RITKÁBB ROVAROK,GOMBÁK ÉS ÉLŐSKÖDŐK.
Mielőtt kedvenc kisállataink újabb külső élősködőiről beszélnénk, ejtsünk egypár szót arról az állatokon élősködő apró rovarról, amely az embernek is sok kellemetlenséget okoz, főleg nyáron, amikor a nyitott ablakon át bejuthat a lakásba. Ez a vadon élő városi galambok egyik élősködője, az óvantag, azaz tyúkpoloska. Lapított testű rovar, s a kullancsok családjába tartozik. Főleg éjszaka szívja a galambok vérét, s teste az egy cm-es nagyságot is elérheti. Szúrásával az ember számára kellemetlen, de nem olyan veszélyes helyi bőrgyulladást okoz. Védekezni ellene a galambok távoltartásával, valamint sűrű szúnyoghálóval lehet.
A galambok hozzátartoznak a városok hangulatához, s felidézik a természet közelségét a kőrengetegben. Fontos tudni, hogy a galambok etetése közterületen tilos, de ha mégis megtesszük, semmi esetre sem szárított kenyeret vagy kalácsot adjunk nekik, mert az összeáll a begyben, romlásnak indul és begygyulladást okoz. Inkább magvakat szórjunk nekik. Még egy fontos tudnivaló: a vadon élő galambok jelentős része szalmonella baktériummal fertőzött, ezért húsuk sem sütve, sem főzve emberi táplálkozásra nem alkalmas.
A másik élősködő a madártetű atka, amely 0,7-1 mm nagyságú szürke vagy vöröses színű kis állatka. Elsősorban az idegen helyről befogadott díszmadarakkal kerül be a lakásba, a kézbe vett kis állatról pedig az emberre.
Ezek az állatkák nem csak a városi galambok és díszmadarak élősködői, hanem elsősorban a tyúkféléké. Főleg a baromfiudvart és a tyúkólat felfedező gyerekek vannak kitéve ennek a nagy veszélyt ugyan nem jelentő tapasztalatszerzésnek.
Még egy külső élősködőről kell szólni: a macskák fülrühéről. A fülrühesség főleg a gazdátlan, a város pincéiben, utcáin élő, legyengült szervezetű és főleg fiatal állatokon jelentkezik. A tünetei nagyon jellemzőek: a füleken (súlyosabb esetben már az egész fejen) vastag, pörkös, varas felrakódások láthatók. Emberen ez a betegség bőrpanaszokat okozhat. Az enyhébb formája a házimacskán is előfordulhat. Ilyenkor a fülben bőséges a zsírtermelés, kis barátunk pedig egyfolytában vakarja a fülét, füle töve pedig gyakran kis is sebesedik. Ilyen esetben feltétlenül állatorvoshoz kell fordulni vele.
Végezetül pedig néhány szót kell szólni a kutya, de főként a macska bőrgombás megbetegedéséről. A bőrgyógyászok, főként a gyermekorvosok a megmondhatói, milyen gyakran jelentkeznek a bőrgomba jellegzetes tünetei a gyermekeken. Ilyenkor azután kitudódik, hogy a gyermek szoros közelségben él a család macskájával. A macska gondos állatorvosi vizsgálata során legtöbbször ki is tudódik a fertőzés forrása.
A gombás megbetegedés főleg kutyán, de macskán is igen gyakran nagyon jellegzetes, kör alakú és körkörösen terjedő, szőrhiányos vagy megritkult szőrzetű, korpás felületű foltokban jelentkezik.
Az elváltozás kutyán elsősorban a lábakon, macskán pedig a fülön, a fülben, a fejen, főleg pedig az orrháton látható.
A macskát puszilgató, vagy vele egy ágyban alvó gyermek, de a felnőtt is tőle kapja meg a betegséget. Bár a bőrtünetek jellegzetesek, a biztos diagnózist a bőrkaparék laboratóriumi vizsgálata adja.
A leírt tünetekkel feltétlenül állatorvoshoz kell fordulni; a gyógyításra igen jó gyógyszerek állnak rendelkezésre. Egy-két napon belül javulást azért ne várjunk, a teljes gyógyulás sokszor hetekig is eltart.
Mindezek a betegségek a már annyiszor hangsúlyozott szabványt erősítik: kedvenceinknek legyen meg a sajátfekvő- és alvóhelyük, valamint hogyha be akarunk fogadni egy gazdátlan és beteg kis állatot, csakis teljesen gyógyult állapotban engedjük saját állataink közé.
-Info-anyag.
#1 Dr.BauerBela
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése