AZ ELSŐ TÜNET- AZ ARCON JELENIK MEG-NAGY PIROS,KÉSŐBBEN LILÁS SZINEZETÜ-PILLANGÓ-FORMÁJU ALAKBAN.A KIÜTÉS KIMÉLI AZ ORRKÖRÜLI ÉS AZ AJAK RÉSZEKET.A GYERMEK ARCA ÚGY NÉZ KI MINTHA/MEGPOFOZTÁK- VOLNA.EGY-KÉT NAPON FŐLEG A VÉGTAGOK FESZITŐ OLDALAIN NAGY GIRLANDOS BŐRPIR A TÖRZSÖN PEDIG RÓZSAHIMLŐHÖZ HASONLÓ KIÜTÉSEK JELENNEK MEG.
Ötödik betegség-Fertőző gyűrűpir
Eritema infekciózum
Az „ötödik betegség” elnevezés a klasszikus, gyermekkorban előforduló kiütéses betegségek listájában ötödik helyre utal.Habár elég ritkán diagnosztizálják ezt az elterjedt gyermekkori fertőző betegséget,előfordulása jelentős a gyermekpatológiában.
Az eritema infekciózum vagy ötödik betegség (további elterjedt nevei: pillangóvírus, lepkehimlő) egy főként kisgyermekeket érintő vírusfertőzés, mely általában 7-10 napig tart, és többnyire nem igényel kezelést. A tünetek jelentkezésekor a beteg általában már nem fertőző
A betegség számos formáját az eritrovírus (előző néven parvovírus B19) okozza. A betegség ismert nevei utalnak a szimptómák formájára, melyek lepke alakú foltokban jelentkeznek először a beteg arcán. (megpofozott arc),
TÜNETEK
Az arcpír a legjellemzőbb kezdeti tünet gyermekeknél, mely néha széterjed az orr és a száj köré is. Az arcpír mellett gyakran kialakul vörös kiütés a teljes testen, melyből a leggyakoribb a karés a láb feszitő oldalain. A kiütés általában 7-10 napig tart, néhány esetben 2-3 hétig is, és általában nem igényel kezelést. A páciensek általában már nem fertőznek akkor, amikor a kiütések megjelennek. A tinédzserek és felnőttek esetén ízületi fájdalmak jelentkezhetnek a csukló, térdek, bokák, ujjak és vállak környékén. A betegség általában enyhe lefolyású, és kezelés nélkül elmúlik Előfordulnak azonban súlyosabb tünetek a rizikócsoportok esetén:
- Terhes nők esetében az első harmadban a fertőzés hydrops fetalis beteséghez vezethet a magzatban, ami spontán vetélést okozhat.
- A hemolitikus anémia (drepanocytosis) krónikus betegségeiben (pl. örökletes spherocytosis) a fertőzés reticulocytopenia betegséget okozhat (a fejlődő vörös-vértestek számának csökkenése).[1][2]
Terjedése
A betegség főként cseppfertőzéssel terjed de fertőzött vérrel való érintkezés is továbbíthatja. A lappangási ideje általában 4-21 nap, mely egyben a fertőző időszak is. A betegek a legfertőzőbbek a tünetek kialakulása előtt. Általában kisikolások, tanárok, ápolók és gyermekeiket gondozó anyák a leggyakoribb fertőzöttek. A tünetek kialakulásokor a fertőzés esélye alacsony, ezért a tünetekkel rendelkező személyek elkülönítése nem szükséges.
Epidemológia
Bár szinte minden életkorban elkapható a leggyakoribban az öt és tizenöt év közötti korosztályra jellemző A felnőttkor elérésekor általában a lakosság fele immunis a betegségre egy korábbi fertőzésnek köszönhetően A fertőzések általában bölcsődékben, óvodákban és általános iskolákban fordulnak elő.
#1 Dr.BauerBela
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése