A légzőszervek betegségei ÚJSZÜÖTTKORBAN -III-
Az orr- és garatüreg betegségei.
Heveny orr-garat-hurut
A légzés „szuszogó”-vá válik, az orrból kezdetben átlátszó, híg, nyálkás váladék csurog, a gyermek tüsszög, esetleg köhög is. Csecsemőkorban a nátha szopási nehézséget okoz. A betegség ráterjedhet az alsóbb légutakra, de a középfülgyulladás, orrmelléküreg-gyulladás sem ritka szövődmény.
Gyógyítás. Tüneti szerek használata, lázcsillapítók, C-vitamin és bőséges folyadékellátás, ephedrines orrcsepp
Idült nátha
Ha az idült nátha a garatmandula- vagy a melléküreg-gyulladás következménye, csak a garatmandula eltávolításától, illetve a melléküreg-gyulladás gyógyításától várhatunk eredményt.
Az orrmelléküregek gyulladása – Sinusitisek
Az arcüreg és a rostasejtek, kivételesen a homloküreg nyálkahártyájának gyulladása orr-garat-hurut szövődményeként szokott jelentkezni. Kórokozói rendszerint gennykeltő baktériumok.
Tünetek. Láz, fejfájás, gennyes orrfolyás; a homlok-, illetve arcüregre gyakorolt nyomás fájdalmas.
Terápia. Antibiotikumokkal, punctióval és öblítéssel, továbbá sollux besugárzással szokták kezelni.
Torokgyulladás
A torokban és garatban található nyirokszervek gyulladása duzzanattal jár, beszűkítik a torkot. Megjelenési formáit tekintve lehet egyszerű hurutos gyulladás, lehetnek apró hólyagocskák a torokban; gyulladt tüszők elgennyedhetnek, ilyenkor sárga pettyeket láthatunk a mandulákon: tüszős mandulagyulladás.
Rendszerint hirtelen, magas lázzal, hányással, torokfájással kezdődik. A torok gyulladását gyakran kíséri a nyaki nyirokcsomók duzzanata. Szövődményei nyaki nyirokcsomó-gyulladás, mandula körüli tályog lehetnek.
Terápia. A kórokozótól függ. Vírus-anginák terápiájában tüneti szereket: láz- és fájdalomcsillapítókat alkalmazunk. A baktériumos fertőzéseket szulfonamidokkal vagy antibiotikumokkal kezeljük..
A gége, a légcső és a hörgők betegségei
Veleszületett stridor (horkoló-sípoló belégzés). Oka a gégefedő porcának puhasága, a gégenyálkahártya lazasága lehet. Kezelést nem igényel, a csecsemőkor végére magától elmúlik. Jelentősége az, hogy a gégehurut az ilyen csecsemőkön súlyosabb formában szokott lezajlani.
A gége heveny gyulladása – Laryngitis acuta
Légúti kórokozók hatására támadhat. A gégenyálkahártyája vérbő, duzzadt lesz, néha gennyes, pörkös, fibrines váladék termelődik (croup). A gyulladás a gégéről a légcső és a hörgők nyálkahártyájára is ráterjedhet. A betegség gyakran orr-garat-huruthoz csatlakozik. A gyermek lázas, köhögése fokozódik, izgatottá, majd egyre inkább öblössé, ugató jellegűvé válik. Ha a gyulladás a hangszalagokat is érinti, a gyermek rekedt lesz. A betegség súlyosabb formáiban megjelennek a légzés nehezítettségének tünetei.
Terápia. A gyermeket nyugalomba helyezzük, hogy oxigénigénye minél kisebb legyen. A belégzett levegő oxigéntartalmát növeljük. Bőséges folyadékellátás, belégzett levegő nedvességtartalmának növelése.
Gyógyszerként széles hatósugarú antibiotikumot és a gyulladást mérséklő kortikoszteroidot szoktunk adni. Ha szükséges, a szív munkáját strophanthinnal támogatjuk. Súlyosabb esetekben szükségessé válhat a váladék leszívása. Ha a légzés elégtelensége fenyeget, légcsőmetszést hajtanak végre, és a légcsőn készített nyílásba csövet (kanül) helyeznek.
Ál-croup – Pseudocroup
A gége hangszalagok alatti területének gyulladása, amely valószínűleg allergiás alapon támad. A betegség többnyire hirtelen, éjszaka kezdődik. A gyermek köhögni kezd, köhögése ugatóvá válik, majd stridoros, nehezített belégzés jelentkezik. A hang nem rekedt.
Gyógyításában antiallergiás szerek (Suprastin, Sandosten, Pipolphen) alkalmazása.
A légcső és a hörgők gyulladása
Rendszerint heveny felsőlégúti huruthoz csatlakozik. Tünetei a láz, köhögés, változó súlyosságú közérzeti zavar, étvágytalanság. Kezdetben száraz köhögés kínozza, később a köhögés egyre több váladékot hoz fel. A betegség általában egy hét alatt lezajlik.
Terápia. Láz- és köhögéscsillapító szereket, köptetőket adunk, bőséges folyadék és C-vitamin ellátás mellett. Súlyosabb esetekben antibiotikumokat is igénybe veszünk.
Hörgtágulat – Bronchiectasia
Bronchiectasia a hörgők kóros tágulata, amely lehet körülírt vagy kiterjedt. Okai lehetnek a hörgők falát tönkretevő szerzett betegségek.
Tünetei. Makacs, hónapokig, évekig tartó, bő váladékot felhozó köhögés, azonos területen ismétlődő tüdőgyulladás.
Terápia. Láz esetén a légúti váladékból kitenyésztett kórokozó érzékenységének megfelelő antibiotikumot adunk, hogy a heveny gyulladást megszüntessük. Légzési gyakorlatok jó hatásúak. Megfelelő tüdőrész műtéti eltávolítása.
Légúti idegentest
Légzési akadályt képeznek, de elzárhatnak egyes hörgőket, tüdőlégtelenséget (atelectasia), majd másodlagos fertőzés útján gyulladást, tályogot hozhatnak létre a tüdőben.Idegentest belégzésére kell gondolni, ha váratlanul, láz nélkül makacs ingerköhögés, nehézlégzés, elkékülés jelentkezik. Röntgenvizsgálat, hörgőtükrözés.
A tüdőgyulladás és szövődményei kezelése
Gócos tüdőgyulladás: a bronchopneumonia. Gócokban jelentkezik, az alveolusokat izzadmány tölti ki. Súlyossága a gócok számától, sűrűségétől függ.
Inkább nagyobb gyermek betegsége a lebenyes tüdőgyulladás (pneumonia lobaris). Kórokozója rendszerint a Pneumococcus. A gyulladás egy egész tüdőlebenyre kiterjed, és az alveolusokat izzadmány tölti ki.
Tünetek:
1. Láz: különösen baktériumos tüdőgyulladások esetén
2. Köhögés
3. Nehézlégzés
4. A bőr színe változó lehet. Lebenyes tüdőgyulladásban az arc kezdetben (néha csak a beteg oldalon) kipirul, más esetekben a bőr sápadt, és ha a légzés vagy a keringés elégtelenné válik, cyanosis jelenik meg.
5. Oldalszúrásról a lebenyes tüdőgyulladásban szenvedő, nagyobb gyermekek panaszkodnak.
6. Vérkeringési zavar inkább csecsemőkben, kisgyermekekben szokott jelentkezni: a pulzus igen szaporává válik, a has megpuffad, a máj megnagyobbodik, cyanosis jelentkezik.
7. Idegrendszeri tünetek: csecsemőkben a magas láz, valamint a keringési légzési zavar miatt keletkező agy anoxia miatt előfordulhat eclampsia.
A tüdőgyulladás fizikális vizsgálattal, röntgenvizsgálattal pontosan megállapítható.
Kezelés:
1. Oki terápia: antibiotikum
2. A tüneti kezelés
a) Lázcsillapítás gyógyszeresen vagy igen magas láz esetén hűtőborogatással.
b) A lázas, szaporán légző gyermek folyadékigénye megnő, ezt ki kell elégíteni; ha lehet szájon át, ha nem lehet, infúzióval. Infúzió alkalmazásakor vigyázni kell arra, hogy a szükségesnél több folyadékkal a szív amúgy is nehezített munkáját tovább ne terheljük.
c) Ha a gázcsere elégtelenné válik, a belégzett levegő oxigéntartalmát megfelelően emeljük.
d) A szív munkáját, ha szükséges, Digoxinnal, illetve Isolaniddal támogatjuk.
e) A pneumoniás gyermek igen gondos ápolást és megfigyelést igényel. Tápláléka legyen könnyen emészthető, csak annyi, amennyit a gyermek szívesen elfogad.
#1 Dr.BauerBela
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése