Sérült gyermekek-gyakorlati kérdések-teendők
A tapasztalataink alapján a szülők gyakran nem tájékozottak a gyermekeiket érintő kérdésekben. Bizonytalanok a számukra megoldhatatlannak tűnő problémák valódiságában, nehézségekkel küzdenek, nem tudják mikor és kinek a segítségét vegyék igénybe. Nem is beszélve arról, ha szülő esetleg sajátos nevelési igényű gyermeket nevel. - Mivel nincs két egyforma gyerek, ezért szerintünk mindegyik ilyen!
Milyen esetekben érdemes a szakemberhez fordulni?
- Ha a gyermek már pici korban sokat feszíti magát, nem simul bele a kezünkbe, sokat sír/ ha a baba nagyon laza, szinte kicsúszik a kezünkből,
- Ha a mozgása nem fejlődik megfelelően, 1 hónappal késik a mozgásfejlődési mérföldkövek meglépése,
- Ha nem reagál hangokra (Csecsemőkorban összerezzenéssel, mosollyal, gyermekkorban odafordulással, figyelemmel.),
- Ha nem követ színes tárgyakat, nem reagál az arcokra (kb. 2 hónapos kortól),
- Ha a figyelme nem köthető le,
- Ha nem gagyog, gügyög, beszéde késik,
- Ha nem játszik a játékokkal, vagy nem megfelelően használja őket,
- Ha Ha gyermekkorban a járás beindulása után viselkedésében zavar mutatkozik, túl aktív állandóan „pörög”.
Természetesen, ha a szülő bármikor úgy érzi, hogy bizonytalan gyermeke fejlődését illetően, forduljon szakemberhez. Ha a szakember nem talál semmilyen eltérést, az megnyugtató, ha azonban a gyermek fejlesztésre szorulna, fontos a korai diagnózis.
A gyakorlati élet mindennapjaiban hasznosítható technikákkal szeretnék segíteni..
Ötleteket meríthetnek a szülők az otthoni foglalkozásról, tornáztatásról és arról, hogy jó fejlesztőjátékot lehet szinte bármiből csinálni. Ugyanakkor mindegyik játék fejleszt is egyben, hiszen a gyerekek számára a játék egy alapvető tanulási folyamat. Ezért gondoljuk fontos kérdésnek: mivel és hogyan "játszanak" akár az egészen kis babák is?
Eddigi munkánk során leggyakrabban felmerült kérdések:
- A szülés körülményeiről, az esetleges problémákról (oxigénhiányról elhúzódó vajúdás, köldökzsinór helyzete, koraszülés…) mikor, ki és milyen tájékoztatót tud adni a gyermek későbbi fejlődésével kapcsolatban?
- Mit jelent a szülő számára az apgar érték, hogyan kell ezt értelmezni, mire lehet ebből következtetni a gyermek későbbi fejlődésével kapcsolatban?
- Hol lehet tájékozódni a fejlődésbeli elmaradásokban tapasztaltakról a korai gyermekkorban? Honnan tudja a szülő, hogy a gyermeke fejlődése megfelelő ütemű, minőségű-e?
- Milyen jeleket tapasztalhat a szülő, a védőnő, a háziorvos, amelyekből a gyermek korai fejlődésével kapcsolatos rendellenességekre következtethet?
- Mit tegyen a szülő a korai fejlesztés érdekében, ha még nem került oktatási intézménybe a gyermeke? Honnan tud hiteles és pontos tájékoztatót kapni a fejlesztési, lehetőségekről/módszerekről, s ezek elérhetőségéről?
- Milyen intézménybe, szervezetekbe és mikor vigye a gyermeket a szülő, ha már korai életkorban probléma merül fel a gyermek fejlődésével kapcsolatban? Honnan tud ismereteket szereznie a speciális helyzetnek megfelelő fejlesztésekről, terápiákról? Hol talál a lakóhelyéhez legközelebb megfelelő segítséget?
- Ki küldheti/javasolhatja, és mely életkorban speciális vizsgálatokra a gyermeket (szemészet, orthopedia, hallásvizsgálat, segédeszközök készítői, képességvizsgáló intézet…)?
- Milyen eszközöket, játékokat vegyenek a szülők a gyermek fejlesztéséhez? Hogyan és hol kaphatnak tájékoztatóval egybekötött gyakorlati bemutatót a gyermek fejlesztésével kapcsolatos megfelelő eszközökről, módszerekről, beszerzési illetve elérhetőségi lehetőségekről?
- Mit jelent a sajátos nevelési igényű gyermek fogalma? Ki, mikor és hogyan kell, hogy tájékoztassa erről a szülőt?
- A szakértői vélemények értelmezésében ki tud segíteni, tájékoztatót és gyakorlati útmutatót, konkrét támpontokat adni a szülőnek?
- Mit tehet a szülő és a nevelési/oktatási intézményben dolgozók a szakértői véleményeknek megfelelő fejlesztés érdekében? A szülő honnan tudja meg, hogy mi az, amit neki kell feltétlenül megtennie a gyermek fejlődése érdekében?
- Hogyan oldható meg a családban a sajátos nevelési igényű gyermekkel való foglalkozás? Milyen segítséget kaphatnak a szülők, hogy a családokban felmerülő nevelési helyzeteket megoldhassák? Segítséget honnan kaphat a szülő a saját és családja érdekében felmerült gondok megoldására. Generációs együttélési és nevelési problémák megoldása, ha sérült gyermek van a családban.
- Kitől és hogyan kap tájékoztatót a következő problémákra: Hogyan oldható meg a közösségekben (bölcsőde, óvoda, iskola…) a gyermek befogadása, elfogadása, fejlesztése, értékelése, integrálása? Hogyan keressen a gyermek fejlődésének megfelelő intézményt a szülő? Tud-e az oktatási/egészségügyi intézmény/önkormányzat a gyermeke számára megfelelő szakfejlesztést biztosítani a lakóhelyén vagy közvetlenül a környékén?
#1 Dr.BauerBela
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése