A NEMI SZERVEK CANDIDA FERTŐZÉSE SERDÜLŐKORBAN./Vulvovaginalis candidiasis/
*A GOMBÁS EREDEDETÜ VULVOVAGITIS BÁRMELY ÉLETKORBAN ELŐFORDULHAT,FŐKÉNT MANAPSÁG AMIKOR A TÚLKORÁN NEMI ÉLETET KEZDŐ TINIK KÖZÖTT MÁR GYAKORI A MEGBETEGEDÉS.
Betegség leírása:
* A szeméremtest és a hüvely Candida gomba okozta fertőző megbetegedése, mely leggyakrabban felnőttkorban fordul elő.
Betegség lefolyása:
* A tisztán gombás hüvelygyulladás nem gyakori betegség. A vulvovaginitisek többnyire vegyes fertőzések következményei, amelynek elsődleges oka a hüvely védelmét ellátó tejsavbacilusok pusztulása vagy a helyi védekezőrendszer egyéb eredetű elégtelensége.
Okok:
A Candida gombák nemzetségéhez számos faj tartozik, melyek közül leggyakrabban a Candida albicans okoz humán megbetegedést.
Nem minden Candida betegíti meg az emberi szervezetet.
Ép immunrendszer esetén az egyes fajok a bőr, a tápcsatorna és akár a hüvely normál flórájában is megtalálhatóak. Élesztőgombákkal foglalkozók (pékek, cukrászok), valamint kórházi dolgozók bőrflórájában gyakrabban találhatóak meg Candida gombák. Az immunstátusz, a klinikai tünetek, valamint a tenyésztési eredménynél a csíraszám függvényében dönthető el, hogy valóban gombafertőzés, illetve Candida gomba áll a háttérben! A Candida gombák elleni védekezésben a sejt közvetítette immunválasz a kulcsfontosságú, míg a humorális immunválasz szerepe csekély.
A bőr és a nyálkahártyák mikrosérülésein keresztül jutnak be a gombák a szövetek közé.
A Candida fertőzésnek kedvez az egyes tejttájak meleg, páradús mikroklímája (rosszul szellőző, műszálas ruházat), valamint számos hajlamosító tényező is ismert. Ilyenek a diabetes mellitus, az antibiotikum terápia (nem feltétlenül széles spektrumú!), magas láz, rosszindulatú vérképzőszervi betegségek, immunrendszert gyengítő gyógyszeres kezelés, feleslegesen végzett hüvelyirrigáció, klóros strandvíz, napégés, erős izzadás, a terhesség, hormonális fogamzásgátló szedése, női nemi hormon pótlás, valamint a celluláris immunitás károsodása.
A fertőzés forrása leggyakrabban a tápcsatorna alsó szakasza. További fertőzési forrás lehet a szexuális partner. Összehasonlításként érdemes megemlíteni, hogy férfiaknál a Candida okozta balanitis esetében a szexuális úton való fertőződés a gyakoribb. A személyi és szexuális hygiéne hiányosságai, a promiscuitas elősegítik a kórkép kialakulását.
Klinikai tünetek:
A szeméremtest gyulladása során a bőr égő, viszkető érzése, a bőr kipirulása, duzzanata jellemző. Gyakori továbbá a hüvelybemenet és a vulva bőrének szárazsága, esetleg fájdalmas vizeletürítés ("külső" dysuria). A Canadida okozta vulvitis mindig a hüvely gyulladásával társul.
A vaginitis tünete a túrós, fehér hüvelyi folyás. Jellemző a gombatelepek hüvelyfalra történő felrakódása, amelyek alatt élénkvörös, gyulladásos folt látható a gombatelep letörlése után. A fertőzés sohasem terjed a nyakcsatornára, így az ovuláció előtti időszakra jellemző bőséges, tiszta, tojásfehérjeszerű nyakcsatorna-váladékozás megmarad, ellentétben más kórokozók által kiváltott gyulladásokkal. A hüvely vegyhatása (pH 3,9-4,2) szintén megmarad. Más fertőzésekre a vegyhatás lúgos irányba történő eltolódása (a pH érték növekedése) a jellemző.
Megkülönböztetünk sporadikus ("alkalmi"), illetve krónikus, recidiváló (visszatérő) vaginitist (chronicus-recidiváló vulvovaginalis candidiasis . Az utóbbiról, akkor beszélhetünk ha a egy év alatt legalább négy alkalommal igazolódik vulvovaginalis candidiasis. Természetesen csak a laboratóriumi módszerrel megerősített alkalmak tekinthetők igazolt fertőzésnek.. Recidiváló vulvovaginitis megelőzheti a diebetes mellitus fellépését.
Részese lehet a szisztémás, valamint a mucocutan candidiasisnak.
A diagnózis nem különösebben nehéz. Colposcopos vizsgálat során a fehér hüvelyváladékból vesznek mintát, majd kenetet készítenek.
Kezelés.
Számos kiváló készítmény áll rendelkezésünkre a nemi szervi candidiasis gyógyítására.
- Ezek lehetnek irrigációhoz való pezsgőtabletták (povidon-jód),
- vízben oldható sók (benzydamin),
-kenőcsők, hüvelytabletták és szájon át szedhető gyógyszerek. Ezek többsége vényköteles. A leggyakrabban használt szájon át szedhető gyógyszerek a fluconazol, itraconazol, ketoconazol.
Fontos tudnunk, hogy ezek nem ártalmatlan gyógyszerek, márt számos egyéb gyógyszerrel, sőt természetes gyógyhatású készítménnyel is veszélyes kölcsönhatásba léphetnek.
Hüvelytablettaként és kenőcsként főként a myconazol, natamycin, econazol, omoconazol használatos.
A kenőcs csak a szeméremtest és a hüvelybemenet kezelésére alkalmas, a többi gyógyszer a hüvely egészét képes gyógyítani. A kezelés ideje alatt a partnert is kezelni kell, lehetőleg szájon át szedhető gyógyszerrel.
Szövődményként húgyúti candidiasis jelentkezhet.
Elkülönítendő más hüvelyi folyást okozó fertőzésektől (Trichomonas vaginalis - kellemetlen szagú, zöldes, habos folyás; bakteriális vaginosis - szürkésfehér, halszagú folyás), ritkábban vulva és hüvely leukoplakiájától.
Megelőzési és más fontos tanácsok:
* A szexuális kontaktok vizsgálata is indokolt lehet.
A postmenopausalis hormonpótlás egyik ellenérve lehet a vulvovaginalis candidiasira való fokozott hajlam.
Szexuális úton terjedő betegségnél mindig fel kell, hogy merüljön a gyanú, arra nézve, hogy van-e más szexuális úton terjedő betegsége a páciensnek.
-A kezelés ideje (10-12 nap) alatt csak óvszerrel szabad közösülni.
-Fontos a személyes higiénia, a közös fehérneműk, törölköző és fürdővíz kerülendő. --Fontos, hogy vigyázzunk testfelületük védő mikróbáira.
-Lehetőleg ne használjunk lúgos szappanokat vagy fertőtlenítő tusfürdőket, mert azok a védekezésért felelős mikroorganizmusokat elpusztíthatják.
Amennyiben más okból kényszerülünk antibiotikum szedésére, kerüljük a túlzottan széles spektrumú antibiotikumokat, mint pl. a kombinált penicillineket, a doxycyclint. Helyette egyszerű penicillint vagy korszerű makrolid antibiotikumot (azithromycin, clarithromycin, roxithromycin) javaslunk. Ha mégis veszélyes gyógyszes szedésére kényszerülünk, az antibiotikum szedése alatt használjunk gombaellenes hüvelytablettákat.
Fontos a kezelés után a hüvely tejsavbacilus flórájának helyreállítása élő humán bacilusokat tartalmazó készítményekkel.
*Hajlamositó betegségek
o HIV-betegség, k.m.n. (AIDS betegek)
o Egyéb immunhiányok
o Diabetes mellitus
o Elhízás
o Ismétlődő húgyúti fertőzések
o Ismétlődő kismedencei gyulladás
o Celluláris védekezés csökkenése
o Csökkent immunitás immunszuppresszív kezelés következtében
o Tartós szisztémás steroid kezelés
Egyébb gyakoribb panaszok, tünetek:
* Általános panasz
o Nyűgösség
o Bűzös folyás a szülés után
o Büzös a vizelete
* Urogenitalis rendszerrel kapcsolatos panaszok
o Bő sárgás-fehér folyás a hüvelyből
o Híg fehér folyás a hüvelyből
o Bűzös vizelet
o Fájdalmas vizelés
o Gyakori vizelési inger
o Vizelet zavaros közösülést követően
o Vulva bőre viszket
o Fájdalmas szexuális aktus
o Irritáció perianalis tájékon
o Közösülés nehezített
o Orgazmus tartós vagy ismétlődő késése vagy elmaradása
o Égető érzés a hüvelyben hüvelykúp használata után
o Égő érzés a hüvelyben
o Apró sebek, hámfosztottság a szeméremtesten
o Bőrpír a gáton
o Bőrpír a női nemi szerven
o Bőrpír a szeméremtesten
o Duzzadt a női nemi szerv bőre
o Duzzadt nagyajkak
o Fehér, darabos folyás
o Habos folyás látható
o Kiütések, szürkés foltok a szeméremtesten
o Szürkésfehér foltok, halványvörös bőrpírral a genitalis régióban
o Bő fehér folyás
o Fehér, túrós jellegű folyás
o Zavaros vizelet
o Hüvelyváladék jelentősen megszaporodott, égő, viszkető érzést okoz
* Idegrendszer és izomrendszer zavarai
o Viszketés a nemiszervek bőrén
* Egyéb lényeges előzményi adatok
o Nemi aktust követően jelentkeznek a panaszok
Fizikális vizsgálatok:
* Általános megfigyelés
o Bűzös lochia
o Bűzös, kellemetlen szagú vizelet
* Kültakaró
o 0,5-1cm-es szürkésfehér hámmal fedett plakk erythemás alapon genitáliák nyálkahártyáján
o 1-2 mm-es szürkés felszínű hámmegvastagodás a vulva bőrén
o Duzzadt nagyajkak
o Erosio a vulván
o Erythema a gáttájék bőrén
o Erythema a kisajkak bőrén
o Erythema a nagyajkak bőrén
o Fehér fluor látható
o Habos fluor látható
Gyakoribb szövődmények:
* Fertőző és parazitás megbetegedések
o A húgyivarrendszer alsó szakaszának chlamydia fe
o A húgyivarrendszer trichomoniasisa
* Bőr és bőr alatti szövetek betegségei
o Bőrtályog, kelés, (carbunculus, furunculosis)
o A bőr és a bőralatti szövetek helyi fertőzései, k.m.n.
o Fertőzéses dermatitisz
#1 Dr.BauerBela
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése