Félelem a sötéttől – mit tehetünk ellene?
A sötétben képtelenek vagyunk tájékozódni:
nem látjuk az arcokat és a tárgyakat. Egyedül vagyunk. A sötéttől való
félelem az ősi félelmek egyike. Nem meglepő, ha a kisgyerekek között
sokan küzdenek ezzel a problémával. De miért alakul ez az érzés? És mit
tehetünk ellene?
2013. április 4.
A sötétben képtelenek vagyunk tájékozódni: nem látjuk az arcokat és a
tárgyakat. Egyedül vagyunk. A sötéttől való félelem az ősi félelmek
egyike. Nem meglepő, ha a kisgyerekek között sokan küzdenek ezzel a
problémával. De miért alakul ez az érzés? És mit tehetünk ellene?
, A sötétségtől való félelem általában két éves kortól kezd el jelentkezni. Eredete az elszakadás élményéhez vezethető vissza: a pici a sötétben döbben rá arra, hogy egyedül maradt, se anyu, se apu nincsen vele. Ráadásul a fejlődő képzelet tovább nehezíti a helyzetet: a sötétség elfedi és elrejti a körülötte lévő tárgyakat, és fantáziájuk erejével szörnyek vagy más ijesztő mumusok elevenednek meg.
A szülő is lehet hibás
Sajnos sok szülő észre se veszi, hogy ő maga is ijesztgeti a gyereket a sötéttel, fegyelmezési céllal. Kazimir Ágnes gyermekpszichológus elmondása szerint volt olyan gyerek is, aki mindig üvölteni kezdett, mikor lefektették a sötétben. Később kiderült, hogy az utcai fény úgy világította meg a kislámpa kontúrjait, hogy az félelmetes árnyékot vetett. Amikor a lámpa kikerült a szobából, a félelem is megszűnt. A pszichológus tanácsa szerint sok gyerek számára megnyugtató a halvány jelzőfény.
Van esély a javulásra
Soha ne piszkáljunk egy kisgyermeket félelmei miatt, és a testvéreknek se engedjük! Ezek a félelmek nagyon is valósak, és nem kell lekicsinyíteni őket. Amennyiben a gyermek elég érett, hagyd, hogy beszéljen erről a félelemről: ez segíthet a probléma feldolgozásában. A szülőnek ilyen esetben lelki támogatást kell nyújtania. Hagyjunk éjszakára fényt vagy egy speciális lámpát, amely formákat vetít a mennyezetre. Nyugtató hatással van a gyermekre. De megoldás lehet egy automatikusan lekapcsoló lámpa, így fényben aludhat el a pici.
Szintén jó alternatíva lehet a falon vagy mennyezeten elhelyezett csillagok, bolygók, amelyek világítanak a sötétben. Sokat segíthet, ha nem hagyjuk rögtön lefekvéskor egyedül a gyereket: sétáljunk a szobában vele, hogy megmutassuk neki, minden ugyanolyan, mint nappal volt.
Soha ne erőltessünk egy gyermeket arra, hogy egy sötét szobában legyen csak azért, hogy szembeszálljon a félelmével. Ez fóbiához vezethet és romboló, valamint traumatikus hatású lehet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése