Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box

2014. február 28., péntek

A BŐR JÓINDULATU DAGANATAI KÉPEKBEN

A bőr jóindulatú daganatai: ciszta, anyajegy, lipoma

A bőrön nagyszámban fordulnak elő jóindulatú elváltozások, melyek idővel növekedhetnek, panaszt okozhatnak, és kis százalékban jellegük megváltozhat. Átalakulásukhoz több tényező - mint a krónikus napfényártalom, mechanikai irritáció, sugárzás, vegyi anyagok - járulhatnak hozzá.
 A bőr jóindulatú daganatai közé az anyajegyeket, cisztákat, jóindulatú hámeredetű és kötőszöveti eredetű, vér- és nyirokerekből, zsírszövetből kiinduló tumorokat soroljuk.

Anyajegyek - mire kell figyelni?
Az anyajegyek már születéskor jelen lehetnek a bőrünkön (congenitalis naevus), de az élet folyamán később is kialakulhatnak (szerzett naevus).  Önvizsgálatok fontossága Nem lehet elégszer hangsúlyozni a tényt, hogy egy-egy daganatos elváltozás korai észlelése és a korai szakaszban adott orvosi kezelés jelentősen megnöveli a túlélési esélyeket. Ezért fontos, hogy bizonyos önvizsgálatokat havi rendszerességgel mindenki végezzen el. Milyen önvizsgálatok ajánlottak?>> Mindazon elváltozásokat anyajegyeknek nevezzük, melyek éles határúak, és melyeknek színe vagy felszíne eltér a környezetétől. Anyajegyek nemcsak a bőrön fordulhatnak elő, hanem a nyálkahártyákon, így a szájüregben, szemben, gyomor-bél nyálkahártyán, húgyhólyagban is kialakulhatnak. Az anyajegyek színe lehet barna, bőrszínű, a bőrszíntől világosabb színű és vörös is, felszíne pedig lehet sima vagy szemölcsös, lehet a bőr felszínében lévő, de ki is emelkedhet. Anyajegyek kialakulhatnak hámsejtekből, ún. melanocytákból (festéksejtekből), faggyú- és verejtékmirigyekből, kötőszövetből és erekből. Minden anyajegynél nagyon fontos a fény- és mechanikai védelem, az irritáció, krónikus gyulladás kerülése. Fel kell hívni a figyelmet arra, ha az anyajegy változik, akkor minél előbb orvoshoz kell fordulni. A változás alatt értjük az anyajegy méretének, szélének, színének megváltozását, esetleges kiemelkedését, váladékozását, vérzését. Cikkünk a hirdetés után folytatódik

 Melanoma önvizsgálat A melanomás betegek száma az utóbbi évtizedekben ijesztően növekszik, amit a környezeti hatásokkal, elsősorban a túlzott napozással magyarázunk. Nagyon fontos a közönséges anyajegy, az atípusos anyajegy és a melanoma elkülönítése. A melanoma önvizsgálat szempontjai részletesen>>
 A ciszták természete A ciszták különböző nagyságú tokkal körülvett üregek. Többségük elzáródás eredményeképpen jelenik meg, de okozhatja trauma is. A ciszták lehetnek aprók, sárgás bennékűek, de például a hajas fejbőrön kialakulhatnak csecsemőökölnyi bőrszínű, sorvadt bőrrel fedett ciszták is.  Ön tudta? Bőrünk össztömege teljes testsúlyunk 10-15 százaléka. Egy átlagos termetű felnőtt esetén felülete 2 m2. Vastagsága a különböző területeken 1-5 mm között van. Az egészséges bőr titkai>>
 A ciszták csak sebészi módon távolíthatók el, és tudni kell azt is, hogy az esetleg visszamaradó falmaradványokból kiújulás, recidíva lehetséges.
 A szemölcs Jóindulatú hámeredetű daganatok közül nagyon gyakori az öregkori szemölcs, az ún. verruca seborrhoica. Ezek a jóindulatú elváltozások idősebb korban a törzsön, nyakon, kezeken, alkarok feszítő felszínén jelennek meg. Egyesével, de gyakrabban nagyobb számban fordulnak elő. Színűk a sárgásbarnától a fekete színig terjed, laposan előemelkedő, éles szélű növedékek. Méretük néhány milliméterestől a több centiméteresig terjedhet. Jelentőségük a melanomától való elkülönítésben van, soha nem malignizálódnak.
 Jóindulatú kötőszöveti daganatok Jóindulatú kötőszöveti daganatok közül három emelhető ki, a fibroma, a histiocytoma és a keloid.
 A fibroma lágy, gyakran kocsányos, több millimétertől, több centiméteres, kiemelkedő, általában puha tapintatú, időnként kemény csomóként jelentkezik.  A napozás veszélyei A napfény sokszor emlegetett áldásos hatása mellett sajnos igen sok veszély forrása. A legismertebb fényártalom a napégés, amelyért főképp a hosszúhullámú UV-B sugarak tehetőek felelőssé. Általában bőrszínű, de lehet világosbarna is. Általában elhízott egyéneken vagy klimax korban lévő nőkön fordul elő leggyakrabban a hónaljak terültén, a nyakon, az emlők alatt, ritkán a combhajlatban is. Kezelése sebészi.
 A histiocytoma általában 3-10 milliméter átmérőjű, kerek, szürkésbarna, tömött tapintatú, a bőrből enyhén kiemelkedő csomó. Általában mikrotrauma, szőrtüszőgyulladás, rovarcsípés után alakul ki. Időnként viszkethet, panaszt okozhat, ekkor sebészileg eltávolítható.
 A keloid alatt olyan kóros hegképződést értünk, amikor a kiváltó sérülés után viszonylag gyorsan lapos, kemény, tumoros beszűrődés keletkezik, mely általában a szélek felé spontán növekszik. Égés, forrázás, savmarás, oltás, pattanások és műtéti beavatkozások után szokott kialakulni az arra hajlamos egyéneken, melyre gyerekek és fiatal felnőttek fogékonyabbak. Gyakrabban fordul elő nőkön, és különböző predilekciós helyeken, mint pl. arc, fülek, nyak, törzs felső része, szegycsont feletti terület, végtagok felső része. Kezelése szteroid infiltáció, fagyasztás, illetve sebészi kimetszés és röntgen besugárzás.
Éreredetű daganatok, haemangioma  Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt Rosszindulatú bőrdaganatok Bőrrák: kezelés és kilátások Az agresszív melanoma - Tünetek és okok Melanoma: ritkán vesszük észre magunkon Melanoma a szemen A leégés veszélyei A leggyakoribb daganatos megbetegedés Mikor halálos az anyajegy? Éreredetű jóindulatú daganatok a haemangiomák. Általában 40 éves kor után jelennek meg, egyszeres vagy többszörös 2-6 milliméteres vörös színű, laposan kiemelkedő elváltozások. Legtöbbször az arcon, nyakon, törzs felső részén jelentkeznek. Kezelésük elektrokoaguláció vagy lézeres eltávolítás.
 Zsíreredetű daganat, lipoma Végül, de nem utolsó sorban meg kell említeni a zsíreredetű jóindulatú daganatokat, a lipomákat. Különböző nagyságú, tömött tapintatú mobilis csomók a bőrben. Gyakran nagyszámban, szimmetrikusan jelennek meg elsősorban a háton, mellkason, karokon, combokon. Panaszt általában nem okoznak, de előfordulhat, főleg menopauzában lévő nőkön, hogy fájdalmassá válnak a csomók. Ilyenkor általában depresszió, levertség, kínzó viszketés is kíséri a tüneteket. A lipomák sebészileg eltávolíthatók.
(WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina)

IKONOGRÁFIA
Anyajegy
Idem

Ciszta

Szemölcs
Idem


Fibroma

Histiocytoma

Keloid

Lipoma


Érdaganat//harmangioma/



#1 Dr.BauerBela

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése