Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box

2015. február 28., szombat

EMLÉKEZZÜNK PROF.DR.MÁTYÁS MÁTYÁS TANITÓMESTERÜNKRE

TANITÓMESTEREM A MAROSVÁSÁRHELYI SEBÉSZETI KLINIKA VILÁGHIRŰ VEZETŐ PROFESSZORA PROF.DR,MÁTYÁS MÁTYÁS,HAGYOMÁNYOS FEKETE KALAPJÁBAN,PROF.DR.PÁPAI ÉS PROF.DR. SZÁVA TÁRSASÁGÁBAN.


Egyetemünk legkiemelkedőbb  alakja , az igaz és szép orvosi legendák szerény hőse,akire mindenki nagy szeretettel és tisztességgel emlékezik.Vitathatatlanul a XX-dik század erdélyi magyar orvostársadalmának legemberibb és leghitvallób egyénisége maradt mindannyiunk emlékezetében.
#1 Dr.BauerBela

GYERMEKGONDOZÁSI ENCIKLOPÉDIA-2015.II.28.

GYERMEKGONDOZÁSI ENCIKLOPÉDIA ADATAI
     2015.II.28-ÁN

OLDALSZÁM-13.376 OLDAL
DOKUMEBTEK SZÁMA-5067
ILLUSZTRATIV FOTO-4257
LÁTOGATÓK SZÁMA-8.861.623

LÁTOGATÓ ORSZÁGOK-194.
#1 Dr.BauerBela

FÉRFI ÉS NŐI HERMAFRODITIZMUS

Férfi és női hermafroditizmus-Képes illusztráció

Rövid leírás
A hermafroditizmus olyan veleszületett rendellenesség, melynek következtében egyazon személynél férfi és női szervek és nemi jellegek is kialakulnak. Nem egységes betegségcsoport.
Előfordulás
A gyakoriságot azért nehéz pontosan meghatározni, mert sok esetben az állapotot nem azonosítják, vagy a magzatok többsége spontán vetélés áldozata lesz. Születéskori gyakoriságát legalább 1/10 000 összes születésre becsülik.
Okok
Mivel a kétneműség nem egyetlen betegség, egyetlen okra nem lehet visszavezetni. Az okok között vannak kromoszómahibák, enzimhiányok, környezeti ártalmak egyaránt, az esetek jelentős részében az okok nem azonosíthatók
A beteg külső megjelenése rendkívül változatos, a közel tökéletesen férfi külsőtől (fenotípus) a közel tökéletes női megjelenésig bármi előfordulhat. Gyakorta mindkét nemi szerv kialakul /amint ez a bemutatott képen is látható/, a pénisz alatt hüvely nyílik, a nagyajkakban herék vannak, a petefészkek pedig normális helyen találhatók.

FÉRFI KLINIKAI FORMÁK

1-



2-



3-



4-



NŐI KLINIKAI FORMÁK

1-



2-



3-



4-






F


#1 Dr.BauerBela

2015. február 27., péntek

EMLÉKTÁR-PÁSKÁNDI GÉZA MELLSZOBRÁNAK AVATÁSA A KÖLCSEI FERENC KOLLÉGIUMBAN-.1998 MÁJUS 16-ÁN


EMLÉKTÁR-
 PÁSKÁNDI GÉZA SZOBORAVATÁSÁN ELHANGZOTT BESZÉD A KÖLCSEY FERENC KOLLÉGIUMBAN.







MEGKÉSETT ÜZENET PÁSKÁNDI GÉZÁHOZ.
Üzenjük Neked mi, szatmárhegyiek.a –kék szilvafák-birodalmából,szatmáriak a város pereméről, a stílusteremtő stílustalanság még létező képviselőin keresztül,a lapos de rangos város porában poroszkálókkal, a barokk kripták néma lakóival együtt,hogy magunkénak tudunk és tartunk,hogy szellemi hagyatékod,életműved megfelelő helyre kerül Szatmár és az erdélyi magyarság történelmében,az egyetemes magyar irodalomtörténetben.
Üzentek Neked a csíkszeredai székely fiatalok,akik ebben az évben március 15-.én a Te gondolataidat idézték,vallották,mint múltunk,jelenünk és jövőnk egyik szellemi megtestesítőjét,városuk főterén. Te, elsősorban a miénk vagy az erdélyi magyaroké. Szenvedéstől és megalázottságtól átitatott sorsunk a Te életutadon ugyanúgy vonul végig,mint a miénken. Ez vértez fel bennünket a holnap küzdelmeire.
De üzennek a fővárosból és Erdély nagyvárosaiból,azok a kortárs barátok és ismerősök,akiknek nem volt alkalmuk elmondani Neked,hogy a Te elméd,írói hitvallásod,és emberi sorsod,nem tört meg a modern –izmusok-kegyetlen és kíméletlen útvesszőjében-megmaradt az alkotó erkölcsiség feddhetetlen szellemében.
Mindannyian megkéstünk üzenetünkkel,megkéstünk, mert emberi gyarlóságunk,hiúságunk,közömbösségünk akadályain nem tudtunk kellő időben túllépni,mert sajnos még ma sem tudjuk kellőképpen megbecsülni és megvédeni szellemi elitünket,mert Kelet-Európa egén a lopakodó sötét árnyak még ma is riogatnak.
De hála a sorsnak,hogy ma itt állhatunk mindannyian,a Iieiddel együtt,hogy méltóan tekintsünk vissza a múltra,és hittel bizakodással a jövőbe.
Emlékezésünk nem tartozás kiegyenlítés,avagy sütkérezés a zsenialitásod,kivívott,elismert fényében,hanem erőmerítés,erőforrás a megmaradásunkhoz szükséges szellemi értékrend kialakításához.
Megalakított baráti társaságunk a kegyetlen Idő szülötte,az Időé amely ennyit mért ki Neked.
A jövőben ahhoz,hogy szellemed éljen,verseid világítsanak,drámáid életre keljenek,novelláid gondolatokkal gazdagítsanak,már az útókor feladata,a mindenkié,különös tekintettel a felnövekvő tehetséges ifjú nemzedékre.
A Kölcsey Ferenc Kollégium,amelynek diákja voltál velünk együtt,és ahol ma emlékszobrodat avatjuk,mindannyiunk –alma matere,nagyszerű tanáraival és diákjaival,becsülettel és áldozatkészséggel szolgálja emlékedet,-azt a megrendítően drámai harcot,amit az indulástól a kiteljesedésig vívtál önmagaddal és korunk gátlástalan,hiteszegett világával.
Emlékezetünkben most is együtt ülünk a „Tabak”asztalánál,kezedben az elmaradhatatlan cigarettával,amint egy papír szalvétára veted a következőket-
Egyesek élete emésztő gond,míg mások élete gondtalan emésztés. Emésztő gondjaink olykor sokasodnak,segítsen emléked ezek enyhítésében-
Dr.Bauer Béla
A Páskándi Géza Baráti Társaság elnöke.
Szatmárnémeti 1998 Május 16-án



#1 Dr.BauerBela

LÁGYÉKTÁJI SÉRVEK GYERMEKKORBAN

LÁGYÉKTÁJI SÉRVEK GYERMEKKORBAN

Kezdjük az elején mindjárt egy - két alapfogalommal. A gyermekkori sérvek teljesen más típusúak, mint a felnőttek esetében. A felnőttek sérve általában a hasfal gyengeségére és a fokozott hasi nyomásra vezethető vissza. A felnőttek „maguknak” okoznak bajt, vagyis a sérvet „szerzik”, általában erőlködés kapcsán. Nyilvánvalóan egy baba nem megy el konditerembe, vagy sódert lapátolni, nem erőlteti meg magát, és – ellentétben a közhiedelemmel - nem is a sok sírástól lesz sérve. (A sírás kapcsán csupán jobban elődomborodik, láthatóvá válik a már meglevő sérv.) A kulcsszó a picik esetében a veleszületett. Az alábbiakban részletezett problémák már a születéskor jelen vannak, csak esetleg nem azonnal, hanem akár évek múltán lesznek észlelhetőek.
A lágyéksérv (hernia ingunalis) gyermek esetében tehát azt jelenti, hogy ez a bizonyos járat kitágul, és bele bélkacs, (lányok esetében akár petefészek is) bejut. Heresérvnek is nevezhetjük a problémát, amennyiben ez a járat egészen a heréig követhető. Ez a betegségcsoport lágyéktáji duzzanatként jelentkezik. Amennyiben a gyermeküknél ilyet észlelnének, mielőbbi sebészeti vizsgálat, ill. műtét javasolt. Sebészeti kezelésen kívül más gyógymód nem létezik, ráadásul ha a sérv kizáródik, annak maradandó károsodás (here vagy a petefészek elhalása, esetleg bélelhalás) lehet a következménye.
vízsérv (hydrokele testis / hydrokele funiculi) esetében ez a bizonyos járat csak akkorára tágul ki, hogy ebbe csak a hasüregben normálisan is termelődő kevés folyadék tud lecsorogni, ám bél nem fér bele. Hasonló lágyéktáji, heretáji duzzanattal jelentkezik, mint az előző betegségnél. A két betegséget orvosnak kell elkülöníteni egymástól, nem otthoni feladat, ezért mielőbbi orvosi vizsgálat javasolt ez esetben is.
Ha a diagnózis egyértelmű, a műtét nem sürgős, egy éves korig nyugodtan lehet várni, elképzelhető, hogy ez a pici járat magától is felszívódik. Amennyiben ez nem következik be, akkor természetesen műtéti ellátása javasolt tervezett időpontban.
Lágyéki csatorna sérv
A lágyékcsatornának nagy sebészi jelentősége van, mert a hasüreg zsigerei belejuthatnak s igy sérvek képződésére adhatnak okot. Ha ezek a lágyékcsatorna hasüregi nyilásába lépnek, mely az alhasi vérerek külső oldalán fekszik.

Ikonográfia
Egy és kétoldali lágyéksérvek
1-Bal oldali lágyéksérv



2-Két oldali lágyéksérv



3-Kétoldali lágyéksérv



4-Kétoldali lágyéksérv



5-Jobb oldali lágyéksérv



6-Bal oldali lágyéksérv


Vízsérvek
1-



2-



3-





4-



5-

6-


Lágyékcsatorna sérvek
1-





2-



3-



4-




#1 Dr.BauerBela

2015. február 26., csütörtök

SZATMÁR KÓHÁZAINAK TÖRTÉNETE

 DR.LÜKŐ BÉLA SZATMÁR MEGYE ORVOS APOSTOLÁNAK EMLÉKÉRE
     

  DR.BAUER BÉLA Ph.D



EREDETI KÖZLEMÉNY,AMIT ÚGY MAGYAR MINT ROMÁN NYELVEN TETTEM KÖZZÉ.A ROMÁN TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ORVOSTÖRTÉNELMI RÉSZLEGE SZEMÉLYESEN MEGKERESETT A KÖZLÉSI JOG MEGADÁSÁÉRT.


                       

 SZATMÁR KÓRHÁZAINAK TÖRTÉNETE
                     

 A XIII-DIK SZÁZADTÓL A XX-DIK SZÁZADIG

            SZATMÁRNÉMETI

                                                      -2015-                



#1 Dr.BauerBela

RITKA BETEGSÉG-VELESZÜLETETT EPULISZ-NEUMANN TUMOR-KÉPES ILLUSZTRÁCIÓK

VELESZÜLETETT EPULISZ
Veleszületett Epulis, más néven Neumann tumor, egy ritka veleszületett tumorszerü képződmény az újszülöttek foginy  nyálkahártyáján .Ritka kórkép.. Ez jóindulatú állapot. Az oka és eredete tisztázatlan.Sebészi megoldást igényel.


IKONOGRÁFIA

1-

2-



3-



4-



5-



6-



7-




#1 Dr.BauerBela

RH-ÖSSZEFÉRHETETLENSÉG

RH-összeférhetetlenség

Összesen 4 különböző vércsoport létezik: A, B, AB, O, és kétféle RH faktor: pozitív és negatív. Ennek a kombinációja adja ki a személyre szabott vércsoportot. Az emberek különböző vércsoportba tartoznak, különböző RH faktorral. A vércsoport is és az RH faktor is örökletes.
A vérben található vörösvérsejtek molekulái határozzák meg egy-egy ember vércsoportját. Vérátömlesztésnél szigorúan figyelnie kell az orvosoknak, hogy a véradó és vérkapó azonos vércsoporttal rendelkezzen, különben ha eltérő vércsoportok vére találkozik, reakcióba lép egymással baktériumként, fertőzésként tekint rá és elpusztítják egymás vörösvérsejtjeit. Kivétel ez alól a 0-s vércsoport, hiszen ezzel a vércsoporttal rendelkezők, mindenkinek adhatnak vért.

A másik sorsdöntő élethelyzet a vérátömlesztés mellett, a terhesség. RH pozitivitás esetén nincs probléma. Viszont a terhességnél, ha RH negatív az anya, és a baba (apától örökölt) RH pozitív, akkor már gondok lehetnek. A baba és a mama vére a terhesség alatt ugyan nem keveredik, de a szülésnél, illetve ha a méhlepény bevérzik magzati vér juthat az anyai vérkeringésbe. Ez a bevérzés a terhesség során spontán, vagy valamilyen orvosi beavatkozás során is megtörténhet. Ilyenkor a magzat vére bekerül az anya keringési rendszerébe. Ezt az eseményt pontosan ugyanúgy értékeli a szervezet, mintha hibás vérátömlesztés történt volna. Az anya szervezete ellenanyagot kezd el termelni a magzati vörösvérsejtek ellen, ezzel károsítja a magzatot. Ugyanez a vérkeveredés jön létre szüléskor is. Ezért az első terhesség alatt is fokozottan kell figyelni, nem csak a szülés alatt.
Szerencsére a terhesség alatt is időben lehet észlelni az ellenanyagok termelődését. Az anyai szervezetbe jutott magzati vér mennyiségétől függően, a vérkeveredés korai szakaszában már igen egyszerűen meg lehet előzni az ellenanyag-termelődést. Minden ilyen esetben az RH-negatív nőnek egy RH-ellenanyagot tartalmazó injekciót (AntiD gammaglobulin oltás) kell megkapnia. Érvényes ez a szülés utánra is, nem csak az esetleges orvosi beavatkozásokra, vagy spontán bevérzésekre. Az injekció hatására ugyanis egyszerűen csak közömbösítődnek az anyai vérbe jutott magzati vérsejtek, és az ellenanyag-termelés leáll.
Fontos, hogy ezekben az esetekben 72 órán belül az injekció rendelkezésünkre álljon, mert azt követően a folyamat már visszafordíthatatlan. Az anya immunrendszere hevesen reagál a szervezetébe jutó magzati vérre, és olyan mennyiségű ellenanyag termel, hogy az a babát megbetegítheti.



#1 Dr.BauerBela

2015. február 25., szerda

MEGJELENT !!


#1 Dr.BauerBela

Csecsemőkori gyomorkimenet-szűkület (pylorus-stenosis)

A kórkép szinte kivétel nélkül 2-8 hetes életkorban alakul ki, fiúkban egy kicsit gyakoribb. Oka ismeretlen, lényege azonban az, hogy a kritikus életkorban a gyomorkimenet ürülését szabályozó izomzat néhány nap leforgása alatt a sokszorosára duzzadva elszorítja a gyomorból a patkóbélbe átvezető rövid pyloruscsatornát, melynek következtében a csecsemő által elfogyasztott táplálék alig vagy egyáltalán nem tud tovább jutni.
A gyomorban maradó táplálék miatt szaporodó bő bukások a kórképre jellemzően egy-két nap alatt sugárhányásba torkollnak, ezzel együtt a székletek száma csökken, a csecsemő gyarapodása leáll, sőt a testsúlya esik is.
 Ez az állapot a normális táplálkozást lehetetlenné teszi, ezért műtéti megoldás nélkül az élettel nem összeegyeztethető. Mindezeken túlmenően a szervezet folyadéktereinek mennyiségi és kémiai egyensúlya is felborul, továbbá a nyelőcsövön visszaürülő gyomortartalom a légutakba kerülhet, ami súlyos légúti szövődményekhez vezethet.
A kórisme gyanúja a jellegzetes tünetek és az életkor alapján hamar fellállítható, amelyet ultrahang és laboratóriumi vizsgálatokkal erősítünk meg. Utóbbbiakat az egyéb okból (fertőzéses betegségek, húgyúti fertőzések, egyéb tápcsatorna betegségek) kialakuló csecsemőkori hányások elkülönítése céljából is elvégezzük.

A kórisme felállítása után a gyomorba tehermentesítő orrszondát vezetünk le, a szájon áttörténő táplálást leállítjuk. A kórkép érdemi kezelése csak műtéttel lehetséges, melynek javallatát a gyomorürülés akadályozottsága jelenti; célja az akadály elhárítása. A műtét előtti legsürgősebb teendő a gyomor tehermentesítése gyomorszondával.
A műtét során a pyloruscsatornát lefojtó vaskos izommandzsettát hosszant behasítjuk és szétnyitjuk, mely által a gyomorkimenet elfolyási akadálya megszűnik. A szorítás oldása után a nyálkahártyaduzzanat hamar rendeződik, a hányások megszűnnek és átmeneti intravénás táplálás után fokozatosan megkezdhető a szájon át való táplálás.
A szükséges vizsgálatok, a műtét időpontja, az előkészítés és az altatás mikéntje - mint minden altatásban végzendő műtétnél - az 
altatóorvos véleményétől is függenek. Műtétre a só-víz háztartás rendezését követően kerülhet sor, a beavatkozás ideje ekkor már tervezhető.

A műtét után még átmenetileg orrszonda tehermentesíti a gyomrot, majd alkalmas időben és mértékben fokozatosan kezdjük a szájon át történő táplálást.
A beteg hazaadásának a legfontosabb feltétele a zavartalan táplálhatóság.

Érdekes adalék, hogy élsportolók, olimpikonok között e csecsemőkori kórkép magasabb arányban fordul elő, és statisztikailag is kimutatták, hogy pylorus stenosison átesett gyermekek serdülőkorukra kifejezetten jól fejlett izomzatú, atlétikus ifjak lesznek.

A WEBER-RAMSTEDT MŰTÉT TECHNIKÁJA KÉPEKBEN-

1.A leromlott fizikai állapotban lévő csecsemő



2-A műtéti terület feltárása



3-A műtéti metszés megejtése



4-A megnagyobbodott izomtömeg feltárász és eltávolitása



5-Az eltávolitott izomköteg



6-Veleszületett patkóbél elzáródás a jellemző epés hányással


#1 Dr.BauerBela

2015. február 24., kedd

A BÉLELZÁRÓDÁS FORMÁI GYEREKEKNÉL

Bélelzáródás formái gyerekeknél-Képekben


Mit tehetsz, ha a gyermeked bélelzáródásban szenved?

bélelzáródás akkor jelenik meg, mikor a belek egy része beredőződik egy teleszkóphoz hasonlóan, a többi bél egy másik részére. Általában a bélelzáródás akkor szokott megtörténni, ha a vékonybél alsó része a többi bél által nyomva van. Amikor a bélfalak egymáshoz érnek, begyulladnak és a bél elzáródik. A véráramlás ez illető hely felé blokkolva van, ami vérzésekhez, illetve a nyálkahártya váladékozásához vezet. Ez véres hasmenéssel járhat, ami e betegség speciális aspektusa.
Ez a típusú a leggyakrabban előforduló bélelzáródás, amely a 6 év alatti gyerekeknél, de főként a 3 és 12 hónap közötti csecsemőknél jellemző. A betegség megjelenhet nagyobb gyermekeknél is, amikor a vakbelük begyullad. Ami a statisztikát illeti, ez a betegség kisfiúknál gyakrabban fordul elő, mint kislányoknál.
Pontos okai sajnos nem ismertek, de általában légúti vagy bélrendszeri megbetegedések után szokott megjelenni.
A betegség tünetei

Azok a gyerekek, akik bélelzáródásban szenvednek, általában egészségeseknek néznek ki. Hirtelen jövő, nyilalló hasi fájdalommal kezdődik e betegségük. Ezek a rohamok hasonlítanak egy szélgörcshöz, amiért a baba erősebben felsír, és nyugtalan kezd lenni. A 10-20 perces rohamok között a gyermek egészségesnek tűnhet.
A sírásokat hányás és hasmenés kíséri. A hányás zöld színű lesz, az elzáródott belek miatt felhalmozódott epétől, amely a gyomorba ömlik. A hasmenés vizes állagú, de 12-24 óra múlva átváltozik véressé és nyálkássá.
Ahogy az idő telik, a gyermek egyre nyugtalanabb és gyengébb lesz, a hasa megdagad, és érintésre fájdalmat érez.
Megjegyzendő, hogy nem minden gyermek produkálja ezt a három klasszikus tünetet a bélelzáródás során.

Szövődmények

Ha a betegség nincs minél gyorsabban kezelve, súlyos következményei lehetnek. A sok hasmenés és hányás agyermek kiszáradásához vezethet. Továbbá, a bélfal elhal a véráramlás korlátozása miatt, hozzájárulva az esetleges bélrepedésekhez. Ha ez megtörténik, a széklet a hasban ürül, kiváltva ezzel más fertőzési lehetőségeket is.

A bélelzáródás kezelés

Ha erre a betegségre gyanakszol, minél gyorsabban fordulj orvoshoz vagy hívj mentőt! Az orvos meghallgatja a betegség tüneteit és lefolyását és megvizsgálja a beteget. Különböző analízisekre van szükség, hogy meghatározhassa és felállíthassa pontosan a diagnózist.
Ha a bélbegyűrődés még megtalálható a vastagbélben, egy báriumos vagy levegős beöntéssel helyileg próbálják visszafordítani a betegséget. Az esetek többségében a beöntés elégséges és a vastagbél visszafordul eredeti helyzetébe. Ha a kezelés nem sikeres, akkor sajnos műtétre van szükség, az elzáródás megszüntetéséért.
Az elzáródás kezelése után a gyermek még a korházban kell maradjon, amíg a belei el nem kezdenek ismét normálisan működni.
A betegség megelőzése
Az bélelzáródást lehetetlen megakadályozni. Azonban, hogy a szövődményeknek elejét vedd, tudnod kell, hogy a kisbabád periodikus sírásai komoly és jellegzetes tünete lehet e betegségnek.
Okai,tünetei és klinikai formái

Klinikailag észlelhető tünetek
1-Erős haspuffadás

Idem

2-A bélmozgások láthatóvá válnak a hasfalon keredztül








Bélberüremkedés

1-A keskenyebb átmérőjü bélszakasz betüremkedik a sokkal tágasabb bélüregbe

Idem


A vékonybél betüremkedése a vastagbélbe


-Radiológiai kép-dekapitált bélrészlet,a kontraszt anyaag nem halad tovább a bélcsatornán




Orsógiliszta gomolyag okozta elzáródás

Az orsogiliszta/ascaris/kékes-vörös szinben áttünik a bélfalon

Az eltávolitott orsógiliszta tömeg

Idem



Meckel divertikulum/gurdély/okozta bélelzáródás
a bélfal veleszületett kiöblösödése

1-A Meckel diverticulum anatómiai képe

Idem


A műtéti eltávolitás




A hashártya ciszta okozta bélelzáródás


1-A gömbalaku hashártya ciszta


A műtéti eltávolitás

Az eltávolitott ciszta






#1 Dr.BauerBela