A TÉRDKALÁCS ALATT EGY EŐSEN KIDUDORODÓ KPÉET Az orvosok általában több hetes pihentetést, a sportolás hosszabb szüneteltetést szoktak megoldásnak javasolni, ritkább, súlyosabb esetekben pedig gipszelésre is sor kerülhet. Egy sportolni szerető kamasz gyerek számára ezek a megoldások elfogadhatatlanok, szinte tragédiával érnek fel. Ezért gondoltam, hogy ebben a posztban az elkeseredett kamaszoknak, aggódó szülőknek arról írnék, hogyan tudunk gyógytornával konzervatív gyógymódot alkalmazva segíteni.
Milyen térdfájás esetén gyanakodjunk? A Schlatter-Osgood tünetei
A Schlatter-Osgood szindrómát nem nehéz felismerni. Növésben lévő fiataloknál jelentkezik, a térd elülső részén a térdkalács alatt egy pici diónyi fájdalmas duzzanat formájában. A térdkalács alatti rész kezdetben csak nyomásra, ütésre fáj, azonban, ha a problémát nem kezeljük, akkor egyre érzékenyebb lesz. A gyulladásos duzzanat növekedhet, és a fájdalom is erősödni fog. A gyerek nem tud majd leguggolni, fájdalmas lesz behajlítni a térdet, súlyosabb esetben pedig már a ruha érintése is fájdalmat okoz.
Mi vezethet a Schlatter-Osgood szindróma kialakulásához?
Általában a sokat sportoló gyerekeknél jelentkezik ez a fajta térdfájdalom, különösen gyakori a focistáknál, kosárlabdázóknál, futóknál, gördeszkázóknál, görkorcsolyázóknál. A hirtelen növekedésben lévő gyerekeknél a sportolás miatti túlterhelés következtében a combizomzat feszessé válik, ezáltal pedig a térdkalács alatti ín is megfeszül, elkezdi egyre jobban húzni a tapadási pontot. A panaszok gyakran mind a két térden jelentkeznek. Fiúknál általában gyakoribb a jelenség, ami valószínű annak köszönhető hogy a fiúk nagyobb arányban űznek olyan sportot, mely a combfeszítő izmot nagy terhelésnek teszi ki.
A térd anatómiája, mi okozza a térdfájdalmat?
A tuberositas tibiae a térd elülső részén lévő gumó, a sípcsonton helyezkedik el, ahol a patella ín tapad. A patella ín a comb feszítő izmának (négyfejű combizom vagy m. quadriceps) ínrendszeréhez tartozik. A patella ín (ligamentum patellae) rögzíti a patellát a sípcsonthoz. A Schlatter-Osgood betegség a tuberositas tibiae csontosodási zavara. Kialakulásának egyik alapja, a hirtelen növekedés, amikor a csontrendszer intenzívebb növekedése jellemző, mellyel az inak, lágyrészek egyszerűen nem tudnak lépést tartani. A combcsont hossza megnyúlik,a combfeszítő izom ina nem tud ehhez olyan gyorsan alkalmazkodni, ezért feszesebbé válik. A feszes ín miatt a tuberositas tibiaet nagyobb erőbehatás éri, mikro-traumákat okozva a csontfelszínen. A csontszerkezet emiatt megbomlik és mivel egyidejűleg a szervezet a regenerációt is megkezdi, csontképződés is kezdődik. A lebomlás és újraépülés nem kiegyensúlyozott, általában a képződés gyorsabb, ezért csontbütykök alakulnak ki a sípcsont elülső részén, a tapadási pontnál. Ezek a bütykök feszítik a csonthártyát, ami fájdalmat és ödémát is okoz.
SchlatterOsgood szindróma kezelése
Az orvosok általában teljes pihentetést javasolnak, gyakori a rögzítő alkalmazása is akár hat héten keresztül. A hosszantartó pihenést nehéz kivitelezni egy gyereknél, mi a sportolás teljes leállítását csak nagyon ritka esetben szoktuk javasolni. Az általunk alkalmazott kezelés sok részből tevődik össze, de mindig fontos szerepet kap a nyújtás, a túlfeszített izmok kilazítása manuális technikákkal. A feszes izomzat lazításán túl, célzott izomerősítő gyakorlatok is segíthetnek, mert az erős combizom mindig rugalmasabb , nem húzza annyira a tapadási pontot, így kisebb az esélye a gyulladásra.
A terápiás terv megfelelő felállításához fontos tisztázni, hogy pontosan mi állhat a probléma hátterében? Miért lesz túl feszes, túlterhelt a combfeszítő, ami aztán gyulladást generál az izom tapadásnál? Meg kell találnunk, hogy az adott fiatalnál miért történik mindez? Gyenge az izomzat, vagy jó állapotú de túlterhelt? Esetleg koordinációs problémáról van szó, vagy talán a combhajlítóizmok működésében van a gond? A fascia (kötőszövetes hálózat) tenziója lépett fel, vagy egyszerűen csak túl sokat ül az érintett, és az izmok egyensúlya felbomlik? Természetesen a felsorolt lehetséges okok közül több is fennállhat egyszerre. Érdemes az egyént -mint minden panasznál egyébként-egészben (nem részekre "szétbontva") kezelni.
A terápia menete:
- a fájdalmat fokozó aktivitást egy időre részben felfüggesztjük, vagy a terhelést olyan szintre állítjuk be, ami nem okoz nagy panaszt
- fájdalmat, gyulladást csillapítunk: ultrahang terápiával, esetleg gyulladáscsökkentő gél alkalmazásával (orvossal konzultálva)
- az izmokat nyújtjuk, szakszerűen növeljük a serdülő fiatal flexibilitását, a gyengült izomcsoportokat erősíteni kezdjük
- a feszes lágyrészeket, izmokat manuális technikákkal lazítjuk
Természetesen minden eset és egyén más, így személyre szabott komplex terápiával sokat tudunk segíteni, egyes esetekben orvosi konzultáció is szükséges.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése