Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box

2012. szeptember 30., vasárnap

RITKA BETEGSÉG-AZ EMÉSZTŐRENDSZER POLIPÓZISA-PEUTZ JEGHERS SZINDRÓMA


Ritka betegség-Az emésztőrendszer polipózisa.-

                Peutz-Jeghers szindróma


A Peutz-Jeghers szindróma ritka genetikai betegség, melyre főként a vékonybeleken megjelenő jóindulatú polipok és a száj körüli bőrfelület foltos pigmentációja a jellemző. Alacsony gyakoriságára jellemző, hogy kb. 1 eset jut 250.000-300.000 főre,

A Peutz-Jeghers szindróma okai

A Peutz-Jeghers szindróma testi kromoszómához kötött domináns módon öröklődik, vagyis szülő a gyermekének 50% valószínűséggel adja át. Az esetek kisebb hányada új mutáció eredménye. A génhiba a szerotonin-treonin-kináz enzim működési zavarát eredményezi.

A Peutz-Jeghers szindróma tünetei

Peutz-Jeghers szindróma mellett a gyomorban, a vékonybelekben, ritkábban a garatban, a vastagbélben, epeutakban és a húgyhólyagban a polipok jóindulatúak, de gyakorta válnak rosszindulatúvá.
A betegek mintegy harmadában egyéb daganatok is előfordulnak, pl. tüdőrák, a pajzsmirigy, húgyhólyag, emlők, hasnyálmirigy, méhnyak, petefészkek és herék jó-, vagy rosszindulatú daganatai.
A száj körül megjelenő sötét sűrű szeplőszerű foltok a betegséget azonnal felismerhetővé teszi.

A Peutz-Jeghers szindróma lefolyása

A száj körüli foltok már gyermekkorban megjelennek, felnőttkorra sötétté válnak, majd idősebb korban elhalványulnak. 20 éves korra a betegek 70%-ánál következnek be gyomor-bélpanaszok.
- Leggyakrabban hasi fájdalom és/vagy gyomor-bélvérzés az első tünet. A bélelzáródás a legkomolyabb szövődmény.
-A folyamatos vérezgetés miatt a vérszegénység általános jelenség. A rosszindulatú daganatok kb. fele a 30. életév előtt következik be. A daganatok, bélelzáródások és gyakori műtétek miatt a betegek jelentős része nem éli meg az 50. életévét.

A Peutz-Jeghers szindróma diagnózisa

A diagnózis a daganatok kimutatására és szövettani vizsgálatára épül. Szövettani vizsgálathoz anyagot gyomor-béltükrözéssel, vagy a bélelzáródás miatt végzett műtét során történő kimetszéssel lehet nyerni.
- A pontos diagnózishoz ma már géndiagnosztikai módszerek is rendelkezésre állnak.

A Peutz-Jeghers szindróma terápiája

A Peutz-Jeghers szindróma nem gyógyítható. A kezelés csak az elzáródásos, vérzéses vagy daganatos szövődmények gyógyítására korlátozódik. Gyakori hasi műtét után a vékonybél felszívó felülete is kisebb lesz, így gyakori a többszörös hiánybetegség. A gondozás során gondoskodni kell a könnyen emészthető, lágy, kalória- és vitamindús ételekről. Injekciós vitamin és vaspótlásra is szükség lehet.

A Peutz-Jeghers szindróma megelőzése

A beteget genetikai tanácsadóba kell utalni, és fel kell világosítani az utódvállalás kockázatairól.
- Beteg férfi esetén indokolt lehet az idegen ondóval történő mesterséges megtermékenyítés. Már beteg egyénnél a betegség progressziójának lassítására nincs lehetőség.
Gyermekkorban a legfontosabb gyanujel a hiperpigmentált ajkak



Idem



Az endoszkópiás vizsgálat kimutatja a bélüregben elhelyezkedő különböző nagyságu polipokat



A patkóbél polipózisa egy 12 éves gyermeknél
Radiológiai vizsgálat- A FELVÉTELEN SZÁMOS  JÓL KÖRÜLHATÁROLT,KÜLÖNBÖZŐ NAGYSÁGU TELŐDÉSI HIÁNY ÉSZLELEHETŐ


#1 Dr.BauerBela

MÁR A SZERETETT PÁRJÁT A JUCIT IS MAGÁVAL HOZZA


#1 Dr.BauerBela

A POFÁTLAN JANI CSAK A TENYEREMBŐL ESZIK


#1 Dr.BauerBela

REGGELIZNEK A RÖPPOSTA GALAMBJAIM


#1 Dr.BauerBela

KÖRÖM ALATTI VÉRÖMLENY

EZ A GYEREK AZTÁN NEM ÜTÖTT MELLÉ #1 Dr.BauerBela

SZOPTATÁS KÖRÜLI TÉVHITEK


Szoptatás körüli tévhitek

Főleg a szoptatni vágyó édesanyák részére írtam ezt a cikket, hogy eloszlassak pár tévhitet a szoptatás körül és sikeresen tudjanak szoptatni, ha úgy kívánják. Most a téma főleg az anyatej nem megfelelő mennyisége, csökkenése és ezek megelőzése, okok feltárása.
 Elkötelezett híve vagyok a kötődésre nevelésnek és a szoptatásnak. Sokat olvasok, kutatok, mennyire elterjedt a szoptatás, mi áll az útjában, mik a leggyakoribb problémák, és úgy látom, mostanában is még sok a tévhit a szoptatás körül, és ez képes elbizonytalanítani az amúgy szoptatni vágyó édesanyákat.
A legtöbb probléma a tej mennyisége miatti aggodalom miatt alakul ki, és ennek megoldásában sajnos sok esetben sem az orvos, sem a védőnő nem nyújt megfelelő segítséget.
-Az alábbiakban ismertetem a 4 legfőbb hibát, ami a helytelen információáramlás miatt valóban vezethet a tejmennyiség csökkenéséhez, de ezek kiküszöbölésével helyreállhat a mennyiség és hosszú, boldog szoptatás folytatható.

1. hiba: Túl hamar pótlás adása, attól való félelemben, hogy nem elég a tej
Sajnos az egyik leggyakoribb dolog, hogy bármilyen probléma esetén azt gondolja édesanya, orvos, védőnő, hogy nem elég a tej, ezért pótláshoz, tápszerhez nyúlnak. Természetesen vannak esetek, mikor bizony szükséges a pótlás, de ez nem zárja ki azt, hogy a későbbiekben visszatérhetünk a kizárólagos szoptatáshoz.
-Vegyük sorra azokat a jeleket, amelyeket általában tévesen szoktak a nem elegendő tejmennyiségnek titulálni!
a./ a baba sír már szoptatás előtt, bekapni sem hajlandó a mellet: ezt a jelenséget okozhatja cumizavar (ha a baba használ szopás mellett cumit, cumisüveget, bimbóvédőt, előfordulhat, hogy a mellet már nem fogja tudni a jó technikával szívni
b./ a baba sír szoptatás közben: ez sokszor jelentheti, hogy a babát szélgörcs kínozza; ilyenkor próbáljuk megbüfiztetni, kicsit masszírozni a pocakját, majd folytatni a szoptatást
c./
a baba sír szoptatás után: ez nagyon sokszor jelenti, hogy a baba ugyan már jóllakott, de még folytatná a cumizást a mellen, ezért engedjük bátran komfortszopizni, neki erre még szüksége van! (ezért van az, hogy az első időkben akár egy órát is igénybe vehet a szoptatás, ne aggódjunk, idővel rövidülni fog a szoptatás időtartama)
d
./ lelassult a súlygyarapodás: a kezdeti nagy hízások után jönnek olyan időszakok is, amikor picit lassul a hízás folyamata, főleg, ha már tud forogni, kúszni-mászni a baba, tehát már nem egy helyben van, hanem aktívan mozog.
-Ha naponta van – pisis pelenka, a baba jól fejlődik, kiegyensúlyozott, akkor nagy valószínűséggel elég tejhez jut!
- Viszont az elégtelen gyarapodás hátterében állhat helytelen mellrehelyezési gyakorlat, ezért nagyon figyeljünk, hogy a baba jól kapja be a bimbót és hatékonyan tudjon szívni!
e./
éjjel sokszor ébred a baba, biztos éhes maradt: az első időkben biztos, hogy az éhség miatt ébred fel a baba, hiszen nagyon kicsi a gyomra és az anyatej gyorsan és könnyen emészthető táplálék.
-Viszont kb. a harmadik hónaptól már képesek hosszabb időszakokat is végigaludni, és ha a baba mégis újra ébredezni kezd, a szülők azt gondolják, éhes maradt. Pedig ettől az időtől kezdve a napközbeni túl sok inger, majd később a mozgásfejlődés, a szeparációs szorongás és a fogzás az, ami miatt számíthatunk kevésbé nyugodt éjszakákra.
-Van olyan gyerek, aki 2 éves koráig nem alszik át szinte egy éjszakát sem és van, aki pár hónapos koráig tartósan alszik éjjel (utóbbit tekintsük inkább ajándéknak, nem ez a gyakoribb), nagy az egyéni eltérés.
- Ami fontos, hogy ezekben az időszakokban nem az éhség csillapítása a cél, hanem a testközelség igényének kielégítése, a fájdalomcsillapítás, a megnyugtatás.
-Ezt mindet nyújtja az anyatej, hiszen tele van fájdalomcsillapító és álmosító anyagokkal.
-Soha ne hagyjuk sírni a babát abban a reményben, hogy megtanul egyedül el- és visszaaludni!
- Ha már megérett rá, meg fogja tenni önmagától, nincs szükség könnyes alvástréningre! Ezzel csak ártunk hosszútávon! Nem tesz jót sem a gyerek éppen alakuló bizalmának, sem az agyi fejlődésének, és az éjszakai szopiszünet nem tesz jó a tejtermelésnek sem.
f
./nem elég már egy mell, kettőből szeretne szopni a baba: a tejtermelés szempontjából szinte mindegy, hány mellből szoptat az anya.
-Az a fontos, hogy túl hamar ne kerüljön át egyik mellről a másikra a baba, jusson hozzá a sűrűbb, zsírdúsabb hátsó tejhez is, hiszen ha túl hamar átkerül, akkor csak a hígabb első tejhez jut, és ez is lehet oka nem megfelelő gyarapodásnak. Bármikor előfordulhat a fejlődés során ún. növekedési ugrás, mikor pár napig tényleg úgy tűnhet, nem elég a tej, viszont gyakoribb szoptatással a szervezet pár nap alatt alkalmazkodik a megnövekedett igényhez, és újra a megfelelő mennyiség áll rendelkezésre. Nyugodtan kínáljuk meg a másik mellel, ha az adott oldalon megfelelően kiürítette a mellet, ha elfogadja, jó, ha nem, az sem baj.
g./ nem tud fejni az anya: ez általában technikai kérdés. Gyakorlással, elsajátítva a helyes technikát, a fejés is sikerrel szokott járni

Miből vesszük észre, hogy VALÓBAN kevés a tej?
Szülés után elmarad a tejbelövellés, a mellek mérete nem változik, a helyes szopási gyakorlat ellenére nem gyarapodik a baba, nincs napi 5–6 pisis pelenka.

Mi az oka, ha VALÓBAN kevés a tej?
- nem jó a mellrehelyezési gyakorlat
- nem kerül az újszülött 10-12 alkalommal mellre 24 óra alatt
- nincs éjszakai szoptatás
- nem igény szerint, hanem menetrend szerint szoptat az anya
- használnak cumit, cumisüveget, bimbóvédőt
- túl korai hozzátáplálás
- anya vagy a baba betegsége
- anya dohányzása vagy alkoholfogyasztása

Hogyan növelhetjük a tej mennyiségét?
A legegyszerűbb módszerrel: gyakoribb mellretétellel, illetve, ha valami okból a baba nem szopik, akkor fejéssel egy ideig fenntartható a termelés. Nagyon fontos, hogy a baba helyesen legyen a mellre téve!

2. hiba: Menetrend szerinti szoptatás
Az a tény hogy a baba csak három vagy négy óránként szoptassunk és egy mellből max. 20 percig, különben a baba hasfájós lesz, elhízik és el lesz kényeztetve nagy valószinüséggel már nem helytálló.
-A hasfájást enyhíteni szokta a gyakori szoptatás, anyatejtől elhízni nem lehet és nem lesz elkényeztetett egy baba, akinek természetes igényei vannak kielégítve.
-A tejtermelés is csak addig működik tökéletesen, amíg nem próbálunk beavatkozni. Ebben a kérdésben is nyugodtan hagyatkozhatunk kisbabánkra, ő pontosan tudja, mikor és mennyit kell ennie ahhoz, hogy jól érezze magát. és ha így teszünk, a későbbiekben is meg fog bízni a saját testi érzéseiben, hiszen akkor kap enni, mikor éhes, akkor kap megnyugtatást, amikor valami baja van és nem akkor eszik,amikor a felnőttek úgy gondolják, hogy neki éhesnek kell lennie.
- Nagy különbség! Minden kisbaba más! Van, aki pár perc alatt jóllakik, és van, akinek jóval több idő kell, nem követhetünk az etetésben egy szabályt, hogy meddig legyen mellen.
- Az első időkben nyugodtan tegyük az első megnyikkanásra mellre a babát, nem fog visszaélni vele!
-Idővel természetes módon fog csökkenni a szoptatás időtartama is és a köztük lévő távolság is.
-Fontos tudni, hogy a szoptatás nemcsak a csecsemő táplálását jelenti, jóval több annál! A jóllakottságon kívül a megnyugvást, biztonságot jelenti! Sokszor fordul elő, hogy nem éhes a baba, mégis szoptassuk meg bátran, mert az anyatej éppen egy másik igényét elégíti ki!

3. hiba: Túl korai hozzátáplálás
Az első hat hónapban semmi másra nincs szüksége a babának, csak az anyatejre.
- Ha túl korán próbálkozunk gyümölccsel, főzelékkel, teával vagy akár vízzel, az csökkenteni fogja a tejtermelődést és nem tesz jót sem a baba emésztőrendszerének, bélflórájának sem. 6 hónapos kor után is csak fokozatosan adjunk szilárd táplálékot, és ha szeretnénk továbbra is fenntartani a szoptatást, akkor szopi után próbálkozzunk.
- Az egész első évben az anyatej a fő táplálék, ne aggódjunk, ha babánk még nem áll készen félévesen! Ne erőltessük, pár hét múlva próbálkozzunk újra! Itt is vegyük figyelembe a babák saját személyiségét, van, aki könnyen alkalmazkodik új ízekhez, van, aki lassabban érik meg rá!
4.hiba: túl vizes, nem tápláló a tej:
Az anyatej mindig a baba életkorának és szükségleteinek megfelelő!
-A tej első része valóban vizes, mert az csillapítja a baba szomját, utána ürül a zsírdúsabb, tápláló tej, ez csillapítja az éhséget.
- Bízzunk a testünkben, mindig pontosan olyan tejünk, amire a babánknak éppen akkor szüksége van! Kimutatták kutatások, hogy aki koraszülött babát hoz a világra, annak a teje pontosan igazodott ahhoz a szükséglethez és több immunanyagot tartalmazott a teje, mint annak, aki érett babát szült.


http://www.anyalettem.h #1 Dr.BauerBela

NYELV FEJLŐDÉSI RENDELLENESSÉG-KETTŐZÖTT NYELV


#1 Dr.BauerBela

2012. szeptember 28., péntek

BETELJESEDETT


BETELJESEDETT


Ma reggel értesültem hogy a megyei kórház kardiológiai osztályát átköltöztették a sürgősségi kórházba-ezzel beteljesült az utolsó kitétele is annak a felfogásnak amit 32 évvel ezelőtt körömszakadtáig védtem és amiért lemondtam a kórház igazgatói feladatköréről.
Motto-
Hiába volt nekem mint választott igazgatónak cowboy szerelésem is, nem adta meg nekem az Úr azt hogy magamra öltsem, vagy Isten ments lövöldözzek vele .Én inkább a –kockafülű,báránylelkű JACK szerepét játszottam el akárhányszor az asztalfőre kerültem.. Az úgymond forradalom után  miután –elűzték a szennyes derékhadat/akik megjegyzem egy pár hónap alatt megint előbújtak a rejtekhelyeikből és a- karpaszományosok- támogatásával ugyanazokra a helyekre visszakerültek
Két ízben voltam a szatmári városi kórház igazgatója Először 1980-ban kineveztek, lévén hogy megfelelőnek tartottak az intézmény szakmai és adminisztratív vezetésére. A második esetben 1990-ben a változás után nagy fölénnyel lettem megválasztva demokratikus  választáson az intézet vezetőjévé
Úgy érzem hogy nyilvánosan el kell számoljak a szatmári hontársaimnak hogy azt a kitüntető feladatot amivel megbíztak két ízben is kénytelen voltam feladni,Mindezt a kor jellemtelen,becstelen embereivel szemben akik mögött hasonló erők tömörültek. Egy adott pillanatban azt mondták, ha nem engedem azokat a törvénytelenségeket véghezvinni amiket ők akarnak, elmegyógyintézetbe zárnak. Éppen ezért leírom röviden a két lemondásom történetét. Nem írom le név szerint a nevüket a szüleikre vagy gyermekeikre való tekintettel de a dokumentumokat akárki megtalálhatja nálam,
.Javakorbeli gazdag szakmai élményanyaggal rendelkeztem mindkét esetben.
Az első igazgatóságom idején /1980/adták at az új megyei kórházat.Új osztályok,részlegek jöttek létre,és ezekért nagy volt a versengés egyes kollégáim között. Nagy részük a saját pecsenyéjüket akarták sütögetni és sajnos ez sikerült is nekik
Minden  harag és ellenszenv lehetőségére számolva ezt le kell irnom,mert ez egy történelmi igazság a szatmár megyei egészsségügy történetében.
Emiatt hatalmas ellentétbe kerültem úgy az akkori egészségügyi vezetőséggel mint a megyei pártvezetéssel a következő hivatkozási alapokat figyelembe véve..
Mi is volt az ellentmondások lényege-
                                                                                      A modern kórházi ellátás elemei az utóbbi két évszázadban röviden a következők--Egy adott helységben a létező emberi és anyagi erők központositás-Egysürgősségi-intensiv ellátásra kialakitott kórház létrehozása vagy a  meglévőnek a modernizálása.-A kórházi ügyeltek akadálytalan,folyamatos ellátása 24 órán keresztül és  a kórházi műszereltség,gyógyszerellátás biztositása
Ehelyett mi történt a mi korházainkban-
-Párhuzamos osztályokat hoztak létre,főként személyi okoktól áthatva és                             megosztva az addig is szerény személyzeti és anyagi ellátást/sebészet,szülészet,gyermekgyógyászat,radiológia,laboratórium/
-Fül-orr-gége és szemészeti osztály intenziv ellátás nélkül
-Kardiológiai osztály elhelyezése a második emeleten felvonó nélkül..Valószinű egyesek szerint azzal a jelszóval hogy ha oda felér a beteg akkor érdemes foglalkozni vele.A felvonó hosszú évek után épült meg.
Ez a goldolkodásmód  nagy károkat okozott városunk egészségügyi ,de elsősorban a betegek sürgősségi ellátásában.
Történelmi visszatekintés szempontjából ez az állapot hasonlitott az 1300 évvel ezelőttire amikor is az egyházi rendek végezték a betegellátást.A franciskánusok a szamos folyó jobb partján lakóknak és a dominikánusok a folyó bal partján lakóknak nyújtottak segitséget mindennapi bajaikra..
Emiatt a szervezési visszáság miatt , az ellátó egészségügyi  személyzet sok  gonddal küzdött.Egy szellemes,jól képzett kollégám így fogalmazott-a két kórház személyzete közül a Szamos jobboldalán /városi kórház,Porsching rakétákkal, míg a bal oldaliak MX rakétákkal lövöldözték egymást elitélendő módon.
Látván és észlelvén  ezeket, az idelátogató egészségügyi miniszternek /Prof.dr.Proca Eugen/ benyújtottam a lemondásomat a következő félre nem érthető mondat kiséretében.,Tisztelt Miniszter Úr!! eldöntöttem a lelkiismeretemre hallgatva hogy ha én szertartásmester nem lehetek,felelőtlen,lelkiismeretlen ember tisztében sem szeretnék tetszelegni csak is azért hogy a mai társadalom igényeinek megfeleljek
Válasz,Kedves Kollégám-teljes mértékben megértem az érvelését de tiszteletbe kell tartanom a megyei pártszervek,egészségügyi vezetők és egyes kollégáinak a véleményét.
..
A második igazgatóságom már sokkal drámaibb kimenetelü volt
.Amint már említettem a változás után demokratikus választás keretein belül nagy fölénnyel választottak meg az intézmény vezetőévé./1300 szavazatból-1084 szavazatott kaptam/amit csak nagy unszolásra vállaltam el, ismervén  a keserű előzményeket.
Vannak olyan dolgok az ember életében amik 22 év távlatában is gyakran visszatérő fájdalmas emlékként rögzülnek az ember tudatában amikről sajnos még ma sem tanácsos beszélni,mert még ma sem felhőtlen az égbolt. Annak idején én beszéltem ,mert hittem-
Következmény-
           Egy év alatt különböző improvizált adminisztratív intézkedésekkel megfosztottak az osztályvezetői minőségemtől amit főorvosi titulussal  versenyvizsgán nyertem el és a doktorátusi titulussal a zsebemben,59 éves koromban eltávolítottak az gyermekosztály éléről,holott ezt 7o éves koromig vezethettem volna. .
                   Visszatérek a –főtehenész szerepemre-ami örökéletre szóló tanulság volt Ültem az asztalfőnél és követtem hogy változik az arcuk  színe  a Sombréró alatt,hogyan némulnak el a döntő pillanatokban akikben biztam-hogyan válnak pecsenyesütögetőkké az egykori lojalitást és igazságérzetet sugárzó emberek is..

                  
Itélkezzen az ÚR mindekinek erdemei és bűnei szerint





#1 Dr.BauerBela

KAPNIKBÁNYA-1959-A REX 5 HÓNAPOS-NO MEG ÉN


#1 Dr.BauerBela

A RÉGEBBI IDŐKBEN MÉG EZ IS ELŐFORDULT-A SZEMPILLÁK TETVESSÉGE


#1 Dr.BauerBela

TERMÉKENYSÉG SZOPTATÁS ALATT


Termékenység a szoptatás alatt

Régi megfigyelés, hogy a kismama a szoptatás ideje alatt terméketlen. -Később már a magyarázatát is megtalálták ennek a jelenségnek.
- Az viszont egy alapos tévhit, hogy szoptatás alatt lehetetlen teherbe esni, csupán a valószínűsége igen kicsi.

Fogamzásgátló hormon

A kismama szervezetében a szoptatás alatt prolaktin nevű hormon termelődik az agyalapi mirigy által.
- Ez a hormon felelős a tejelválasztásért.
-E funkciója mellett van néhány „mellékhatása”, melyek közül legfontosabb a tüszőéréstsegítőhormonakadályozása.

Amíg ez a hormon elegendő mennyiségben termelődik a kismama szervezetében, addig megfelelő akadályt nyújt, hogy tüszőérés és tüszőrepedés menjen végbe,.

Ez a folyamat nagy mértékben hozzájárul, hogy a petefészek normál működése teljes felfüggesztésre kerüljön.
-                                               Előnye, hogy a kismama teljes figyelmet tud szentelni a babának, hiszen ha újra terhes lenne, ez a figyelem nagy mértékben megoszlana.

A petefészek újbóli működése teljes különbözőségeket mutat kismamánként.
-Van akinek már három-négy hónap múlva, van azonban akiknek tizenkét hónap múlva van újra menstruációja.
-A sokáig szoptató kismamáknál az is előfordul, hogy két évig terméketlen maradnak

Nem csupán az számít ebben a helyzetben, hogy meddig szoptat a kismama, sokkal inkább a szoptatás intenzitása a mérvadó
.
                                                                                                -Akkor leghosszabb a terméketlenségi időszak, ha a szoptatás teljes tejkiürülésig tart, és igen gyakori.

Ezek azok a különbségek, melyek figyelmeztető hatásúak, hogy a szoptatás nem száz százalékos fogamzásgátlás.
                                                                        -Még a legintenzívebb szoptatási időszakban is előfordulhat, hogy egy-egy petesejt mégis megérik és megtermékenyül. Igaz nagyon kicsi, hozzávetőlegesen 8% erre az esély. Később, ahogy ritkábbá válik a szoptatás és az éjszakai evés kimarad, ez a százalékos esély ugrásszerűen megnő.

Amikor a kismama ezt érzékeli, hogy a baba kevesebb alkalommal eszik, gondoskodnia kell a fogamzás megakadályozásáról, amennyiben nem tervez még egy gyermeket.
-Különös odafigyelést igényel, hogy a fogamzásgátló tabletták negatívan hatnak az anyatejre, megváltoztatják az állagát, a gyógyszer egy része bekerül a baba szervezetébe.
- Ez azokra a gyógyszerekre is igaz, amit szoptatós kismamák számára fejlesztettek ki, csak a mértéke sokkal kisebb.
- Ennek ellenére nem javasolt.
- Az optimális állapot, ha a kismama olyan módot talál a fogamzásgátlásra, mely semmilyen idegen anyag bevitelét nem kívánja meg, mely változtatást eszközölhetne az anyatejben.

#1 Dr.BauerBela

2012. szeptember 27., csütörtök

AJAK ÉS SZÁJPADHASADÉK /NYÚLAJAK ÉS FARKASTOROK /


Ajak- és szájpadhasadék (nyúlajak és farkastorok)



 NYULAJAK

Farkastorok

Nyulajak és farkastorok eggyüttes előfordulása




Az ajak- ,illetve szájpadhasadék (népiesen nyúlajak és farkastorok), hazánkban is az igen gyakori fejlődési rendellenességek közé tartozik. Nagyjából minden 5-600 újszülöttből egyet érint ezen elváltozások valamelyike.
Kialakulásuk annak köszönhető, hogy a magzat fejlődése során a két oldalról, valamint középről növekvő, az orr- és szájüreget kialakító és egymástól elválasztó szövetek, nem nőnek össze megfelelően.
-Így – a fejlődési rendellenesség súlyosságától és lokalizációjától föggően – ajak-, illetve szájpadhasadék alakul ki, vagy a súlyossabb formákban a kettő egyszerre van jelen
Amennyiben az ajakhasadék nemcsak a felső ajak és az orrnyílás közötti folytonossághiányt jelenti, hanem kiterjed a felső állcsontra is, akkor állcsonthasadékról is beszélünk.
A szájpad hasadéka is különböző mértékű lehet. Lehet egy vagy kétoldali, és érintheti csak a lágyszájpadot, vagy végighúzódhat a teljes szájpadláson. Ez utóbbi esetben az orr- és szájüreg nem különül el egymástól.
A rendellenesség kialakulásának pontos oka nem tisztázott.
A szövetlemezek inkomplett záródását okozhatja a terhesség alatti dohányzás, a kismama nem megfelelő táplálkozása, bizonyos gyógyszerek, pl. antiepileptikumok szedése, illetve egyes terhesség alatti vírusfertőzések is.
Mindemellett genetikailag is meghatározott az elváltozás kialakulása. Amennyiben a családban már van hasonló rendellenességgel született egyén, akkor a baba sokkal nagyobb valószínűséggel fogja örökölni az elváltozást.
A fejlődési rendellenesség, gyakran már a terhesség alatt felismerhető UH segítségével, ha azonban erre nem kerülne sor, akkor a születést követően, rövid időn belül egész biztosan nyilvánvalóvá válik az eltérés.

Különböző problémákat okoz az újszülötteknél

Attól függően, hogy mely területek érintettek, az újszülöttnél különböző problémák jelentkezhetnek.
- Önálló ajakhasadék esetén, a száj körkörös izmainak rendellenessége miatt, a szopási nehézség a legszembetűnőbb.
-Szájpadhasadék esetén a hangképzést, orrlégzést, táplálkozást egyaránt befolyásolja a folytonássági hiány.
Mivel a szájpad hasadékának zárása a születést követően azonnal nem történhet meg, néhány intézményben egy lemezt helyeznek el a szájüregben, amely egyrészt elzárja egymástól az orr- és szájüreget, könnyítve ezzel a táplálást, másrészt pedig húzóerőt fejt ki a nyílás két szélére, így fokozatosan kissebbíti a hasadékot az operáció napjáig.
A szájpadhasadékkal született gyerekek a helyes hangképzés, tiszta beszéd elsajátítása céljából gyakran logopédus segítségére szorulnak.
A tökéletlen összenövések, miatt a fülkürt sem szellőzik megfelelően, ami gyakran krónikus középfül gyulladást okoz.
Ritkán előfordul, hogy a sikeres operáció és a logopédiai segítség ellenére is, fennállnak a hangképzési problémák.
- Ilyenkor a gyermek 3 éves kora körül, de mindenképpen még beiskolázása előtt, újabb műtéti beavatkozás szükséges.

A műtéti megoldás az egyetlen kezelési mód

A kezelés tehát egyértelműen – a fejlődési rendellenesség minden formájánál – műtéti beavatkozást jelent.
Ennek időpontja nagymértékben függ a baba általános állapotától, de nagy általánosságban az mondható, hogy ajakhasadék esetén 3 hónappal a születést követően megtörténik az első beavatkozás. Előfordul – pl. kétoldali hasadék esetén – hogy nem egyszerre zajlik az elváltozás helyreállítása, hanem rövid időn belül két műtétet végeznek az orvosok.
A szájpadhasadék zárására, legkésőbb 1-2 éves korig kerül sor, az állcsonthasadékot pedig csak jóval később, 10-12 éves korban állítják helyre. Kisebb korrekciós műtétekre még ezeket követően is szükség lehet.

A kezelés nem ér véget a műtétettel

Kezelésük azonban nem ér véget a műtétekkel!
-A gondozásukban résztvevő szakemberek – gyermekorvosok, fül-orr gégészek, logopédusok, fogorvosok és szájsebészek, esetenként plasztikai sebészek és pszichológusok – szükség esetén felnőtté válásukig követik fejlődésüket, és egészségi állapotukat, így segítenek megelőzni minden lehetséges szövődményt és komplikációt, illetve áthidalni minden olyan pszichés és egyéb jellegű nehézséget, ami a ‘másságukból’ adódhat.
Fontos tudni, hogy a megfelelő időben elvégzett műtétnek, illetve a tartós és rendszeres gondozásnak köszönhetően, a rendellenességgel született gyerekek is teljes értékű életet élhetnek!
Fizikai és szellemi teljesítményük semmiben nem marad el kortársaikétól!


Nyúlajak

Farkastorok

Nyúlajak+Farkastorok +eggyüttes előfordulása
#1 Dr.BauerBela

2012. szeptember 26., szerda

AZ EPEHÓLYAG FEJLŐDÉSI RENDELLESSÉGEINEK JELENTŐSÉGE GYERMEKKORBAN


AZ EPEHÓLYAG FEJLŐDÉSI RENDELLENESSÉGEINEK JELNTŐSÉGE                                                  GYERMEKKORBAN.




Az epehólyag fejlődési rendellenességei gyermekkorban alaktanilag nagyon változatosak,amiket itt részleteiben nem tárgyalhatunk..Ezeket a rendellenességeket vagy U V vizsgálattal vagy adott esetben a külső epeutak radiologiai vvizsgálatával lehet kimutatni..Gyermekkorban általában tünetmentesek és csupán mint anatómiai érdekességnek vannak értékelve de ugyanakkor meg kell jegyezni hogy már ebben a korban okozhatnak panaszokat./ az epehólyag funkcionális vagy gyulladásos,fertőzéses folyamatai./
            A gyakorló gyermekorvos dilemmája az hogy az egyre gyakrabban végzett hasi ultrahangos vizsgálatok mind nagyobb számban mutatják ki ezeket a fejlődési rendellenességeket..A kimutatott fejlődési rendellenességel lehetnek-
                        -klinikailag tünetmentesek amint azt már emlitettem-
                       -az emésztő rendszeri panaszokkal és a visszatérő hasi fájdalmakkal vivódó gyermekeket azonban  egy gyermek gasztro-enterologiai szakrendelőbe kell irányitani ahol lehetőség van arra hogy a gyermek egy magasabb szintü ellátásban részesüljön..
Helyesnek tartom ha a családi orvos nyilvántartásba veszi ezeket a gyermekeket  és meghatározott időszakokban klinikai ellenörző vizsgálatot végez.

Normális-körte alaku epehólyag 12 éves korban


Kettőzött epehólyag egy hat éves gyermeknél



Egy belső nyálkahártyaredő/ septum/által lefűzött epehólyag


Renyhén működő / hipotóniás/epehólyag 9 éves korban



Többszörösen megtört epehólyag /vermiformis/



Epekővel telitett epehólyag egy 8 éves gyermeknél


#1 Dr.BauerBela

A MAGAS SZÁJPAD/PALATUM OGIVALE/JELENTŐSÉGE

LEHET ALKATI RENDELLENESSÉG,DE AKADÁLYOZOTT ORRLÉGZÉS KÖVETKEZTÉBEN IS KIALAKULHAT,VAGY ATTÓL HOGY A KISGYERMEK ROSSZ SZOKÁSKÉNT,AZ UJJSZOPÁS KÖZBEN FOGAIT ELŐRE NYOMJA. MIVEL A FELSŐ FOGMEDER SZŰK,RENDSZERINT FOGZÁSI ZAVAR IS KISÉRI. HA AZ ORRLÉGZÉS AKADÉLYOZOTT AZT RENDEZNÜNK KELL AZ UJJAK SZOPÁSÁROL ÁRTALMATLAN KESERŰ PORRAL VALÓ BESZÓRÁSSAL /CHININ,TETRAN /SZOKTATJUK LE A GYERMEKET.

#1 Dr.BauerBela

HUSZ TIPP A SZOPTATÁS SIKERÉÉRT


Húsz tipp a szoptatás sikeréért

1. Tájékozódj már a várandósság alatt a szoptatásról.

2. Szülés után tedd mellre mihamarabb a kisbabát. Ügyelj arra, hogy a mellbimbó minél mélyebbre kerüljön a szájába, teste párhuzamos legyen a tiéddel. Az előtej igen értékes a kicsi számára!

3. Csak olyan testhelyzetben szoptass, amely neked is kényelmes. Próbálj ki többféle megoldást.

4. Szoptass igény szerint éjjel-nappal, de az első hetekben legalább napi hét-nyolc alkalommal. Kérj huszonnégy órás együttes elhelyezést a kórházban.

5. Egy szoptatás legalább tizenöt-húsz percig tartson. Az első néhány perc után a szopás hatására váltódik ki a tejleadó reflex, ezután kezd ömleni a tej a baba szájába.

6. Annál több tejed lesz, minél többet és minél többször szopik a kisbaba. Ha átmenetileg kevés a tej, gyakoribb szoptatással biztosan növelni tudjátok a mennyiséget. 
7. Az élettani sárgaság vagy egyéb okok miatt kezdetben aluszékony kisbaba gyöngéd felébresztését meg kell kísérelni, hogy elegendő tejhez juthasson.

8. Kezdetben mindenképpen előnyös, ha mindkét mellből megszoptatod a babát minden alkalommal. A későbbiekben te dönthetsz, melyik megoldás válik be legjobban.

9. A mell „pihentetése" A mellek keménysége, duzzadtsága nincs közvetlen összefüggésben a tejmennyiséggel, melynek jó része a szoptatás ideje alatt termelődik.

10. Ne használj bimbóvédőt, játszócumit, cumisüveget. Arra törekedj, hogy a baba mellből lakjon jól, és szopással elégítse ki cumizás iránti igényét. Kezdetben egy óra hosszat is eltarthat egy-egy szoptatás.

11. A sebes mellbimbó rendszerint magától gyógyul, ha sokat levegőztetjük és hagyjuk rászáradni a csecsemőnyálat és az anyatejet. Szappannal, fertőtlenítőszerrel ne mossuk a mellbimbót! 

12. Ha a kisbaba kezdetben nem szophat, ne csüggedj! Napi hatszori, rendszeres fejéssel szinte bármeddig fenntartható és fokozható a tejtermelődés.

13. A kisbaba gyarapodását hetente egyszer ellenőrizd, a szopások mérése felesleges, mert nem írható elő, hogy mennyit szopjon a kicsi. A kezdeti gyorsabb gyarapodás négy hónapos kor után lassul.

14. Hat hónapos korig kizárólag anyatejre van szüksége a kisbabának. Minden egyéb ital és táplálék adása az anyatejmennyiség csökkenését eredményezi.

15. Lázasan és betegen is lehet szoptatni. Az anyatej tartalmazza a betegség ellen termelődő védőanyagokat. A gyógyszerek többsége mellett nyugodtan szoptathatunk. A szoptatást mellgyulladás esetén is folytatni lehet. Az a legfontosabb, hogy a beteg mellből is rendszeresen ürüljön a tej.

16. A szoptatási problémákra mindig van megoldás. Keressük türelemmel és nagy önbizalommal!

17. A változó összetételű anyatej mindig, tehát egyéves kor után is, a gyermek igényeihez igazodik, és segít megelőzni az allergiát.
18. Hat hónapos kor után mindig a szopást követően kínáljuk meg szilárd táplálékkal a kisbabát. Ha éhes maradt, el fogja fogadni. Ha nem, várjunk még a hozzátáplálás megkezdésével.

19. Ha nincs kényszerítő oka az elválasztásnak, bízzuk az elválasztódás irányítását és idejét a kisbabára.

20. A gyermek javát és egészségét szolgálja, ha az anyatej egyéves korig meghatározó tápláléka marad,

#1 Dr.BauerBela

2012. szeptember 25., kedd

BALOLDALI LÁGYÉKSÉRV EGY KÉT ÉVES FIÚGYERMEKNÉL


#1 Dr.BauerBela

A SIKERES SZOPTATÁS 16 ARANYSZABÁLYA


A sikeres szoptatás 16 aranyszabálya

1.       Gondolatban is hangolódjon rá a szoptatásra, gyűjtsön minél több információt róla!

2.       Lehetőleg „bababarát” kórházat válasszon a szüléshez,
ahol a nap 24 órájában Önnel lehet az újszülött!

3.       A legideálisabb, ha már a szülőágyon mellre teheti a babát.

4.       Az első napokban gyakran tegye mellre a picit, ezáltal serkentheti a tejtermelést, biztosíthatja a fokozatos tejbelövellést és csökkentheti az újszülöttkori sárgaság kialakulásának esélyét!

5.       Tanulja meg a helyes mellre tétel technikáját, ezáltal sok kellemetlenségtől óvja meg magát (kisebesedett mellbimbó, mellgyulladás)!

6.       Minden újabb étkezésnél tanácsos a másik mellel kezdeni,
és egy szoptatáson belül is - kb. 10 perc eltelte után – válthat.

7.       Ne feledd az élet első hat hónapjában az anyatej a legideálisabb táplálék a gyermeked számára, hiszen mind minőségileg, mind mennyiségileg igazodik a szükségleteihez! Nincs szükség sem hozzátáplálásra, sem folyadékpótlásra!

8.       Általában 3-6 hét után áll be anyatejed mennyisége a „kereslet-kínálat” elvéhez! Vagyis csak annyi tejed fog termelődni amennyit a csecsemőd egy-egy étkezés alkalmával elfogyaszt!

9.       Az egyes babák szoptatási ritmusa nagyon különböző lehet. Egy nap alatt 8-12 szopásra számíthatsz!

10.     Az első hetekben, amíg a picid nem jött bele a szopásba, ne adj neki cumit!

11.     Táplálkozz egészségesen! Igyál sok cukormentes folyadékot!

12.     Aludj, pihenj sokat! A család többi tagja is képes a háztartási munkák elvégzésére!

13.     Ne félj segítséget kérni!

14.     Mozdulj ki bátran otthonról! Az anyatej mindig kéznél van, és mindenhol találhatsz egy nyugodt zugot a szoptatáshoz! A szoptatásbarát ruhadarabok is segítenek ebben!

15.     Ne feledd az anyatej több mint táplálék! Erősíti a kettőtök kapcsolatát!        
16.     Ne légy csalódott, ha szándékod ellenére, nem tudod szoptatni sokáig gyermekedet! Mindent megtettél, amit lehetett! Nem ettől leszel jó, vagy rossz anyuka!
#1 Dr.BauerBela

KANYARÓS GYERMEKARC


#1 Dr.BauerBela

8 DOLOG A TERHESSÉG ALATTI SEXRŐL


8 dolog a terhesség alatti sexről!


Attól a pillanattól kezdve, hogy kiderül, babát vár, más lesz a szexhez való viszonya is. Az addig semmihez nem hasonlítható testi és lelki állapottal kapcsolatos, megválaszolásra váró kérdései egyike: hogyan hat a szeretkezés - hármójukra? Sok minden változik a szervezetében és az életében is, a többi között a szexuális szokásrendszer. Hiszen már nem csupán ketten vannak ott az ágyban.

1. Jobban kívánhatja a szexet, mint bármikor


Sok állapotos asszony érzi, szexuális élete jobb, mint korábban bármikor.
-Ennek oka, hogy a megváltozott hormonháztartás érzékenyebbé tesz, fokozza a nemi vágyat, erőteljesebbé válik a szexuális kielégülés akarása.
- A hormonok aktivitása mindemellett azt is eredményezi, hogy szeretne minél jobban, csinosabban, sőt egyre kívánatosabban kinézni.
-Nem véletlen, hogy sok kismama attraktívabb külsőt ölt, mint terhessége előtt. -Mégis néhányan lelkifurdalást éreznek, hogy élvezik a szexet, pedig ez teljesen normálisnak mondható a gyermekvárás állapotában is.

2. Teljesen elutasíthatja a szeretkezést

Megtörténhet, hogy az állapotos elfojtja szexuális vágyait, és a szeretkezés a legutolsó, ami ilyenkor az eszébe jut.
- Annak is sok oka van, hogy a kismamák egy része ilyenkor ódzkodik a szextől. Eleinte a hányingerek, a fáradtság veszi el a kedvét, a hangulatát a szextől. Ha a társa nem tudja mire vélni tartózkodását, kedvesen, de határozottan magyarázza el neki, hogy ez időben nem a szex szerepel vágyai toplistáján.
-Miután a kezdeti kellemetlen kísérőjelenségek elmúlnak, kedvezően változhat a szexhez való viszonya.
- Ha nem így történik, ne aggódjon, hogy nem vágyik az ölelkezésre. Semmi baj nincs, most már valóban a gyermeke születésére koncentrál.

3. A partnere jobban kívánja a szeretkezést, mint bármikor

Merthogy ez is megtörténhet.
-Mégpedig azzal a szándékkal, hogy a szexuális gyönyör korábban nem tapasztalt magasságaiba emelje önt - és persze önmagát, azért, mert sok férfi még szebbnek, kívánatosabbnak találja áldott állapotban lévő párját.
- A terhesség a férfiaknak szexuálisan izgatóbb lehet.
- Mindkettőjük szenvedélyét, vágyakozását növelheti az, hogy ezúttal nincs gond fogamzásgátlással, a nem kívánt terhességtől való félelemmel. Valóban csak az örömszerzésre figyelhetnek. Sok asszony úgy tapasztalja, hogy a párja figyelmesebb, gondosabb és nem szűnő nemi vággyal veszi őt körül csak azért, mert szerelmesebb, mint valaha. Az apaság érzése pedig ugyanolyan izgalmas a férfiaknak, mint a nőknek az anyaság.

4. A párja szüneteltetné a szexuális együttléteket

Nem minden férfi fogadja lelkesen a párja terhességével együtt járó testi térfogatváltozást.
- Előfordulhat, hogy nem szívesen öleli pocakos kedvesét, zavarja az állapota, és sajnos úgy érzi, hogy így cseppet sem kívánatos.
- Más férfiakat nem zavarnak a megnövekedett keblek, a nagy pocak, mégis igyekeznek elzárkózni a terhesség alatti szextől.
- Többségük attól tart, hogy sérülést okoz a babának. Mások úgy érzik, hívatlan vendégek az ágyban, és alaposan csökkentik a szexuális repertoárt.
-Persze kilenc hónapig fokozottabban gondoskodónak és kedvesnek látja a párját, de előfordulhat, hogy ő a pocakja miatt nem találja önt túl szexisnek.
- Ez kissé elkedvetlenítheti önt, de ilyenkor mindenképpen beszéljenek az érzéseikről, beleértve az eddigi szexuális szokások esetleges megváltoztatásáról.

5. Először lehet része a sokrétű élvezetben

Itt a nagy pillanat a csodálatos együttlétekre.
-A várandósság alatt az ösztrogének érzékenyebbé teszik a nőket, segítve ezzel a gyors és többszöri kielégülést.
-Az orgazmusok, az izmok összehúzódása segítenek a majdani vajúdásban.
- A terhesség alatt a hormonok számának növekedése, működésük intenzitása a szokottnál jóval érzékenyebbé teszik a nemi szervet.
- Egyes nőknél ez az extra érzékenység kényelmetlen, másokat viszont az egekbe röpíthet a szeretkezés közben.

6. Az orvosa eltanácsolhatja a szextől

Előfordulhat, hogy az orvos teljesen eltilthatja paciensét a szextől.
- Ha korábban volt már vetélése, óvatosnak kell lennie a szexszel.
- Különösen az egykori menstruációs időszakban.
- Tartsa magát távol a szextől akkor is, ha bármilyen vérzés lép fel, erről egyébként is tájékoztatnia kell orvosát, aki minden probléma esetén ellátja tanácsokkal.
- A tapasztalatok szerint a nők a várandósságuk korai időszakában és a szülés előtti néhány hétben kerülik a szexuális érintkezést. Ritkán fordul elő, hogy a kismama szenvedne az elől fekvő méhlepénytől, amikor az a méhnyak és a baba között helyezkedik el, ami miatt elkerülendő lehet a testi együttlét.

7. Korábban elképzelhetetlen pózokkal próbálkozhatnak

Ha a megszokott misszionárius póz már kényelmetlen ebben az állapotában, kipróbálhatnak más technikákat.
- A legegyszerűbb, hogy ön van felül, ami lehetővé teszi, hogy figyeljen a behatolás mélységére, ritmusára.
- A lovaglóüléstől kezdve sokféle helyzetet kereshetnek és próbálhatnak. A legfontosabb, hogy megtalálják azt, amelyik a legkényelmesebb mindkettőjüknek. Mi több: mindhármójuknak. Igaz, nagy próbatétel egy párnak, de nem szükségtelen próbálkozás az olyannyira várt harmadik érdekében.

8. Ne aggódjon, a szex nem árthat a babának
A terhesség alatti szexuális élet általában biztonságos a kicsi szempontjából, akit a magzatvíz véd.
-A terhes nő azonban a saját érdekében mégis tartózkodjon az erős, "nyomatékos" szextől. Ez fájdalommal, a vagina horzsolásos sérülésével járhat, amelynek pedig sérülésmentesnek, minden szempontból épnek kell lennie a szülésre.
#1 Dr.BauerBela

4 TÉVHIT A TERHESSÉG ALATTI SZEXRŐL


4 tévhit a terhesség alatti szexről

4 tévhit a terhesség alatti szexről
Árthat a babának?

Számos tévhit bénítja meg a várandósok szerelmi életét. Ismerd meg az igazat, hogy nagy pocakkal is élvezhesd a szexet!

Amikor a terhesség alatti nemi élet kerül szóba, sok orvos hasonló gátlásokkal küzd, mint az ifjú szülők, így gyakran elsikkad a felvilágosítás és a körültekintő magyarázat. Ennek hiányában pedig nem csoda, hogy sokan bátortalanul, illetve egyáltalán nem kezdeményeznek szexuális kapcsolatot a várandósság alatt.

Pedig a babavárás ideje nem kellene, hogy egyet jelentsen az önmegtartóztatással: a terhesség során számos testi változás zajlik le, mely hatással van a nemi vágyra és az örömre akár pozitív irányban is, ezt pedig kár lenne nem kihasználni! Most te is választ kaphatsz aggályaidra, hogy a kilenc hónap alatt is élvezetes legyen a szex.
A szexuális érintkezés nem csupán a behatolást jelenti. Ha valamilyen okból ez nem felel meg nektek, ne feledkezzetek meg a más jellegü örömökről és a kezek hasznosságáról se!

Pocakkal lehetetlen

A domborodó pocak, mely neked és párodnak is furcsa változás lehet, valóban kényelmetlenebbé teheti a szeretkezést.
Vannak, akik úgy érzik, hogy a terhesség előrehaladtával olyan akrobatamutatványokat kellene végezniük szexualitás címszó alatt, melyek nem érik meg a fáradságot, ráadásul lelombozóan nehézkessé teszik az együttlétet. Egy jó tanács: nem kell minden hegyet megmászni, megkerülni is élvezetes.
Ha pedig egyre kerekedő formáid bármelyikőtöknek kedvét szegnék, gondoljatok arra, hogy terhesség idején az a szép, ami kerek.
- A tapasztalatok szerint pedig a férfiak kifejezetten vonzónak tartják párjuk új alakját, hiszen a jövendőbeli apaság ténye bennük is különleges érzelmeket ébreszt. A hasad miatt tehát nem leszel kevésbé vonzó, ami pedig az együttlétet illeti, ha nem is a misszionárius lesz a kedvenc pózotok, a lovagló, az ölben ülő vagy a kutya hagyományos helyzete rengeteg élvezetet kínál számotokra.

Árt a babának

Sokan azért nem merik átadni magukat a fesztelen örömnek, mert úgy gondolják, hogy a szex árthat a babának
-. A magzat azonban védetten, kipárnázva pihen a méhben, melyet biztonságosan elszigetel a külvilágtól a méhszájban lévő nyákdugó. A szerelmeskedés tehát nem jelenthet veszélyt a normális terhesség során a picire nézve.
Bár orgazmus után a méh valóban összehúzódik, és ez az érzés ijesztő lehet, nem jelzi a vajúdás kezdetét, és nem sürgeti a baba világra jöttét.
- Épp ellenkezőleg. A tanulmányok szerint azoknál a pároknál, akik aktív nemi életet élnek a terhesség alatt, kisebb százalékban fordul elő koraszülés.
A szoros testi kapcsolat gyakran annak a jele, hogy a házaspár érzelmileg is közel áll egymáshoz, ez a stabilitás pedig mindenképpen jót tesz a mamának és a magzatnak is.
A veszélyeztetett terhesség esetén előfordulhat, hogy az orvos azt tanácsolja, kerüld az orgazmust - tény, hogy ez igencsak korlátozza a lehetőségeket, de a testi gyengédségnek még számtalan biztonságos módja van.

Fertőzésekhez vezet

Akad, aki azért ódzkodik a várandósság alatt az ágyjelenetektől, mert a fertőzésektől tart.
-Ha azonban párod nem küzd semmilyen nemi betegséggel, az első hét-nyolc hónapban nem fenyeget titeket veszély. A kicsit a méhben biztonságosan körülveszi a magzatburok, ahová nem juthat be sem ondó, sem kórokozó.
-Az általános vélekedés szerint ez így van még a kilencedik hónapban is, mindaddig, amíg a magzatburok meg nem reped. Ám, mivel ilyenkor már sérülékenyebb, egyes orvosok óvszer használatát javasolják a terhesség utolsó négy-nyolc hetében, ami azért is praktikus, mivel a fertőzés veszélye leginkább a szülés alatt áll fenn. Ha az anya hüvelyében ekkor kórokozók vannak, a baba a szülőcsatornán áthaladva elkaphatja őket.

Az ágyból a szülőszobára

Annyi igaz, hogy az orgazmus hatására fellépő méhösszehúzódások a terhesség előrehaladtával egyre erősödnek.
- De - hacsak a méhszáj nem érett - ezek az összehúzódások nem vezetnek szüléshez.
-Minthogy azonban senki nem tudja pontosan, hogy mi indítja el a szülést, előfordul, hogy önmegtartóztató életvitelt írnak elő, ha a kismama koraszülésre hajlamos.
Bizonyos orvosok úgy tartják, hogy az óvszer használata csökkenti a méhösszehúzódások erősségét, mivel azokat az ondóban található prosztaglandin váltja ki.
Cikkünk Paul Joannides A nemi örömszerzés enciklopédiája című könyve alapján készült.

#1 Dr.BauerBela

A SZÜLÉS UTÁNI NEMI ÉLET


SZÜLÉS UTÁNI NEMI ÉLET

 

A szülés utáni időszakban természetes élettani jelenség, hogy a nő nem él nemi életet, legalábbis a hüvelyi aktust kerüli az orvosok által kötelezően előírt 6-7 hetes időtartam alatt. Ez a nő védelmét szolgálja, átlagosan ennyi időre van szükség ahhoz, hogy a női nemi szervek eredeti állapotukba visszarendeződjenek és a sebek begyógyuljanak.


Fontos, hogy a gyógyulás folyamatát a kellő időben elvégzett nőgyógyászati kontrollvizsgálat egyértelműen tisztázza, a szülés után már legalább 3-4 héttel. (Az orvos ellenőrzi a méh méretét, a belső hüvelyi sérülések gyógyulását, az emlőket, a gátseb gyógyulását stb.)
- Általában a fiatal és egészséges, fizikailag jól karbantartott, vagy csak az első szülésen átesett női test már 3-4 hét alatt is képes a teljes regenerációra, tehát az orvos a kontrollvizsgálat után engedélyezheti a hüvelyi úton történő nemi aktust is, a megfelelő védekezési mód mellett.
-Ennek oka, hogy sokszor a fiatal pár nem tudja kivárni a kötelezően előírt 6-7 hetet.
- Egészséges lelki-testi kapcsolatban élő pároknál az újszülött megérkezése inkább elmélyíti az érzelmeket, mintsem gátolja azok megnyilvánulási formáit, többek között a szexuális együttlétet is.
-Az ilyen párok esetében a nő nem szenved szülés utáni depresszióban, az apuka a terhesség alatt mindvégig gondos és szerető társ volt, és a szülést megelőzően is harmonikus volt a pár szexuális élete 
Vannak nők, akik a szülés előtt passzív résztvevői voltak csak a szexuális együttlétnek és orgazmust sem éltek át, azonban női szerepük kiteljesedése teljesen felszabadítja viselkedésüket, önbizalmuk megnő és a nemi érintkezés során is nyitottabbak lesznek párjukkal szemben, és végre megtapasztalják az orgazmus élményét is.

-Ennek sajnos az ellenkezője is igaz.
- Felléphet a nőnél számtalan pszichikai és fizikai gátló tényező (hamis testkép a szülés után, depressziós állapot, az anya és szerető, tehát a kétoldalú női nemi szerep egyensúlyának kibillenése, az anya állandó kialvatlansága, a csecsemő hasfájás miatti állandó sírása, a mellek érzékenysége a szoptatás alatt, többszöri szülés utáni zavaró hüvelytágulat stb.), de férfi is elbizonytalanodhat az apai szerepköre miatt. Amennyiben a pár szexuális élete a szülést követő néhány hónap alatt magától nem rendeződik, nemcsak a nőgyógyásszal, hanem egy párterapeutával is érdemes konzultálniuk.
#1 Dr.BauerBela