HOGYAN MÉRJÜK A BETEG GYERMEK HŐMÉRSÉKLETÉT
Csecsemők és kisgyermekek esetén a legjobb módszer a végbélben történo lázmérés.
Ekkor a csecsemot fektessük a hátára. A lábait emeljük fel és a higanyos homérot, amely be van krémezve, vezessük a végbélbe. A homérot csak addig tartsuk bent amíg a higanyszál mozog. Láz esetén általában 1 perc alatt „felszalad” a homéro.
Homérozés alatt elofordulhat székletelési inger, illetve székletürítés ezért célszeru kicsit oldalt elhelyezkedni gyermekünktol nehogy „baleset történjen”.
A végbélben mért homérsékletbol 0,5 C o –ot le kell vonni, mivel azt a zsír és az izomzat melege növeli meg.
Nagyobb gyermek esetén a hőmérő higanyos végét a hónaljába helyezve mérjük a homérsékletet. A homérséklet mérésekor ne hagyjuk magára a gyermeket, ha szükséges, akkor tartsuk közbe a karját. Ezzel a módszerrel kb. 5 -10 percig tart a homérozés.
Az eloző két módszeren kívül lehet még homérsékletet a fülben és a borön is mérni. A fülhoméro nem minden esetben ad pontos eredményt, mert ha a gyermek az adott oldalon feküdt, amelyben a homérsékletet megmértük akkor más eredményt mutat, illetve ha az elem lemerüloben van a méromuszerben.
Mikor beszélünk lázról?
37-38 C o közötti homérséklet esetén hoemelkedésrol beszélünk, de a lázgörcsre hajlamos gyerek esetén már 37,5 C o homérséklet már lázra utal, és el kell kezdeni a lázcsillapítását.
Kimondott lázas állapotról akkor beszélünk, ha a gyermek homérséklete a 38 C o-ot eléri, illetve meghaladja.
A láz tünetei
- kipirult arc -meleg tapintatú bor-száraz bor, száraz cserepes
- lepedékes nyelv
- izzadás
- hidegrázás
- verejtékezés
#1 Dr.BauerBela
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése