Dr. Bauer Béla Ph.D. gyermekgyógyász főorvos, 50 éves tapasztalatával, számos gyermekbetegség tüneteivel és kezelésével ismerteti meg a blog.bauerbela.ro kismamablog látogatóit. "Nagyon hasznos tanácsokat olvashattunk ismét. Minden szülőnek ajánlom figyelmébe." K.L.
Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box
2019. május 15., szerda
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Ha bármilyen oda nem illő elváltozást észlelünk testünkön, természetesen az első és legfontosabb dolog, hogy orvoshoz forduljunk. Sokszor már a vizsgálat során a megtekintéssel és tapintással megállapítható a betegség, de ha ez kevésnek bizonyulna, különböző diagnosztikai eszközökkel (ultrahang, röntgen, eltávolítás és szövettan) 100% biztonsággal felállítható a kórisme.
Ganglion vagy zsírcsomó?
A két leggyakoribb bőr alatti elváltozás a ganglion és a zsírcsomó. Az előbbi jellemzően a kézháti részen, pontosabban a csuklóízület környékén, az ujjak tövénél, végperceinél, valamint a térd- és bokatájékon fordul elő. Kis dudor, púp, amely a borsónyi mérettől a diónyi nagyságig terjedhet. Van úgy, hogy csak bizonyos pozíciókban látszik. Előfordulhat, különösen rejtettebb testtájakon (boka, térdhajlat), hogy csak előrehaladottabb állapotban veszi észre magán valaki. Ez többnyire akkor fordul elő, ha a ganglion nem jár fájdalommal.A lipóma zsírcsomó vagy jóindulatú zsírdaganat. Tapintásra puha, gyakran fájdalmatlan, de néha okozhat fájdalmat is. Többnyire a végtagokon, has, vagy a törzs területén, időnként a fej és nyak régióban alakul ki. A betegség speciális formája a genetikailag szabályozott lipomatózis, azaz a beteg testén számos lipóma alakul ki (ez akár a százat is meghaladhatja) ezek közül egy-egy nagyon ritkán rosszindulatúvá is válhat. Nem tévesztendő össze a lipómával az ateróma, amely a bőr faggyúmirigy-elzáródása következtében a bőr felszínén kialakuló zárvány. A lipóma a külvilágtól izolált, a bőr által védett, testen belüli elváltozás, szinte soha nem fertőződik be. Az ateróma a külvilággal érintkezik így fertőzésnek állandóan kitett pozícióban található. Az ateróma legsúlyosabb szövődményei is ebből vezethetők le, a gyulladás, gennyedés és tályogképződés. Az ateróma többnyire a zsíros fejbőrön, arcon, nyakon, háton alakul ki. Átmérője akár több centimétert is elérheti. Gyulladásmentes állapotban nem jár fájdalommal.
Hogyan szabadulhatunk meg tőlük?
A ganglion konzervatív terápiával és műtéttel is kezelhető, ritkán a fala a nyomástól elszakad, a folyadék kiürül és ilyenkor akár magától is megszűnhet. Szerencsés esetben akár már pihentetéssel, rögzítéssel, nem-szteroid gyulladás csökkentőkkel is visszahúzódhat. Ha ez nem segít, orvosi beavatkozás válhat szükségessé. Általában leszívják a feszült, túltelített duzzanatot, ez sokszor nem jár tartós eredménnyel, mert a folyadéktermelő fal idővel a gangliont a kocsonyás anyaggal visszatöltheti. Ha a leszívás nem hoz eredményt, és a ganglion újra megjelenik, akkor műtéti beavatkozásra lehet szükség. Egy napos műtét során a falával együtt távolítják el a gangliont, és szövettani vizsgálatot indítanak. A műtétet követően jelentősen csökken az esélye az újbóli feltöltődésnek. A műtét után hosszabb, rövidebb pihentetés javasolt. Általában egy-két hét időtartammal.A lipóma csak műtétileg távolítható el. Ilyenkor a bőr megnyitása után a zsírcsomót és annak falát együttesen távolítják el. Az eltávolított zsírcsomót a fallal együtt szövettani vizsgálatra küldik. A szövettani vizsgálat minden esetben megállapítja az elváltozás felépítését. Jóindulatú esetben további kezelésre nincs szükség.
Az ateróma sebészileg kezelendő, ha ez nem történik meg az összegyűlt faggyú begyulladhat, tályoggá alakulhat. Az ateróma esetében célszerű eltávolítani az összegyűlt faggyút. A dudort általában járóbeteg ellátás alkalmával felnyitják, eltávolítják a felgyülemlett váladékot és a falat. A műtéti terület esetenként begyulladhat, gennyezés, lázas infekció is kialakulhat.