EGYES TÖRÉSEK ELLÁTÁSA:
FELKARCSONT TÖRÉS esetén a kart egy háromszögletű kendővel rögzítsük a törzshöz úgy, hogy a könyök behajlítva legyen a mellkas előtt. Rugalmas gézzel is rögzíthetjük így a kart.
ALKARTÖRÉSNÉL az egész alkart fektessük egy háromszögletű kendőbe és kössük fel a sérült nyakába.
COMBCSONT TÖRÉSKOR a sérült nem tudja a nyújtott lábát felemelni.
Biztosítsunk mozdulatlanságot úgy, hogy a tört végtagot támasszuk meg oldalról pokróccal, kabáttal. Hívjuk ki a mentőket.
LÁBSZÁRTÖRÉS: A lábszár két csontból áll szárkapocscsontból és a sípcsontból.
Mindkettő esetén bokatáji duzzanat is létrejöhet.
A mentők kiérkezéséig támasszuk meg a végtagot a talált helyzetben és a cipőt, zoknit, harisnyát távolítsuk el. Nyílt törés esetén a sebet lássuk el. A sebszéleket fertőtlenítsük 70%-os alkohollal vagy betadinnal majd steril gézlappal fedjük.
KOPONYATÖRÉS: lásd előző részben a forgolódás veszélyei címszó alatt.
GERINCTÖRÉS gyanújakor a gyereket hagyjuk a talált helyzetben. NE MOZGASSUK, mert nagyobb kárt tehetünk benne. Hívjunk mentőt.
A KULCSCSONT ÉS A LAPOCKATÖRÉSNEK szinte megegyeznek a tünetei, vagyis az érintett oldalon a karját nem vagy csak nehezen tudja mozgatni. A sérült oldalon lévő felkart háromszögletű kendővel rögzítsük a törzshöz.
Hívjuk, ki a mentőket vagy vigyük a traumatológiára (baleseti sebészetre)
MINDEGYIK TÖRÉS ELLÁTÁSÁNÁL a CÉL az HOGY a TÖRT VÉGEK ELMOZDULÁSÁT MEGAKADÁLYOZZUK:
A törések kezelése a tört csontok külső (gipsz, műanyag rögzítőkötés) vagy belső (csavar, lemez) stabil rögzítése. A csonttörés gyógyulási ideje kb. 6 hét, de a törés típusától is függ.
A gyógyulás hosszú időt vehet igénybe, akár hónapokat is.
#1 Dr.BauerBela
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése