Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box

2014. november 29., szombat

ORRGYÖKI ÉRDAGANAT 2 ÉVES GYERMEKNÉL.

VESZÉLYUEZTETETT HELY- #1 Dr.BauerBela

ALSÓ HUGYUTI FERTŐZÉSEK GYERMEKEKNÉL

ALSÓ HUGYUTI FERTŐZÉS GYERMEKEKNÉL


Rövid leírás:

A gyermekkori alsó húgyúti fertőzéseken a hólyag és a húgycső fertőzés talaján kialakult gyulladását értjük. Ezek a betegségek nem ritkák, leányoknál lényegesebben gyakrabban jelentkezik az anatómiai viszonyokból adódó különbségek, elsősorban a rövidebb húgycső miatt. Az eltérő kezelés illetve a szükséges vizsgálatok teszik indokolttá, hogy a megkülönböztessük a felnőttkori esetektől. Jellemző tünetei a gyakori vizelési inger, fájdalmas, nehézkes, időnként csípő vizelés. Kezelésében elsősorban az antibiotikum jönnek szóba a bőséges folyadékbevitel mellett.

Előfordulás:

A gyermekkori fertőzések között a légúti, az emésztőrendszeri betegségek után a harmadik helyen állnak az alsó húgyúti fertőzések. Korábban hólyaghurutról (cystitis) illetve vesemedence gyulladásról (pyelonephritis), ehelyett ma inkább az alsó és felső húgyúti fertőzés felosztást használjuk. Elsősorban leánygyermekeknél fordul elő. Ennek oka a női nemi szervek, illetve a húgycső szerkezetében keresendő. A fiúk húgycsöve lényegesen hosszabb, normálisan több szűkület is található rajta. A lányok húgycsöve ezzel szemben rövid, így a kórokozók veleszületett hajlam vagy nem megfelelő higiénés viszonyok mellett könnyedén feljuthatnak a hólyagba.

Okok:

A gyulladás lehet felszálló eredetű, amikor a kórokozó a húgycsőnyílás felől jut a hólyagba, és lehet pangásos eredetű, amikor a vizelet ürülése akadályba ütközik szűkület, húgyúti kő, ritkán daganat miatt, vagy ha a hólyag falának kiboltosulásában (lásd: vesicocele), egyenetlenségénél az áramlás lelassul. Ilyenkor a mikroorganizmusok kitapadhatnak, és könnyedén szaporodva gyulladásos reakciókat válthatnak ki.
 A háttérben legtöbbször baktériumok állnak, közülük a leggyakrabban a bélben, székletben normálisan is előforduló Escherichia coli (leleteken, s a továbbiakban E. coli) nevű bacilus tenyészthető ki a betegek vizeletéből. Az E. coli fertőzésre való fokozott hajlam örökölhető is lehet. A baktériumok mellett vírusok és gombák is lehetnek a baj okozói, ezek azonban általában valamilyen veleszületett vagy szerzett immunrendszeri gyengeség esetén tudnak fertőzést okozni.

Külön kell említeni a nemi életet kezdő ifjú hölgyek aktusok során szerzett hólyaggyulladását, az úgynevezett "honeymoon" (angol:mézeshetek) cystitist - hólyaghurutot.

Tünetek, kórlefolyás:

Az alsó húgyúti fertőzés tünetei általában helyi jellegűek. Leggyakrabban a sűrűbb, nehézkes, időnként kifejezetten fájdalmas, csípő vizeléssel kezdődik a betegség. Gyermekkorban hőemelkedés is előfordulhat egyéb enyhe általános tünetek, bágyadtság, étvágytalanság mellett. A kisebb gyermekek, csecsemők természetesen nem tudják a panaszaikat megfogalmazni, náluk a nyűgösség, a vizelet normálistól eltérő színe, illetve erősebb, kellemetlenebb szaga lehet a húgyúti fertőzés jele. Sokszor - nagyobbaknál is - a szemmel láthatóan véres vizelet az egyetlen tünet. A fenti tünetek megjelenésekor elkezdett megfelelő kezelés a betegséget 1-2 nap alatt általában meggyógyítja. Nem kezelt esetben vagy fejlődési rendellenesség talaján kialakult fertőzés esetén krónikus gyulladás alakulhat ki.

Diagnózis:

Gyermekkorban a fenti, sokszor egyértelműnek látszó tünetek esetén is célszerű kérni vizeletvizsgálatot. A vizelet-üledékben átlagos esetben ilyenkor sok baktériumot, fehérvérsejteket, vörösvértesteket látnak. Ha van mód tenyésztésre, ezt is el kell végezni, fontos, hogy még az antibiotikum kezelés megkezdése előtt. Az antibiotikumok ugyanis a bakteriológiai tenyésztést jelentősen befolyásolják, az így kapott, főleg negatív lelet értékelhetetlen. A vizsgálatok célja, hogy az alsó és felső húgyúti fertőzéseket (lásd ilyen címszó alatt) biztonsággal el lehessen különíteni, és az esetleges fejlődési rendellenességeket kiszűrjék. Képalkotó vizsgálatok, főként a hasi ultrahang csak visszatérő esetben, kisebb gyermekeknél, csecsemőknél, főleg fiúknál jön szóba. Ezzel a vizsgálattal a hólyag fala, egyenetlensége, az esetleges kövek és kiboltosulások észlelhetők. Az ilyen, nem egyértelmű, jelentős vizeleteltérésekkel járó kórképeknél a vérvétel is segít a diagnózis felállításában. A gyulladásos paraméterek, úgy mint vörösvértest-süllyedés (leleteken általában We), C-reaktív-protein-szint (CRP) és a fehérvérsejtszám (Fvs) emelkedése esetén valószínűbb a komolyabb kezelést igénylő felső húgyúti fertőzés.

Kezelés, megelőzés:

A kezelést mindig orvos rendeli el, az esetek zömében antibiotikumra vagy húgyúti fertőtlenítő gyógyszerekre van szüksége a kis páciensnek. Emellett rendkívül fontos a fokozott folyadékbevitel. A betegség jól gyógyítható.

Megelőzésében szerepet játszhat a felvilágosító nevelés, a jó szoktatás. A megfelelő higiénével számos betegséget meg lehetne előzni
. A leánygyermekeknél fontos tudni, hogy a popsit elölről hátrafelé kell törölni, és minél nagyobb terpeszben pisiljenek. Strandolás után célszerű a vizes fürdőruhát alapos mosakodás után szárazra cserélni. Visszatérő esetekben mindenképpen javasolható, hogy a habos melegvizes esti fürdés helyett a szülők térjenek át a gyermek lezuhanyozásra.

A serdülőkorú lányoknál a szexuális felvilágosításba kell belecsempészni a nemi aktus higiénés vonatkozásait. A nemi úton terjedő betegségek ismertetése, a gumióvszer propagálása mellett javasolható, hogy minden aktus előtt és után tisztálkodással egybekötve, menjenek el pisilni.

Hasznos tudnivalók:
Ha a háziorvos vizeletvizsgálatot rendel el, tudni kell a vizelet helyes gyűjtésének módját. Számos felesleges kezelés lenne megelőzhető, ha vizelet-mintavételt alapos, fertőtlenítő lemosás előzné meg. A lemosás nélkül végzett vizeletvizsgálatokat nem lehet értékelni, hiszen a bőrről, a nyálkahártyáról számos baktérium, illetve gennysejt - az elpusztult fehérvérsejt - és egyéb szennyeződés kerülhet a mintába. Fontos továbbá, hogy a pisiltetés után a vizelet minél előbb - lehetőleg hűtve - jusson el az illetékes laboratóriumba. A sokáig
tárolt vizelet helyes diagnózis felállítására alkalmatlan.


#1 Dr.BauerBela

RITKA BETEGSÉG-KASABACH-MERITT SZINDRÓMA.



Avállat és felkart beboritó gigantikus haemangióma
A betegség olyan önálló klinikai tünetcsoport, melyre jellemező: a gyorsan növő haemangioma (jóindulatú vérdaganat), cavernosus haemangioma, thrombocytopenia (csökkent vérlemezke szint), microangiopathiás haemolytikus anaemia (traumás vérsejtoldódásos vérszegénység), akut vagy krónikus consumptiv coagulopathia (kóros fibrinképződés a keringő vérben). 


Már csecscemőkorban megjelenhet, máskor későbbi életkorban észlelhető. .

Az óriás haemangiomához kisebb-nagyobb haemangiomák társulhatnak. Előfordul, hogy ezek az érdaganatok nemcsak a bőrt, hanem a belső szerveket is érintik( agy, mellékvese, máj,tüdő)..

A thrombocyta szám csökkenés mértéke változó lehet. Hirtelen vérzések léhetnek fel, petechiákkal (pontszerű vérzések a bőrön), suffusiókkal (véraláfutás). A csontvelőben a megakaryocyta (vérlemezke előalakjai) képzés lehet normális és emelkedett A vérzések ismétlődése, elhúzódása vérszegénységet okozhat( anaemia).

#1 Dr.BauerBela

2014. november 28., péntek

EGY ROSSZINDULATU GYERMEKKORI DAGANAT A -NEUROBLASZTÓMA-ÁTTÉTEI A KOPONYACSONTOKBAN


#1 Dr.BauerBela

FELSŐ HUGYUTI FERTŐZÉS GYERMEKEKNÉL

 Felső húgyuti fertőzés gyermekeknél

Rövid leírás
(másnéven: pyelonephritis - vesemedence-gyulladás)

A felső húgyutak fertőzésén (korábban pyelonephritis - vesemedence-gyulladás) a vesemedence és súlyosabb esetben a veseállomány mikroorganizmusok - általában baktériumok - okozta betegségét értjük. A magas lázzal, nagyobb gyermekeknél derékfájással, hányingerrel, hányással járó betegség csecsemőkorban alattomos, nehezen diagnosztizálható. Az első napokban lehetőség szerint kórházban kezelendő kórkép hátterében sokszor húgyúti fejlődési rendellenesség áll. A felnőttkori esetektől a kezelés hossza, jellege, illetve a gyógyulás utáni kivizsgálás miatt érdemes elkülöníteni.

Előfordulás

A gyermekkori fertőzések között a légúti, az emésztőrendszeri betegségek után a harmadik helyen állnak a húgyúti infekciók, melyek közül kb. 30-40 százaléknál érintettek a felsőbb húgyúti szervek. Lányoknál gyakoribb, hiszen sok esetben a rövidebb húgycsövön könnyebben feljutó baktériumok okozzák a fertőzést. A pelenkás korban nagyobb az esélye ennek a sokszor nehezen felismerhető betegségnek, a székletből a külső nemi szervek tájékára jutó nagyszámú baktérium és a csecsemők még éretlenebb immunrendszere miatt.

Okok

A gyulladás lehet ún. "felszálló" eredetű, amikor a kórokozó az alsóbb húgyutakból jut a húgyvezetéken keresztül a vesemedencébe, és lehet "pangásos" eredetű, amikor a vizelet ürülése akadályba ütközik szűkület, húgyúti kő, ritkán daganat miatt, és az áramlás lelassul. Ilyenkor a mikroorganizmusok kitapadhatnak, és könnyedén szaporodva gyulladásos reakciókat válthatnak ki. Az anatómiai eltérések komplikálttá teszik a betegséget, ilyen esetben hosszabb, akár tartós fenntartó kezelés is szóba jön, a hajlamosító rendellenesség sebészi megoldása mellett. A kórokozók legtöbbször baktériumok, közülük a leggyakrabban a bélben, székletben normálisan is előforduló Escherichia coli (leleteken, s a továbbiakban E. coli) nevű bacillus tenyészthető ki a betegek vizeletéből. Az E. coli fertőzésre való fokozott hajlam örökölhető is lehet. A baktériumok mellett vírusok és gombák is lehetnek a baj okozói, ezek azonban általában valamilyen veleszületett vagy szerzett immunrendszeri gyengeség esetén tudnak fertőzést okozni.

Diagnózis

Nagyobb gyermekeknél általában könnyű a diagnózis felállítása, melyet laboratóriumi vizsgálatokkal tud az orvos megerősíteni.

A vérképben a fehérvérsejtek száma jelentősen megemelkedik, az immunrendszer riasztása után sok fiatal granulocyta (fehérvérsejt típus) kerül a vérképző szervekből a keringésbe. A gyulladásos állapotra jellemző értékek (gyulladásos paraméterek), mint például a vörösvértest-süllyedés (We) vagy a C-Reaktiv Protein (CRP) értékei jelentősen megemelkednek. A csecsemőknél minden elhúzódó, lázzal járó, egyértelmű légúti tünet nélküli betegség esetén vizsgálni kell a vizeletet is, mely segít a húgyúti fertőzés felismerésében.

Mind kicsiknél, mind nagyobbaknál a vizeletben elsősorban gennysejtek - elhalt fehérvérsejtek - jelennek meg nagy számban, emellett általában valamilyen kórokozó baktérium is kitenyészthető. A betegség akut szakaszában képalkotó vizsgálatokkal erre a kórképre specifikus elváltozást nem tudnak kimutatni, csak az esetleges anatómiai eltérést, valamint a zavarosabb vizeletet, vaskosabb vesemedence-nyálkahártyát, megváltozott ultrahangelnyelő-képességű veseállományt lehet ábrázolni.

Tünetek, kórlefolyás

A felső húgyutak gyulladását egész testre jellemző, úgynevezett általános tünetek (magas láz, rossz közérzet, sápadtság, hányinger) jellemzik, míg az alsó húgyúti fertőzést általában csak helyi fájdalom és vizelési problémák kísérik.

Csecsemőkorban a magas láz mellett étvágytalanságot, haspuffadást, szokatlan nyugtalanságot lehet tapasztalni, tehát ebben a korban a diagnózis felállítása nehéz. A nagyobb gyermekeknél már könnyebb a helyzet, náluk már a tünetek alapján viszonylag egyértelmű a kép, hiszen a felnőttkori esetekre is jellemző derékfájás, hányinger, magas láz a felső húgyúti fertőzés klasszikus jelei.

Az alsó húgyutak is gyulladtak lehetnek, ilyenkor természetesen a gyakoribb, fájdalmas, néha csípő érzéssel kísért vizelés is színezi a képet. A vizelet gyakran zavaros, bűzös. Megfelelő kezelés nélkül a betegség akár életveszélyes is lehet, éretlen vagy sérült immunrendszerű csecsemőknél, gyermekeknél a baktériumok elszaporodása előbb-utóbb szepszishez vezethet. A gyulladás még ép immunrendszer esetén is a vesemedencéről a veseállományra terjedhet, ott krónikus gyulladást, illetve szövetelhalást okozhat.

A helyes kezelés elkezdése után 2-3 nappal kezd az állapot javulni, a láz enyhül, majd megszűnik, a vizelet feltisztul. Általában egy hét kell a gyógyuláshoz, de a kezelést még legalább további egy, legtöbbször három hétig kell folytatni.

Hasznos tudnivalók

Ha a háziorvos vizeletvizsgálatot rendel el, tudni kell a vizelet helyes gyűjtésének módját. Számos felesleges kezelés lenne megelőzhető, ha a vizelet-mintavételt alapos, fertőtlenítő lemosás előzné meg. A lemosás nélkül végzett vizeletvizsgálatokat nem lehet értékelni, hiszen a bőrről, a nyálkahártyáról számos baktérium, illetve gennysejt (elpusztult fehérvérsejt) és egyéb szennyeződés kerülhet a mintába. Fontos továbbá, hogy a pisiltetés után a vizelet minél előbb jusson el az illetékes laboratóriumba. A sokáig tárolt vizelet helyes diagnózis felállítására alkalmatlan. A csecsemőkorban, mikor ez amúgy is nehéz, egy külsőleg szennyezett, így "álpozitív" vizelet kifejezetten megtévesztő lehet.

Kezelés, megelőzés

A kezelést csecsemők esetében mindig kórházi körülmények között, lehetőség szerint vénába adott antibiotikummal kell kezdeni. A szájon keresztül adott gyógyszer a bukások, hányások, a nehézkes beadás miatt csecsemőkorban az első napokban csak vénás szer hiányában javasolt.

Nagyobb gyermekek esetében is célszerűbb és sokszor hatékonyabb a vénás kezelés, emiatt szintén kórházi felvétel indokolt. Általában 1 hetes vénás kezelés után, szemmel látható javulás (láztalanaság, a vizelet feltisztulása, stb.) esetén lehet valamely szájon át adható antimikróbás kezelésre váltani.

A gyógyszerválasztás függ a bakteriológiai tenyésztés eredményétől, ami a vizelet-mintavételtől számított 3-4. napon várható. Célzott kezelésnek hívják, mikor a kimutatott kórokozót biztosan elpusztító, de lehetőség szerint minél több normál baktérimuflórát (bél, garat, szájüreg stb. hasznos baktériumai) megtartó gyógyszert keres az orvos. Amíg nem sikerül kórokozót kimutatni, addig úgynevezett szélesebb spektrumú - többféle baktériumtípust elpusztító - antibiotikum jön szóba, ezzel sajnos a normál flóra is jobban károsodik. Ezért a bőséges folyadékfogyasztáson kívül élőflórás készítmények, joghurtok, kisebbeknek patikában kapható granulátumok javasoltak.

A gyermekkori felső húgyúti fertőzések több mint felénél alapos vizsgálattal kimutatható valamilyen anatómiai eltérés, ezért a kezelés, gyógyulás után mindig javasoljuk a gyermekek kivizsgálását. A gyermeknefrológiai (vesegyógyászati) szakrendeléseken évtizedek alatt kialakult protokollok szerint zajlik a fertőzés okaként szóba jövő fejlődési rendellenességek, illetve szerzett eltérések kimutatása.
A modern képalkotó módszerekkel, ultrahang-, izotópvizsgálattal számos, fiatal felnőttként veseelégtelenséget okozó anomáliát sikerül felfedezni, majd vagy gyógyszeresen vagy sebészi úton kezelni.


#1 Dr.BauerBela

REKORD MEGTEKINTŐ SZÁM


#1 Dr.BauerBela

2014. november 27., csütörtök

A LEGALATTOMOSABB CSECSEMŐ-KÓR:A HURGYUTI FERTŐZÁS

A legalattomosabb csecsemő-kór: a húgyúti fertőzés

A húgyúti fertőzés az egyik leggyakoribb fertőzéstípus csecsemő-és gyermekkorban. Felismerése távolról sem egyszerű, mert változatos tünetegyüttes formájában jelentkezhet. Kezdődhet alattomosan, de nem ritka a viharos, szeptikus állapotba hajló kórforma sem. Késői felismerés, nem megfelelő kezelés vesekárosodáshoz vezethet.
A csecsemõ- és kisgyermekkorban hirtelen felszökõ, más tünetekkel nem kísért láz oka nemegyszer húgyúti fertõzés. A jellegzetes tünetek ebben az életkorban nem olyan szembeszökõek, mert a kicsik nem tudnak még a fájdalmas pisilésre panaszkodni. Pedig a korai diagnózis igen fontos a szövõdménymentes gyógyulás érdekében.
Hirdetés
A hólyaghurutot, „felfázást" jellegzetesen lánybetegségnek tartja a közvélemény, pedig csecsemőkorban még fiúknál fordul elő gyakrabban a tünetekkel is járó húgyúti fertőzés
. Ez a betegségtípus egyike a leggyakoribb bakteriális fertőzéseknek, 0-14 éves korig a lányoknak legalább három, a fiúknak kb. három százaléka esik át tünetekkel a betegségen, melynek kialakulásában a veleszületett hajlam is szerepet játszik. Az esetek ötven százalékában ugyanis számítani lehet a fertőzés kiújulására, krónikussá válására.
Csecsemőkorban többnyire a vérárammal történő bakteriális szóródás okozza a betegség kialakulását, tehát nem a fertőzés felfelé terjedése, mint a későbbi életkorokban. Ez a magyarázata annak is, hogy csecsemőkorban fiúk között még gyakoribb a húgyúti fertőzés, míg később – anatómiai okokból – inkább a lányoknál. De előfordul az is, hogy torokgyulladással kezdődik, mely legyengíti a szervezetet, és az arra hajlamos kisbabáknál végül vesemedence gyulladás alakul ki.

A húgyúti fertőzések tünetes formái magas lázzal, súlyvesztéssel, hányással, hasmenéssel, sárgasággal járnak, de a láz önmagában, egyéb tünetek nélkül is jelentkezhet. Ezért célszerű minden ismeretlen eredetű lázas állapotnál vizeletvizsgálatot végeztetni, feltétlenül a vizelet tenyésztéses vizsgálatával is kiegészítve.

Az is előfordul azonban, hogy a betegség lappangva, szembetűnő tünetek nélkül zajlik le. Ilyenkor a csecsemő fejlődése elégtelen, kedélytelenség jellemzi, és gyakran van hőemelkedése. Általában elmondható, hogy minden olyan tényező, amely rontja az immunrendszer állapotát, elősegíti a betegség kifejlődését. Ilyen például a rossz higiéné, a nem optimális hőmérséklet, a mesterséges táplálás – bár húgyúti fertőzés anyatejes csecsemőknél is előfordulhat. Lázas betegségek esetén például fel kell függeszteni az esetleges vas-szedést, mert a legtöbb baktérium anyagcseréjéhez nélkülözhetetlen a vas, ezért a folyamatos szedés túlságosan jó körülményeket biztosítana szaporodásukhoz.
Csecsemőknél vagy kisgyermekeknél előfordulhat, hogy a húgyúti fertőzés egyetlen tünete a láz. Az egyértelmű tünetek hiánya miatt a kétévesnél fiatalabb lánygyermekeknél, illetve az egyévesnél fiatalabb, körülmetéletlen fiúgyermekeknél láz esetén több orvosszövetség ajánl vizeletvizsgálatot. Csecsemőknél étvágytalanság, hányás, aluszékonyság fordulhat elő, illetve sárgaság jelei mutatkozhatnak. Idősebb gyermekeknél vizeletinkontinencia (akarattalan vizeletürítés, a hólyag feletti kontroll elvesztése) léphet fel.  Alsó húgyúti fertőzés - hólyaghurut - esetén a tünetek kevésbé markánsak, a fertőzés alattomosabb, a fertőzés sokszor láztalan állapotban zajlik vagy csak hőemelkedése van, a vizelet csíp, a gyermek ezért nyűgös, étvágytalan, rosszabbul fejlődik. Minél fiatalabb a gyermek, annál gyakrabban alakul ki az alsó húgyúti fertőzést szövődményeként vesemedence-gyulladás.
Az American Academy of Pediatrics , sok húgyúti megy diagnosztizált , mert nincsenek tünetei . Néha azonban a babák közül egy vagy több a következő tünetek : láz , sírás vizelés közben , gyakori vizelés , a vizelet , amely nem szaga normális , a vizelet , ami véres vagy zavaros , az általános ingerlékenység nincs ismert oka , hajlandó enni vagy hányás .






Hajlamosító tényezők

A lányok anatómiai felépítésük folytán eleve hajlamosabbak a betegségre, mivel húgycsövük rövidebb, ezért a húgycsőnyílás környékén, a nyálkahártyán élő baktériumok könnyebben feljutnak a húgyhólyagba.

Emellett két főbb hajlamosító tényezőt tartunk számon. Anatómiai okokról beszélünk akkor, ha a
hólyagizomelégtelenség miatt a vizelet a felső húgyutakba kerül, ilyenkor visszafolyásról, refluxról beszélünk. Előfordul, hogy a húgyutak szűkülete okoz panaszokat. Ha egy gyereknél húgyúti fertőzés alakul ki, elsőként mindig az anatómiai okokat kell kizárni. Ez ma már egyszerű, fájdalommentes módszerrel, ultrahang-vizsgálattal állapítható meg.

A másik hajlamosító tényezőt szöveti fogékonyságnak nevezhetnénk, ez azt jelenti, hogy anatómiai rendellenesség nélkül is előszeretettel telepednek meg baktériumok a húgyúti nyálkahártyán. Az optimális körülmények között tartott – megfelelően táplált, tisztán tartott, jól felöltöztetett csecsemőnél nem feltétlenül nyilvánul meg az öröklött hajlam.

Nehéz felismerni 

A húgyúti fertőzés a második leggyakoribb betegség csecsemőkorban. Sajnos sokszor nehéz felismerni, mert szinte semmi jele, vagy éppen olyan tünetek mutatkoznak, amelyeket az édesanya vagy egy nem eléggé szemfüles orvos más okoknak tulajdonít. Vajon gondolunk-e arra, hogy vizeletvizsgálat szükséges, ha a baba nagyon sírós, néha annyira, hogy "elfelejt levegőt venni"? Nem ritkán csak rálegyintünk: hasfájós, nő a foga, hisztis, el van kényeztetve, kevés az anyatej, vagy éppen túl sok... Bizonyos típusú húgyúti fertőzéseknek ez az egyetlen tünete: a fájdalmas sírás. Máskor lelassult gyarapodás is társul mellé. Hiába eszik a kicsi eleget, a vese károsodott működése miatt bizonyos tápanyagokból nem kap eleget. Például a kalciumvesztés az oka, hogy nem hízik.
 Az is lehet, hogy magas láz jelentkezik hasmenéssel, hányással. Ismeretlen eredetű láznál mindig gondolni kell a húgyúti fertőzés lehetőségére. A picik csak jóval csecsemőkor után jelzik, hogy a derekuk, vagyis a vese környéke fáj.  


A fiatal csecsemőkori kórformáktól eltekintve (ahol még előfordul a kórokozó vérárammal való szétterjedése) a húgyúti fertőzés leggyakrabban felszálló fertőzésként jelentkezik. Születést követően a húgycsőnyílás környékén egy „protektív" bakteriális flóra alakul ki, amely mint egy védelmi vonal megakadályozza a kórokozó baktériumok megtelepedését. Értelemszerűen ennek a normál védelemnek a „sérülése" potenciális kórokozó baktériumok megtelepedéséhez vezethet. Ezek aztán feljutva a húgyhólyagba, esetleg a magasabb húgyutakba fertőzést generálhatnak, különösen akkor, ha egyéb hajlamosító tényezők is egyidejűleg fennállnak. Utóbbiak leggyakrabban különböző anatómiai és funkcionális rendellenességek lehetnek.


#1 Dr.BauerBela

MÁRVÁNYBŐR


A márványbőr
ritka, sporadikus veleszületett érrendszeri rendellenesség. Jellemző rá  a bőr általános vagy helyi ereinek hálózatos veleszületett elváltozása... #1 Dr.BauerBela #1 Dr.BauerBela

2014. november 26., szerda

A JOBB ARCFÉL VELESZÜLETETT NYIROKÉRTÁGULATA-UGYANAZ DOXOCYCLYN SZKLEROTIZÁLÓ KEZELÉS UTÁN



#1 Dr.BauerBela

ÚJRA FEKÜTÖTTE A FEJÉT AZ ANGOLKÓR

A szegény családok nem engedhetik meg maguknak az egészséges táplálkozást, az alultápláltság és nyomában megjelenő vitaminhiány miatt viszont az angol gyerekeket újra fenyegeti a viktoriánus korabeli betegség, az angolkór.

Az egészségügyben egyre több az alultápláltság miatt megbetegedő gyerek, a legutóbbi adatok szerint Angliában és Walesben egy év alatt 19 százalékkal nőtt a silány étrend miatt szükségessé váló kórházi kezelések száma - írja a Guardian.

Mindeközben az elhízás továbbra is a legnagyobb probléma azoknál a családoknál, amelyek nem engedhetik meg maguknak a egészséges élelmiszert, mivel a túlélés érdekében az olcsó, magas zsírtartalmú készételek fogyasztására szorulnak. A rég kihaltnak hitt angolkór pedig újra felütötte a fejét Angliában és Walesben - hivja fel a figyelmet egy közegészségügyi szakértő.

Mint állítja, a kórházi felvételi statisztikákban kiugróan sok a táplálkozással összefüggő vitaminhiányos állapot és az alultápláltság. Az okok közé sorolja, hogy az élelmiszerárak 12 százalékkal nőttek, az üzemanyagok is kétszámjegyű százalékkal drágultak, a jövedelmek pedig csökkentek, ez a kombináció pedig sokakat egészségtelen étrendre kényszerít. A szegények azért kénytelenek készételt, vagy valamilyen fast-food élelmiszert választani, hogy ne prögessék otthon a villanyórát.

Egy jótékonysági szervezet alapítója tanári beszámolókra hivatkozva arról beszél, hogy a szegény családok gyerekei a nyári szünet alatt, az iskolai étkezés híján drámaian lefogynak, s az iskolakezdéstől számítva két-három hétbe is beletelik, hogy visszanyerjék nyár eleji testsúlyukat.

A Guardian 3.8 millió extrém szegénységben élő angol gyerekről ír. Jótékonysági szervezetek pedig az élelmiszerbankokat minősítik az extrém szegénység jeleként. Mint írják, ezek legfőbb felhasználói olyan, keményen dolgozó családok, amelyek egyre kevesebb jövedelemből kénytelenek megélni, vagy a segélyezés megszorításának áldozatai, illetve az éhezés és a szegénység lefelé tartó spiráljába került emberek. Az élelmiszerbank szolgáltatásai ugyan valósak és a értékesek, de épp csak az éhenhalástól menti meg a szegényeket. 


#1 Dr.BauerBela

AZ ANGOKÓR MEGELŐZÉSE TÉLEN

Az angolkór megelőzése télen
Hat hónapos a kisbabánk, a tél közepén járunk, kevés a napsütés, ha kimegyünk, sem maradunk sokáig, mert félünk, hogy megfázik. Kissé ódzkodom a szintetikus D-vitamin adásától. Létezik-e valami természetes megoldás is?
A rachitiszt (angolkórt) elsősorban fényhiány okozza. Mivel főleg a mérsékelt égöv iparvidékein lép fel, civilizációs betegségnek tekinthető.
 A csecsemők leginkább az első és második télen veszélyeztetettek. A fényhiány következtében zavarok támadnak a kalcium- és a foszfátanyagcserében, ami a csontok elgörbüléséhez, növekedési zavarokhoz és a fertőzésekkel szembeni ellenálló képesség csökkenéséhez vezet. A vérben olyan mértékű kalciumhiány léphet fel, hogy görcsök jelentkeznek (tetánia). Minden gyerek kaphat rachitiszt, ha hosszabb ideig (néhány hét) nem jut elegendő (napi két óra) napfényhez, és a hiányzó fény hatását nem helyettesítik mással.
Jelei: kezdődő rachitisznél a gyerek heteken át egyéb felismerhető ok nélkül egyre jobban izzad. Különösen a tarkója, a keze és a talpa. Széklete savanykás szagúvá válik. Éjjel és nappal is egyre nyugtalanabb, halk zajokra vagy akár spontán is megijed.
Hogyan előzhetjük meg? az 1930-as évektől minden csecsemőnek három alkalommal lökésszerűen 5–15 mg D-vitamint adtak (1 mg 40 000 egységnek felel meg). Ez a lökésterápia 20 évig hivatalos megelőző eljárás volt. A hatvanas években beszüntették, mert nyilvánvalóvá vált, hogy elősegíti az érelmeszesedést. Ezután napi 1000 egységet javasoltak. Ma már az a vélemény, hogy még rossz fényviszonyok mellett is elég heti 2000 NE (nemzetközi egység). Közép-Európában azt ajánlják, hogy mindennap adjunk be egy 400-500 egységet tartalmazó tablettát/cseppet a gyerekeknek, ami a tényleges igény 1,5-2-szerese. Egy liter babatápszer-tej már maga is kb. 400 egység D3-vitamint tartalmaz (400 NE 1 μg-nak felel meg).
Természetes alternatívák
Szoptatás: legalább fél évig, ha lehet, tovább is szoptasson. Ebben az időszakban nem nagyon kapnak rachitiszt a gyerekek.
Csukamájolaj: a kapszulák sokszor túl kevés D-vitamint tartalmaznak és szintetikusak. Vannak más vitaminokat is tartalmazó szerves készítmények.
Kvarcolás: az ultraibolya fénnyel történő kvarcolás ma már nem nagyon használatos, a "bio-lámpák" bizonytalan hatásúak.
Napfény: amilyen gyakran csak lehetséges, télen is legyen a gyerek szabad levegőn úgy, hogy arcát a napfény érje. Nem kell direkt napsugár, elég, ha a gyermek homloka fedetlen marad, azaz arca és az ég közé nem kerül semmi.
Extra tipp
Aki egyáltalán nem akar szintetikus vitamint adni, az legalább ősztől tavaszig 4 hetenként menjen el olyan gyerekorvoshoz, aki tapasztalt e téren, és más alternatív módszerek (pl. homeopátia, ásványianyag-terápia…) alkalmazásában is járatos


#1 Dr.BauerBela

AZ ANGOLKÓR TÜNETEI

Angolkór tünetei és kezelése

Angolkóros O láb
Rövid leírás
(másnéven: D-vitamin hiány, Rachitis)
Az angolkór vagy rachitis a fiatal, gyorsan növekvő szervezet kalcium- és foszforanyagcseréjének összetett zavara, melyet elsősorban a D-vitamin hiánya okoz. Ritkább formája a kalcium- vagy foszforhiány okozta rachitis.

Jobbára már fiatalkorban jelentkezik: a jellegzetes csontrendszeri elváltozásokat (dongaláb, a gerinc és a mellkas torzulásai) különféle melléktünetek kísérhetik, mint pl. ekcéma, gyomor-, bélhurut, a pajzsmirigy duzzadása.

A betegség felnőttkorban jelentkező formáját oszteomaláciának (csontlágyulásnak) nevezzük.

Előfordulás
A betegség eredete a XVIII-XIX század napfényben szegény, füstködös Angliájára vezethető vissza. Nagyvárosokban különösen a téli hónapokban a napfény csak elenyésző mértékben fejtheti ki D-vitamin-képző hatását a nagyfokú légszennyeződés, az épületek árnyékoló hatása miatt. A levegőt szennyező anyagok nagyobbrészt azokat a sugarakat szűrik ki, amelyek a leghatékonyabban befolyásolják a bőrben lejátszódó folyamatokat melyek a természetes, vagy "saját" D-vitamin előállításához szükségesek. A betegség olykor a Közel-Keleten, napos régiókban is előfordulhat, ahol a kisgyermekeket nagymértékben betakarják és távol tartják a napfénytől. De ugyanezt az eredményt érjük el, amikor kisdedeinket féltve az UV sugarak káros hatásaitól 30-50 faktoros fényvédő krémekkel kezeljük.
Okok
Az angolkórt, vagy más néven rachitist a D-vitamin hiánya okozza: a kalcium és a foszfor a csontképzés elengedhetetlen alkotóelemei, de ezen alkotóelemek felszívódásához, és a csontokba történő beépüléséhez nélkülözhetetlen a D-vitamin.

A kolekalciferol, más néven D-3 vitamin, mely a bőrünkben előanyagából napfény hatására kémiai úton képződik, a szervezetben kalcitriol nevű hormonná alakul át, amely fokozza a kalcium- és foszforfelszívódást a bélrendszerből, serkenti a vesék foszfor-visszaszívását a vizeletből, valamint közvetlenül is fokozza a kalcium beépülését a csontba.

A D-vitamin származhat a táplálékból (főleg a halak májában ezen kívül atojássárgájában, valamint a tejben fordul elő, ismert készítmény, pl. a főleg tőkehalfélék halak májából kivont, ú.n. "csukamájolaj"), illetve a bőrben keletkezik előanyagaiból, napfény hatására.

A zsíroldékony természetű D3-vitamin (vagy előanyaga a D2-vitamin) az élelemmel felvett zsírokkal együtt szívódik fel. Tartós táplálkozási, emésztési vagy felszívódási zavarok, a zsíranyagcsere zavarai fokozzák a betegség kialakulására való hajlamot.
Tünetek
·          
Az angolkór felismerése, a kezelés irányítása orvosi és védőnői feladat.

Az angolkór jellemző tünetei a csontok különböző elgörbülései, az ízületi végek megvastagodása, a hátgerinc, bordák és medence különféle elferdülései. A legszembeszökőbb tünetek a csontok puhaságának következményei, a hiányállapot azonban egyéb eltérésekben is megnyilvánul, ilyen pl. az izomzat lazasága és egyidejűleg fokozott ingerlékenysége, a légúti betegségekre való hajlam.

Korai, már gyermekkorban észlelhető tünet a tarkó táján a koponyacsontok puhasága. Ugyanezen a területen fokozott izzadást is lehet észlelni, de ez magában véve még nem jelent angolkórt. Ha a koponyacsont hosszabb időn át puha, a tartósan hanyatt fekvő fiatal csecsemő feje hátul ellapul.

A D-vitaminhiány következtében a csecsemő fogzása rendetlenné válhat, izomzata petyhüdté válik, a csecsemő étvágytalan és rosszkedvű lesz, nem szívesen mozog. A következményes kalciumhiány súlyos eseteiben görcsök is felléphetnek.

A kezeletlen betegség később törpenövéshez, a mellkas alakváltozásaihoz, pókhashoz, görbe lábakhoz, a medence deformálódásához vezet - ez utóbbi régebben olyan mértéket is elérhetett, hogy lehetetlenné tette a természetes módon lefolytatott szülést.
Diagnózis
Korai jelek lehetnek az izmok petyhüdt állapota, későbbiekben a koponya megvastagodása, különösen a homlok-régióban.

Előrehaladott esetben a csontok fizikális (érzékszervi) vizsgálata veti fel a gyanút; a mellkason ú.n. rózsafüzér-szerű kidomborodások tapinthatók a bordák felett, a mellkas ú.n. "tyúkmell" formát ölt. Két évesnél idősebb gyermekeknél a gerinc görbülete, a hosszú csontok végeinek dobverő-szerű megvastagodása is kialakulhat. A meggörbült hosszúcsontok hajlamosak az úgynevezett "zöldgally-törésre".

A vérvétel során észlelt (általában alacsony) kalcium- és foszforszintek, magas csontbontó-enzim (alkalikus foszfatáz) szintek, előrehaladott esetben a röntgenfelvételek (elsődlegesen a térden) szintén megerősítik a kórismét.
Kórlefolyás
A betegség lassú lefolyású, az első tünetek több hónapos D-vitamin hiány következtében jelentkezhetnek. Maga az angolkór többnyire csak a növekedés szakaszai során válik nyilvánvalóvá. Ma már -rendszeres gyermekorvosi, védőnői kontroll mellett- Magyarországon gyakorlatilag nem fordul elő.
Kezelés
Megfelelő mennyiségű napfény (UV sugárzás), illetve 10 mcg (400 NE) D vitamin-készítmény és megfelelő mennyiségű, táplálékkal bejuttatott kalcium és foszfát megelőzi a betegséget. A fenti okok miatt előnytelen a gyermekek számára a csekély kalciumot és D-vitamint tartalmazó, un. makrobiotikus étrend.
A betegség kezelése voltaképpen megegyezik a megelőzés lépéseivel, ami a D-vitamin ellenőrzött körülmények között, szájon át történő adagolását jelenti. A D-vitamin bevitele történhet fokozatosan, több hónapon át, vagy úgynevezett "lökésterápiaként" is, ez utóbbi azonban -egyes vivőanyagok nagy koncentrációja miatt- kockázatokat rejthet magában.
Megelőzés
·          
Noha az angolkór kezeletlenül súlyos következményeket okozhat, a betegség megelőzése igen könnyű. A megelőzést a csecsemő-tanácsadó rendszerben a védőnő és gyermekorvos irányítja.
1.    Helyes táplálás; az anyatejes csecsemő sokkal kevésbé hajlamos angolkórra, mint a "tápszeres", mesterségesen táplált gyermek.


2.    Megfelelő, szűrt fényben történő napoztatással, elő kell segíteni a D-vitaminnak a bőrben való természetes képződését. A gyermek tartózkodjon sokat a természetes napfényben, friss levegőn. A megfelelő testmozgás további kedvező hatással van a csontok és izomzat fejlődésére.


3.    Ahol a természetes napsugárzás mértéke csekély (mérsékelt és északi égövi időjárási viszonyok mellett, városokban) a csecsemők mesterséges D-vitamin-bevitelre szorul. Ideális, ha a természetes igénynek megfelelő adagot visszük be.

Az anya szempontjából a megelőzés egy fontos tényezője a terhesség utolsó 12 hetében és a szoptatás alatt folytatott a D-vitamin szedés.

Az első életévben a csecsemő vitamin-igényét is fedezhetjük (akár az évszaktól függetlenül) mesterséges bevitellel. A D-vitamin adagolásának ma már leginkább elterjedt módja a szájon át, folyadék (olaj) formában történő bevitel, melyet a gyermekek is előnyben részesítenek más módokkal szemben.

A második és harmadik életév során a napfényben szegény hónapokban, egyes veszélyeztetett csoportban, illetve bizonyos betegségek előfordulásakor (lásd még a "hasznos tudnivalók"-at) pedig az orvos által megadott időpontban kell a szájon keresztül történő D-vitamin pótlást biztosítani.
Gyógyulási esélyek
Táplálkozási eredetű rachitis esetén a foszfátszintek már 96 órán belül rendeződnek, a gyógyulás első röntgen-jelei már egy hét után láthatók. Ha a tüneteket időben felismerik (pl. rendszeres csecsemőgondozáson), az idejekorán megkezdett kezelés eredményeként a kór maradványtünetek nélkül gyógyul. Hazánkban a súlyos angolkór ma már igen ritka az eredményes megelőzésnek és idejekorán elkezdett kezelésnek köszönhetően. Évtizedekkel korábban még gyakori volt a D-vitami hiány következtében megnyomorodott emberek látványa, ma már csak az idősebb korosztály képviselői között találkozhat a szakember egy-egy maradványtünettel (mellkas deformáció, dongaláb, röntgen-jelek).
Hasznos tudnivalók
A megelőzéssel kapcsolatos kérdéseket illetően érdemes a gyermekorvossal, védőnővel beszélni. Fontos tudatosítani, hogy a D-vitamin zsírban oldódó, raktározódó vitamin, ezért (az A-vitaminhoz hasonlóan) túlzott bevitel esetén könnyebben kialakul a vitamn-túladagolás, hipervitainózis, mint a vízoldékony vitaminok esetén. A hosszútávon keresztül gyakorolt D-vitamin túladagolás egyik súlyos következménye lehet a vesék "elmeszesedése", tartós károsodása. Hipervitaminózis kialakulása csecsemőtanácsadói felügyelet, gyermekorvosi ill. védőnői konzultáció mellett gyakorlatilag nem fordul elő. Egyes görcsoldó, vagy epilepszia elleni szerek (fenobarbitál, fenitoin) csökkenthetik a szervezetben a D-vitamin képzést, az ilyen szereket szedő gyermekek fokozottabban veszélyeztetettek a rachitis szempontjából.


#1 Dr.BauerBela

2014. november 25., kedd

ALLERGIÁS HEVENY KONTAKT DERMATITISZ CSECSEMŐNÉL

Akut kontakt allergiás dermatitis ELSŐ STÁDIUM

A betegség elnevezésének alapja, hogy a bőrrel közvetlenül érintkező (kontaktusba kerülő) anyagok hozzák létre a bőr gyulladását. Kémiai irritánsok vagy allergének okozhatják.

Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/allergia/573/kontakt-borgyulladas
A betegség lefolyása során 6 stádiumot különítünk elA klinikai tünetek indulásakor gyulladásos, exudatív, éles szélű reakció alakul ki (erythemás stádium). Ezt követően az érintett felületen apró hólyagcsák jelennek meg, melyek esetleg hólyaggá folyhatnak össze (ez a vesicullosus stádium). A hólyagcsák intraepidermálisan alakulnak ki. A felettük lévő vékony hámrétegek leválása nedvedző felszínt, eróziókat eredményez. Ez az eróziós stádium, amelyek beszáradnak, és felületükön pörk keletkezik (stadium krustozum). A pörkök alatt a hám újraképződik, a frissen képződő hámlemezek könnyen leválnak (stadium squamosum).

A folyamat lezajlásakor enyhe hiperémia marad vissza (post erythemás stádium), amely aztán elmúlik. A folyamat lefolyása során az egyes stádiumok a kiváltó tényezőtől, illetve a szenzibilizáció mértékétől függően dominálhatják a klinikai képet, enyhébb reakció esetén, például az exudatív stádiumban elmaradhat.

#1 Dr.BauerBela

HISZEM AMIT NEM TUDOK-A HISZÉLENYSÉGRŐL MINDENKINEK

Hiszem, amit nem tudok: a hiszékenységről mindenkinek


Az információs társadalom soha nem látott tömegű hírt, tényt, adatot zúdít ránk naponta. A mennyiség azonban a minőség rovására megy, legalábbis ami mindezek feldolgozását illeti: az ismeretek össze nem álló mozaikja termékeny táptalaja az emberi hiszékenységnek.
Ezt sokan és sokféle céllal ki tudják használni.
 A hiszékenység sokféle alakban és formában jelenik meg, aligha van ember, aki teljesen mentes tőle, annál is inkább, mert az érzelmek is szerepet játszanak benne.
 Az emberi hiszékenységre építenek sok esetben a politikusok is, több-kevesebb sikerrel. A hiszékenységet táplálja a tudatlanság, ami súlyosbodik azáltal, ha valamit az illető nem ért, de szégyelli megkérdezni, magyarázatot kérni, és a fáradtságot sem veszi, hogy utánanézzen az igazságnak.
A hiszékenységnek lehetnek súlyosabb változatai is. Ezek pszichés értelemben a mentális zavarok közé tartoznak, és rokonságban vannak az előítéletekkel.
Az előítélet egyfajta sztereotip értelmezési minta, amely mindig előre adott és automatikusan fellép, amikor hasonló helyzet áll elő. A rasszizmus, cigányellenesség, antiszemitizmus az előítéletek eléggé ismert és gyakori megjelenési formái.
Az előítélet csakúgy, mint a gyermeki hiszékenység ideális talaja a gátlástalan személyeknek, akik gyakorta kihasználják káros törekvéseikhez az emberek e gyengeségét.
A félelem, a szorongás szintén megalapozója a hiszékenységnek: ezért hisznek sokan a csodákban, válnak befolyásolhatókká, csupán érzelmeikre hallgatva könnyen engednek hatásos „érveknek”.
Az áltudományoknak is legnagyobb „fogyasztói” a hiszékenyek. Ez nem veszélytelen, hiszen olyan szerektől, eljárásoktól, kezelésektől várnak gyógyulást, amelyek esetleg ártalmasak, vagy teljesen hatástalanok, miközben elmulasztják a hatékony gyógykezelés igénybevételét. A rejtélyes jövő is félelmekkel teli, ősidők óta foglalkoztatja az emberiséget, hogy megtudja: mi vár rá.
A jósok, jövendőmondók ezért mindig jól megéltek a hiszékenyekből, akik elhitték nekik, hogy megfejtik a jövőt. A kognitív csábítás jól bevált eszköze volt egykor – és sajnos ma is – a kártyavetés, a tenyérjóslás, az álomfejtés. A horoszkópkészítők szintén virágkorukat élik.
A hiszékenység vámszedői, a lakásmaffiáktól kezdve a piramisjátékokon át irreális haszonra, például magas kamatok ígéretére építve veszik be a hiszékenyek „végvárait”. Hasonlóképpen tesznek a külföldi prostitúció szervezésére szakosodott „üzletemberek”, akik kápráztató keresetet, hangzatos munkaköröket helyeznek kilátásba, az áldozat csak a messzi idegenben ébred rá, hogy valójában szexuális rabszolgának szerződött.
A politikai marketing is felismerte eszméinek célcsoportjai között a hiszékeny tömegeket. Tudatosan építenek a tömegek naivitására a legveszélyesebb irracionális, fanatikus csoportokban, klikkekben, tömegmozgalmakban.
Ma főleg terrorista csoportokban jelenik meg a hiszékenyek befolyásolhatóságára épített veszedelem. Ezekben a fanatikus vezetők a hiszékeny, befolyásolható emberekkel képtelenségeket hitetnek el, még a legszörnyűbb bűnökre is ráveszik őket.
 Tragikus példája ennek az öngyilkos merénylők sokasága. Az elvakult vezetők a pszichológia törvényszerűségeire építik a tudatorientált „agymosást”, aminek előfeltétele, hogy a kiszemelt emberek kiszakadjanak korábbi környezetükből. Ahhoz, hogy e tanok beépüljenek a kiválasztottak személyiségébe, át kell értékelniük erkölcsi felfogásukat, és le kell szokniuk az önálló gondolkodásról. A rémtettekre ösztönző propaganda megalapozza, hogy e csoportok tagjai a szembenállókat démonizálják, és táplálja a meggyőződésüket, hogy el kell őket pusztítaniuk. Hozzájárul mindehhez annak elhitetése, hogy terrorakciókban részt venni hősi tett, és önfeláldozásukért a túlvilágon boldogság vár rájuk.
A hiszékenység veszélyei, kártételei tehát nyilvánvalók. Szerencsére gyógyulásukat nem befolyásolják a gyógyszerárak: csupán a valóság megismerésére való törekvésnek, a tudás állandó gyarapításának, az önálló gondolkodásra való sarkallásnak kellene ott lennie minden „házipatikában”.


#1 Dr.BauerBela