Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box

2014. január 31., péntek

HERPESZ VIRUS FERTŐZÉS A SZÁJBAN

HERPESZ VIRUS FERTŐZÉS A SZÁJBAN

 A szájban az első HSV-fertőzés általában a szájüreg nyálkahártyáján kelt fekélyeket (gingivosztomatitisz herpetika). Egyidejűleg a beteg rendszerint rosszul érzi magát, láza, fejfájása és testszerte fájdalmai vannak. A szájban 10-14 napig tartanak a fekélyek, és sokszor nagyon súlyosak, az evést és az ivást roppantul kellemetlenné teszik. Olykor a szájüregben zajló első fertőzés egyetlen tünete az íny duzzanata; néha pedig semmilyen tünet nincs. A herpeszes gingivosztomatitisz leginkább gyermekek betegsége.
#1 Dr.BauerBela

CSALÁDI ÖSSZEZÖRDÜLÉS

Családi összezördülés 
Aligha találni széles e világon olyan családot, amelynek kapuja fölé ki lehetne írni: A mi házunkban mindig békesség van, baj soha.
 Ezért ez nálunk sem így van, mert kisebb-nagyobb összekoccanás valamennyi családban elő-előfordul.
A perpatvar  a mai felfokozott, idegtépő világunkban  szinte természetes, ha nem is napi jelenség.
Azt mondtam, természetes, de az már nem, ha a nagyobb összezördülés nyíltan, a család többi tagja, főleg ha gyermek jelenlétében történik. Ilyenkor az egyik szülő önös igazának védelmében arra törekszik, hogy valakit a jelenlévők közül maga mellé állítson. Többnyire a gyermekét édesgeti, aki félrehúzódva éppen tanúja az ilyen-olyan jelenetnek. S ezt bizony nagyon rosszul teszi a szülő, mert a gyermeket kínos helyzetbe hozza vele, hiszen a gyermek mindkét szülőjét szereti.
A gyermeknek pedig szinte pillanatok alatt döntenie kell, hogy kinek a pártjára álljon. E kínos helyzet rendszerint sírást vált ki a gyermeknél, aki közben könyörög, s remeg. Lehet annyira durva a konfliktus, hogy ez idő alatt az érzékenyebb gyermek lelkében akár egy világ omolhat össze. Lehet, hogy sokáig, netán örökké emlékezni fog a történetre
Amikor a vihar elült, a gyermek megkönnyebbül, de még mindig nem tudja, illetve nem érti a civakodás valós okát.
Az ekkor bekövetkező nyomasztó csöndben végre némi felvilágosítást kap a veszekedés okáról, s jön a szülői mentegetőzés. Ennek azonban csak akkor lehet pozitív hatása a gyermekre, ha nem kell éreznie bűntudatot, amiért valamelyik szülője pártjára állt.
Ezért ezt nyomban fel kell oldani valamelyik szülőnek, s napirendre kell térni a történtek felett. Ha a gyermek nem nyugodott meg, s foglalkoztatja gondolatban a szülői összezördülés körül valami részlet, ne csalogassuk magunkhoz  titokban , hiszen lehet, hogy a gyermek átlát rajtunk
 Ne késztessük pártoskodásra, véleménynyilvánításra, mert a gyermeknek sem kellő ismerete, sem ítélőképessége nincs ahhoz, hogy a szülők közötti vitában megértő, elfogadható igazságot tegyen. Mint említettem, legtöbbször nem is látja tisztán az összezördülés okát. Annak sincs persze értelme, hogy a veszekedést kerülve, a szülők merev ellenségeskedéssel kerülgessék egymást. Az ilyen csendes háborúzás még nyomasztóbban hat a gyermekre: vihar utáni kínos csönd.
Ha a gyermeknek elkerülhetetlenül végig kell hallgatnia egy-egy összezördülést, az maradjon olyan szinten, hogy ne sértse egyik szülő önérzetét sem. Legyenek a szülők tárgyilagosak, s alaptalanul ne vádoljanak, főleg ne okádjanak tüzet egymásra, ellenkező esetben valamelyik szülő vagy mindkettő (akár örökre) elveszítheti tekintélyét a gyermek előtt, így aztán a szülő nem maradhat példakép. Ha a felhő elvonult, próbáljunk olyan magyarázatot adni a gyermekünknek, amit megért.
 Nem megalázó(!), sőt kívánatos, ha (nagyobb) gyermekünktől is elnézést kérünk a történtek miatt. Feltétlen vigyázzunk arra is, hogy ne folytassunk kétes kimenetelű vitát gyermekünk jelenlétében olyan valamiről, amelynek érintettje maga a gyermek. Kínos helyzetet teremthet
A legfontosabb talán a gyermek szempontjából is a kibékülés: a szülőkkel együtt neki is meggyőzően át kell élnie a kibékülést.
A haragnak nem szabad tartósnak lennie: néhány óránál, legfeljebb egy-két napnál ne tartson tovább. A gyermek tanácstalan, s rossz hangulatban van a szülei némasága miatt. Hogy tanulhat ilyen helyzetben a gyermek?
Némelyik gyermek a sorozatos családi csetepaték után maga is kiállhatatlanná válik, izgága lesz, összeverekszik pajtásaival. Ez a viselkedés, sajnos, a szülők példájára történő reagálás. Következésképpen, azok a szülők, akik nem képesek magukat fegyelmezni, aligha követelhetnek teljes önfegyelmet a gyermeküktől.
Hogy a fentieket miként és mennyire lehet érvényesíteni a családi összezördülés során, az a szülők és a gyermek korkülönbségétől is jelentősen függ. Ifjúvá érett gyermek esetében akár felnőttként is tekinthetjük csemeténket, hiszen ő már vitapartnerünk, avagy békebíránk is lehetne az összezördülésben.
 Bármilyen legyen is a családi perpatvar, mind lelkileg, mind fizikailag megviseli nemcsak az aktív, hanem a passzív résztvevőt is. Már csak azért is, hogy ne kerüljön a családi összezördülésünk a pletyka szárnyára, viselkedjünk kultúrember módjára, ami történt maradjon diszkrécióban. Nem lehet?  próbáljuk meg!Femina-


#1 Dr.BauerBela

BESSENYEI FERENC SIRHELYE

A MEGISMÉTELHETETLEN ÉS UTÁNOZHATATLAN MAGYAR SZINÉSZZSENI..
SZIKLASZILÁRD JELLEMÉT ÉS MÉLY EMBERI TISZTESSÉGÉT,MAGYAR HAZAFISÁGÁT, A NYUGHELYÉT KÖRÜLVEVŐ FEHÉR MÁRVÁNYTÖMBÖK IDŐTÁLLÓAN ÖRZIK.

#1 Dr.BauerBela

2014. január 30., csütörtök

A PIKKELYSÖMÖR-BŐRELVÁLTOZÁSOK KIALAKULÁSA-

Pszoriázis esetén a bőr hámsejtjeinek életciklusa a szokásos 26-30 nap helyett 3-5 napra gyorsul fel, az immunrendszer téves jelzései következtében. A fölöslegessé vált bőrsejtek a felszínen pikkelyes, hámló kiütéseket képeznek. A hámló réteg könnyen eltávolítható, alatta apró, tűszúrásszerű, vérző foltocskák jelennek meg, amelyet a pikkelysömörös bőr érhálózatának kóros elváltozása okoz.
A tünetek leggyakrabban ott jelennek meg, ahol a bőr súrlódásnak vagy más környezeti hatásnak van kitéve. Ilyenek a térd, könyök, körmök és a hajas fejbőr. Mivel a pikkelysömör tünetei sok esetben látható helyen jelennek meg, a beteg életminőségét jelentősen lerontják.
#1 Dr.BauerBela

CSALÁDI TITKOLÓZÁS

Családi titkolózás 
A titok olyan mások elől elhallgatott, leplezett tény, dolog, amelyről azért nem beszélünk, hogy ne tudjanak róla.
-Többnyire kényelmetlen történéseket, dolgokat takar.
-Minden személynek, családnak vannak ilyen-olyan titkai.
A titok azonban nem mindig valójában az, úgy tűnik, mintha mások is tudnák, csak senki nem mer nyíltan beszélni róla. Suttogják, akár a pletykát. Tudja-e? Hallotta-e? A titok azonban rejthet rendkívül fontos információt, nemcsak a családban, hanem a közéletben is. --Leggyakoribb titok a családban a szexualitással kapcsolatos (szerelmi háromszög).
Vannak jóindulatú családi és családon kívüli titkok is. Ide tartoznak az olyan esetek, amikor nem mondják meg a szülők egymásnak és a család többi tagjának, beleértve a gyermekeket is, hogy mivel szeretnének meglepni valakit valamilyen jeles nap alkalmából. Ez olyan titkolózás, amely mint rejtély nélkülözhetetlen feltétele annak, hogy a jótett valójában meglepetés legyen a megajándékozandó személy számára.
Diszkréciójuknál fogva szintén titkot képezhetnek a szülők és a felnőtt gyermekek szexuális dolgai, továbbá bizonyos betegség, pénzügyi nehézség, rejtélyes halál, házassági és válási szándék. Ezek kisebbik része örökre, nagyobbik hányada átmenetileg képez titkot.
Vannak viszont olyan családok is, ahol szinte valamennyi személyes és közös probléma megoldásába a család minden (cselekvőképes) tagját bevonják. Az ilyen családok élete akár egy nyitott könyv. Ennek az ún. családi tanácsra épülő életformának is két (jó és rossz) oldala van. Hasznosságát a gyakorlat szokta igazolni.
Mindezekből következik: az esetek legtöbb részében nagyon nehéz meghúzni a határt és eldönteni hol ér véget a diszkréció, és hol kezdődik a tényleges titoktartás, mettől meddig tabu az a valami a magánéletben. Kőbe vésett szabály erre vonatkozóan nincs. A téma jogilag is bonyolult, akár maga az élet, amelyből fakad.
A gyermekeknek figyelemre méltó érzékük van a titok felfedéséhez. Szüleik verbális kommunikációja, szokatlan hanghordozása, arckifejezése és hangulata jelzi leginkább számukra, hogy az ősök takargatnak valamit. Nos, ha ilyenkor a gyermek aggódó kérdésére azt kapják válaszul, hogy minden rendben van, nem titkolunk semmit, viselkedésük azonban továbbra sem változik, a gyermek változatlanul rosszat sejt magakörül, s bizalmatlan lesz. Az adott helyzet megzavarja gondolkodását, feltételez valósnak tűnő és valószínűtlen dolgokat. Fantáziál Sőt, fantáziájának igazához kíváncsiságból másoktól is próbál választ kapni. Így önkéntelenül lehetősége nyílik a ki nem derített titoknak amorf állapotbeli szaporodásra.
A családi titok kiderítése semmilyen formában sem könnyű, nagy tapintatot igényel, különben megoszthatja vagy szétzilálhatja a családot, különösen akkor, ha az egynél több ember birtokát képezi. Mindaddig, amíg a titokra fény nem derül, nemcsak a titokgazdára, hanem azokra is nyomasztólag hat, akiknek sejtésük van az elhallgatott valamiről. A titok hatásos fegyver lehet a család és rokonság konfliktusában: lehet élni és visszaélni vele. Akkor leghatásosabb, ha mint egyedi titok egy életen át rejtve marad azáltal, hogy senki sem beszél róla, legfeljebb családi mítosz alakulhat ki körülötte.
Számos szülő nem tudja megállni, hogy ne szorongjon valamelyik gyermeke miatt, amikor olyan külső jelet vagy tulajdonságot ismer fel rajta, amely nem a legális családi kapcsolatára utal. Kellemetlenül érzi magát, mert jól tudja, hogy a titok kulcsa nemcsak nála, hanem az érdekelt partnerénél is ott van, s ezáltal ki van téve a volt(?) partner zsarolásának. Nos, ezen úgy tudhat változtatni, ha akár megkésve is, kedvező családi légkörben  bocsánatos bűnre számítva  őszintén feltárja a másik szülő előtt a történés, a félrelépés valós körülményeit, vállalva azt minden erkölcsi és anyagi konzekvenciájával. Úgy gondolom, kulturált magatartással és szeretetteljes megértéssel a probléma, ha nehezen is, de megnyugtatóan mégis rendeződhet. S ha mégsem, akkor a megoldást jogi útra célszerű terelni.Femina-


#1 Dr.BauerBela

ALLERGIÁS ÖDÉMA /ANGIOÖDÉMA/ EGY 12 ÉVES GYERMEK HOMLOKÁN


#1 Dr.BauerBela

A CSALÁDI ÉLETRE NEVELÉS

Családi életre nevelés 
A polgári demokráciára épülő társadalmunkban a család is átalakulóban van: régebbi jellemző sajátosságai számos vonatkozásban megváltoznak.
Megkövetelik, hogy a családok stabilitása tartós legyen, noha egyensúlya gyakorta változik, hiszen azt belső és külső körülmények egyaránt befolyásolják. Mivel a családi struktúra jellegét és légkörét döntően a szülők magatartása határozza meg, a gyermek nevelését még a biztos egzisztenciájú családban is közösen, az anyának és az apának kell megoldani. Emellett a családi életre nevelést, mint folyamatot, nem választhatjuk el a nevelés más területétől: az iskolától.
A gyermekek a családi munkamegosztásban növekvő erejüknek, ügyességüknek megfelelően az önkiszolgálás és a házi munka sok formájában vehetnek részt. Ennek kapcsán a gyermek megtanul másokért tenni, fejlődnek társas érzelmei, kitartása, kötelességérzete, s mindez kedvezően befolyásolja a tanuláshoz való viszonyát is.
 A házi munka megkedveltetése érdekében célszerű a feladatokat mindenkor a gyermek életkorához szabni.
A 4-5 éves gyermeknek már adható apró, állandó jellegű feladat. Fontos, hogy a szülő a házi munkát aprólékosan mutassa meg gyermekének, kísérje munkáját figyelemmel, s mindenkor értékelje azt. Mintegy 10 éves korig az a célravezető, ha maga a szülő is együtt tevékenykedik gyermekével.
Fontos az is, hogy a testvérek életkoruknak és képességeiknek megfelelően, arányos mértékben vegyék ki részüket a házi munkából. Legyen a szülő megértő a kisebb gyermekkel szemben. A serdülőkorú gyermek már nagyobb házi munkát is végezhet önállóan.
A családi életre nevelés célja, felkészíteni a felnövekvő generációt a boldog, kiegyensúlyozott életvitelre, a házastársi és a szülői tennivalókra. Ennek megvalósítása permanens, gyermekkortól a felnőtté válásig tart, és sajátságos feladat. Olyan ismeretek nyújtása a család és a társadalom viszonyáról, a polgári demokráciában élő család jellemzőiről, a családmodellről, melynek ismerete a mai fiatal számára elengedhetetlen ahhoz, hogy felnőtté válva rendezett és boldog családi szerkezetet tudjon létrehozni.
Ahhoz tehát, hogy ifjaink sikerrel tudjanak családot alapítani, ismerniük kell az önkéntes párválasztáson alapuló, demokratikus szellemű családmodellt. Olyat, amely nem spontán, hanem tudatos nevelésre épül. Tudatosítani kell velük, hogy az ő gyermekük egészséges testi és lelki fejlődéséhez is elengedhetetlen lesz majd mind az anya, mind az apa nevelő tevékenysége. (Ugyanis a társadalmat a gyermek számára a szülők képviselik.)
A családi életre való felkészítés fontos területe a nemi nevelés, melynek kapcsán a gyermekekben fokozatosan kialakul a helyes nemi tudat, megtanulják a nemük szerinti szerepüket, vagyis elsajátítják azokat a viselkedési formákat, melyeket a nemüknek megfelelően a morál és a társadalom elvár tőlük.
A nem szerinti viselkedés eltanulása kicsi korban még nem tudatos, többnyire nagyon egyszerű folyamat a szülő gyermek közötti kapcsolatban. Többnyire az iskola osztályfőnöki óráin hallanak a fiatalok a két nem kapcsolatáról, pl. a szerelemről, mint érzelmi viszonyról. A családi nevelésen túl itt hallhat a felnövekvő nemzedék arról is, hogy a szerelem olyan mély érzelmi kölcsönösségen alapuló kötődés a másik nemhez, melyet szeretet, teljes őszinteség, tisztelet, udvariasság és a leírhatatlan belső érzés, az egymás iránti nemi vonzalom jellemez.
A fiatal azonban nemcsak egy szereplője a családi nevelésnek, hiszen mint egyéniségnek, neki is vannak elképzelései, törekvései akár a környezetét, akár a partnerét illetően. Következésképpen a nemi magatartás sem korlátozódhat csupán szülő–gyermek, illetve tanár tanuló kapcsolatra. A gyermeknek döntően a családban kell elsajátítani azokat a biológiai, egészségügyi, morális és etikai ismereteket, amelyek elengedhetetlenek az optimális családi légkör megteremtéséhez. Mégiscsak a szülő áll legközelebb gyermekéhez, a majdani szülőhöz. Az édesanyának meg kell magyaráznia leányának, hogy csodálatosan szép biológiai rend a szaporodás a növényeknél s az embereknél egyaránt. Ezen az alapon korának megfelelő módon mindent el lehet mondani és magyarázni a gyermeknek, amit abban a korban tudnia kell.
Ha az ifjúságot korszerűen szeretnénk felkészíteni a családi életre  márpedig így kívánjuk , nevelő tevékenységünkből semmiképp sem hiányozhat a majdan születendő apróság felelőséggel járó gondozására és nevelésére vonatkozó tájékoztatás sem. Hassa át gyermekünket az anyaság felemelő érzésének az a tudata, hogy a gyermek az ún. áldott állapotot követően is áldás a családnak. Tudja meg, ha gyermeket vállalt, vállalnia kell (!) vele tisztességes felnevelését is, még akkor is, ha ennek bizony nem könnyű eleget tenni, különösen a mai világban.
A gyermek a családban olyan tükör, amelyben a szülők többé-kevésbé magukra ismernek, és benne látják további nemzedékük csíráját, a családfának egyik ágát, amelyből folyamatosan táplálkozva képződhetnek a fiatal és még zsengébb hajtások, az új és a még újabb generációk. Így bízvást állíthatjuk, nem lehet nemzetünk lélekszám szerinti gyarapodása megvalósíthatatlan elképzelés.

Femina-
#1 Dr.BauerBela

2014. január 29., szerda

RITKA BEREGSÉG-STEVES JOHNSON SZINDÓMA EGY 6 ÉVES GYERMEKNÉL


  • A Steven-Johnson szindróma allergiás (túlérzékeny) eredetű betegség, mely súlyos, szimmetriás, erythemas (enyhén vöröses), oedemas, vagy hólyagos kiütésekkel jár a bőrön és a nyálkahártyákon. Baktériumok, vírusok (Coxsackie,-Echo,-Herpesvírusok), gombák (Histoplasmosis) egyes gyógyszerek (penicillinek, phenytoin, antiepilepticumok), irradiatio válthatja ki a betegséget. Legtöbbször nem sikerül a kiváltó okot megtalálni. 

  • Rendszerint hirtelen kezdődik, láz kíséretében a száj, az ajak, a kötőhártya, a makk, a kisajak valamint a végbélnyílás nyálkahártyáján hólyagok keletkeznek. A bőrön erythemás foltokkal, papulákkal, csalánkiütéssel, kis és nagy hólyagokkal jelentkezik. Elsősorban az arcon, tenyereken, talpon lép fel. Közérzet rossz, viszketés változó. Izületi fájdalmak előfordulnak (arthralgia).

    A folyamat előrehaladtával a hólyagok felszakadnak, a nyáskahártyafelszínek összetapadnak. Az ajkakon és a száj nyálkahártyán vérzéses (haemorrhagiás ) elváltozások is lehetségesek. A hegképződés a szemen symblepharont, valamint a könnymirigy kivezetőcsövének szűkületét vagy elzáródását okozhatja. A húgycső- és végbélnyílás környékén szintén okozhat szűkületet.

    Terápiája: szteroid adása, antiseptikus és hámosító helyi kenőcsök, ritkán antibiotikumok.
#1 Dr.BauerBela

ÓTVAR-HÓLYAGOS FORMA -EGY 3 ÉVES GYERMEKNÉL


#1 Dr.BauerBela

GYÓGYSZEREK ÉS A GYERMEKKOR

Gyógyszerek és a gyermekkor


Miért sajátos a gyermekkor gyógyszer-szempontból?


A 0-18 éves korosztály, tehát a gyermek- és serdülőkorúak igen heterogének: orvosi szempontból korántsem egy alacsony születési súlyú csecsemő és a felnőttkor küszöbén álló serdülő között igen nagy a különbség.
·                  A gyermekkori betegségek egy része felnőttben is előfordul, lezajlásuk eltér;
·                  Számos "ritka" betegség (pl. enzimopátia), fejlődési rendellenesség kiskorban mutatkozik meg, leküzdésükre kizárólag "árva gyógyszerek" alkalmasak.
·                  A gyógyszerek sorsa a gyermek szervezetében a felnőttekétől eltér: a gyógyszermellékhatások, toxicitás fenyegetőbb.
·                  A gyermekgyógyászati gyógyszerkutatás-fejlesztés eléggé problematikus, komoly fejlesztésre szorul még.

Hogyan különíthetjük el az életkorokat "gyógyszertanilag"?


·                  újszülöttkor (0 – 27. nap)
·                  csecsemő- és kisgyermekkor (28. nap – 23. hónap)
·                  gyermekkor (2 – 11. év)
·                  serdülőkor (12 – 18. év)
·  Ez írja le nagyjából, hogyan változik a gyógyszerek sorsa a szervezetben: az ún farmakokinetika. Lássuk a korcsoportok sajátságait!

Újszülöttkor

Itt a legproblematikusabb bármiféle gyógyszervizsgálat végzése. Egyes betegségekre nagyobb a hajlam (pl. Botall-vezeték rendellenesség, tüdőartéria eredetű magas vérnyomás). A gyógyszerhasznosulás nehezen megjósolható, az ún vér-agy gát fejletlen, több gyógyszer jut át, a bőrön át is könnyebb a felszívódás. 
Magas a testfelszín-testsúly arány, több a víztér az újszülöttben. A máj és vese méregtelenítő funkciója éretlen.
Csecsemő- és kisgyermekkor

A korosztályt a gyors növekedés, az immunrendszer és a központi idegrendszer érése jellemzi. A máj- és veseműködés fejlődése miatt az 1-2. életévre sok gyógyszer "kiválasztási" értéke meghaladhatja a felnőttkori értéket (!)
Gyermekkor

A máj és vese méregtelenítő folyamatai érettek. A pszichomotoros fejlődés előremenetele miatt a központi idegrendszerben ható vagy "mellékhatást adó" gyógyszerek adagolásánál körültekintés indokolt.

Serdülőkor

A nemi érés kezdete nagy ingadozást mutat, leányokban akár 8-9 éves korban elindulhat a menstruáció. Fiúkban a külső nemi szervek fejlődése stb. A lényeg: a szexuálhormonok hatását és a kognitív folyamatok fejlődését kedvezőtlenül befolyásolhatják a gyógyszerek. Egyes kórképek aktivitása fokozódhat: pl. az asztma fellángolása, cukorbetegségben az inzulinrezisztencia fokozódása, epilepsziás görcsrohamok, migrén romlása.


A gyógyszerek sorsának változásai…


A testsúly a születés utáni első öt hónapban kb. 2x-, az első életév végére 3x-ára nő. A testfelszín 200%-kal nő, az energiaforgalom 3-4x-ére emelkedik. A későbbiekben, a növekedés lelassul, újabb lendületet a serdülőkorban nyer. Érdekes adat: többnyire kisdedkorban a legnagyobb a gyógyszer clearance (kiválasztás a vérből).
Lássunk néhány beadási módot!
Helyi készítmény

Felszívódásuk gyermekekben magasabb fokú, mert nagyobb a testfelszín-testsúly arány, tehát nagyobb a felszívó felület, a bőr. Pl. a szteroidos helyi készítmények használata ezért nem javasolt.

Izomba adott (i.m.) injekció
Kényszermegoldásnak tekinthető, a fájdalmon túl a csökkent felszívódás a legfőbb korlátja.
Bevitel légúton (tüdőn) át 

Magasabb hasznosulás: a tüdő fejlődéstani sajátosságai, és a belégzett gyógyszer lenyeléséből fakadó fokozott gyomor-bélrendszeri felszívódás miatt. Szteroidoknál pl. kiemelt szempont, mert a vázrendszer fejlődésére kedvezőtlen hatásúak.

Kúpban történő beadás
"Idősebb" csecsemőn és gyermekkorban értékes beviteli út, pl. hányás esetén. A végbélből felszívódó gyógyszer megkerüli a májat, felszívódása biztosabb.

A test zsírtartalmának alakulása


A test zsírtartalma a gyermekkorban az életkor előrehaladásával nő: a test víztartalma csökken - a zsírszövet felszaporodik. A gyógyszerek adagolását ez jelentős mértékben módosíthatja.

A gyógyszerválasz változásai


Érdemileg befolyásolhatja a kezelt beteg életkora, pl. warfarin: fokozott véralvadásgátló hatás, cyclosporin: fokozott immun-elnyomó hatás.

Gyógyszerbiztonság, nemkívánatos gyógyszerhatások


A gyógyszermellékhatások jelentkezése az ún. metabolikus, vagy eliminációs utak érése révén életkorfüggő, pl.
·                  thalidomid csak a végtagok kifejlődésének periódusában okoz végtaghiányt,
·                  tetracyclinek csak a zománcfejlődés szakaszában okoznak fogelszíneződést;
·                  kloramfenikol „szürke bébi” szindrómát csak újszülöttben okoz.

A legnagyobb hibalahetőség – tévedés a dózissal!


Az adagolás a felnőttkorinál jóval személyre szabottabb kell legyen: az optimális dózis, az adagolási rend akár betegről betegre változhat. A gyógyszeradag megválasztásánál figyelembe kell venni az életkort, testsúlyt, testfelszínt és a klinikai állapotot.

Gyógyszeradagolás


A gyermekkori gyógyszerelés legnehezebb kérdése a dózis kialakítása. A növekedés nem lineáris folyamat: a szervezet összetétele és a szervek funkciói nem párhuzamosan változnak. A testfelszínhez illeszkedő (mg/m2) dózis elvben jobb. A szilárd gyógyszereket célszerű folyékonnyá alakítani. A szájon át adott folyadékokat háztartási kanállal, speciális, henger alakú kanállal, fecskendővel stb. is be lehet adni. A kimért dózist mindig a lehető legnagyobb pontossággal, az előírás alapján kell megállapítani!
#1 Dr.BauerBela

A NORMÁLIS SZEXUÁLIS ÉLET

A normális szexuális élet

A normális szexuális élet a tudat (gondolatok, emlékezet, érzelmek) és a test összetett egymásra hatásával alakul ki.
 Az ideg, a keringési és a hormonális rendszer a tudattal együttesen hozzák létre a szexuális választ. Az idegrendszer egyes részei közötti érzékeny és kiegyensúlyozott közjáték harmonizálja a férfiak szexuális válaszát.
A vágy (libidó) a szexuális aktus létrejöttének akarata. Ezt gondolatokkal, szavakkal, látvánnyal, illatokkal vagy érintéssel lehet kiváltani.
A vágy vezet a szexuális válaszkör első lépcsőfokához, a felizguláshoz. A felizgulás nemi izgalmat jelent. A nemi izgalom során a hímvesszőbe folyó vér mennyisége megnő, s a hímvessző megmerevedik. A test izmai is megfeszülnek. A plató stádiumban, az izgalom és az izmok feszülése fennmarad vagy erősödik.
A nemi kielégülés (orgazmus) a csúcsa vagy tetőfoka a szexuális izgalomnak. A kielégüléskor a test izmainak megfeszülése tovább fokozódik. A férfi érzi a medence izmainak összehúzódását, majd elernyedésüket. Az ondó általában - de nem minden esetben - kilövell a hímvesszőből.
Az ondó kilövellése és a nemi kielégülés ugyan gyakran közel azonos időben zajlik, mégis különböző események. Az ondó kilövellése létrejöhet nemi kielégülés nélkül is. Ugyanígy a kielégülés végbemehet ejakuláció nélkül is, főleg a kamaszkor előtt vagy bizonyos gyógyszerek (például néhány antidepresszáns) hatására. A legtöbb férfi a nemi kielégülést nagyon kellemesnek tartja. Mindezek végén a férfi nyugalmi állapotba kerül.
A kielégülés után a férfiaknak egy ideig nem jön létre újabb hímvessző merevedésük (refrakter időszak), ez gyakran csak 20 percig tart; fiatalokban rövidebb, idősebb férfiakban ennél sokkal hosszabb ideig tart. A merevedések között eltelt idő az életkorral általában növekszik.


#1 Dr.BauerBela

2014. január 28., kedd

KONTAKT DERMETITIS

Kontakt dermatitis

Allergiás kontakt dermatitisz,kozmetikai szer használata után

1
2
3
4
5
A kontakt dermatitisz a bőrrel érintkező anyagok által kiváltott gyulladás. Az alábbiakban megtudhatod, mi váltja ki és hogyan kell kezelni a kontaktekcémát.

A kontakt dermatitisz (kontaktekcéma) egyes dolgokkal történő érintkezés után jelenik meg. Két típusú érintkezésen alapuló bőrgyulladás van: irritáló és allergiás. 

A primér irritáns dermatitis okozója bizonyos irritáló tényezők jelenléte és a bőrrel való érintkezése. Gyakori zavarók a szappanok, mosószerek, fertőtlenítőszerek, tisztítószerek és egyéb vegyi anyagok. A pelenka által keltett irritáló bőrgyulladás egy bosszantó példa, amit a tartós érintkezés okoz a nedves és piszkos pelenkával. 

Az allergiás kontakt dermatitis egy allergiás reakció, ami a bőr egy tárggyal való érintkezése során jön létre. Azokat az anyagokat, amik allergiás reakciót váltanak ki immunrendszerünkben, allergénnek nevezzük. Gyakori allergének, amik bőrgyulladást okoznak: a nikkel (az órák, ékszerek és övek), borostyán, latex, gumi, gyógyszerek, különböző parfümök és kozmetikumok. 

A kontakt dermatitis (bőrgyulladás) leggyakrabban a kézfejen fordul elő, ezt kézdermatitisnek nevezzük. Ez a típusú bőrgyulladás bőrgyulladás bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban a felnőtteknél jelentkezik. 


A kontakt dermatitisz tünetei és jelei

Az irritáns bőrgyulladás jele a száraz bőr és a bőr kipirosodása. Leginkább a kezek érintettek, és a tünetek azonnal jelentkeznek az irritáló szerrel történő kapcsolatba lépés után. 

Az allergiás bőrgyulladás viszketéssel jár, bőrkipirosodással vagy duzzanatokkal azon a területen, ahol a bőr ki volt téve az allergénnek. Például a nikkel, övek vagy ékszerek anyagaként, allergiás reakciót okoz. A kozmetikai és parfüm termékek bőrkiütést okozhatnak a szem körül, az arc vagy a nyak tájékán. Egyes anyagok a zoknikból és cipőkből is okozhatnak kiütéseket a lábakon. 

Az allergiás bőrgyulladásnál az allergiás reakció néhány órával később lép fel, mert az immunrendszer nem reagál azonnal. A késleltetett tünetek megnehezítik az allergén típusának meghatározását. 


Szövődmények


Súlyos esetekben a  kontakt dermtitis bakteriális fertőzéssé fajulhat. A staphylococcusok és streptococcusok okozhatnak ilyen fertőzéseket, valamint genny képződését. A fertőzött bőrfelület vöröses színű lesz, és ha valami hozzáér, fájdalommal jár. A gyerekek esetében a bakteriális fertőzés lázzal is járhat. 


A kontakt dermatitis kezelése


A kontakt dermatitisz észlelése esetén szappannal és vízzel kell megmosni a fertőzőtt bőrfelületet, így eltávolítva az irritációt vagy allergéneket. Semmilyen más kezelés nem szükséges. 

Ha a kiütés zavar, használhatsz krémeket, amik csökkentik a gyulladást és megállítják a tüneteket. A hideg vizes borogatás is segíthet. Ha fertőzés jeleit észleled, fordulj orvoshoz!


A betegség megelőzése


Ha azt gyanítod, hogy gyermekednek kontakt dermatitisze van, azonnal azonosítani kell az allergéneket vagy az irritáló tényezőket, és azokat el kell kerülni. A sűrű fürdetések a bőr kiszáradásához vezethetnek, és így a gyermek bőre érzékenyebbé válhat. Használj hipoallergén mosószappant, hogy megvédje a gyermeket egy allergiás reakciótól.

Használhatsz hidratáló és fürdő olajokat, hogy gyermeked bőre hidratált maradjon. Ajánlott egy hidratáló krémmel is bekenni a gyermek bőrét fürdetés után. 

A gyermek körmeit rövidre kell vágni, hogy ne karmolja fel az irritált bőrt, amikor megvakarja.
Antihisztaminok beszedése lefekvés előtt enyhíti a viszketést, és segíti a gyermeket a nyugodt alvásban.
Kerüld a túl szoros öltözetet, mert az csak erősebbé teszi a viszkető érzést.


#1 Dr.BauerBela

KONTAKT DERMATITIS

Kontakt dermatitis

1
2
3
4
A kontakt dermatitisz a bőrrel érintkező anyagok által kiváltott gyulladás. Az alábbiakban megtudhatod, mi váltja ki és hogyan kell kezelni a kontaktekcémát.

A kontakt dermatitisz (kontaktekcéma) egyes dolgokkal történő érintkezés után jelenik meg. Két típusú érintkezésen alapuló bőrgyulladás van: irritáló és allergiás. 

A primér irritáns dermatitis okozója bizonyos irritáló tényezők jelenléte és a bőrrel való érintkezése. Gyakori zavarók a szappanok, mosószerek, fertőtlenítőszerek, tisztítószerek és egyéb vegyi anyagok. A pelenka által keltett irritáló bőrgyulladás egy bosszantó példa, amit a tartós érintkezés okoz a nedves és piszkos pelenkával. 

Az allergiás kontakt dermatitis egy allergiás reakció, ami a bőr egy tárggyal való érintkezése során jön létre. Azokat az anyagokat, amik allergiás reakciót váltanak ki immunrendszerünkben, allergénnek nevezzük. Gyakori allergének, amik bőrgyulladást okoznak: a nikkel (az órák, ékszerek és övek), borostyán, latex, gumi, gyógyszerek, különböző parfümök és kozmetikumok. 

A kontakt dermatitis (bőrgyulladás) leggyakrabban a kézfejen fordul elő, ezt kézdermatitisnek nevezzük. Ez a típusú bőrgyulladás bőrgyulladás bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban a felnőtteknél jelentkezik. 


A kontakt dermatitisz tünetei és jelei

Az irritáns bőrgyulladás jele a száraz bőr és a bőr kipirosodása. Leginkább a kezek érintettek, és a tünetek azonnal jelentkeznek az irritáló szerrel történő kapcsolatba lépés után. 

Az allergiás bőrgyulladás viszketéssel jár, bőrkipirosodással vagy duzzanatokkal azon a területen, ahol a bőr ki volt téve az allergénnek. Például a nikkel, övek vagy ékszerek anyagaként, allergiás reakciót okoz. A kozmetikai és parfüm termékek bőrkiütést okozhatnak a szem körül, az arc vagy a nyak tájékán. Egyes anyagok a zoknikból és cipőkből is okozhatnak kiütéseket a lábakon. 

Az allergiás bőrgyulladásnál az allergiás reakció néhány órával később lép fel, mert az immunrendszer nem reagál azonnal. A késleltetett tünetek megnehezítik az allergén típusának meghatározását. 


Szövődmények


Súlyos esetekben a  kontakt dermtitis bakteriális fertőzéssé fajulhat. A staphylococcusok és streptococcusok okozhatnak ilyen fertőzéseket, valamint genny képződését. A fertőzött bőrfelület vöröses színű lesz, és ha valami hozzáér, fájdalommal jár. A gyerekek esetében a bakteriális fertőzés lázzal is járhat. 


A kontakt dermatitis kezelése


A kontakt dermatitisz észlelése esetén szappannal és vízzel kell megmosni a fertőzőtt bőrfelületet, így eltávolítva az irritációt vagy allergéneket. Semmilyen más kezelés nem szükséges. 

Ha a kiütés zavar, használhatsz krémeket, amik csökkentik a gyulladást és megállítják a tüneteket. A hideg vizes borogatás is segíthet. Ha fertőzés jeleit észleled, fordulj orvoshoz!


A betegség megelőzése


Ha azt gyanítod, hogy gyermekednek kontakt dermatitisze van, azonnal azonosítani kell az allergéneket vagy az irritáló tényezőket, és azokat el kell kerülni. A sűrű fürdetések a bőr kiszáradásához vezethetnek, és így a gyermek bőre érzékenyebbé válhat. Használj hipoallergén mosószappant, hogy megvédje a gyermeket egy allergiás reakciótól.

Használhatsz hidratáló és fürdő olajokat, hogy gyermeked bőre hidratált maradjon. Ajánlott egy hidratáló krémmel is bekenni a gyermek bőrét fürdetés után. 

A gyermek körmeit rövidre kell vágni, hogy ne karmolja fel az irritált bőrt, amikor megvakarja.
Antihisztaminok beszedése lefekvés előtt enyhíti a viszketést, és segíti a gyermeket a nyugodt alvásban.
Kerüld a túl szoros öltözetet, mert az csak erősebbé teszi a viszkető érzést.


#1 Dr.BauerBela

AZ EMLŐ FÁJDALOM

AZ EMLŐFÁJDALOM

Az emlőfájdalom orvosi megnevezése nem egységes. Használják a mastalgia és a mastodynia kifejezést is.
 Gyakran a mastopathiával együtt leírva látható, ám ez nem magát a fájdalmat mint tünetet jelenti, hanem az emlő funkciójának megváltozására utal, valamilyen olyan kórállapotra, amikor az emlő szerkezete és/vagy működése megváltozik, és ez hozza létre a fájdalmat.
Az emlő szerkezetét zsír- és kötőszövet, illetve az abba ágyazott mirigyállomány alkotja. A mirigyállomány tejtermelő mirigyekből, és elvezető csatornácskákból áll, melyek a mellbimbó területén végződnek. A mell mirigyes szerkezete reagál a női nemi hormonok szintjének a változására. Az ösztrogén a mirigyek megnagyobbodását, a csatornácskák kitágulását eredményezi. A progeszteron a zsírszövet vizenyős duzzadását hozza létre. A terhesség során a mirigyállomány duzzadása, menopausa után sorvadása figyelhető meg. A változókor közeledtével, illetve azt követően az emlők zsír- és kötőszöveti állományának relatív felszaporodása figyelhető meg.
Az emlőfájdalom gyakori tünet, amely főleg a fogamzóképes korú nőket érinti.
Két formája van attól függően, hogy a fájdalom jelentkezése összefügg-e a menstruációs ciklus állapotával, vagy sem.
A ciklikus fájdalom a menstruációs ciklus során bekövetkező hormonszint-ingadozás miatt alakul ki, a már említett mechanizmus alapján. Arra érzékenyeknél a hormonális ingadozások okozta méretnövekedés, illetve az egyes szöveti alkotórészek arányának folyamatos változása fájdalmat okozhat. Jellemzően a ciklikus fájdalom mindkét emlőben diffúzan jelenik meg, és feszítő érzésként írható le, mely a karok felső részébe sugározhat.
Gyakran az emlők csomósodása, kötegezettsége kíséri. A tünetek a menstruáció jelentkezése körül kezdődnek, majd annak végén elmúlnak. A rosszul beállított hormonális kezelés (fogamzásgátló tabletták, termékenységet előidéző hormonkezelések, menopausát követő hormonpótlás) mind okozhatnak emlőfájdalmat.
A nem ciklikus fájdalom 30 és 50 év közötti nőknél gyakori. Inkább egy oldalon jelentkezik, és a hátterében általában a mellben kialakult ciszta (folyadéktartalmú üreg) vagy fibroadenoma (jóindulatú kötőszövetes csomó) áll.
Az emlőfájdalom ritkán, az esetek 5%-ában rosszindulatú emlődaganat tünete is lehet. Ilyenkor általában egyoldali a fájdalom, és kísérő tünetként a fájdalmas terület fölött kipirosodás, az emlő bőrének behúzódása, illetve a mellbimbó véres váladékozása is tapasztalható.
Az emlőfájdalom egyik kezelési lehetősége a hormonális kezelés, ami oki terápiát jelent. Ennek során a szervezet hormonháztartása egyensúlyának a beállítása a cél, legtöbbször fogamzásgátló tabletták rendelésén keresztül. Emellett a menstruációs ciklus második felében alkalmazott magnézium-pótlás pezsgőtabletták vagy tabletták formájában, több tanulmány szerint is jó hatású. Egy közlemény szerint a táplálkozás során 15%-nál kevesebb mennyiségű zsiradékot tartalmazó diéta szintén csökkenti az emlőfájdalom panaszt.
Az emlőfájdalom banális okok esetén acetaminophen hatóanyagú, vagy nem-szteroid gyulladásgátlók csoportjába tartozó fájdalomcsillapító gyógyszerekkel kezelhető. A fájdalomcsillapítók tartós szedését azonban mindenképpen kerülni kell a mellékhatások miatt, így nem múló vagy hosszú időn keresztül ismétlődő panaszokkal mindenképpen tanácsos orvoshoz fordulni.
A szoptatás során fellépő emlőfájdalom speciális megítélés alá esik. Az emlő tejjel való telítődése feszítő fájdalmat okoz, amellyel párhuzamosan az emlő megkeményedik, és fájdalmas csomók tapinthatók benne. Amennyiben a csecsemő hamar nem kerül mellre, a tejcsatornácskák elzáródhatnak, és az elzáródás mögött kórokozók telepedhetnek meg, gyulladást kialakítva. A tünetek között a rendkívüli emlőfájdalom, a gyulladt terület fölötti bőrpír, és láz, hidegrázás is szerepel.
A szoptatás alatt fellépő gyulladás korai fázisban a csecsemő gyakori szoptatásával, a mell rendszeres fejésével kezelhető. A lényeg, hogy a lehető legtöbb tej eltávozzon az emlőből, ideális esetben maradék nélkül. Ez jó hatású a tej termelődésére, és a betegség lefolyására is, így végső soron a mama és a baba egészségét is szolgálja. Láz kialakulásakor antibiotikum alkalmazása és ágynyugalom szükséges. A gyógyszerszedés miatt a szoptatás folytatását a kezelőorvossal meg kell beszélni. A szoptatás természetesen továbbra is javallott, a csecsemő életkorától és a rendelt antibiotikum típusától függően.


#1 Dr.BauerBela