Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box

2012. május 20., vasárnap

A NYAKFÁJÁS ÉS ELLENSZERE


A nyakfájás okai és ellenszere
Ahol a nyaki gerinc a kevésbé mozgékony háti szakasszal szomszédos, ott lépnek fel legintenzívebben a nyíró- és centrifugális erők, melyek erősen igénybe veszik a csigolyaközi porckorongokat, szalagokat, ízületeket és izmokat.

Többnyire magától elmúlik a fájdalom

A nyakfájás nem betegség, hanem tünet, mely nagyon sok embert érint, és gyakorisága az életkor előrehaladtával egyre nő. A panaszok többsége rendszerint enyhe, és kezelés nélkül, esetleg fájdalomcsillapítót szedve néhány nap alatt megszűnik.

A nyakfájás kialakulásának okai

A nyakban jelentkező fájdalmat sokminden okozhatja: rossz testtartás, meghűlés, vírusfertőzés, gerincsérv, esetleg egyéb, lelki eredetű tényezők, pl. depresszió, szorongás, tartós idegfeszültség.

A fájdalom fajtái

A nyakfájás heveny vagy krónikus formában jelentkezhet, de a krónikus fájdalmat heveny szakaszok is megszakítjhaták. Akut nyaki fájdalmat okozhat a nyakizomzat kihűlése, átfázása, amelyet leggyakrabban huzat okoz. Ilyenkor a bőr és az izmok lehűlése izomfeszülést vált ki, aminek következtében romlik a helyi vérellátás, ez pedig fájdalom formájában nyilvánul meg.

Mik a tünetek?

A beteg - rendszerint reggelente - fájó nyakát kímélve, fejét ferdén tartja, s alig tudja megmozdítani.

Rossz testtartás

A hétköznapi nyakfájás egyik leggyakoribb oka a rossz testtartás, ami a nyakizmok és szalagok tartós megfeszítettségével jár. A túl magas párnán való alvás is okozhat átmeneti nyakfájást és merevséget.

Irodai munka

Bizonyos munkavégzés közben (gépírónőknél, számítógépekkel, futószalag mellett dolgozóknál) egyes izomcsoportok tartósan megfeszült állapotba kerülnek, s 1-2 óra múlva erős fájdalom jelentkezik a nyakizmokban, a csuklyás izomban, de lesugározhat a nyakból a vállak, lapockák felé is. Az érintett izmok feszesek, kemények és fájdalmas izomcsomókat lehet tapintani bennük.

Porckorong kopás

A nyakfájás egyik leggyakoribb oka a porckorong degeneratív (kopásos) elváltozása, mely az esetek többségében semmilyen tünettel nem jár. Sokan azonban megrémülnek attól, hogy a fej mozgatásakor csikorgó, ropogó, máskor súrlódó, pattogó hangot hallanak, mintha a csigolyák között homok lenne.

Milyen következményekkel jár a porckorong kopás?

A jelenség önmagában nem veszélyes, csupán a szervezet figyelmeztető jelzése, hogy a porckorongban az életkorral együtt járó változás, kopás indult el.

Visszatérő fájdalom

Vannak, akik vissza-visszatérő nyakfájásról panaszkodnak, amely rendszerint rövidebb-hosszabb idő után fokozatosan alakul ki, többnyire reggel jelentkezik, s a fej mozgatása nehézségbe ütközik. Ritkán a karba is kisugározhat, és enyhe zsibbadás, bizsergés kísérheti a kézujjakban; néha a kéz megpüffed, időnként pedig a fej hirtelen elfordítása szédülést, fejfájást, hányingert, látászavart, fülzúgást okoz.

A diagnosztizálás az orvos feladata

Minthogy ilyen tüneteket más betegségek (például alacsony vérnyomás, érelmeszesedés idősebb korban) is okozhatnak, szakembernek kell tisztáznia a panaszok pontos okát. Ez azért is fontos, mert idősebb korban a röntgenfelvételen gyakran látunk degeneratív elváltozásokat, jóllehet a betegnek semmilyen panasza nincs.

Hirtelen rossz mozdulat

Ha a nyakfájás egy rossz mozdulat után jelentkezik, a fájdalom erős, de a heveny tünetek megfelelő kezelésre 1-2 hét alatt megszűnnek. Ha a fájdalom nem múlik el 3-4 héten belül, illetve kisugárzik a karba (brachialgia), zsibbadás, reflexkiesés, izomgyengeség kíséri, a heves fájdalom a megfelelő kezelésekkel nem csökkenthető, felmerül a nyaki porckorongsérv gyanúja.

Mi az a nyaki porckorongsérv?

A porckorong valamelyik oldal felé előboltosulva nyomja a gerinccsatornából kilépő ideggyököt. Sokszor a karban jelentkező heves fájdalom miatt a beteg kételkedik abban, hogy a fájdalom forrása a nyaki gerincben van.

Hogyan ismerhető fel?

Reumatológiai, ideggyógyászati vizsgálat, röntgenfelvétel, gerincfestés (mielográfia), mágneses rezonancia (MRI) tisztázhatja a diagnózist.

Hogyan kezelhető a nyakfájás?

A rossz testtartásból eredő nyakpanaszok néhány lazító gyakorlat, esetleg reumakenőcsös bedörzsölés után megszűnnek. Az átfázásból, meghűlésből eredő heveny fájdalom fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők, izomlazítók, helyi bedörzsölő és reumakenőcsök, gerinc melletti izomzatba adott szteroid-injekció vagy tehermentesítő habszivacs nyakgallér segítségével néhány nap alatt megszüntethető.

Krónikus nyakfájás esetén

Krónikus, vissza-visszatérő nyakfájás esetén az előbb említett gyógymódok mellett gyógytorna, helyi pakolás (ritex, iszap), fizioterápia (torna, masszázs, súlyfürdő vagy elektroterápia), habszivacs nyakgallér viselése javasolt.

Ideggyulladás ellen

Ha a panaszok hátterében gerincsérv okozta ideggyulladás áll, fontos a heves fájdalmak és a gyulladás mielőbbi csökkentése erős hatású fájdalomcsillapítókkal (fontos az éjszakai nyugalom!), szteroidokkal, az egész felső végtag vizes borogatása naponta többször, alkalmanként kb. 20 percig, kiegészítve szigorú pihenéssel, a nyak tehermentesítésével.

Mit nem szabad tenni?

Heveny stádiumban a nyak tornáztatása és meleg borogatás alkalmazása tilos! Ha a megfelelő kezelés mellett sem szűnik a fájdalom, vagy izomgyengeség alakul ki, akkor idegsebészeti vizsgálat szükséges annak eldöntésére, hogy szükség van-e a porckorongsérv eltávolítására.

A nyakfájás megelőzése

A nyakfájás az esetek többségében civilizációs ártalom. Sokat árt az elhízás, a kényelmetlen, korszerűtlen iskolapad, ülőbútor és munkapad; a mozgásszegény életmód. Már kicsi kortól a mozgás szeretetére, a rendszeres napi tornára, testmozgásra kell nevelni a gyerekeket. Fontos a lapos, korszerű párnán való fekvés. Ülőfoglalkozásúak esetében lehetőséget kell találni a nyak időnkénti, néhány perces tornáztatására.
http://www.kosmodisk.hu
#1 Dr.BauerBela

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése