Keresés: gyermekek orvosi cikkekben - Children medical articles: Search box

2011. december 9., péntek

GIARDIOSIS -LAMBLIAZIS-KUTYÁKBAN,MACSKÁKBAN


Giardiosis kutyákban, macskákban-

A gyermekek fertőzése –Giardia lamblia-val lehetséges közvetlenül a hordozó háziállatoktól.

Mikor gondoljunk rá?

Elsősorban fiatal egyedeknél, krónikus jelleggel intermittálóan jelentkező nyálkás-véres hasmenés esetében. Az állat étvágya változó, de semmiképpen nem jellemző virális enterális kórképekben tapasztaltaknál. Az étvágy változó, hányás igen ritkán jelentkezik, de a visszatérő, vagy permanensen jelentkező hasmenés mindig tapasztalható.

. Hetek-hónapok alatt bekövetkező kondíciócsökkenés mindig tapasztalható. A felmérések szerint a kutyapopuláció 10 %-a, a kölyökkori -kennelekben való előfordulás 45-50 %-ban megtalálható a kórokozó. Laboratóriumi mintákban igen gyakran észleljük fiatal macskákban, ezért a laboratóriumi bélsárvizsgálat irányát a Giardiosis tekintetében mindig kérjük a laboratóriumtól, mivel a fertőzés zoonosis!

Definíció

A Giardiosis világszerte gyakran észlelt egysejtű flagellata amely sok emlős (beleértve az embert is) vékonybelében okoz krónikus lefolyású elváltozásokat. A kórokozó endémiásan fordul elő, tünetmentes hordozó egyedek tartják fenn a fertőzési lehetőséget.

Kórokozó

Giardia duodenalis (seu intestinalis, Lamblia sp.)

Prediszponáló tényezők

A fiatal kutyák és macskák a legfogékonyabban 6-12 hetes korig, de gyakori egészen 2 éves korig. Idősebb korban más betegségekhez társulva fordulhat elő. Eltérően más parazitáktól (Ascaris, Coccidia, Trichuris) nem olyan ellenálló. Előfordulása a hűvös nyirkos helyeken (virágoskertek) valószínű, a hűvöset jobban viseli, mint a meleget

Pathogenesis

Az aktív flagellata forma elsősorban a duodenum-jejunum nyálkahártyájához kötődik, és lokális irritációt okoz. A pancreas lipáz aktivitását csökkentik, ezért a zsíremésztés zavara miatt zsiros küllemü széklet jelentkezhet.. A fertőződéstől számítva legkorábban 10 nap múlva alakulhatnak ki klinikai tünetek, de ez különösen kennelekben, felnőtt állatoknál több hónap is lehet. A magas szénhidráttartalmú eleség elősegíti a kórokozó megtelepedését. A kórokozó két formájában jelentkezik. Egy aktívan mozgó intestinális forma és egy inaktív bélsárral ürülő formája.

Diagnózis

Krónikus jelleggel visszatérő intermittáló, vagy folyamatos hasmenés/ A BEMUTATOTT KÉPEN A FÉNYES,ZSIROS HASMENÉSES ÜRÜLÉK/ valószínűsíti a diagnózist. Hányás ritka, fiatal állatok lesoványodnak a malabsorpció következtében. A végleges diagnózishoz laboratóriumi vizsgálat szükséges.. A vizsgálat biztonságát növeli, ha az 1.-3.-6. napon összegyüjtött bélsármintát vizsgálunk, egy mintaként kezelve. A gyakorlatban azt tanácsoljuk, hogy a tulajdonos összegyűjti a mintákat és az állatorvosi vizit napján friss bélsarat is hoz. Ha a giardiosisra irányuló vizsgálat negatív, akkor a friss bélsárból bakteriológiai vizsgálattal folytatjuk a laboratóriumi munkát.

Gyógykezelés

Metronidazol
A Metronidazole dózisa (25 mg/kg / 12 h. 7-10 napig p.os). A giardiosis kezelésében hatékonysága kb.70 %-osnak mondható, teratogén hatása vemhes állatoknál, rövid felezési ideje (6 óra) miatt a benzimidazolok kiszorították a hatóanyagot a terápiás lehetőségek közül.

Flubendazol
A Fluobendazol dózisa (22 mg/kg /24 h 4 napig p.os), más paraziták ellen is igen hatékony.

Albendazol
Albendazol 33 mg/kg / 12 h, két egymást követő napon) jól tolerálják az állatok és 50 -szer hatékonyabb, mint a metronidazol.

Tinidazol
Tinidazol 60 mg/kg / 24h. p.os 7 napig hatékony humán készítmény.

Fenbendazol
Fenbendazol 25 mg/kg /12 h. 3 napig törzskönyvezett antiparazitikum.

Oxfendazol
Oxfendazol 11,3 mg/kg/24 h. 3 egymást követő napon.

.

Hogyan mentesítsünk fertőzött kenneleket?

1.) Reprezentatív felmérő bélsárvizsgálattal tájékozódjunk, hogy milyen kórokozóval illetve kórokozókkal állunk szemben. Érdemes több napon át gyűjteni az egyes korosztályok mintáit, mert a tünetmentes (felnőttkori) hordozás reinfekcióra adhat lehetőséget!!

2.) Giardiosis esetén metronidazol adagolása 5 napig, majd flubendazol 4 napig javasolt. Ez utóbbi vemhes és szoptató anyáknak aggály nélkül adható.

3.) Az állatok fürdetés (kvaterner ammónium sók) utáni áthelyezése (”kezeld és hajts át”) nem fertőzött helyre.

4.) A fertőzött kennelek fertőtlenítése kvaterner ammónium sót tartalmazó fertőtlenítőszerrel.

5.) A fertőtlenített kennelek egy hétig való szárítása. (nedvességet igényel a kórokozó).

6.) A visszatelepítés előtt ismételt kezelés metronidazollal 5 napig, flubendazollal 4 napig.

7.) Ellenőrző bélsárvizsgálat a negativitásig.

8.) Fontos tényező a kennelek nedvessége és az ivóvízzel való terjedés. Mindenképpen, ha lehet az ivóvizet forraljuk fel, vagy gyakorlatiasabb, ha mi is klórozzuk. 5,25 %-os na-hypoklorit oldat (Chlorox) 1 teáskanál mennyiségével /20 liter ivóvíz.

Honlap: www.allatorvosilabor.hu

SZELEKTIV-KISMAMA-INFO

#1 Dr.BauerBela

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése