Polyneuropathiák
- Az érző és a motoros peripheriás idegek és az autonóm idegrendszer systemás betegsége.
- A peripheriás idegeket károsító tényező szerepel a kóreredetben.
- A kivizsgálás és a kezelés a betegek egy részében a területi szakrendelőben történik ; egyes eseteket tovább kell küldeni az erre szakosodott központokba
- A diagnózist ENMG(electroneuromyographia)segítségével lehet megerősíteni. Ez a vizsgálat a polyneuropathia típusára és súlyosságára is utal.A forró és a hideg ingerküszöb vizsgálata a vékony idegrostok polyneuropathiájának diagnózisára szolgál.
- A betegek 25%-ában még az alapos klinikai vizsgálatok sem derítenek fényt a betegség eredetére.
- Az alábbi vizsgálatokat a háziorvosi rendszeren belül elvégezhetők: oralis glycose tolerancia teszt, vérkép, szérum B12vitamin, süllyedés, serum glutamyl transferase, TSH és creatinin-szint.
- A beteget neurológushoz kell irányítani, amennyiben ezen vizsgálatok és a kórelőzmény alapján nem találjuk meg az okot.
- Öröklődő motoros és sensoros neuropathia (HMSN) valamint nyomási bénulással járó hereditaer neuropathia (HNPP) esetében hasznos lehet a DNS vizsgálat.
- A polyneuropathiák hátterében leggyakrabban cukorbetegség, hypothyreosis, alkohol vagy B12vitamin-hiány szerepel.A többi ok ritka.
- A leggyakoribb toxicus neuropathia
- Az alkoholisták kb. 20%-ában klinikailag igazolható, további kb. 30%-ban szubklinikai, vagyis ENMG segítségével mutatható ki.
- Típusos sensomotoros polyneuropathia. Az enyhébb esetekben elsődlegesen sensoros panaszok vannak (égő érzés a lábakon, fájdalmas paraesthesiák), míg súlyosabb állapotban a motoros funkciók károsodása is jelen van.
- A betegség előrehaladása, de javulása is lassú chronicus polyneuropathia esetén.
- Heveny polyneuropathia nagy mennyiségű alkohol fogyasztását követően alakul ki, mely a végtagok distalis részén jelentkezik, általában először a lábban. A panaszok súlyos hyperalgesia, erythema és néha oedema formájában jelentkeznek, melyek a járást is akadályozhatják.
- Kezelés
- Megfelelően hosszú alkohol-mentes időszak (általában 6 hónap) után a polyneuropathia tünetei javulnak. Acut nagy ivászat után B vitamin kezelés is szóba jön.
- Arzén-, ólom-, thallium-, higany-és arany-expositioklinikailag megnyilvánuló polyneuropathiát okozhat.
- Szerves oldószerek, így a ragasztókban található hexane, festékben és sellakban található methyl-butyl-ketonés a papír gyártása során használt acrylamidmunkahelyi expositio és szipuzás során okozhatnak polyneuropathiát.Szén-disulfid és a szerves phosphátok ugyancsak szerepelhetnek a kóreredetben.
- Sok cytostaticum(különösen a vincristin és a cisplatin)okozhat peripheriás neuropathiát.
- Nitrofurantoin és isonicotinsav hydrazid (INH) kiváltotta polyneuropathia viszonylag gyakori. Az INH polyneuropathia kezdete általában fájdalommal jár.
- A disulfiram is válthat ki neuropathiát, ami az egyidejű alkohol abususnak tulajdonítható.
- A nagy mennyiségű pyridoxin (B6vitamin) is okozhat (döntően sensoros panaszok formájában) neuropathiát. Ez komoly diagnosztikus problémát is okozhat, mivel polyneuropathiában szenvedő betegek részére B vitamint írnak fel, figyelmen kívül hagyva a specifikus kóreredetet.
- Az okok között szerepel a chloramphenicol, a clioquinol, a dapsona metronidazol, egyes antiarrhytmiásgyógyszerek (amiodaron, propafenon), az ethionamid, a glutethimid, a hydralazin és a chlorprothixen.Polyneuropathiát okozhatnak az újabban használt statinok és az antiretroviralis zalcitabin.
- Részletes leírását lásd a Diabetes címszó alatt (Lásd: ebm00495) .
- A veseelégtelenség gyakori szövődménye, mely a betegek 25%-ában jelentkezik. A haemodialysis egyértelműen jótékony hatású.
- A többi metabolicus neuropathiától eltérően a motoros és az érző functiók csökkenése ugyanolyan mértékű (nem az érzészavar dominál).
- A B12vitamin hiánya (anaemia perniciosa) a klinikai gyakorlatban gyakran jár együtt polyneuropathiával.
- B12kezelés mellett a panaszok körülbelül egy év alatt múlnak el részlegesen.
- A nyugati országokban az alkoholisták közt jelentkezik gyakran a nikotinsav és a tryptophan hiány által okozott pellagra.Ritka esetben polyneuropathiát tud okozni a pyridoxin (B6), a thiamin (B1) és a tocopherol (E vitamin) hiánya. Gyomorplasticát követő neuropathiát vitamin felszívódási zavar okozhat.
- Az állapot leggyakrabban mononeuropathia (= carpalis alagút szindróma, mely gyakran bilateralis) formájában jelentkezik.
- A hypothyreosisban előforduló második leggyakoribb peripheriás idegi funkciózavar a sensoros polyneuropathia.
- A hypothyreosis gyógyszeres kezelésemaradéktalanul megszüntetheti a panaszokat.
- Acut hasi fájdalom, pszichiátriai panaszok és peripheriás neuropathia szerepelnek a klinikai tünetek közt.
- Típusos esetben acut flaccid paralysis formájában jelentkezik, és az ínreflexek nem válthatóak ki.
- Férfiakban általában a tüdő rosszindulatú folyamatai, nőkben a melldaganat esetén jelentkezik neuropathia.
- Subacut sensoros polyneuropathia esetén mindig keresni kell a daganatot.
- Ilyen esetekben a liquor fehérjekoncentrációja gyakran emelkedett.
- Leukaemia és myeloma esetén is jelentkezhet motoros neuropathia.
- A polyneuropathiák egy része öröklődő betegség; átörökíthetősége azonban felderítetlen maradhat, ha a család genetikai vizsgálatát nem végzik el. A veleszületett polyneuropathiák jelentős része autosomalis domináns módon öröklődik.Az öröklődő polyneuropathiák kivizsgálásában döntő szerepet játszanak a molekuláris genetikai módszerek.
- 1. típus: Demyelinizáló Charcot–Marie–Tooth betegség
- A peroneusok területén kifejezett izomgyengeség jellemzően distalis atrophiával és promineáló plantaris ívvel jelentkezik.
- A panaszok gyakran gyermekkorban kezdődnek, és első tünet a bokaficamra való hajlam.
- A késői tünetek a felső végtagok distalis részén jelentkeznek.
- Autosomalis domináns módon öröklődik; a panaszok különböző súlyossági fokban jelentkeznek, de ritkán okoznak mozgáskorlátozottságot.
- Diagnózis
- Az ENMG vizsgálat során jellemző képet látunk; a motoros vezetés sebessége jelentősen csökkent és a sensoros válasz általában hiányzik.
- A kórismét idegbiopsia segítségével lehet megerősíteni (sok esetben elegendő egy rokon vizsgálata)
- A molekuláris genetikai vizsgálat is rendelkezésre áll, és helyettesítheti az idegbiopsziát.
- 2. típus: Neuronalis Charcot–Marie–Tooth betegség.
- A demyelinizáló vagy hypertrophyzáló és a neuronalis szindrómák elkülönítése klinikailag bonyolult lehet. A II. típusban azonban a panaszok általában idősebb korban jelentkeznek. A Charcot–Marie–Tooth betegség (peronealis izomatrophia) könnyen összetéveszthető az autoszomális domináns módon öröklődő tibialis izomdystrophiával, mely egy veleszületett izombetegség.
- Kórisme
- ENMG kideríti, hogy az idegek vezetési sebessége nem vagy csak alig csökkent.
- Izom ENMG során azonban chronicus denervatio figyelhető meg.
- Idegbiopszia
- Számos egyéb ritka öröklődő sensomotoros polyneuropathiát és hereditaer sensoros neuropathiát ismerünk.
- Törékeny ideg szindróma
- A myelinhüvely autoszomális domináns módon öröklődő betegsége, melyet különböző országokban számos család hordoz. A myelinhüvely károsodására való hajlam jellemzi ezt az állapotot. "Veleszületett nyomásérzékeny neuropathia" vagy "öröklődő neuropathia nyomási bénulásra való hajlammal" elnevezések is használatosak.
- A plexus brachialis vagy a n. peroneus területén jelentkező időszakos paresisek és érzészavarok szerepelnek a panaszok között.
- Az ENMG vizsgálat jellemző képet ad. Az idegvezetés vizsgálatával tünetmentes hordozókat is lehet azonosítani.
- Néhány nap vagy hét alatt kialakuló ascendáló izomgyengeség és érzészavar. Gyanú esetén a beteget azonnal kórházba kell utalni (Lásd: ebm00796) .
- A chronicus gyulladásos polyneuropathiáknak számos típusa létezik; demyelinisáló, axonalis, motoros vagy sensoros típus. ENMG és antitest vizsgálat segítségével szakorvos állítja fel a kórismét.
- A HIV betegek 10-30%-ban az első tünetek központi vagy peripheriás idegrendszeri eredetűek.
- HIV fertőzéshez és AIDS betegséghez különböző neuropathiák társulhatnak:
- Fájdalommal járó distalis sensoros polyneuropathia
- Guillain–Barré típusú chronicus elváltozás
- Többszörös mononeuropathiák
- Progresszív polyradiculitis
- Emellett számos egyéb vírus (cytomegalovírus, herpes, hepatitis B és C vírus) is okozhat polyneuropathiát.
- Lásd ebm00031 .
- A korai tünetek,így a paresis és a fájdalmas radiculitis, a peripheriás idegrendszerből eredhetnek.
- Általában subacut sensomotoros polyneuropathia.
- A panaszok esetenként mononeuritis formájában is jelentkezhetnek (leggyakrabban facialis paresis alakul ki, de a panaszok között a peroneus bénulás is szerepel).
- Fájdalmas radiculopathia vagy polyradiculitis.
- Emellett számos egyéb baktérium és parazita okozhat neuropathiát (lepra, diphtheria, trypanosoma).
- A peripheriás idegekhez kötődő fehérjék sensomotoros polyneuropathiát okozhatnak jóindulatú paraproteinaemiában vagy myelomában.
- Ha a beteget kifejezett panaszok gyötrik, a kezelésben immunsupressiv szerek ( corticosteroidok vagy cytostaticumok), súlyos panaszok esetén plasmapheresis játszanak szerepet.
- A vasculitisek által okozott neuropathiák gyakran az alsó végtagokban jelentkeznek egyoldali panaszokkal.
- A systemás lupus erythematosus számos különböző típusú neuropathia társulhat: Guillain– Barré-szerű tünetegyüttes vagy distalis sensomotoros polyneuropathia.
- A mononeuropathiákon kívül a distalis sensomotoros polyneuropathia is társulhat Sjögren-syndromához.
- Polyneuropathia társulhat sarcoidosishoz vagy kevert kötőszöveti megbetegedéshez is.
- A kezelés és a kórjóslat során alapvető fontosságú a kóreredet. A kiváltó okot kell kezelni.
- Tüneti kezelés
- A fájdalmas szöveti károsodás okozta nociceptív fájdalom eseténaz idegek maguk épek. A kórokot célzó kezelés jól csillapítja a fájdalmat, melyre gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítók adhatók.
- A neurogén fájdalom az idegszövet károsodását jelzi.
- Áramütésre emlékeztető vagy nyillaló fájdalomra a carbamazepin hatásos, melyet fokozatosan napi 2–3-szor 200 mg dózisig lehet emelni.
- Fájdalom, hyperalgesia, alvást megszakító fájdalom: amitriptyline adható napi 10–25 mg kezdő dózisban (este bevéve), melyet 2–3 hét alatt napi 100 mg-ig lehet emelni. Clomipramine és imipramine kezelés is választható.
- Chronicus gyulladásos demyelinizáló polyradiculoneuropathiában a corticosteroidok bizonyultak hatásosnak.
- A multifocalis motoros neuropathiakkal foglalkozó randomizált vizsgálatok nem szolgáltattak elegendő bizonyítékot az immunsupressiv kezelés hatékonyságára.
- Mozgásképtelenségben 2–6 hétig alkalmazott intravénás immunglobulinok jótékony hatásúnak bizonyultak placeboval szemben, és hasonló mértékben voltak hatékonyak a plazmaferezishez és az oralis prednisolonhoz chronicus gyulladásos demyelinizáló polyradiculoneuropathiában.
- Nincs elég bizonyíték ahhoz, hogy eldöntsük, az azathioprine, a beta interferon vagy egyéb immunsupressiv gyógyszer jótékony hatású-e chronicus gyulladásos demyelinizáló polyradiculopathiában.
- [1]Mehndiratta MM, Hughes RAC. Corticosteroids for chronic inflammatory demyelinating polyradiculoneuropathy. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD002062. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software. Updated frequently
- [2]Umapathi T, Hughes RAC, Nobile-Orazio E, L,ger JM. Immunosuppressive treatment for multifocal motor neuropathy. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD003217. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software.
- [3]Van Schaik IN, Winer JB, de Haan R, Vermeulen M. Intravenous immunoglobulin for chronic inflammatory demyelinating polyradiculoneuropathy. The Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Library number: CD001797. In: The Cochrane Library, Issue 2, 2002. Oxford: Update Software.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése