Malária – Mit érdemes tudni róla?
Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint 2013-ban több mint 198 millióan betegedtek meg maláriában, és 584 000-en haltak meg miatta. Az áldozatok csaknem 80 százaléka ötévesnél fiatalabb gyermek volt. A betegség világszerte mintegy 100 országot és egyéb területet érint, így összesen 3,2 milliárd embert veszélyeztet.
1. MI A MALÁRIA?
A maláriát paraziták okozzák. Tünetei lehetnek: láz, hidegrázás, verejtékezés, fejfájás, izom- és ízületi fájdalmak, hányinger és hányás. A tünetek 48–72 óránként ismétlődhetnek, attól függően, hogy melyik parazitafaj és mikor okozta a fertőzést.
2. HOGYAN TERJED?
A maláriát okozó paraziták (plazmódiumoknak nevezett egysejtűek) a nőstény Anopheles szúnyog csípésével kerülnek be a véráramba.
- A paraziták a fertőzött ember májsejtjeibe jutnak, ahol osztódni kezdenek.
- Amikor egy májsejt szétesik, kiszabadulnak belőle a paraziták, majd megtámadják a vörösvértesteket, és ott tovább osztódnak.
Amikor egy vörösvértest szétreped, a kiáramló paraziták még több vörösvértestet támadnak meg.
- A vörösvértestek megfertőzése és szétrepesztése ciklikusan ismétlődik. A fertőzött személyen akkor jelentkeznek a tünetek, amikor a vörösvértestek szétrepednek.
3. HOGYAN VÉDEKEZHETSZ ELLENE?
Ha olyan helyen élsz, ahol gyakori a malária:
- Használj moszkitóhálót az ágy felett, és
- itasd át rovarirtó szerrel,
- figyelj rá, hogy ne legyen rajta lyuk vagy szakadás,
- teljesen tűrd be a matrac alá.
- A ház belső falait kezeld le tartós hatású rovarirtó szerrel.
- Ha lehet, rakj szúnyoghálót az ajtókra és ablakokra, illetve használj légkondicionáló berendezést vagy ventilátort, mert ezek távol tartják a szúnyogokat.
- Világos színű, egész testet fedő ruhát viselj.
- A bozótosokban sok a szúnyog, ahol pedig megáll a víz, ott szaporodnak, ezért amennyire lehet, kerüld az ilyen helyeket.
- Ha megfertőződtél, azonnal kezeltesd magad.
Egy egészséges emberbe maláriaparaziták juthatnak egy fertőzött szúnyogból. De ez fordítva is igaz. A parazitamentes szúnyog megfertőződhet egy fertőzött embertől. Ez a fertőzött szúnyog pedig megcsíphet egy másik embert is, átadva a parazitákat.
Ha olyan helyre utazol, ahol gyakori a malária:
- Utazás előtt tájékozódj. Más és más parazitafajok gyakoriak az egyes területeken, és ettől függ, hogy melyik gyógyszer hatásos. Hasznos lenne, ha megbeszélnéd az orvosoddal, hogy a kórtörténeted alapján mire kell még odafigyelned.
- Az ott-tartózkodás ideje alatt vedd figyelembe a maláriaveszélyes területeken élőkre vonatkozó útmutatást.
- Ha megfertőződtél, azonnal kezeltesd magad. Ne feledd, hogy a tünetek 1–4 héttel a fertőzés után jelentkezhetnek.
MIT TEHETSZ MÉG?
- Vedd igénybe a kormány vagy a közösség egészségmegőrző programjait.
- Csak megbízható forrásból szerezz be gyógyszert. (A rossz minőségű vagy hamis gyógyszertől lassabban gyógyulhatsz, de akár meg is halhatsz.)
- Ne legyen a házad körül olyan hely, ahol a szúnyogok szaporodhatnak.
Ha olyan területen élsz vagy jártál, ahol gyakori a malária, ne hagyd figyelmen kívül a következő tüneteket:
- láz
- verejtékezés
- hidegrázás
- fejfájás
- izomfájdalmak
- fáradtság
- hányinger
- hányás
- hasmenés
Ha a maláriát nem kezelik, súlyos vérszegénységet okozhat, és könnyen életveszélyessé válhat. Azonnal fordulj orvoshoz, még mielőtt a tünetek súlyosbodnának. A betegség különösen a terhes nőket és a gyermekeket veszélyezteti.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése