Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box

2011. április 26., kedd

KISMAMA-BLOG-GYERMEKKORI ÉGÉSEK

GYERMEKKORI ÉGÉS

Égéses, forrázásos balesetek főként a háztartásban fordulnak elő, közülük gyermekkorban az utóbbi a gyakoribb. Súlyosságuk változó, az enyhébbtől az életveszélyesig. Sok közülük elkerülhető lenne odafigyeléssel, a biztonságos környezet megteremtésével.

Legfontosabb a megelőzés!

A gyermekek és az idősebbek gyakrabban szenvednek égési sérüléseket. A gyerekek veszélyérzete kisebb, és ők ügyetlenebbek is, mint a felnőttek. A háztartásokban gyakoribb a forrázás. A kisgyermek megpróbálja nyújtózva elérni az asztalon, pulton lévő forró italt, véletlenül magára önti, vagy forró kamillás inhalálás közben ráborul a kamillatea. Az is előfordulhat, hogy túl közel hajol és belélegzi a forró gőzt, így akár a légutakban is kialakulhat égési sérülés. Az sem ritka, hogy a forró levessel siető anyuka kicsinyében megbotlik és ráönti, de a gyerekek által elérhető forróvízcsap is okozhat súlyos forrázást.


Az égési sérülések fő veszélyforrásai
a gázfőző lapja, a grillező mellett hagyott forró fémeszközök, de ebbe a kategóriába sorolható a vasaló is. Az olajsütők forró olaja nagyon súlyos égési sérüléseket okoz. Sajnos nem egy eset ismert, amikor a napon felejtett csecsemő szenvedett súlyos égési sérülését! Ezek mellett nem ritkák az elektromosság és a vegyszerek okozta bőrsérülések sem.

A gyermekeket ért égési sérüléseknek is négy fokozatuk van, ezek ellátása nem tér el egy felnőtt kezelésétől, néhány dolgot azonban szem előtt kell tartanunk!.

A gyerekek testfelülete abszolút mértékben jóval kisebb a felnőttekénél, így ugyanaz a forró folyadék mennyiség nagyobb területet károsít. A kis test és az arányaiban nagyobb testfelület miatt nagyobb lehet a folyadékveszteség és a hideg vizes hűtéssel is óvatosan kell bánnunk!

ÉGÉS, FORRÁZÁS ELLÁTÁSA

Akadályozzuk meg a további égést, óvatosan távolítsuk el a forró ruhadarabokat, de a bőrbe beleégett ruhákat nem szabad erőszakkal levenni; hűtsük az égés helyét folyó, hűvös csapvízzel legalább 20 percig; ha elérhető, használjunk égési kötszert;fedjük a sérülést fedő kötéssel. A gyógyszertárakban kapható olyan égési kötszer (nem szabad összetéveszteni az enyhe napégésre ajánlott, reklámozott habokkal, krémekkel, spray-kel), amely együttesen ellátja a hűtés, fertőtlenítés és kötözés funkcióját.

GYERMEKÉGÉSEK, FORRÁZÁSOK SÚLYOSSÁGA

Otthon kezelhető azon égés és forrázás, amely elsőfokú, és a gyermek tenyerénél nem nagyobb, másodfokú, de csupán néhány kisebb hólyag jelentkezett. Orvosi kezelést igényel, ha az első- vagy másodfokú égés az előbbieknél nagyobb. Hívjunk mentőt, ha az égés harmad- vagy negyedfokú, a testfelület 10%-át meghaladó másodfokú, az arcot, nyakat, nemi szervet érte, illetve ha leállt a gyermek légzése, vagy nehezen veszi a levegőt.

#1 Dr.BauerBela

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése