Alkoholizáló fiatalok - 14 évesek a detoxban
Aki korán kezdi...
Ha a szülők következetesen ellenőrzik középiskolás gyermeküket, megelőzhetik, hogy az egyetemre kerülve alkoholproblémái legyenek – derül ki az amerikai Marylandi Egyetem kutatóinak tanulmányából. „A középiskolai ivászat messze a legjobb előrejelzője az egyetemisták alkoholfogyasztásának: az a diák, aki a középiskola alatt nem ivott alkoholt, a továbbtanulás első évében kevesebbet fog" – állítja egy kutató. Több mint 1200 egyetemistát faggattak ki alkoholfogyasztásukról, arról, kit mennyire ellenőriztek a szülei a középiskolás évek alatt, mennyire volt szigorú a megbeszélt családi szabályok számonkérése. A tanulmány azt sem rejtette véka alá, hogy nem könnyű megtalálni azt a helyes egyensúlyt, amikor a fiatal még nem érzi, hogy önállóságába gázoltak, de a szülő sem adja ki teljesen a kezéből a gyeplőt.- Vad tinédzser-házibulik, kamaszokkal tömött szórakozóhelyek, hőzöngő tizenévesek – az alkohol már nem csak a felnőttek problémája. A brahiból „elkövetett" ivászat nem játék; a közelmúltban egy tizennégy éves lány került életveszélyes állapotban kórházba alkoholmérgezés miatt.
A tizennégy éves diáklány pár óra leforgása alatt heccből ivott meg egy üveg konyakot egy születésnapi buliban; a társainak akart felvágni. Életveszélyes állapotban, eszméletlenül került a kórházba. Az ő esetében ez „baleset" volt, vannak azonban, akik a gyermekkori alkoholizmus áldozatai.
Felvágós kamaszok
– Ha nem is hetente, de bizony gyakran előfordul, hogy alkoholmérgezéssel szállítanak gyerekeket kórházba . A legtöbb páciens a tizennégy-tizennyolc évesek közül kerül ki. Ennyi idős korban életveszélyes állapot, akár légzésleállás is felléphet.
– A kérdés az, hogy mitől bolondul meg egy osztálynyi gyerek Ebben az esetben ugyanis a kislány áldozat volt, ki akarta vívni az osztály rokonszenvét, azt akarta, hogy befogadják.
Baleset vagy alkoholizmus?
Általában azonban sajnos nem egyszeri alkalomról van szó, mind több gyereknek válik a hétköznapok részévé az ital. És sajnos egyre korábban egyre korábban.
– Tíz-tizenkét éves korban már kipróbálják, ami nem lenne baj, de sokan – gyakran felnőttmintát követve – mind gyakrabban élnek is vele.
Egy-két évvel később már sokan éjszakáznak, diszkóba járnak, az osztálykirándulásokról is egyre több „alkoholos" történetet hallani.
A baj ott kezdődik, amikor a kamasz már nem tudja elképzelni a szórakozást, az ellazulást alkohol nélkül.
Ez nem feltétlenül függ a családi háttértől, azaz nem kell a szülőknek részegeseknek lenniük, hogy a gyerekük rászokjon az italra.
Sokkal nagyobb probléma, hogy nem mutatnak mintát a tartalmas kikapcsolódásra, az olyan örömforrásokra, mint a közös együttlét, a játék vagy a sport – véli a szakember, aki az alkoholhoz való tipikus magyar hozzáállást is okolja a negatív tendenciákért. Nálunk ugyanis szinte elfogadott, ha valaki rendszeresen a pohár fenekére néz, s az ünnepeknek is szerves része az ivás, mint például a közelgő húsvétnak, ahol hagyomány a gyerekeket itatni...
Megszivlelendő az a tény is hogy egyedül vannak a gyerekek, legalábbis ami a szabadidő eltöltését illeti.
– A nevelés elveszett valahol félúton a család és az iskola között.
A kamaszokban nagyon erős a szociális igény, muszáj találkozniuk.
A megoldást egy olyan közösség jelentené, ahol demokratikusan hozott szabályok vannak, ahol mindenkinek van feladata és felelőssége.
A felnőtt figyel, s csak ha kell, akkor lép közbe: programok szervezésében, célok kitűzésében és megvalósításában segít.
Az ilyen közösségek felvértezik a gyerekeket a más csoportokban őket érő támadásokkal, illetve a médiumokban látott rossz mintával szemben, megerősödnek, s nem válnak áldozatokká.
Másnaposan az iskolába
Sok iskolában a tanárok még hétfőn is érzékelik a hétvégi bulik hozadékát.
– A gyerekek fáradtak, aluszékonyak, ami egyértelműen a hétvégi vad bulik rovására írható. A szombati ivászatot gyakran hétfőre sem sikerül kipihenniük...
S ami elképesztő: a szülők egyáltalán nincsenek képben, sokszor fogalmuk sincs, kivel van, mit csinál, mikor ér haza a gyerekük! –
A gyerekek sokszor még videóra is veszik, hogyan hőzöngenek kapatosan, borosüveggel a kezükben...
Ennél kétségbe ejtőbbnek már csak azt tartjuk, hogyan jutnak a 14–15 éves gyerekek nagy mennyiségű szeszhez..SZELEKTIV-KISMAMA-INFO.
#1 Dr.BauerBela
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése