A gyerekeket is fenyegeti az agyvérzés
Több tanulmány szerint a gyerekkori stroke, noha még nem közismert, sokkal gyakoribb, mint eddig gondolták. A betegséget ritkán diagnosztizálják, de a korszerű vizsgálati eszközök segítségével kiderült, hogy évente 100 000 gyerekből tíznek van esélye, hogy stroke-ot kap.
A stroke gyermekkorban jellemzően vérzéses, jóval kisebb arányban érelzáródásos (isémiás) eredetű, mint felnőtteknél.
Az első év a legveszélyesebb
A gyermekkori stroke-os esetek 50 százalékánál még az esemény bekövetkezte előtt felismerhető 1-2 rizikófaktor. Az első életév a legveszélyeztetettebb a betegség kialakulásának szempontjából, ebből is az első két hónap a legkritikusabb. Minden 4000 élveszületésre jut egy újszülöttkori stroke, majd a betegség kialakulásának kockázata a gyermekkor előrehaladtával csökken.Akárcsak felnőttkorban, a korai diagnosztizálásnak és kezelésnek fontos szerepe van az agykárosodás, halál, vagy mozgáskárosodás megelőzésében. Az ajánlott rehabilitációs és kezelési módszerek azonban az életkor függvényében különböznek.
Mivel a felnőttkori stroke mintegy 80-85 százaléka vérellátási hiány (isémiás) eredetű, általában t-PA tartalmú gyógyszerekkel kezelik. A gyermekkori stroke ellen ez többnyire hatástalan, mert azoknak csak 55 százaléka isémiás, a többi vérzéses eredetű.
Mik a gyermekkori stroke fő okai?
A felnőttkori stroke kialakulásának fő okai az arterioszklerózis (az artériák elmeszesedése), a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás, a gyermekeknél főleg szívbetegség és sarlósejtes vérszegénység okozza.A fő rizikófaktorok:
- kiszáradás;
- feji vagy nyaki fertőzés;
- fejet ért sérülés;
- autoimmun rendszer megbetegedése;
- gyulladásos bélbetegség.
- a magzatvíz megfertőződik (chorioamnionitis);
- korai magzatburok-repedés következik be;
- terhességi magas vérnyomás alakul ki.
Mit tehetünk a stroke megelőzéséért?
Gyerekek esetében nem nagyon beszélhetünk megelőzésről, mert náluk gyakran maga a stroke egy bizonyos betegség első jele. Itt a megelőzés csak egy újabb stroke kialakulásának elkerülésére vonatkozik.Ami fontos lehet:
- A migrénes fejfájás kezelése, mivel az növeli az isémiás stroke kialakulásának kockázatát.
- Egészséges táplálkozás, könnyű testgyakorlatok, dohánytermékek kerülése a környezetben.
- Alternatíva az orális fogamzásgátlók helyett, különösen a trombózissal kezelt lányok esetében.
- Fejsérülés esetén minden lehetséges rizikófaktor feltárása.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése