Te is a macskáddal alszol? Házikedvencektől elkapható veszélyes betegségek
Ma már háziállatainkat nem csupán a hasznukért tartjuk, legtöbbjük igazi házikedvenccé vált, beengedjük őket a lakásba, sőt gyakran az ágyunkba is, nem mindig tudva, mit is vállalunk fel ezzel. Ugyanis ha nem vigyázunk, súlyos betegségeket is kaphatunk tőlük.
Sajnos előfordulhat, hogy a háziállatainkon megjelenő fertőzések ránk is átterjednek, ha szoros kapcsolatot ápolunk kedvencünkkel. Főleg kijáró állatok esetében kell óvatosnak lennünk, nem tudhatjuk, kutyánk vagy macskánk merre és mekkora koszban kószál, és milyen más állatokkal érintkezik.
Lyme-kór, agyhártyagyulladás
Kutyánk vagy macskánk hazahozhat néhány kedves kis élősködőt: bolhát, kullancsot, atkát, s ezek lakásunk melegében általában szépen elszaporodnak. Azon kívül, hogy csípésük kellemetlen és a kis állatok kiirtása rendkívül nehéz, a fő gondot az okozza, hogy ezek az élősködők más állatok vérét is szívták a miénk előtt. Ezzel pedig átadhatnak nekünk például Lyme-kórt vagy agyhártyagyulladást. Ráadásul a bolhák az uborkamagképű galandféreg közvetítői is lehetnek, ez a szervezetben megtelepedve gyomor-bélpanaszokat okozhat.
Bélrendszerben élő férgek
A kutyák és macskák bélrendszerében élő férgek sajnos a mi szervezetünket is megtámadhatják, hiszen megsimogatjuk azt az állatot, amelyik nemrég még a saját ülepét tisztogatta a nyelvével. Ezenkívül az ürülék maga is fertőz, melyet a macskavécén keresztül, vagy akár az utcán, vagy a játszótéri homokozóból is összeszedhetünk. A Discover magazin szerint minden élőlény hordoz magán vagy magában legalább egy parazitát, de sok ennél sokkal többet.
Galandféreg
Kedvencünk bolháitól, de nem kellően átsütött hús fogyasztása során is szervezetünkbe kerülhet. Gyorsan terjed. A megfertőződött emberek székletükben rizsszem alakú galandféreglárvákat fedezhetnek fel. Orvosi kezeléssel gyógyítható fertőzés.
Orsógiliszta
Fertőzött háziállat adja tovább az embernek, de mosatlan termények is terjeszthetik. A betegség szövődményeként bélelzáródás vagy allergia is kialakulhat, s a bélrendszerben a lárvák egy idő után bármelyik szervünket megtámadhatják.
Orsóféreg
Az orsóféreg okozta megbetegedés a Toxocariasis, melynek tünetei lehetnek a megduzzadt nyirokcsomók, izzadás, hasi fájdalom, köhögés vagy láz. Legtöbb típusa gyógyszerrel kezelhető, leggyakrabban az 1-4 éves gyermekek betegsége.
Cérnagiliszta
A fertőzés tünetei: hasfájás, orrviszketés, a férgek néhány milliméter hosszú cérnaszálnak látszanak, a székletben jelennek meg.
Toxoplazmózis
Macska ürülékén keresztül elkapható súlyos fertőzés a toxoplazmózis, mely elsősorban a terhes nőkre veszélyes. A legtöbb ember, akinek gyermekkorában volt cicája, már átesett a nagyrészt tünetmentes fertőzésen, s utána soha többet nem kapja meg a betegséget. Ugyanakkor ha egy terhes nő életében először találkozik a fertőzéssel, akár úgy, hogy levegőt vesz a macskavécé tisztítása közben, nagy veszélynek teszi ki születendő gyermekét, mivel a magzatnál látási problémákat és szellemi retardációt is okozhat. A fertőzés tünetei lehetnek: fejfájás, köhögés, torokfájás, izomfájdalom, láz, kimerültség.
Nemcsak a férgek okozhatnak egészségügyi problémákat, van még pár fertőzés, melyet elkaphatunk kedvencünktől.
Campylobacter-fertőzés
Ezt egy olyan baktérium okozza, amely kutyák, macskák, hörcsögök emésztőrendszerében él, és a fertőzés emberről emberre is terjed. Elkaphatjuk nem átsütött hús fogyasztásával, pasztörizálatlan tejtől, állati ürüléktől. Tünetei a hasmenés, hasi fájdalom és láz, a jó hír az, hogy általában antibiotikummal gyógyítható kór.
Macskakarmolási betegség
A macskakarmolási betegséget a Bartonella henselae baktérium okoz. Amennyiben egy cica, legyen akár a miénk, akár idegen megharap vagy súlyosan megkarmol bennünket, érdemes orvoshoz fordulni, mert a macskán általában nem okoz látható tüneteket a betegség. A baktériumfertőzés emberi tünetei lehetnek láz, fejfájás, kimerültség, duzzadt nyirokcsomók. Antibiotikummal jól gyógyítható.
Macskaharapás
Itt kell szót ejtenünk a macskaharapás veszélyességéről. Amennyiben az állat a kéz ízületébe harap, azonnal forduljunk orvoshoz, mivel súlyos, kezeletlen harapás esetén akár a végtag elvesztése is előfordulhat.
Veszettség
A veszettség ma már ritkán fordul elő, de vidéken élhetnek például rókák, melyek fertőzöttek, és átadhatják azt kóborló oltatlan kedvencünknek. Nagyon fontos, hogy az egyébként kötelező évi veszettség elleni oltást pontosan beadassuk a kutyánknak, ezenkívül a macskákat sem árt beoltatni, ők is hazahurcolhatják a fertőzést. Megváltozott viselkedésű, ingerlékeny, esetleg habzó szájú háziállatunkat érdemes orvoshoz vinni, ha nincs beoltva.
Eddig a kutyákat és macskákat említettük, de sokan tartanak otthon hörcsögöt, nyulat, különböző fajta egereket. Tőlük is elkaphatunk néhány betegséget.
LCM
Ilyen például az LCM, a lymphocytic choriomeningitis vírus, melyet a fertőzött állat ürülékén, vizeletén vagy nyálán keresztül kaphatunk el. Ritka betegség, de előfordul. Tünetei lehetnek a láz, fejfájás, az izomfájdalom, a hányinger, hányás is. A fertőzött emberek felénél idegrendszeri komplikációk léphetnek fel, mely kórházi kezelést tesz szükségessé.
Nyúlláz
A nyúlláz nevű betegséget egy Francisella tularenis nevű baktérium okozza, nyulak és más rágcsálók terjeszthetik, akár simogatással is elkapható. Pár nap lappangás után kialakulhat száj- és bőrfekély, melyhez láz, izomfájdalom, fej- és torokfájás társulhat.
Hüllők, madarak |
Szalmonella
A legtöbb hüllő bőrén és emésztőrendszerén hordoz egy szalmonella nevű baktériumot. A beteg állat megérintésével vagy ketrece tisztításával is elkaphatjuk a bajt, hasmenést, lázat, gyomorgörcsöt okoz.
Cryptococcosis
Kedvenc madarunktól is kaphatunk fertőzést, például cryptococcosist, mely egy gombás megbetegedés, és súlyos esetben akár agyvelő- vagy tüdőgyulladást is okozhat. Másik gyakori betegség a papagájkór, melyet fertőzött ürüléktől szerezhetünk be, köhögéssel és lázzal jár, de antibiotikummal gyógyítható fertőzés.
Mit tehetünk a megbetegedések ellen? |
Az egyik legfontosabb teendőnk a háziállat megfigyelése, bármilyen betegségre utaló jel esetén vigyük orvoshoz.
Az állatorvostól rendszeresen kérjünk féregtelenítő tablettát a kutyának és a macskának is,
- Ezenkívül oltassuk be állatainkat veszettség ellen.
A bolhairtásra különösen figyeljünk oda, nyakörv vagy cseppek segítségével távol tarthatók.
Nagyon fontos, hogy simogatásuk, almuk takarítása után azonnal mossunk kezet szappannal, és erre szoktassuk rá a kisgyerekeket is.
Ne engedjük, hogy kedvencünk a vécéből igyon, és ne osszuk meg vele ételünket sem.
Az állatok puszilgatása is kerülendő.
Ezen óvintézkedések betartásával nyugodtan, fertőzések nélkül élvezhetjük kedvenceink társaságát.
http://www.life.hu/gyogyulj
#1 Dr.BauerBela
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése