Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box

2019. május 21., kedd

DOBHÁRTYA ELVÁLTOZÁS KÖZÉPFÜ GYULLADÁSNÁL


Középfülgyulladás tünetei és kezelése gyerekeknél



 A DOBHÁRTYA KITERJEDT VÖRÖS ELSZINEZÁDÉSE

A középfül a dobhártya mögötti üreg, ebben helyezkednek el a hallócsontocskák. Akut gyulladása baktérium- vagy vírusfertőzés nyomán alakul ki, rendszerint savós vagy gennyes. A probléma a leggyakrabban csecsemő- és kisgyermekkorban jelentkezik. Krónikus gyulladásáról akkor beszélünk, ha a dobhártya tartósan sérült, állandó vagy ismétlődő fülfolyás észlelhető, úgynevezett vezetéses nagyothallás alakul ki.
A középfülgyulladás tünetei gyerekeknél
A tünetek pár nappal vagy egy héttel a felső légúti hurut kialakulása után jelentkeznek, de észlehetők lehetnek azzal egy időben is. Általában orr-garatüreg gyulladás és mandulagyulladás is fennáll. Félreismerhetetlen panasz a sajgó, majd erősödő fülfájás. A gyerek rosszul hall, láza van, általános rossz közérzet, levertség gyötri. Az érintett csecsemő nyugtalan, vigasztalhatatlanul sír, az ételt elutasítja, kezével folyton a füléhez nyúl, és fájlalja. Hányás és hasmenés is lehet a középfülgyulladás kísérője.
Amikor a fül "felfakad", a felgyülemlett folyadék és genny átszakítja a dobhártyát, ilyenkor a nyomás okozta fájdalom egyik pillanatról a másikra megszűnik, a fülből genny folyik.
Ha a gyulladás kéthetes kezelés alatt sem gyógyul meg, akkor nagy valószínűséggel a környező csontokra is átterjedt. Ennek megállítása néha már csak műtéttel lehetséges, ellenkező esetben a gyulladás kiterjedhet az agyhártyákra is: ennek következtében agyhártyagyulladás, az arc- és szemizmok bénulása, szédülés, hányás, belsőfülgyulladás következik be.
A középfülgyulladás diagnózisa, kezelése
A tünetek alapján nem nehéz azonosítani, de a szakorvos fültükrözéssel mindig alaposan szemügyre veszi magát a dobhártyát is.
A kezdődő sajgást, enyhe fülfájást el lehet mulasztani a fül száraz melegítésével, bekötésével. A fülkürt működését orrcseppekkel, gyulladáscsökkentőkkel mielőbb rendezni kell. Az orvos rendel antibiotikumot is, ha ezt a dobhártyakép indokolja. Fájdalomcsillapító, illetve gyulladáscsökkentő fülcseppeknek a betegség kezdeti stádiumában van szerepük. A gyerek fülébe semmit nem szabad beletenni, ha folyik, ami a dobhártya átszakadását jelzi. A váladékot a hallójárat-bemenetbe helyezett kis vattatamponokkal fogjuk fel. A fülkagylót csak nedves ruhával szabad törölgetni. Ha szükséges, akkor adni kell fájdalomcsillapítót is.
Ha elhúzódó vagy évente négyszer-hatszor is visszatérő középfülgyulladásról van szó, további vizsgálatokkal ki kell deríteni, mi áll az ismétlődés hátterében, és azt kell kezelni (ez lehet allergia, arc- és orrüreggyulladás, orrmandula-megnagyobbodás). A krónikus fülgyulladást már két lépésben kezelik: elsőként ott is a kiváltó okot tárják fel, illetve szüntetik meg, majd műtétileg kezelik a gennyedéses középfülgyulladást.
Így előzhető meg a középfülgyulladás
A felső légutak, az orrüreg vagy a garat megfázásos eredetű gyulladásait nem szabad elhanyagolni, mert könnyen átterjedhetnek a középfülre. Fontos a rendszeres, alapos orrszívás bármilyen hurutnál, míg a kicsi nem tud orrot fújni, később pedig be kell tanítani a minél alaposabb orrfújási technikát.

#1 Dr.BauerBela

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése