Miért ellenkezik a gyerekem?
Hogyan segítsek a gyermekemnek abban, hogy rájöjjön, hogy én jót akarok neki?
Nincs
az a szülő, akinek a gyermeke valamilyen formában ne mondott volna
ellent. Ezzel nem könnyű szembesülni, hiszen mi alapból a legjobbat
akarjuk a gyermekünknek. Hogyan segíthetek neki, hogy rájöjjön, hogy egy
hajóban evezünk?
Ellenkezem, de miért is?
Az ellenkezés egy fedő story.
A gyerekek mindegyike ellenáll, és ez természetes. Ki kell, hogy próbálja a saját határait. A határokat mi szabjuk felnőttek, és több - kevesebb sikerrel ragaszkodunk ezekhez a határokhoz.
Az ellenállás akkor kezdődik, amikor a határok túl szűknek tűnnek, vagy eltérőek a közösségben megszokottaktól, esetleg nagyon változóak (van, amikor szűkek a keretek, és van, amikor tágak a határok). Ha csak annyi a probléma, akkor ez általában azzal jól kezelhető, ha igyekszem az elvárásaim közül kiválasztani azokat, melyek valóban fontosak, és azokhoz következetesen ragaszkodom.
Más esetekben egyszerűen van valami probléma a háttérben, mely rendszerint egy igény (figyelem, szeretet, játék, közös együttlét) vagy nagyobb családi feszültség (szülők közötti feszültségek, anyagi, párkapcsolati kérdések, egészségügyi problémák, megoldatlan szülői traumák, melyek piros gombként működnek).Itt jön be az ellenkezés, mint fedő story
Ha ellenkezik a gyermekem, akkor rendszerint figyelmet akar, vagy azért, hogy rá figyeljek, mint szülő vagy azért, mert szeretné a gyerek elterelni a figyelmet a súlyosabb problémáról.
Milyen elterelő, figyelemkeltő hadműveletei lehetnek a gyerekeknek?
Gyakorlatilag bármi a paletta nagyon széles
Az aktív ellenállás, ellenkezés során a gyerek
- Nemet mond a tanulásra, rosszul tanul,
- Állandósuló veszekedések a gyermek, és a szülő között.
- A passzív ellenállás során a gyermek repertoárja még szélesebb
- Nem tanulok, csinálj velem, amit akarsz (nincs veszekedés a részéről, csak nem csinál semmit),
- Kivonul a család életéből, saját világot teremt, melynek gyakori része a számítógépes játékok, rossz társaság, deviáns magatartás,
- Bevonz betegségeket (akár nagyon súlyosakat is).
- Ez utóbbi hihetetlenül hangzik, de akinek a családjában van, mondjuk krónikus betegség, akkor érdemes visszapörgetni az időt, hogy mikor mutatták azt ki, és mi történt az ezt megelőző 1-1,5 évben a családban. Sajnos a gyerekek mindent érzékelnek a fogantatásuktól kezdve.
Mi mindent próbálunk mi tenni szülők, hogy a gyermekünket kimozdítsuk ebből az állapotból?
Kérés, veszekedés, büntetés, kiabálás, megértés, jutalmazás, motiválás, stb.
Ahol a legkönnyebb hibázni.
Azt hisszük, hogy ha nem beszélünk valamiről, vagy nem a gyerek előtt beszélünk, akkor azt a gyerek nem érzi. A gyerekek antennái olyan mértékben működnek, hogy minden apró rezdülésünket érzékelik.Mit lehet tenni, ha a gyermekem ellenáll?
Megérteni, hogy mi az oka. Képzeljük bele magunkat az ő helyzetébe, az ő világába.
Építsük fel vele újra a kapcsolatot. Az téves elgondolás, hogy a szülő nem hibázhat. A mi szüleink is hibáztak, mi is hibázunk. A szerencse az, hogy a gyermekeink bármikor képesek nekünk megbocsátani. Ha érzik, hogy a szándékunk nem az, hogy rávegyem a tanulásra, hanem az, hogy újra jóban legyünk, idővel ők is el kezdenek nyitni. Még egy tinédzser is!
Ez nagyon sok idő. És nem lehet átugrani az állomásokat. A gyerekeket kihozni az ellenállásból, és visszaintegrálni a családba nem könnyű feladat. Kell hozzá erő, hit, kitartás. Az úton a régi beidegződések miatt mindkét oldal fog hibákat elkövetni. Ha tudjuk, hogy ez benne van a pakliban, akkor sokkal könnyebb megbocsátani magunknak.
Ha végigmegyünk az állomásokon, a gyermekünk útközben rá fog jönni, hogy jót akarunk neki.
A legnehezebb a passzív ellenálló gyerekekkel, az ő számuk jóval több, mint gondolnánk.
Velük a következő hírlevélben foglalkozunk!
Ezt követően részletesen elemezzük az állomásokat, és azt, hogy mi a módja annak, hogy a gyermekünk a lehető leggyorsabban kijöjjön az ellenállásból.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése