, és továbbra is legyilkolom minden jóakaratom ellenére a növényeket? Akkor is rendben vagyok magammal.
Azzal, ha vergődünk minden pillanatban azon, hogy mit nem csinálunk jól anyaként, és tele van a fejünk azzal a kellemetlen „kellene” szócskával, csak a saját örömünket vesszük el. Az anyaság örömét. Nem túl jó móka a gyereknevelés, ha folyton csak arra emlékeztet minket, hogy mit szúrunk el folyamatosan.
Azt javaslom, hogy te is írj egy listát, ha magadra ismertél, írd össze, hogy miben érzed azt, hogy nem vagy jó anya.
Ha némelyik hibádról úgy látod, hogy tényleg érdemes lenne kezelésbe venni a jó szülőség érdekében, mert kihat a gyerekkel való kapcsolatodra, akkor keress egy jó példát magadnak, aki szerinted ezt jól csinálja, és másold le a viselkedését.
Például nekem megtetszett, ahogy az egyik anyuka úgy várja az iskolánál a gyerekeit mindig, hogy visz nekik valamilyen egészséges finomságot a hazaútra, úgyhogy ezt én is megteszem azóta. És ettől jobb anyának érzem magam, a gyerekeim meg örülnek, hogy mindig kapnak meglepetést. A legjobb, amit anyaként tehetsz, ha az erősségeidre koncentrálsz, és azokból merítesz erőt a mindennapokhoz. A cél legyen az, hogy vidám, görcsöktől mentes anyuka legyél, ne a tökéletes szuperanya-képet kergesd. Mert anya mosolya az egész család mosolya.



#1 Dr.BauerBela

2015. április 27., hétfő

2015. április 26., vasárnap

MEMENTO MEDICAL -9500 MEGTEKINTŐ


#1 Dr.BauerBela

AZ -ALKOTÁS KÉNYSZERE-11.725 LÁTOGATÓ


#1 Dr.BauerBela

PILLANGÓ AZ ARCON A GYERMEKEKNÉL-LUPUSZ BETEGSÉG-KÉPEKBEN

 A lupusz betegségnél a leglátványosabbak a bőrtünetek. Az ún. pillangó-erythema egy leginkább lepkéhez hasonlító vörös elváltozás, mely a betegek mintegy felében látható az orrháton (ez a pillangó teste), és két oldalt az orr melletti arcterületeken (ezek a szárnyak). Az elváltozás napsugárzás vagy szoláriumozás hatására felerősödik vagy kiújul.

13 ÉVES



2- 5 ÉVES



3-8 ÉVES



4-11 ÉVES



5-13 ÉVES



6-15 ÉVES





#1 Dr.BauerBela

MIT EGYEN A KISDED ??

Az 1-3 éves korú gyermekek táplálása kezdetben gondot okozhat, hiszen nem mindig egyszerű átállni a pépes étrendről a normál darabos étrendre.
 Általában kevesebbet is esznek, gyakran még a rágással is problémák adódnak, sok mindent nem fogadnak el, amit eddig, és fejtörést okozhat az is, hogy vajon ilyen és olyan formában lehet-e már őket bizonyos ételekkel kínálni. Mivel már nem egyszer felmerült a kérdés, hogy miből mennyit és mikor kellene ennie a totyogónak, térjünk ki erre is, hiszen magam is fontosnak tartom erről beszélni.

A kisded étrendjének összeállításakor is alapvetően fontos, hogy a tápanyagszükségletet biztosítsuk.
Energia: 1300 kcal
Fehérje: 40 g
Zsir: 40 g
Szénhidrát: 180 g
Természetesen számolgatni egy egészséges kisgyermeknél nem szükséges, de a változatos étrendre törekedni kell, kerülve a luxus kalóriákat.

A kisdedek ásványanyag-szükséglete kalciumból és foszforból nem több mint csecsemőkorban, viszont a vasszükségletük nagyobb. A vitaminok közül az A,- B1-, B2-vitaminból és C-vitaminból a testtömeg-kilogrammonkénti szükséglet nagyobb, mint csecsemőkorban, D-vitaminból viszont kevesebb.
A fehérjék közül napi 4-6 dl tej az ideális, teljesen lényegtelen azonban, hogy a tejet milyen formában (anyatej, tápszer, kecsketej….) fogyasztja el a kisded
Nem egyenértékű a tejjel viszont a joghurt, kefir és a túró, mert a tej kalcium – és foszfortartalmának nagy része a savóval kicsapódik.
Az állati fehérjék közül a húst és a tojást általában szeretik a gyermekek. Húst heti 4-5 alkalommal mindenképpen adjunk, egy alkalommal körülbelül 5 gr ajánlott, tojást maximum 3-4 darabot egyen hetente.
A növényi fehérjeforrások közül legkönnyebben a burgonya hozzáférhető. Örömteli, hogy változatosan elkészíthető, fehérjetartalmán kívül télen az egyik legjelentősebb C-vitamin forrás. A többi főzelék elsősorban ásványanyag- és vitamintartalma miatt játszik szerepet a kisgyermekek táplálkozásában, és azért is, mert magas rosttartalma elősegíti a bélmozgást.
A naponta fogyasztott friss gyümölcs is elengedhetetlen az egészséges fejlődéshez, igen magas a vitamintartalma, és szintén hozzájárul az emésztéshez.
Ebben a korban a péksütemények, lisztes áruk, édes tészták nagy sikere természetes. Megvonni nem kell, de mértéket tartani igen!
A csecsemők viszonylag nagy folyadékigénye kisdedkorban fokozatosan lecsökken. A táplálékként fogyasztott folyadékmennyiségen kívül a leghelyesebb vízzel kínálni a gyermekeket. Nem indokolt víz helyett a tea, a cukros italok, gyümölcslevek fogyasztása. Semmi gond, ha egyszer-egyszer beiktatjuk, de rendszeresen ne adjuk nekik víz helyett.

Napi étkezés kétféle példával:
1. példa:
Korán kel a gyermek, rendszerint csak folyadékot fogyaszt, esetleg egy péksüteményt vagy egy kiflit eszik meg utána. A tízórai fél 10-10 körül bőséges, gyümölcs, túró, joghurt, keksz, de valamelyik gyermek ilyenkor fogyasztja a kenyeret, kiflit. Ebéd fél 1-1 óra körül, majd alvás után kevés uzsonna, egy alma, vagy egy joghurt, és este 6-fél 7 körül a vacsora. A legtöbb gyermek 2 éves korig még fürdés után szopizik, vagy issza meg a tejet elalvás előtt.

2. példa:
Későn 8-9 körül kel, bőségesen reggelizik. Majd ebédel 12 körül, és alvás után rendesen uzsonnázik, majd 7- fél 8 körül vacsorázik. Ilyenkor már előfordulhat, hogy keveset vagy alig eszik, de sok folyadékot fogyaszt.

Kisdedkorban a gyermekek két-háromfogásos ételt ritkán tudnak elfogyasztani. Általában már az első fogástól csillapodik az éhségük, és a második fogás fogyasztása közben befejezik az étkezést. Sose tegyünk elé nagy mennyiséget, inkább repetázzon. Két éves korigdaraboljuk fel az ételeket, amennyire tudjuk. Például a főtt répát ne adjuk egyben, ahogy kivettük a levesből, hanem karikázzuk fel. Nagyon fontos ez a húsoknál is.

Ötletek az étkezésekre

Reggeli:
- anyatej, tej, mézes tej, kakaó
- kenyér, zsemle, kifli, kalács, péksütemény
- vaj
- sonka, sajt, körözött, májkrém, tojáskrém, padlizsánkrém, lekvár (ha lehet házi), méz
- zöldpaprika, paradicsom, retek, kígyóuborka

Tízórai:
- gyümölcs akár kétféle
- joghurt gyümölccsel vagy gyümölcsjoghurt (nézzük meg az összetételét!)
- kefir zsemlével
- gyümölcs keksszel
- gyümölcsturmix piskótával
- túrórúdi egyszer-egyszer (vigyázzunk, veszélyes, gyorsan rákapnak! ;-))

Ebéd:
- húsleves gazdagon, gulyásleves, borsóleves, krémlevesek
- leves után egy sütemény vagy aranygaluska, túró gombóc, palacsinta
- főtt krumpli, saját készítésű sült krumpli, krumplipüré, rizs, tészta
- sült csirke, főtt csirke, pörkölt (nem zsíros és nem erősen fűszeres), fasírt, húsgombóc, bundás kenyér, paprikástojás
- tökfőzelék, borsófőzelék, zöldbabfőzelék, krumplifőzelék, spenót, töltött paprika
- rakott krumpli, rakott tészta, rakott kel

Uzsonna: 
- gyümölcs, gyümölcs, gyümölcs
- joghurt keksszel, túrókrém, kölesgolyó, buláta

Vacsora:
- sonkás kenyér, sajtos kenyér, paprika, paradicsom
- virsli kenyérrel
- főzelék (2 éves korig hetente kétszer lehet adni, ha a gyermek ezt eszi szívesen)

Étvágytalanság okai lehetnek:

1. Rejtett vagy nyilvánvaló betegség
2. Alkati adottság (családi kisétkűség)
3. Vérszegénység
4. Egészséges, mozgékony, jókedvű, DE
- szülő túl nagy követelménye
- rendszertelen étkezés, helytelen szokás, szoktatás
- édességek napközbeni fogyasztása
- röviddel étkezés előtt szörp, gyümölcslé
- nincs türelme az evéshez
- keveset van levegőn
- fáradtság, késői esti lefekvés

5. Fogzás



#1 Dr.BauerBela

2015. április 24., péntek

SZŐRTÜSZŐGYULLADÁS EGY 4 ÉVES GYERMEK FÜLKAGYLÓJÁN


#1 Dr.BauerBela

A CSECSEMŐ MOZGÁSFEJLŐDÉSE

A szinte magatehetetlen újszülöttből 1 év alatt hatalmas tempóban száguldozó kis rosszcsont lesz: ez minden anyuka álma. Vannak azonban lustább és fürgébb babák, és a fejlődés tempója sem mindig olyan, mint ahogyan mi azt elképzeltük. De vajon mikor “normális” a csecsemő mozgásfejlődése, és mikor kell elkezdeni valóban aggódni?
Te ennyi idősen már jártál… – mondogatta gyakran édesapám, amikor a nagyobbik fiam 8 hónaposan mászni kezdett és akkor is, amikor a 2. fiam 8 hónaposan még épphogycsak kúszni tudott. A múlt gyakran megszépíti az emlékeket és elmossa a dátumokat: valójában egy 8 hónapos kisbabának még nem kéne járnia, és még a mászás sem kötelező. Persze könnyű mondani, amikor a szomszéd büszkén meséli, hogy az ő gyereke már fél évesen mászott. Valójában minden gyerek más és más, és mindegyik más tempóban fejlődik. A mozgásfejlődés üteme részben öröklött dolog, részben függ a baba alkatától és motivációjától is. A nagyobb babák általában később kezdenek mászni, járni, de az sem számít kirívónak, ha 7-8 hónapig egyáltalán nem csinál semmit a baba, még csak nem is forog, aztán pedig egyszercsak behozza a lemaradást, akár 1-2 hét alatt is. Vannak “lassan, de biztosan” típusú csecsemők is, akik lépésről lépésre haladnak, gyakran látszólag semmi nem történik velük, nem fejlődnek, aztán egyik napról a másikra előrukkolnak a következő nagymozgással, mégpedig rögtön biztonságos és kifinomult formában.
Ezzel szemben vannak olyan babák, akik egészen bámulatosan gyorsan fejlődnek, de a biztonsági óvintézkedések hiányát a saját bőrükön kell megérezniük. Például pillanatok alatt megtanulnak állni, de leülni még nem tudnak, ezért folyton elesnek. Megtesznek pár lépést egyedül, de megállni nem tudnak. A nyugodtabb, lassabban fejlődő babák ezzel szemben nem esnek akkorákat, mert amíg látszólag semmit nem fejlődtek, kifigyelték, elsajátították a biztonságos esés és megállás művészetét is.
Van Albániában egy népcsoport, akik a járványok miatt a mai napig szűk bölcsőben, bepólyálva tartják a babákat egészen 1 éves korukig. Ekkor kikerülnek a pólyából és tudósok megfigyelték, hogy egyetlen hónap leforgása alatt átmennek a teljes mozgásfejlődési létrán: forognak, kúsznak, másznak, felülnek stb..
A csecsemő mozgásfejlődése hónapról hónapra (az adatok a csecsemők nagy átlagára vonatkoznak)
1. hónapos Hason fekve átfordítja a fejét, ha ülésbe húzzuk egy pillanatig meg tudja tartani a fejét.
2. hónapos Fejét pár másodpercig meg tudja tartani, hason fekve kicsit megemeli.
3. hónapos Kezével játékok után nyúl, fejét meg tudja tartani, ha állásba emeljük, kirúgja magát.
4. hónapos Forgáshoz hasonló mozdulatokat végez (pl. oldalára fordul), 1-1 alkalommal oldalra fordulhat, apró tárgyakat is meg tud fogni, a felé nyújtott tárgyat megfogja
5. hónapos Talán már tud hasról hátra fordulni, feltámasztva meg tud ülni
6. hónapos Hasról hátra fordul és esetleg vissza is, a tárgyakat a szájához emeli
7. hónapos Körbe-körbe vagy hátrafelé kúszik, gurul, vagy ülve előre löködi magát, az ügyesebbek előrefelé is tudnak kúszni, kezére támaszkodva ül
8. hónapos Előrefelé kúszik, néhány másodpercig támaszték nélkül ül
9 hónapos Mászni kezd, kapaszkodva megáll, de még nem tud felkapaszkodni, magától felül
10. hónapos Mászni kezd, kapaszkodva megáll, de még nem tud felkapaszkodni, magától felül
11. hónapos Ügyesen mászik, feláll, kapaszkodva, oldalazva jár
12. hónapos Néhány másodpercig egyedül megáll, kapaszkodó nélkül
13. hónapos Megteszi az első önálló lépéseket
Mikor kell orvoshoz fordulni?
1. hónapos Ha a fejét egyáltalán nem emeli, ha szemével és fejével nem követi a mozgásokat, hangra nem reagál.
2. hónapos Ha két kezénél fogva ülő helyzetbe húzzuk és ilyenkor egyáltalán nem tartja meg egy pillanatra sem a fejét
3. hónapos Ha ismerős hangokra nem fordul oda, nem forgatja a fejét, ha hason fekve nem emeli a fejét
4. hónapos Ha soha, még egyetlen alkalommal sem fordult oldalra vagy hasról hátra (ha egyszer már megfordult, de utána sokáig, akár hetekig nem fordul meg, akkor képes a forgásra, csak éppen nincs kedve forogni, ez nem baj, a lényeg az, hogy meg tudja csinálni, ha szüksége lesz rá, majd fog forogni), illetve ha hason fektetve nem támaszkodik a könyökére vagy a kezére
5. hónapos Ha megtámasztva nem tud ülni, ha nem tudja magát két kezén kinyomva megtámasztani hason
6. hónapos Ha nem tud hason fekve tárgyak után nyúlni, ha nem tudja magát a kezén megtámasztva játszani, nézelődni
7. hónapos Ha nem tud pár másodpercig támasz nélkül, vagy a kezére támaszkodva ülni, nem fordult át még soha egyik irányba sem, nem próbál valamilyen módon (körbe-körbe, oldalazva) kúszni vagy forogni
9. hónapos Ha nem tud felülni, nem kúszik
10. hónapos Ha nem próbál mászni, négykézlábra állni, nem húzza magát fel állásba
11. hónapos Ha nem áll fel, nem ül stabilan támaszték nélkül is
12. hónapos Ha nem jár kapaszkodva
18. hónapos Ha nem képes még önállóan járni, kapaszkodás nélkül állni
Természetesen, ha valahol megakadt a mozgásfejlődése és emiatt később következett a következő fázis, az egész folyamat elcsúszhat. Pl. ha egy baba csak 12 hónaposan tanult meg felállni, lehet, hogy csak másfél évesen fog járni, de az is előfordulhat, hogy 1-2 hónap alatt pótolja a lemaradását.
Noha a csecsemő mozgásfejlődése meglehetősen egyéni ütemet vehet fel, felmérések kimutatták, hogy 3 éves korra minden gyerek ugyanazokra a mozgásokra képes, hiába tanul meg tehát néhány baba hamarabb járni, 3 évesen ugyanolyan ügyesen ugrál és szalad majd, mint azok a társai, akik csak 14. hónaposan indultak el.

Azt is fontos tudni, hogy amikor látszólag semmit nem fejlődik a baba, akkor is sokat tanul. Lehet, hogy csak későn kezd el mászni, de közben megtanul szépen beszélni, vagy nagy kézügyességre tesz szert. Az is gyakori, hogy 1-2 alkalommal csinál valamit a baba, aztán pár hétig nem produkálja, ilyenkor nincs gond, egyszerűen csak még nem tartotta hasznosnak az adott mozgásformát, a lényeg az, hogy tudja és amikor valóban szüksége lesz majd rá, akkor elő fogja venni majd.


#1 Dr.BauerBela