Gyerek helyett kutya?
Maga a jelenség nem új, a 80-as években jelent meg az úgynevezett yuppie kultúra keretein belül.
-Tömeges méreteket azonban az ezredforduló környékén öltött több tényezőnek köszönhetően, melyek pontos feltérképezésén gazdasági szakemberek, szociológusok és pszichológusok dolgoznak szorgalmasan.
-Több kérdést is felvet ez az életstílus.
- Elsőként a már említett okok merülnek fel, amik előidézték ezt az alapértelmezettnek korántsem nevezhető életszemléletet, hiszen a gyerekvállalás, vagy ha naturalisztikusabban akarok fogalmazni, a fajfenntartás az egyik legalapvetőbb, szinte minden mást felülíró emberi igény.
- Azok a tényezők, amik ezt képesek háttérbe szorítani, mindenképpen figyelmet érdemelnek.
-A másik lényeges kérdés a jövőre vonatkozik. Nehéz ugyanis bejósolni, hogy miként alakulnak hosszú távon az ilyen párkapcsolatok, illetve milyen hatása lesz társadalmi szinten, ha folytatódik a most tapasztalható tendencia és elterjed ez az életforma.
Tekintve, hogy kifejezetten jól szituált, karrierorientált párokról van szó, az anyagiak fontos szerepet játszanak.
-Egyrészt megszoknak egy meglehetősen kényelmes, fogyasztói életformát, ami élénk társadalmi élettel, utazásokkal és általában véve nagy szabadsággal jár, és ezt nem szívesen adnák fel egy gyerek kedvéért.
Másrészt pedig a szakmai siker első helyre kerül a fontossági listán, esetleg a másodikra a párkapcsolat után, de mindenképpen megelőzi a hagyományos családi értékek kategóriáját.
-Sokan választják az önmegvalósítást a családalapítás helyett.
„Egy gyerektől nem tudsz elválni, mert soha véget nem érő feladatot jelent. Azok a nők, akik azt állítják, hogy meg tudják teremteni az egyensúlyt a karrierjük és a gyerekük között, egyszerűen hazudnak.”.
- Egy 40 éves újságíró hasonlóképpen vélekedik: „Nekem és a feleségemnek is kiszámíthatatlan munkarendünk van, ebbe nem férne bele a gyereknevelés.”
A másik fontos tényező a felelősség kérdése.
-Ha ugyanis gyereket vállalsz, az olyan, mintha a homlokodra rakatnál egy tetoválást.
- Egész életre szóló, visszafordíthatatlan és eltörölhetetlen kötelékről van szó, ami olyan felelősséggel jár, mely sokakat megrémít.
-Mindezt tetézi az is, hogy a felgyorsult, sokszor rémisztő tempóban változó világban kevés biztos pont van, így sok pár véli úgy, hogy ilyen bizonytalan körülmények között ésszerűbb a pillanatnak élni, mert nem tudnának felelősségteljesen családot alapítani.
Az okok tehát nagyjából tisztázhatók, de jogos az a kérdés is, hogy mi lesz ezekkel a párokkal.
-Sokak szerint ugyanis a családdá válás a párkapcsolat szükséges és elkerülhetetlen stádiuma, mert a gyerekvállalás és nevelés olyan új érzelmi töltettel és releváns közös életcéllal gazdagítja a kapcsolatot, ami nélkül egy idő után értelmét veszti és kiüresedik.
- Nem meglepő ez, hiszen alapvetően erre van kitalálva az egész. A pszichológusok nagyjából egyetértenek abban, hogy a történet vége szinte törvényszerűen az egymás iránti érdeklődés elveszítése és házasságon kívüli viszonyok keresése, esetleg a kapcsolat felbomlása. Sokan érzik is a hiányt, ezért gyakori, hogy a with dog kitétellel is kiegészítik az alapfelállást
. Kompromisszumos megoldásként tekintenek a háziállatra, hiszen megélhetik a gondoskodás élményét, de mégsem vállalnak olyan szintű elköteleződést, mintha gyerekük lenne.
Persze lehet azon vitatkozni, hogy egyszerű önzésről van-e szó, és az önimádat társadalmának újabb vadhajtásaként kell értelmezni a jelenséget vagy újfajta, magasabb szintű felelősségvállalásról.
- Annak belátásáról és őszinte felvállalásáról, hogy nem mindenki alkalmas szülőnek, hiszen a könnyelmű, szinte ösztönszintű gyerekvállalás ugyanennek a jelenségnek a másik véglete, és azt hiszem, nem kell különösebben ecsetelni, hogy milyen terheket ró a szülőre, a gyerekre és az érintett társadalmakra egyaránt.
-Pillanatnyilag csak azt lehet tényként kijelenteni, hogy egyre terjed ez az életstílus.
http://cotcot.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése